Мора 860(Bahco) ревю

Обща дискусия за фабрично произведени ножове, фирми. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Илката

Мора 860(Bahco) ревю

#1 Мнение от Илката » 12 Фев 2010, 09:22

Изображение

Здравейте, сега ще направя ревю на нож мора 860(бахко).
Предистория:Имам да ви разказвам много, защото това ми е първият нож, подарък от калеко ми.Получих го на ВЕЛИКДЕН-2009 година.

Малко ТТ данни:
Дължината на острието е 10 см, на дръжката 12 см, а на целия нож 22 см.
Ширината на острието е 2 см,при гардовете 3 см, а в най- дебелата част на дръжката 2,5 см.
Дебелината на острието е 2 мм, на дръжката 1,5 см.
Стоманата е 12ц27(сандвик), неръждясва, точи се много лесно, и държи дълго ряз и бръсне с лекота.
Дръжката е гумирана,и е много устойчива при нямокряне, не се изплъзва от ръката.

Изображение
редназначение:Може да се ползва за много неща, като едни от тях са: лов, риболов, за кухнята(много е удобен въпреки късото си острие), за електротехниците е много подходящ, става и дърва да си нацепиш, ако е необходимо.

Канията е много добра, ножът не изпада от нея, но при клипса може да се счупи, въпреки че съм го носил много пъти на риба, още не се е счупил.
Изображение
Малко история:Както казах, ножът ми е подарък, но реалната цена му е 10 лева, когато съм го носил на риба и много пъти е разрязвал риба, след ловене, много пъти съм си оправял въдицата, рязал съм много клончета, които са ми препречвали пътя(къпини и разни храсти), баща ми разфасова, дере, коли агнетата с него и е много удобен и устойчив.Понякога режем в кухнята с него разни меса.
Изображение
Заключение:В общи линии, ножът е много добър за парите си и може да се ползва за много неща, ако ви изпадне от някъде такова ножче, въобще не се чудете, а го взимайте, няма да съжалявате.

Изображение

VPT

Re: Мора 860(Bahco) ревю

#2 Мнение от VPT » 12 Фев 2010, 15:59

Проблемът на тачно този модел е, че прекалено лесно изпада от канията. Изгубих един по време на гмуркане. Иначе ножлето е супер особено за цена от 10 лв.

Аватар
Илката

#3 Мнение от Илката » 12 Фев 2010, 19:34

VPT написа:Проблемът на тачно този модел е, че прекалено лесно изпада от канията. Изгубих един по време на гмуркане. Иначе ножлето е супер особено за цена от 10 лв.
Точил ли си ножчето, ако си, ще ти кажа защо изпада.Поздрави, абе направо сега да ти кажа: когато ножа се точи, му се маха голяма час от острието и той е направен да влиза, точно в канията.

Аватар
BorisPetrov

#4 Мнение от BorisPetrov » 12 Фев 2010, 20:41

Аз имах такъв, но ми се струва, че не се държи за острието, а за дръжката - в смисъл, че дръжката зацепва за канията. Поне в канията не се вижда нищо което да държи острието... А и ако е точено острието, то намаля дебелина от към клина, а не ми се вижда логично притискането да е там - по-вероятно е, ако нещо държи острието - то да бъде към дебелата част.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
Илката

#5 Мнение от Илката » 12 Фев 2010, 21:04

BorisPetrov написа:Аз имах такъв, но ми се струва, че не се държи за острието, а за дръжката - в смисъл, че дръжката зацепва за канията. Поне в канията не се вижда нищо което да държи острието... А и ако е точено острието, то намаля дебелина от към клина, а не ми се вижда логично притискането да е там - по-вероятно е, ако нещо държи острието - то да бъде към дебелата част.
Не искам да се караме, но мисля че грешиш, когато погледнеш в канията, вътре се виждат едни малки пластмаси, и когато го няма острието, не може да се задържи.

Аватар
BorisPetrov

#6 Мнение от BorisPetrov » 13 Фев 2010, 02:36

:) Снимай да видим всички :) Инак - за каране и дума не може да става :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
Илката

#7 Мнение от Илката » 13 Фев 2010, 08:51

BorisPetrov написа::) Снимай да видим всички :) Инак - за каране и дума не може да става :)
Няма проблеми, но ще бъде другата седмица, съгласен ли си, сделка или не . ]:-> :D @}->-- @}->-- :-[ :D :D :D

VPT

#8 Мнение от VPT » 13 Фев 2010, 17:46

Ами всъщност си беше съвсем нов. Като се замисля, май нищо не съм рязал. Реших да го пробвам в солена вода и понеже като форма, размери, закрепване на канията и не на последно място цена е подходящ за "любителски дайвинг" :D, го щракнах към банските. След две три гмукания, го потрсих и......намерих само канията. Явно се бе отправил нейде към морските дълбини. Това е. Не е проблема в заточването.

Аватар
Илката

#9 Мнение от Илката » 13 Фев 2010, 17:50

VPT написа:Ами всъщност си беше съвсем нов. Като се замисля, май нищо не съм рязал. Реших да го пробвам в солена вода и понеже като форма, размери, закрепване на канията и не на последно място цена е подходящ за "любителски дайвинг" :D, го щракнах към банските. След две три гмукания, го потрсих и......намерих само канията. Явно се бе отправил нейде към морските дълбини. Това е. Не е проблема в заточването.
Ами то ножът, се слага само на едната страна, за да щракне, иначе изпада, но може и проблема да е бил нещо в твоя нож, защото моят се държи много сигурно.Кой знае от какво е, няма смисъл да спорим, Поздрави.

Аватар
Black Wolf

#10 Мнение от Black Wolf » 15 Фев 2010, 10:22

Не знам колко добре се крепи Бако-то (Бако е, не Бахко), но като го хвана за края на ножницата и тръсна рязко и силно надолу, то изпада винаги.
Мора Craftline Allround при същата процедура изпада на 10-ия или 12-ия път (поиграх си няколко пъти със серии тръсвания ;) ).

Аватар
Илката

#11 Мнение от Илката » 15 Фев 2010, 13:27

Black Wolf написа:Не знам колко добре се крепи Бако-то (Бако е, не Бахко), но като го хвана за края на ножницата и тръсна рязко и силно надолу, то изпада винаги.
Мора Craftline Allround при същата процедура изпада на 10-ия или 12-ия път (поиграх си няколко пъти със серии тръсвания ;) ).
То и моето днес го тръснах, същата работа, направили са го все едно че, няма да се носи.

gido

#12 Мнение от gido » 07 Апр 2010, 13:59

Здравейте всички,от днес и аз притежавам подобен нож/Мора 800/ и искам да Ви попитам дали е удачно да си го точа на съвсем обикновен брус или трябва да си купувам специални точила.Благодаря Ви предварителна за отговорите.

Аватар
Leaves_Scar

#13 Мнение от Leaves_Scar » 07 Апр 2010, 20:15

gido написа:Здравейте всички,от днес и аз притежавам подобен нож/Мора 800/ и искам да Ви попитам дали е удачно да си го точа на съвсем обикновен брус или трябва да си купувам специални точила.Благодаря Ви предварителна за отговорите.
Хм, какъв ти специален брус. Давай на обикновен камък или на шкурки. Ебаси ножа, ако ще трябва да се точи на нещо специално и да реже "специални" неща... [:-}
"...Но то, аслъ, човек бидува човек, ама и човек, човек бидува и магаре..."
Дилбер Танас

http://www.leavesascar.com

Hof

#14 Мнение от Hof » 07 Апр 2010, 20:33

:D Всичко им е хубаво на тези мори само че вообще не ми харесва как изглеждат, приличат на спец допълнеие към облекло на заслужели железничари :D Просто не мога да понеса толкова шарена пластмаса на куп , разбирам че е удобно практично, евтино и тд Но... Това си е моето лично мнение *by*
Последна промяна 1 на Hof, променена общо 7 пъти
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
zoso

#15 Мнение от zoso » 07 Апр 2010, 20:38

Аз пък мисля, че са прехвалени. :(
Единственото хубаво нещо на тия чикийки е цената. И като за тая цена, просто няма какво повече да се иска.
Изображение

BUTTON_POST_REPLY