Гладък ръб на кожата

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
Аватар
Sickmind

Re: Гладък ръб на кожата

#16 Мнение от Sickmind » 28 Май 2010, 00:45

Като един пълен лаик в ножосъздаването, ще се пробвам да отгатна метода на дядото. Предполагам, че свеща се пали и желязото(тип пирон) се очерня на пламъка. Получаваем желязо тип пирон с полепнали сажди от изгорелия парафин. Изтъркваме черното желязо в ръба на кожата докато получим еднакво покритие и повтаряме процедурата с очернянето на желязаото. И така повтаряме докато покрием желаната повърхност. За финиш заливаме очернения ръб с разтопения парафин изчакваме да изстине и премахваме грубо нежеланите остатъци от парафина. Шкуркаме финно и полираме по желание.

пс. Горе доло това ми хрумна на пръв поглед. Изглежда малко като логическа игра *DRINK*

дядоБлаго

#17 Мнение от дядоБлаго » 28 Май 2010, 07:34

няма сажди и шкурене :) няма и полировъчни машини.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
Traper

#18 Мнение от Traper » 28 Май 2010, 09:10

абе хора четете внимателно какво се пише, SVD много ясно ви го е написал,с клещите държиш кожата +палиш свеща и я накланяш да капи парафин по ръба+след като сте положили равномерно по ръба парафин чакате да истине+след това с пирон или с върха на чука или с стеблото на отверка търкаш по парафина докато се слегне и равномерно заглади ,след това минаваш с черна боя за кожа и пак с пирона ,моя метод е същия само че ползвам киче на шмиргела,наслоено с парафинова паста минавам ръба и после с тънкия връх на чука заглаждам,после ползвам една черна боя в тубички за боядисване на плас.брони на коли

Аватар
Sickmind

#19 Мнение от Sickmind » 28 Май 2010, 10:02

Добре де. Но в условието никъде не пише за наличие на каквато и да е боя, което ме навежда на мисълта, че почернянето става само със свеща и метала. В такъв случай, предполагам, че просто се нагрява силно желязото и се прогаря ръба...?

tihomirmv

#20 Мнение от tihomirmv » 28 Май 2010, 11:14

Не бе хора, като накапеш ръба със свеща и после леко с пламака на свеща минаваш по накапаното, то от своя страна изгаря и това прави ръбчето черно, после идва ред на пирона. Не е лошо първо да се потренира на ненужно парче кожа за да не си съсипете каниите :D . Аз вчера правих опити и мога да кажа, че трябва да се внимава с пламъка като се минава за да не се прегори ръбчето, иначе си става черно и без боя. Явно и други освен мен са мислили върху гатанката на дедото *JOKINGLY*

Аватар
BorisPetrov

#21 Мнение от BorisPetrov » 28 Май 2010, 12:19

Според мен има два варианта:

1. Търкаме восъка от незапалената свещ по ръба
2. Палим свещта, разтапяме восъка по ръба на пламъка на свещта
3. Търкаме с пирона до заглаждане

или

1. Палим свещта и обгаряме ръба на кожата
2. Потапяме ръба в разтопения восък под пламъка
3. Търкаме с пирона

Ама дядо Благо много, ще ни улесни, ако каже как точно става.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

tihomirmv

#22 Мнение от tihomirmv » 28 Май 2010, 12:34

Нали ви казах, че вчера правих опити всякакви и извода е:
1. Палиш свеща
2. Капеш по ръба на кожата
3. Обгаряш накапаното с пламака на свеща (внимаваш с обгарянето)
4. Заглаждаш с пиронЯ
5. Като не стане го пращаш на дядката да ти го направи
Те това е според моите опити, ако иска някои да пробва и да каже своите впечатления

Аватар
ifoo

#23 Мнение от ifoo » 04 Юни 2010, 19:13

И все пак - краварския начин. :)
Стъпка 1. Намазвате ръба на изделието с восък.
Стъпка 2. Включвате електромотора.
Стъпка 3. Прекарвате ръба на изделието в съответстващия по ширина канал на инструмента.
Стъпка 4. Повторете стъпка 3, ако е нужно.
Стъпка 5. Виж стъпка 4.

Забележка 1: За изработка на инструмента използвайте плътен и финовлакнест дървен материал, какъвто е дряна например.
Забележка 2: Не прекалявайте с оборотите, особено ако сте решили да използвате друг вид дървесина, защото може да е болезнено.
Забележка 3: В случая, краварите са едни хора дето живеят далече, не са тея дето гледат крави.

пп. Мисля, че Гого тва го няма, тъй че в понеделник може и видео да гледаме. :D
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

Аватар
Baian

#24 Мнение от Baian » 04 Юни 2010, 20:09

Ифо и аз така ги правя ръбчетата, от Гого се научих. Преди година-две го писа той същия тертип в същия тоя форум ама нали трябва да се повтаряме.......
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

Аватар
ifoo

#25 Мнение от ifoo » 04 Юни 2010, 21:12

Съжалявам, незнаех. *DONT_KNOW*
От постовете в тази тема, останах с впечатление, че не е много популярен метода. А и щом аз не го знам от тук, значи може би има и други които не са го чели тук. Та мисълта ми е, че може би съм помогнал на някой.
Излиза че няма да има видео. :( Гого и този инструмент имал... :)

gogotattoo

#26 Мнение от gogotattoo » 04 Юни 2010, 21:15

Ифу, имаш право на втори шанс, пробвай друго, а аз ще кажа вица за шанса!!!, а той има връзка с другата тема.

Един авджия се прибира от лов и заварава жена си в спалнята с некакъв ебач, е.ачът надупен срещу него. Естествено вдига пушката и го прицелва в ташаците. Оня ревнал - Съкън, дай ми шанс. Авджията казал - давам ти, .... разклати ги!!!

П.П. извинявам се за думата "ташаци".
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
ifoo

#27 Мнение от ifoo » 04 Юни 2010, 21:36

Ъ, имам. Теб мое ли да те изненада някой с нещо?! :D

Аватар
мишо60

#28 Мнение от мишо60 » 04 Юни 2010, 21:43

ifoo написа:Ъ, имам. Теб мое ли да те изненада някой с нещо?! :D

.......с авджийски виц :D *DRINK*

dipetrov

#29 Мнение от dipetrov » 04 Юни 2010, 22:14

Спешъли фор ГОГО

Отива един на лов и какво да види мечка. Прицелва се оня стреля и мечката на място. В тоя момент някой го потупва по рамото, обръща се друга мечка. Защо уби жената бе идиот сега ще те оправям и айде на позиция зор зор ит.н. На другия ден нашия човек засрамен и жаден за мъст пак в гората и пак същата история само че тоя път очистил друг от родата и така та няколко пъти и все накрая със съответната процедура от страна на мечката. Накрая амбициран и решен на всичко нашия герой отива в гората и започва да дебне гадния обезчестител. В тоя момент дочува глас зад себеси- Е не мога да те разбера бе човек ти ловец ли си педераст ли си и що трябваше да очистиш родата. :D :D :D

Аватар
webe

#30 Мнение от webe » 30 Окт 2010, 21:35

Стана по на дедото начина.Не го правя като неговия толкова добре, ама иска практика.Благодаря на дедото за информацията.
По малко с любов !

BUTTON_POST_REPLY