Желязо/стомана на прах

Пазар за търговци на материали, машини и инструменти, използвани за ножарството и други занаяти.

Модератори: vlastelin, Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Продавачите имат право само на една тема за съответните стоки. Темите на утвърдени продавачи с определени стоки ще бъдат със статус "Закачена тема" в горният край на форума. Единични продажби ще бъдат помествани като нормални теми и ще бъдат изчиствани след приключване на продажбата.
BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Kharn

Желязо/стомана на прах

#1 Мнение от Kharn » 25 Юли 2019, 13:31

Здравейте,

Видях, че имаше стара тема за железна прах, но не видях положителни коментари за наличност.

Може би сега има някой, който може да сподели дали знае от къде може да се закупи?

По възможност от България.

Благодаря

Аватар
woody

Re: Желязо/стомана на прах

#2 Мнение от woody » 25 Юли 2019, 18:39

От всеки магазин за химически реактиви. Стомана на прах не предлагат. Имат химически чисто желязо на прах. Тоест без въглерод. Цената беше от порядъка на 36 лв. на килограм.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Kharn

#3 Мнение от Kharn » 30 Юли 2019, 19:12

Извинения за късния отговор, но благодаря за помощта! Ще го имам в предвид.

Относно тази тема - какво бих могъл да смеся със желязото, за да се повиши въглеродът?

Благодаря

Франко

#4 Мнение от Франко » 30 Юли 2019, 20:20

Ако смяташ от чисто желязо да правиш стомана, ще трябва да топиш желязото. Каква е целта на занятието?

Аватар
Wolven path forge

#5 Мнение от Wolven path forge » 31 Юли 2019, 06:24

Най-вероятно ще има опит за т. нар. "canister damascus" - парчета стомана, прах и всичкото това заварено в метална кутийка. Жега, налягане и те ти шарена стомана. Forged in fire и т. н.
Ако съм прав, дано да стане! Успех!
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Kharn

#6 Мнение от Kharn » 31 Юли 2019, 13:30

Франко, точно както Wolven каза, се опитвам да събера повече информация относно ползването и намирането на железен/стоманен прах.

Сега... ще прозвучи тъпо, но още нямам дори и пещ, но замислям скоро да си направя дали на въглища, дали заже по-добре, с индукционно загряване.

Аватар
woody

#7 Мнение от woody » 31 Юли 2019, 18:14

Индукция не върши работа за коване на ножове. Стоманата се загрява в кислородна среда и съответно губи въглерода си. След такова коване и най-качествената стомана се превръща в обикновена черна ламарина. Проверено. :D Няма да е зле, преди да започнеш с дамаска, да попрочетеш малко, че то така малко на кудош отива работата.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Kharn

#8 Мнение от Kharn » 31 Юли 2019, 18:46

О, да! Това за индукцията не го знаех.
За това и пиша тук, за да получа адекватни мнения.
Като цяло лагери мисля да слагам в кутийка.
Някакви предложения относно пещ може би?
Или дамаска стомана?

Аватар
bahur47

#9 Мнение от bahur47 » 31 Юли 2019, 20:11

Здрасти , не очаквай да питаш за всяко нещо, което не ти е ясно по отделно и да ти се отговаря. Всичко го има написано на много места по много пъти. Търси и чети. Гледай и клипове. Ако все пак стигнеш до нещо много неясно , на което след дълго търсене не можеш да намериш отговор - питай.

Поздрави и успех.

Франко

#10 Мнение от Франко » 31 Юли 2019, 20:50

Ето ти пещ - viewtopic.php?f=41&t=9917 (само на няколко теми под твоята)
Малко встрани от темата - въпрос към ковачите - някой правил ли е такъв дамаск с чисто желязо на прах и какво в крайна сметка се получава - чистото желязо закалява ли се по някакъв начин (получената шина става ли за работоспособен нож)?

Аватар
woody

#11 Мнение от woody » 01 Авг 2019, 19:11

Аз работя само с него. Просто си правя мек дамаск и после го ламинирам от двете страни на качествена инструментална стомана или див дамаск. По този начин не може да стане издънка. Тия беленета на кутии, дето ги гледате в "Forged in fire" са единствено защото там имат само 3 часа и нямат време за вторично ламиниране. На практика, разковеш ли на шина тая кутийка със стена от 3 мм. и ламинираш ли я след това, стените й са напълно изгорели и паднали край наковалнята във вид на окалина. :D

Kharn

#12 Мнение от Kharn » 02 Авг 2019, 00:03

Ясно... Благодаря за уточненията.
Ще прочета и за ламинирането как става.

BUTTON_POST_REPLY