Моите първи ножове Николай Иванов

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
nikodraiv

Re: Моите първи ножове Николай Иванов

#16 Мнение от nikodraiv » 07 Апр 2018, 00:25

Здравейте съфорумци. Искам да ви представя един незавършен "Великденски скинър" за повдигане на настроението преди светлия празник. Острие 80CrV2 незавършено и незакалено. Дължина на острието 90 мм., дебелина 4 мм. Дръжка - пробна от боядисан чам. Приемам препоръки и мнения относно острието и дръжката. Поздрави!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
митко_990

#17 Мнение от митко_990 » 07 Апр 2018, 07:15

Разположението на нитовете трябва да бъде центрирано по средата на чирена,а не долу във единия край

Аватар
Wolven path forge

#18 Мнение от Wolven path forge » 07 Апр 2018, 07:21

Рано ти е за фолс едж. Първо се научи как да правиш равни и прави скосове. Виж от едната и от другата страна как се разминават. Грозната крива на левия ти скос (гледано откъм гърба) се получава, когато не ти е равномерно движението на острието по шкурката на гриндера. Това означава, че или задържаш прекалено много в началото или като започне движението към върха просто на места движиш по-бързо. Опитай се да държиш равномерен натиск върху цялата площ на острието, която контактува с шкурката. Също така гледай да движиш с еднаква скорост. Опитай като гриндиш да застанеш пред гриндера, да хванеш острието пред корема със сгънати и притиснати към хълбоците лакти. След това движи цялото тяло. Така няма да ти подскачат ръцете и ще си осигуриш плавно движение.
Когато правиш дръжка с чирени винаги преди да лепиш си подхотви челото на чирените - почисти, офорни, полирай и чак след това лепи. Също така недей да правиш челото перпендикулярно на острието. Винаги му задавай някакъв ъгъл, за да влза по-лесно в канията, а и изглежда по-готини. След като залепиш ВИНАГИ почиствай лепилото, което излиза отпред докато е още течно. Ползвай меко парцалче (някой ползват и клечки за уши). Ако пропуснеш това почистване после ще ти е доста по-трудно, а и ще се изкушиш да ползваш нещо по-твърдо да изчистиш стегналото лепило и може да надереш острието. А надереш ли острието пред чирените - няма оправяне.
Също така не разчитай само на лепилото да ти държи чирените - сложи и някое нитче.
Не приемай горното като заяждане, а като съвет.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
Wolven path forge

#19 Мнение от Wolven path forge » 07 Апр 2018, 07:22

митко_990 написа:Разположението на нитовете трябва да бъде центрирано по средата на чирена,а не долу във единия край
Къде ги тия нитове?
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
RuSniK

#20 Мнение от RuSniK » 07 Апр 2018, 09:22

Имаш още работа, но ми харесват! :)

Аватар
митко_990

#21 Мнение от митко_990 » 07 Апр 2018, 09:40

KirilVM написа:
митко_990 написа:Разположението на нитовете трябва да бъде центрирано по средата на чирена,а не долу във единия край
Къде ги тия нитове?
Явно съм се заблудил от чепа на чирена и го помислих за нит

nikodraiv

#22 Мнение от nikodraiv » 07 Апр 2018, 11:24

Благодаря за забележките.Ножа е правен на пила и шкурки,но трудно се получи симетрията на двата профила на острието.Освен това ограничителя на рикасото от острието ме подведе.Ще се опитам да ги направя симртрични преди закаляване.Дръжката е пробна и неизпипана.Целта беше да видя дали формата ще е подходяща.Истинската ще направя по правилата и ще бъде с нитове.Интересуваше ме,дали тази форма на острието е подходяща за скинър или не е?

Аватар
RAZORBLADE

#23 Мнение от RAZORBLADE » 07 Апр 2018, 12:28

Тъкмо е подходяща. Широка дъга на корема точно работи за дране.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

nikodraiv

#24 Мнение от nikodraiv » 07 Апр 2018, 14:32

Благодаря.Да съм спокоен,че поне за функциалността му съм на прав път,а обичайните грешки на новобранеца ще гледам да изчистя.

nikodraiv

#25 Мнение от nikodraiv » 21 Май 2018, 14:35

Здравейте колеги.Искам да ви представя един нож по проект на сина ми Венцислав Иванов и изработван от мен.Ножа е на етап подготовка за термообработка.Материал 1.2379, дължина на острието 150мм(от рикасото до върха), ширина 33мм, обща дължина 290мм, дебелина 4.2мм.Ножа е изработен с ръчни инструменти и непретенциозни помощни средства.За челосването на двете страни ползвахтрупче на което залепвам ножа,а шкурката на едната външна страна на винкел с размери 40х40х300мм(може и на някакъв плот).Трупчето с ножа се движи като ренде по шкурката и се получава добра равнинност.За по-добра симетрия на клина използвах ограничителни ленти за рикасото и водещо-ограничителни ленти за височината на клина.Пиленето правя перпендикулярно на режещия ръб от рикасото към върха,което редувам със надлъжно стъргане по същата схема(имитирайки стъргането с Японска стъргалка).Предимствата на стъргането са,че придава равнинност на скоса,а недостатъка-деругите които оставя,затова трябва да се прецени,кога да се мине на по финни пили...Надлъжното шлайфане на скосовете направих с шкурка залепена на текстолитова плочка,която от своя страна е залепена на двустранна дървена ръкохватка.Лепилото е ацетоново(като обущарското),което лепи кожа,дърво,метал,пластмаси и др..Шкурките се лепят с много тънък филм лепило,така,че да не се плъзгат свободно по него и се притискат здраво за 2-3 мин.Малък проблем е почистването за следващо лепене на шкурките,но с разредител и гъба от скочбрайт става лесно.

Изображение

Изображение

Изображение20mb image hosting

[Изображение

Изображение

Изображение

AVITOHOL

#26 Мнение от AVITOHOL » 21 Май 2018, 14:57

Може да пробваш да лепиш шкурките с двойно лепящо тиксо

nikodraiv

#27 Мнение от nikodraiv » 21 Май 2018, 16:02

Пробвал съм,но трудно се чистят,докато с едно намазване с лепило сменям по 2-3 шкурки при непрекъсната работа,след което капвам малко лепило и продължавам...Чистенето правя накрая.

DIKISANA

#28 Мнение от DIKISANA » 21 Май 2018, 17:05

Поздравления за ентусиазма !
Ще чакам крайният резултат , който струва ми се ще е хубав !

nikodraiv

#29 Мнение от nikodraiv » 21 Май 2018, 17:46

Благодаря за пожеланията.Надявам се да стане хубав нож.

nikodraiv

#30 Мнение от nikodraiv » 10 Авг 2018, 13:56

Зддравейте, представям ви два скинара по дизайн на Венцислав Иванов, които изработих ръчно и завърших съвсем наскоро. Приятно разглеждане.

Изображение

Изображение

Първия модел е с дъбова дръжка от 60 годишна отлежала дъбова греда. Материал 80CrV2, ТО-Тинко, обща дължина 215 мм., острие 90 мм., ширина 38 мм., дебелина 3,8 мм.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Втория модел е с орехова дръжка от 50 годишен изсъхнал орех. Материал 80CrV2, ТО-Тинко, обща дължина 215 мм., острие 86 мм., ширина 35 мм., дебелина 3,8 мм.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

BUTTON_POST_REPLY