Носене на нож.

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Hyperbolized

Носене на нож.

#1 Мнение от Hyperbolized » 21 Яну 2014, 13:12

Здравейте, съжалявам ако е имало такава тема, но не успях да намеря. Преди много често съм носил нож. Днес се сдобих с Kershaw Nerve и се замислих, има ли актуален закон за София, който гласи, че е забранено да се носи нож, конкретно сгъваем. И дали е забранено ако си под 18 години?

Аватар
vlastelin

Re: Носене на нож.

#2 Мнение от vlastelin » 21 Яну 2014, 14:55

Я виж потърси и после пак.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
Wolven path forge

#3 Мнение от Wolven path forge » 21 Яну 2014, 19:35

Hyperbolized написа:Здравейте, съжалявам ако е имало такава тема, но не успях да намеря. Преди много често съм носил нож. Днес се сдобих с Kershaw Nerve и се замислих, има ли актуален закон за София, който гласи, че е забранено да се носи нож, конкретно сгъваем. И дали е забранено ако си под 18 години?
Има такъв закон. Нарича се "Закон за носене на сгъваеми ножове в гр. София". Според него нямаш право да носиш сгъваем нож в гр. София, ако си под 18 год., освен ако нивото на река Дунав при Лом е под 465 см. и атмосферното налягане на вр. Мусала е над 1000hPa. Но тези изисквания важат само през лятото от 18:00 до 22:00ч., ако температурата на морската вода е под 27 градуса по Целзий. Във всички останали случаи - може.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
Hyperbolized

#4 Мнение от Hyperbolized » 21 Яну 2014, 20:17

vlastelin написа:Я виж потърси и после пак.
През телефон съм, затова ми е по трудно да намирам. Това което съм намирал досега, не само в този форум, е че няма такъв закон, но са все по стари теми и мнения и ме интересуваше дали има някакви промени...

Аватар
vlastelin

#5 Мнение от vlastelin » 21 Яну 2014, 21:14

Добре тогаз, огледай и прецени.

http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 0%BE%D0%B6

http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 50#p113351

Общо взето, пунта мара. :D

Аватар
Wolven path forge

#6 Мнение от Wolven path forge » 21 Яну 2014, 22:14

Властелине, това са псевдо адвокатски напъни на автора на статията с привкус на плагиатстване от параноичните съждения на адв. Хаджигенов. Няма смисъл момчето да чете проекта за нов закон за МВР, стария закон за МВР, НК, НПК или някое друго трибуквено съкращение, най-малкото защото нищо няма а разбере. Казано с две думи - няма нормативен акт, който да забранява носенето на хладно оръжие независимо от това дали се носи скрито или явно, дали е някой миниатюрен модел на Викторинокс или е копие на сабята на Гарибалди на открито. Има някои места на които не може да се влиза с оръжие - сградата на съда, при президента, при посланика на някоя съюзническа нам държава, както и на ауиенция при Папата и Нейно величество Кралицата, ама се съмнявам Преувеличителя да се е засилил натам. По принцип няма ограничения за дължина, вид (сгъваем или фикс, със или без заключване .....) и т.н. Все пак ако цъфнеш по време на протест срещу/в подкрепа на правителството на жълтите павета с Cold Stell Gurkha Kukri или нещо подобно е повече от нормално да предизвикаш интерес в правоохранителните органи. Така че Преувеличения да си носи сгъваемото ножче и да си свирка.

Аватар
vlastelin

#7 Мнение от vlastelin » 21 Яну 2014, 22:19

Питал човека за закон, пък туй хванах. За туй съм дал и другия линк, аз като питах как ми се отговори, за всеки случай не размахвам ножки из улиците и все пак ме спираха да питам що съм въоръжен.
Че се сещам за Иван Мизерията от Плевен със "самурайския" меч на гърба. Уникум. :D

Аватар
Hyperbolized

#8 Мнение от Hyperbolized » 21 Яну 2014, 22:28

Много ми харесва сценария който Bradley е разиграл, но не разбирам има ли значение дали си под 18 години *DONT_KNOW*

Аватар
Wolven path forge

#9 Мнение от Wolven path forge » 21 Яну 2014, 23:19

Нека да ти го кажа кратко и ясно - на никого не му дреме дали си над или под 18 години, имаш или нямаш нож или коя част на денонощието е на Юпитер. Щом не си нарушил някой закон или не правиш простотии - няма проблеми. А никой закон не забранява носенето на джобно ножче (конкретно за твоето питане) или каквото и да е хладно оръжие (като цяло). Просто има места, където режимът е малко по-строг - съдебната палата, някои държавни институции, затвора и т.н.

Аватар
Hyperbolized

#10 Мнение от Hyperbolized » 21 Яну 2014, 23:50

Mongol написа:Нека да ти го кажа кратко и ясно - на никого не му дреме дали си над или под 18 години, имаш или нямаш нож или коя част на денонощието е на Юпитер. Щом не си нарушил някой закон или не правиш простотии - няма проблеми. А никой закон не забранява носенето на джобно ножче (конкретно за твоето питане) или каквото и да е хладно оръжие (като цяло). Просто има места, където режимът е малко по-строг - съдебната палата, някои държавни институции, затвора и т.н.
Благодаря, това ми трябваше :)

Аватар
gandalf

#11 Мнение от gandalf » 22 Яну 2014, 11:42

Дет' се вика - наливаме преварено ленено масло с восък и терпентин в огъня, но като е речено "а", да речем и "б".

Извадка от Наредба за опазване на обществения ред на територията на община Бургас (с последни изменения от 2008):
"Чл.3. Забранява се:
1. (Нова приета с решение по т. 11 от дневния ред на деветото заседание на Общински съвет – Бургас от 22.05.2008г.) носене или ползване на хладни оръжия на обществени места, освен когато се касае за културни и спортни нужди или за военни цели;
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
2. (Нова приета с решение по т. 11 от дневния ред на деветото заседание на Общински съвет – Бургас от 22.05.2008 г.) По смисъла на тази наредба „хладните оръжия" са предмети, пригодени за лесно извършване на физическо разкъсване на твърди тела и предназначени за лична отбрана или нападение."

На кратко – с наредбата поне формално се забраняват ножовете изобщо. Това, разбира се, не означава, че носенето им е спряло – ще ми се да знам, например, защо и как на Летище Бургас продават Victorinox? Носил съм подобно нещо на това летище, окачено на колана – никой нищо не ми е казал; но пък вярно, че беше преди взрива.
Така че остават валидни съветите на людете по-горе – не носи тия инструменти, където могат да създадат проблем.
pedo mellon a minno

magnus

#12 Мнение от magnus » 22 Яну 2014, 12:11

Без никакво покритие, подобни разпоредби са в разрез с действащите закони.
Тука малко се получава, като измекярските гаранционни условия, с които тарикатеят някои големи магазини... да не споменавам и папагалските "тълкувания" в някои куриерски офиси.

Аватар
gandalf

#13 Мнение от gandalf » 22 Яну 2014, 12:45

magnus написа:Без никакво покритие, подобни разпоредби са в разрез с действащите закони. ...
*THUMBS UP*
pedo mellon a minno

pratenikat

#14 Мнение от pratenikat » 22 Яну 2014, 14:41

gandalf написа: 2. (Нова приета с решение по т. 11 от дневния ред на деветото заседание на Общински съвет – Бургас от 22.05.2008 г.) По смисъла на тази наредба „хладните оръжия" са предмети, пригодени за лесно извършване на физическо разкъсване на твърди тела и предназначени за лична отбрана или нападение."
За мен това звучи странно и е много разтегливо.По смисъла на това определение или трябва всеки закупуван предмет, пригоден за лесно извършване на физическо разкъсване на твърди тела да има документ удостоверяващ дали е предназначен за лична отбрана и нападение или трябва всички отвертки, вилици, бръснарски ножчета, игли за шиене или плетене, бургии, триони, пили и всякакви подобни инструменти да се класифицират като "хладно оръжие". Според мен, това много лесно атакуемо, ако се заеме някой юрист.

magnus

#15 Мнение от magnus » 22 Яну 2014, 14:58

Смисъла не е да се доказва, че има и др. подобни предмети, а че това което си ползвал, не е такова... много щях да се объркам, ако нямах към 75% подобни мнения - голямо нещо е тренинга и рутината.
... абе да му мислят тамошното лоби, логично е юристи да са го писали, контекста също е важен.

BUTTON_POST_REPLY