Cold Steel Kudu

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Rigor Mortis

Cold Steel Kudu

#1 Мнение от Rigor Mortis » 23 Юли 2009, 16:12

Едно много интересно ножче и то на първа линия заради цената му от под десет долара. Няма много за описване по него - голямо ножче(около 26см разгънато). Сносна стомана, ниско тегло. Идеален компромис за рязане на храна по походи и тем подобни. Има лок, който се отключва като се издърпа халката. Тая система е много дървена и самият пръстен на мен ми пречи малко, но това е прост нож, който фукнционира.
http://www.coldsteel.com/kudu.html
http://picasaweb.google.com/petkov.pb/ColdSteelKudu#
Прикачени файлове
DSC09849 - Kopie.JPG
DSC09849 - Kopie.JPG (449.6 KiB) Прегледано 8784 пъти
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
JimHokins

Re: Cold Steel Kudu

#2 Мнение от JimHokins » 23 Юли 2009, 16:19

Ножа има много хитра система, за да не се порежеш при затваряне. По гърба на острието (тази част която се намира в дръжката) има направени едни зъбци. При отключване на острието (за да го сгънете) те не позволяват клина да се затвори рязко... и да стане някоя беля.
"My God, it's full of stars!"

Аватар
partisan

#3 Мнение от partisan » 23 Юли 2009, 20:38

Взех ножчето онзи ден. Трябваше ми непретенциозен и достатъчно голям нож за морето. Хем въженце да резнеш, хем диня или пъпеш. Аз го определям като сгъваема мора. За работа е екстра като изключим, че идва малко лек и заради дължината имам чувството, че ще се огъне. Но е доста стабилно направен. Ако подходиш прекалено самоуверено без да се загледаш как точно се затваря, заради опъването може да ти скокне в ръката и да се порежеш. Шефът ми успя въпреки, че го предупредих. За нас не важи, но ако това е първи сгъваем нож на някой, то по добре да прочете инструкциите, които си мислех, че са само за американци.

zlatolin

#4 Мнение от zlatolin » 23 Юли 2009, 21:31

И аз го имам от няколко месеца, много добро за цената и изработката си ножче !
Харесва ми и го ползвам често ;)
Испанските навахи са с такова заключване, но с много удобно и елегантно отключване - ето и снимка за сравнение
DSCI0001.JPG
DSCI0001.JPG (165.96 KiB) Прегледано 8724 пъти

Аватар
ivakis

#5 Мнение от ivakis » 24 Юли 2009, 14:07

sorry за латиницата, обаче пиша от телефона. ;) не се сдържам да се изкажа демек ;)

Един приятел искаше нещо по-голямо от 91мм Викторинох да се реже салама по излети и понеже е малко стиснат му казах да си купи Куду.
Аз си взех само за колекцията и заради интересния lock. Не съм го ползвал, не се ли разбрицва след време?

magnus

#6 Мнение от magnus » 24 Юли 2009, 21:53

Преди седмица си взех този:
Изображение
Не е първа младост, но в никакъв случай не бих казал че се е разбрицал.
С нетърпение си чакам и изпълнението на Linder тип Наваха *bounce*.
А този Kudu продава ли се в Пловдив някъде, или в краен случай да може да се поръча от нашенски онлайн магазин?

Аватар
Djigit

#7 Мнение от Djigit » 25 Юли 2009, 01:55

За пловдив незнам, но ТУК пише че го има за скромната сума от 15лв.
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

zlatolin

#8 Мнение от zlatolin » 25 Юли 2009, 13:51

Петко май имаше такова "ОКАПИ" с карбонова стомана или бъркам... ?
Не е ли модел от ЮАР ?

VPT

#9 Мнение от VPT » 26 Юли 2009, 02:04

Окапи, е най-масово използвания фолдер на Африканския континет. До 1987 г. ножлетата се правеха в W. Germany :) От тогава, до ден днешен производството е изнесено в ЮАР. Простотата в конструкцията им и изключително сигурното заключване на "ринг лока" , ги правят почти универсални. Имам опит с Окапито от 1981г. Ножът е ползван при всякакви условия. Излаган е многократно на морска вода, за обработка на риба, по време на лов и за всякакви битови нужди. Резултатът- безотказнта работа през всичките тези години.
Колд Стийл, вдъхновени от мултифункционалността, простотата и ниската цена на Африканската легенда, създадоха Кудо! Разликата от Окапи е в използваните материали и може би малко по-доброто качество. Добро решение е, закрепването на острието към дръжката с винт-звезда (при Окапи е с нит).
Недостатък на Кудо е ринга- малък и ръждясва още при първото мокрене, но който желае може да го подмени за секунди.
Ползвам ножа почти ежедневно. Отваря се и се затваря с лекота само с една ръка.
Горещо го препоръчвам на всеки! *DRINK*
Последна промяна 1 на VPT, променена общо 26 пъти

magnus

#10 Мнение от magnus » 26 Юли 2009, 08:16

Моя е Германски. Ще си поръчам и Кудо, дано го имат, че горкото животно май е на изчезване:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0% ... 0%BF%D0%B8

Edit:
VPT написа:Кудото се намира без проблем, цена -15-16лв., което си е направо далавера :)
Немското Окапи, обаче се намира вече доста трудно. Едва ли някой собственик би се разделил с него :)
За самото животно говоря :'(.
Иначе ножката я взех от един аукцион, мислех че няма да ме огрее, но ми е била на късмет.
Последна промяна 1 на magnus, променена общо 26 пъти

VPT

#11 Мнение от VPT » 26 Юли 2009, 11:47

Кудото се намира без проблем, цена -15-16лв., което си е направо далавера :)
Немското Окапи, обаче се намира вече доста трудно. Едва ли някой собственик би се разделил с него :)

zlatolin

#12 Мнение от zlatolin » 26 Юли 2009, 11:52

РосБулАрм го продават в София за 15 лв., аз си го поръчах от там :

http://www.oragie.net/foldingknives.htm

Аватар
Rigor Mortis

#13 Мнение от Rigor Mortis » 26 Юли 2009, 13:19

Куду се оказа баси ножката. Особено е подходяща за пикници и скара бира на открито(дет му викат барбекю :D *ROFL* ). Реже много добре месо, хляб и зеленчуци(поради тънкото си и дълго острие), не ръждясва и има лок, който държи. Освен това има едно важно преимущество пред всичките ми останали ножове - като някой каже "дай за малко тая ножка" му го давам без да се замисля, само показвам как се затваря. Станах голям фен на Куду-то. След няколкодневно ползване моя се наложи да му прикапя малко смазка на лока, защото започна да стърже при превъртане на зъбите по пластината отгоре, но след масълцето всичко е шест. По мое мнение този нож е по сполучлив от Опинел-ите.

Окапи имах едно:
http://picasaweb.google.com/petkov.pb/Okapi#
от ЮAР беше, карбонка, без лок. Беше малка ножка(около 17-18cm разгънато). Подарих го преди време на един приятел. Според мене не беше нищо особено. Фабрично беше тъпичко(като опинелите). На германските окапита много им хвалят каpбоновата стомана. Това беше времето когато ножките наистина се ковяха, а не се правеха от готови шини, от които само режат острието и го закаляват.
Прикачени файлове
DSC09864.JPG
DSC09864.JPG (172.25 KiB) Прегледано 8468 пъти
DSC09888.JPG
DSC09888.JPG (353.2 KiB) Прегледано 8471 пъти
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
partisan

#14 Мнение от partisan » 26 Юли 2009, 13:39

Кудото което аз съм ял беше на дълги изсушени пръчици. Донесе го един авер от ЮАР. Много подходящо за гризане на раздумка с приятели и бира *DRINK*

Аватар
GrEmLiN

#15 Мнение от GrEmLiN » 26 Юли 2009, 14:18

Придумахте ме,ще са взема Куду,ясно. :)Па си мисля и за един Опинел,макар че ми се види кат текезесарска ножка ,ма за колекцията,да се трупа и расте.

BUTTON_POST_REPLY