Ножовете на Галин-limonad

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Hadean

Re: Айде още един новак, кандидат ножоделец;)

#91 Мнение от Hadean » 19 Ное 2014, 21:04

Тоя малкия пълни душата *DRINK*

AVITOHOL

#92 Мнение от AVITOHOL » 19 Ное 2014, 22:07

и на мен ми харесва,но аз бих разделил кожените шайби.отпред и отзад а в средата рогчето,но всеки си има вкус *DRINK*

limonad13

#93 Мнение от limonad13 » 19 Ное 2014, 22:41

Благодаря за мненията, в момента имам още няколко за довършване но пуста друга работа. Надявам се по не единият да завърша до края на седмицата.
*DRINK*

limonad13

#94 Мнение от limonad13 » 01 Фев 2015, 16:26

Още две ножчета от мен:
1.стомана-1.4112
обща дължина-239мм.,острие-115мм. дължина, дебело 3мм. като изтънява към върха, широко 29мм., дръжка черна, микарта с месингови нитове, дължина 117мм. в най-дебелата част 19мм. като в началото и края е седемнайсет милиметра. Закалката е мое дело, измерена твърдост 54HRC, баланса на острието е слад първият нит.
Изображение
Изображение
Изображение
Второто острие е първото което направих след като попаднах на фоврума. Първоначално беша изработено с изпъкнал скос но след като се върна от закалка нещо не ме кефеше и го зарязах до тази седмица и се пръкана това.
Изображение
Изображение
стомана 1.2379, обща дължина 229мм, острие 105мм, дебелина 4мм като изтънява към върха в най-широката част 29мм, сега след преработката е с плосък скос и минимален вторичан ножът е закаляван при Тинко преди може би повече от три години и аз не помня вече. Дръжка дърво кото с месингови нитове пропито с ленено масло, пчелен восък и карнауба вакса. Баланса на ножа е на първият нит. Снимки те малко тъмни станаха но толкова днес. Ето още една снимка на двата ножа заедно.
Изображение

Аватар
dido

#95 Мнение от dido » 01 Фев 2015, 16:37

*BRAVO* *BRAVO* *BRAVO*

Hadean

#96 Мнение от Hadean » 02 Фев 2015, 16:45

Ножа с дървената дръжка , наистина ми допадна ..... . Браво *DRINK*

kalinux

#97 Мнение от kalinux » 03 Фев 2015, 11:38

Hadean написа:Ножа с дървената дръжка , наистина ми допадна ..... . Браво *DRINK*
+1
Какво е дръвцето?

limonad13

#98 Мнение от limonad13 » 03 Фев 2015, 23:05

Благодаря за мненията. Калине, африканско дърво Кото. Дават го средно твърдо дърво от тук http://www.holzlexikon.modellskipper.de ... itt_K/Koto, там от където го взех ми казаха че се доближава до ореха. Дървото има много но малки пори аз ги оприличавам като на венгето, с тази разлика че се работи много по лесно. обработено е само с бъркоч от ленено масло пчелен восък и карнауба вакса. Жената много го хареса като визия и каза да не го пипам с байцовете и я послушах.

limonad13

#99 Мнение от limonad13 » 03 Фев 2015, 23:23

Малко по читави снимки на ножчетата
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
забравил съм да кажа че под микартата има домашен фибър ;) , него го правя така; взимам по дебел цветен картон от книжарницата в едно шишенце съм си разтворил канаколит с ацетон( някои някъде беше писал 1 към 50 лепило към ацетон е аз го правя по малко по малко но общо взето е така) изрязвам си парче от картона и започвам да го напоявам ползвам четка за рисуване пие много от бъркоча. Направих си експиримент потопих дръжката на четката , извадих и след като изсъхна се получи едно такова покритие по четката като бяла гума разтяга се доста но не се къса. Пробвах и с напоено парче картон след като изсъхна доста по трудно се къса от обикновен катрон и като се скъса не се къса кото него.

limonad13

#100 Мнение от limonad13 » 18 Фев 2015, 15:58

Пак фински тип ножка ; стомана 4112, закалено от Тинко, обща дължина 220мм, острие 104мм, дрижка 116мм, дебелина на острието 3,4мм като изтънява към върха, щирочина 26мм, гард и пета коваано въже, нещо не можах да му извадя шарката като направих гарда и петата, а така хубаво се виждаше тя като си беше на шиничка разковано. Що така се получи, ами не знам причините ще разбера сигурно по нататък. Дръжкъта е лепена и занитена в петата опашката на острието отпуснах като увих острието с мокър парцал и зарових острието и дава сантиметра от опашката в кофа с пясък после залях и пясъка с вода. И следваше нагряване с горелката нагрявах до червено. Всичко що беше намокрено и заровено нямаше промяна в цвета и даже не беше топло след тази операция. За това съм сигурен на 99,9% че не съм повлиял по никакъв начин на закалкъта. Но може би трябва малко повече да я държа нагрята защото като занитвах не беше както трябва май отпусната( така ми се струва поне на мен) случи се да се откърти едно парченце от опашката. Вие ще кажете. Дръжката е елша барбукната в трихлорид и след това от 240 шкурка та до 2500 водна последвано от следващо накисване в бъркоч от ленено масло, карнауба вакса и пчелен восък. За окончателната визия на острието има участие и колегата marincheshki вчера си говорихме с него и аз му изпратих снимка на недовършения още нож
Изображение
Неговите думи бяха"По повод последния ти нож ще си позволя едно камъче. Ако сведеш малко острието от към върха ще се промени коренно визията и по моему ще изглежда по-добре. Ето това имам в предвид:"
Изображение
И се пръкна това.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ами това е от мен камъни не ми требат фъргайте кожа че нема за кании :D *DRINK*

Аватар
marincheshki

#101 Мнение от marincheshki » 18 Фев 2015, 16:29

Супер е станало, браво. Като една малка акулка е. Как ще му отива една финска канийка щампована като люспи на риба
Изображение
Ако искаш да победиш целия свят, победи самият себе си.

kalinux

#102 Мнение от kalinux » 18 Фев 2015, 18:35

limonad13 написа: Изображение
Ами това е от мен камъни не ми требат фъргайте кожа че нема за кании :D *DRINK*
Слагай каската, защото те почвам. :D Много ти е широко острието за този тип дръжка. Ако трябваше да се спази канона и линиите на острието да продължат в дръжката, то тогава тя щеше да стане направо огромна. Или острието е трябвало да се направи по тъничко (22-23мм) или да избереш друг тип дръжка, примерно с малък вграден гард.
Второто нещо, което на мен не ми харесва. е прекалено тънката задна част на дръжката. И много си я вирнал нагоре.

Иначе като изпълнение си се справил чудесно.

Аватар
woody

#103 Мнение от woody » 18 Фев 2015, 19:52

На мен ми допада. Може би ако беше оставил дръвцето малко по-светло... Ама пък с тия бъркочи то щеше пак да си потъмнее от мръсотийката по ръцете. Тъй че - *THUMBS UP*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
ilio dimitrov

#104 Мнение от ilio dimitrov » 18 Фев 2015, 21:10

И на мен ми харесва градски,пък и гласувам с две ръце за нарушаване на канона ;) *DRINK*

limonad13

#105 Мнение от limonad13 » 18 Фев 2015, 21:13

Така е Калине, имаше нещо в размерите което ме притесняваше. Ама да бързам да го завърша, и този тип дръжка ми се видя най-удачният вариант. След като Ангел ми изпрати снимката поправена от него осъзнах че острието е твърде широко за тази дръжка. Е след неговия съвет нещата малко се подобриха (не малко резултата ми допада). Малко повече го забравих в трихлорида Мишо (хахаха направо си го забравих) предното, дамсковото правих с азотна киселина но нея чак днес открих. Търсех ефекта като при него. Да видим какво ще мисля за следващото че и него го пуснах баяджа широчко пък съм му замислел дръжка тип буре. :D Нема вожа за сега иначе кънията съм я измислил.

BUTTON_POST_REPLY