Tirpitz (WIP)

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
kalinux

Tirpitz (WIP)

#1 Мнение от kalinux » 26 Фев 2018, 13:05

Една работа в развитие (work in progress) посветена на създаването на тематичен нож. Темата я създавам единствено и само за забавление и нека да не се счита за каквото и било ръководство от типа стъпка по стъпка. Повечето приоми, използвани при създаването на този нож, са нови за мен и определено са предизвикателство. Затова ще има грешки, излишни действия и всякакви неща, с които вероятно няма да сте съгласни, но така е когато се импровизира на момента. Важното е да е да ни е забавно. :)

И така темата - нож посветен на немския боен кораб от ВСВ Тирпиц (Tirpitz). Предполагам, че за повечето от вас това нищо не говори, така както и на мен в началото. Ето ви е една кратка история за самия кораб, а и целият сайт е достатъчно интересен.

Ето го самия кораб. Снимките са от същия сайт.

Изображение

Потопен е от англичаните през ноемрви 1944 в близост до норвежкия бряг. Надводната част от корпуса е разфасована в следващите 10-15 години и продадена за скрап.

Изображение

Предполага се, че от там е произхода на стомата за този нож.

Изображение

Дървеният материал е от палубата на кораба и е закупен от музей.

Изображение

kalinux

Re: Tirpitz (WIP)

#2 Мнение от kalinux » 26 Фев 2018, 13:42

Търсене на мотиви

Изображение
Изображение

Първи чертеж

Изображение

Втори чертеж

Изображение

Малко цветни проби

Изображение

Фотореалистичен модел на ножа

Изображение

Уточняване на цветовете

Изображение

Още детайли за уточняване

Изображение

Проектът е съгласуван. Мога да започвам.

Аватар
митко_990

#3 Мнение от митко_990 » 26 Фев 2018, 14:10

Изглежда интересно,ще следя развитието по нататък ;)

vesko

#4 Мнение от vesko » 26 Фев 2018, 15:25

Идеята за тематичен нож ми се върти от години в главата ,но така и не и дошъл реда... :)
Очертава се интересен проект на военно историческа тема ,още от сега ми харесва. *YAHOO*

Ицата

#5 Мнение от Ицата » 26 Фев 2018, 16:16

Темата е интересна,а кораба е бил страховит и е имало не една мисии за откриването и потапянето му.
Ще следя с интерес.

Аватар
bahur47

#6 Мнение от bahur47 » 26 Фев 2018, 16:58

Може ли да кажеш нещо повече за острието и дървото? Проекта изглежда интересен , ще го следя.

Аватар
Митев

#7 Мнение от Митев » 26 Фев 2018, 17:20

:D Бати колко снимки за една финска дръжка.... иначе , не се съмнявам , че ще я барнеш ....
Если человек идиот -это надолго

kalinux

#8 Мнение от kalinux » 27 Фев 2018, 00:22

bahur47 написа:Може ли да кажеш нещо повече за острието и дървото?
Дървото е Тик и е от палубата на Тирпиц. Взето е от музея на кораба, така че е с гарантиран произход. Мойте впечатления са, че е доста едропоресто, трудно пие байц, малко се дърпа на конци при работа, има микропукнатини от времето.

Oстрието е ламинат от бронята на Тирпиц.В средата е стомана UHB 20 с твърдост 57/58 HRC. Самото острие е изковано от един норвежки майстор Мортен Хокунсен.

V.K.

#9 Мнение от V.K. » 27 Фев 2018, 01:02

Надявам се,че утре ще си готов... 8-)
Много интересна задача! Щях да спомена ватерлинията,но виждам,че си я предвидил вече...

Аватар
biolander

#10 Мнение от biolander » 27 Фев 2018, 12:15

Супер, от любимите ми теми. Успех с проекта, ще го следя с интерес.
Можеш ли да сложиш една снимка на профила на острието отгоре, че ми е любопитно?
Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

kalinux

#11 Мнение от kalinux » 27 Фев 2018, 12:31

Началото не съм добре документирал. Както винаги всичко започва с пасването на гарда. Но за тази цел си изработих 2 приспособления, които се виждат на следващата снимка.

Изображение

Основната работа е на фрезата. Всички части от дърво и метал са идеално подравнени, което ще ми улесни живота по-нататък. Дебелините на симетричните елементи отпред и отзад на дръжката също са направени еднакви. За фасетите на гарда си направих този клин от чимшир и набивалка, която да влиза плътно по опашката. Предполагам, че ще ми се наложи още подобни джигове да правя в бъдеще.

Изображение

След това отбелязвам къде трябва да позиционирам дървото и къде ще минава ватерлинията и по нея разделям на банцига трупчето на 2 части. Подравнявам по челюстите на менгемето линията на среза и го челосвам на фрезата. Каналът за опашката го правя по същия начин, като хоризонтирам линията на опашката, която вече съм отбелязал с фулмастера върху дървото.

Изображение

Двете части събрани заедно с канала за опашката. Трупчето е отново строго правоъгълно, което е задължително условие за следващите операции.

Изображение

Мястото на среза почти не си личи.

Изображение

Продължавам довечера.

Аватар
anubis

#12 Мнение от anubis » 27 Фев 2018, 20:31

Супер *THUMBS UP* Прекрасна тема с история!!! А и снимките с обясненията са като по учебник *DRINK* Очаквам с нетърпение продължението *DRINK*
Spyderco Tenacious
ZT0801 Rexford
Benchmade Torrent 890

kalinux

#13 Мнение от kalinux » 27 Фев 2018, 22:15

Матейка - заповявай.

Изображение

Следва слагане на щифтове по нониус.

Тук взимам нулата на Y. На огледалното парче от дървото базата е от задната страна. Нулата на Х е левия ограничител на менгемето. Тук има един малък проблем, че лявото чело на трупчетата не е успоредно на ограничителя, заради лекия наклон на ватерлинията. Затова базирането по Х го правим максимално близко до ватерлинията и ограничителя стърчи толкова високо.

Изображение

На следващата снимка дупките са разпробити, а на листа виждате импровизирана карта на нониусите.

Изображение

Не съм правил подобно нещо досега на фрезата, затова първо се пробвах на друго трупче. :) Ама се получи в крайна сметка. Поне знам вече как да обирам луфтовете на нониусите.

Изображение

Тук си прочиствам отново канала от фибъра. По същия начин правих целия канал за опашката.

Изображение

Проба на сглобката. Всичко влиза плътно и без луфтове.

Изображение

Изображение

Преди лепене

Изображение

Самото лепене.

Изображение

Пак изправяне на равнините.

Изображение
Изображение

С дървото приключих засега.

kalinux

#14 Мнение от kalinux » 01 Мар 2018, 23:36

Откакто застудя почти нямам напредък. Ето следващите снимки.

Продъжавам с щифтовете. Третата пластина е разпробита. Пренасям на втората мястото на отвора с чукчето и един заострен щифт.
Изображение

После разглобявам, отбелязвам с център по-добре където е маркирано, после със самия център позиционирам точно XY на фрезата (очилата си трябват), после центрова бургия и накрая бургия.

Изображение

Това е третото парче, което разпробих първоначално.

Изображение

Трите части заедно.

Изображение

Тук нагласям под прав ъгъл запоената шлилка към челото на трупчето

Изображение

Задната част е по-лесно. Двете метални части съм ги калобровал на една ширина, така че през вътрешната прекарвам директно дупките към външната. Центровата е само за украса. :)

Изображение

Единствено съм ограничил дълбочината на подаване на Z на колоната, за да се получат 2 глухи отвора в най-задната част.

Изображение

В събран вид ножа. Вече е маханически здрав без капка лепило.

Изображение

И в разглобен вид. Хоризонталните щифтове освен, че направляват металните части и държат допълнително двете дървени половинки.

Изображение

Допълнително после смених задните щифтове с тези от фиброво стъкло, защото бургията е 2мм, но разбива около +0.1 и те са точно толкова дебели. Абсолютно никакви луфтове вече.

Изображение

Аватар
biolander

#15 Мнение от biolander » 02 Мар 2018, 10:23

%) %) %)
Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

BUTTON_POST_REPLY