Cold Steel Kudu

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
VPT

Re: Cold Steel Kudu

#16 Мнение от VPT » 26 Юли 2009, 17:23

Rigor Mortis написа:Куду се оказа баси ножката. Особено е подходяща за пикници и скара бира на открито(дет му викат барбекю :D *ROFL* ). Реже много добре месо, хляб и зеленчуци(поради тънкото си и дълго острие), не ръждясва и има лок, който държи. Освен това има едно важно преимущество пред всичките ми останали ножове - като някой каже "дай за малко тая ножка" му го давам без да се замисля, само показвам как се затваря. Станах голям фен на Куду-то. След няколкодневно ползване моя се наложи да му прикапя малко смазка на лока, защото започна да стърже при превъртане на зъбите по пластината отгоре, но след масълцето всичко е шест. По мое мнение този нож е по сполучлив от Опинел-ите.

Окапи имах едно:
http://picasaweb.google.com/petkov.pb/Okapi#
от ЮAР беше, карбонка, без лок. Беше малка ножка(около 17-18cm разгънато). Подарих го преди време на един приятел. Според мене не беше нищо особено. Фабрично беше тъпичко(като опинелите). На германските окапита много им хвалят каpбоновата стомана. Това беше времето когато ножките наистина се ковяха, а не се правеха от готови шини, от които само режат острието и го закаляват.
Дали "Кудо" е по-сполучлив от "Опинел" е трудно да се каже. Въпрос на гледна точка, всеки си има своите предмства и чар. :) Първия опинел, който си купих, го ползвам вече 10-на години. Ползвам е меко казано, по-скоро съм издевателствал над него. Острието му се е стопило с около 1/5 от оригиналната дължина, но работи безотказно. Вироблока не е мръднал и заключва без луфт, както и в самото начало. Всеки път, когато го ползвам, изпитвам удоволствието от топлината на дървената дръжка, ряза на осрието, простотата на конструкцията. Опинел е емблематичен за френския провансалец, или както му викаме по нашенски - "текезесар" :). Възпяван многократно във френското изкуство.
Окапи/Кудо са определено по-удобни за работа с една ръка. Острието е почти универсално- за рязане, дялане филетиране, дране итн. Ринга, позволява да бъдат носени на карабинер. Размерите на ножа пасват на всеки джоб. За мен окапи има едно голямо предимство пред Куду- стоманата. Старите немски окапита се правеха от ръждавейка-много мека, сравнително бързо губи ряз, но пък за сметка на това, може да се наточи до бръснене във всеки попаднал ти под ръка предмет.
Опинел, от своя страна, предлагат различни стомани, размери и форми на острието и дръжката. Определено естетически са класа над Окапи и Кудо (особено варианта с инкрустацията) Всъщност по ирония на съдбата, се сдобих с първия си Опинел, търсейки да си купя Немско Окапи:)
Не съжалявам за избора! И двата ножа са прекрасни. Труно е да се говори за по-сполучлив. Опинелите си ги ползвам основно в дома и градината, Кудото за море, ппланина, лов риболов итн.
*DRINK*

magnus

#17 Мнение от magnus » 18 Авг 2009, 18:59

Е, взех си го най-после. Намерих го в Пловдив за 16 лв. последния според продавачката.
Трети ден усилено го ползвам в градината. Подрязва розовите храсти и си бера грозде с него. Дялкам си колчета за увивните твари, режа канап и домати. Имам опит с Окапи-то, но това не ми попречи да се порежа. Според един приятел било неприятно остро.
За сега ми остава работен текезесарски нож.
Като стана въпрос за Опинел, някой знае ли къде може да се намерят градинските им модели - триона, ножа за гъби и подобни?
Дали може някой да ми спретне една нашенска Костурка - само острието?

VPT

#18 Мнение от VPT » 19 Авг 2009, 00:05

Тия Опинели, дето си ги споменал-само по нета. Иначе във ВИП-а в Пловдив имат няколко размера карбонки и инокс на относително сосни цени.
Имам гъбарски нож, но не е кой знае колко функционален. Ако си колекционер е друг въпрос.

Аватар
ivakis

#19 Мнение от ivakis » 19 Авг 2009, 17:42

magnus, вж. тук.
Магазинът е в София.

VPT

#20 Мнение от VPT » 19 Авг 2009, 17:49

ivakis написа:magnus, вж. тук.
Магазинът е в София.
Sorry, :-[ явно вече ги имаи у нас!

Аватар
b2bb

#21 Мнение от b2bb » 19 Авг 2009, 19:49

То ОПИНЕЛ-и има и тука http://www.safari.bg/search/b/bg/trademark/14 ,но май тези който ги търси колегата май са свършили.Най-добре да звънне и да пита.

magnus

#22 Мнение от magnus » 19 Авг 2009, 21:41

VPT написа:...
Ако си колекционер е друг въпрос.
За колекция са, макар и доста скромна още.
Питал съм и на двете по-горе посочени места, не поддържат на склад, а при въпрос за доставка, отговорите са уклончива.

Едит: Както и да е, темата не е за тях. Не трябваше да питам тук.

VPT

#23 Мнение от VPT » 19 Авг 2009, 22:10

Значи, остава варианта: E-net

Аватар
ivakis

#24 Мнение от ivakis » 19 Авг 2009, 23:21

Sportcity бяха на последното изложение "Лов и риболов" в НДК.
Показваха и продаваха цялата гама на Opinel. Няколкото неща, които ме подразниха да си купя нож бяха, че Opinel ги продават набодени като близалки в едни картонени кутии - голем евтинджос изглеждаха мааму стара. По принцип марката залага точно на това - простота и ниска цена. Ако отиде на сайта на Opinel, ще видите, че цените във Франция са по-ниски от БГ. Традиционен модел, INOX №9 e на препоръчителна цена EUR 9, а в БГ е 27 лв. Ако ми кажете, как ги измислят тия цени, шапка им свалям.
Но това означава, че има много потенциал да си направим един собствен магазин и да си изплющим агресивната ценова политика. :D
Аз така си водих един кротък спор с един пич от Росбуларм, който убедено ми твърдеше, че продавали на MRSP на Cold Steel. Оставих го да живее с убеждението, че ме е зарибил, но абсолютно е ясно, че са 15-20% margin над MSRP.

Edit: Цялото ми изказване стана офтопик, дано поне да ви е било интересно :-[

Аватар
Black Wolf

#25 Мнение от Black Wolf » 20 Авг 2009, 08:01

ще видите, че цените във Франция са по-ниски от БГ...
Това се отнася за 2/3 от стоките, продавани в България. :(

VPT

#26 Мнение от VPT » 20 Авг 2009, 08:39

М/у другото, в повечето магазини във Ф-ия цените на Опинел, са по-високи от препоръчителната. :D Но като цяло, са по-изгодни от в БГ. :D Въпросът е дали си заслужава да се бият 2000 км. за няколко лева по-малко. От друга страна, там можеш намериш и по-екзотични моделчета.

Аватар
Rigor Mortis

#27 Мнение от Rigor Mortis » 30 Сеп 2009, 19:01

Black Wolf написа:
ще видите, че цените във Франция са по-ниски от БГ...
Това се отнася за 2/3 от стоките, продавани в България. :(
Еми те трябва да дойдат до България тези стоки по някъкъв начин :)
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
ivakis

#28 Мнение от ivakis » 30 Сеп 2009, 20:01

Петко, проблемът с високите цени в БГ е пазарен, а не транспортен.
Victorinox e много по-далеч от САЩ, отколкото от БГ, а цените в Щатите са много по-ниски от тези в България.
Пример... :-[

Аватар
Rigor Mortis

#29 Мнение от Rigor Mortis » 30 Сеп 2009, 20:06

Абе тва ми е ясно, ама все пак - европа е скъпа, тва е - и пощи и превоз, а доскоро и мита и прочее данъци и такси... Плюс това и да транспортираш нещо от китай до сащ не е толкова скъпо щото става посредством огромни контейнерни кораби.
А, a казах ли вече, че в в самата европа всичко е спъко :D :D :-|
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Marto.L

#30 Мнение от Marto.L » 18 Мар 2018, 12:05

Аз съм много доволен от моето Куду. Зачислено е в кухнята като нож с фиксирано острие. Така без халката е по-удобен за работа.

Изображение

BUTTON_POST_REPLY