Съвети при избор на сгъваем нож.

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
h.d.

Съвет за фолдер?

#1 Мнение от h.d. » 07 Ное 2007, 23:23

Здравейте на всички :D .
Не знам дали в тази тема могат да се задават въпроси, относно модели на фирми или е само за ревюта и впечатления от притежавани такива? Та ако е второто, моля за извинения от модераторите и другите колеги. :oops:
Понеже за коледа, смятам да си пазарувам Емерсън Командер, ей тоя http://www.emersonknives.com/Commander_SF.html , а другата алтернатива е Мод Марк 1 или 2 (всъщност по-късия) http://playground.sun.com/~vasya/MOD-Mark-II.html .
Та да питам, някой има ли впечатления от тези модели и какво бихте препоръчали? Като идеята е да е градски фолдер, от читава стомана, да е здрав и честно казано, да има известна доза гъдел в цялата работа, че знаете, кеф цена няма, а идва коледа :D
За дамасков (или диплен, или както и да се нарича вече)китни нЕма, затова съм се спрял на тези.
Та какво е вашето мнение?
Предварително благодаря :D

Аватар
Rigor Mortis

#2 Мнение от Rigor Mortis » 08 Ное 2007, 13:20

Аз нямам нито единият нито другият, но Командера го намирам за по универсалният нож от двата. МОД-а е по скоро оръжие;-) и е доста къс и със строго специфична форма. Зависи за какво ти трябва ножа естествено, държиш ли да е автоматичен и така...
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

h.d.

#3 Мнение от h.d. » 08 Ное 2007, 22:10

Благодаря за отговора :D.
Честно казано и аз не съм ги виждал на живо тези модели, щото в София не се продават, а пък и нямам познати, които да ги имат. Тъй че и при мен ще е малко, като да купиш котка в чувал. Обаче на Емерсъна съм му хвърлил око още от години, а няма гаранция, дали въобще някой ще го продава в България скоро. Така че, реших да рискувам. За МОД-а, не знаех че е много малък, него го харесах от един научно-популярен филм, за оцеляване при катастрофи (не дай боже), където един пич потъна с колата в някякво езеро, после изкара ножа и със стъклореза си изби джама и изплува. Смешни рекламни трикове, ама ми направи впечатление :oops: .
Така че, пазарът ще е по-скоро за кеф. Иначе за ежедневно носене, Ендурата и Х рей вижъна на СОГ си се справят чудесно. Имам и един М 21 на Колумбия и Пентагон елит 1, към които също нямам забележки, освен това че, малко мека ми се струва АУС 8-цата.

Аватар
Rigor Mortis

#4 Мнение от Rigor Mortis » 09 Ное 2007, 02:06

Аз в момента нямам нищо от аус6 и аус8 но точно те в изпълнение на CRKT били много келяви. Чета, че още като помиришели нещо за рязане и се изтъпявали. Тук Buck с тяхната 420hc са шампиони. :D
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

h.d.

#5 Мнение от h.d. » 09 Ное 2007, 22:06

Що се отнася до Колумбията, тя не като помирише (това предполага по-близък контакт с обекта на рязане), тя като чуе, че ще трябва да реже нещо и вече се е изтъпила :D . Специално за мойта де, може да съм уцелил кофти бройка.

Аватар
l.a.

#6 Мнение от l.a. » 15 Ное 2007, 13:03

Аз лично бих награбил Емерсона :).

Между другото, ако още не си го поръчал и имаш интерес може да се комбинираме и да си разделим шипинга. Харесал съм си някои хубави моделчета и се каня открай време да си ги купя, та ако си навит... Просто от чужбина е доста по-евтино, а досега не съм пазарувал и не съм наясно с процедурите.
Smile... tomorrow will be worse.

Аватар
Rigor Mortis

#7 Мнение от Rigor Mortis » 15 Ное 2007, 15:41

Мога да ви обясня доколкото ми e в компетенцията, ако имате въпроси . Вече 20тина поръчки от щатите съм правил и няма проблеми.
Платон

Аватар
l.a.

#8 Мнение от l.a. » 16 Ное 2007, 10:05

Не би било зле наистина, дори май е добре да се отвори нова тема за това :). Там може да се обясни накратко идеята и евентуално да се дават отговори на въпроси, ако има такива.
Smile... tomorrow will be worse.

Аватар
pagoda

Re: Съвети при избор на сгъваем нож.

#9 Мнение от pagoda » 27 Ное 2008, 11:23

Ако искаш нож с който да режеш- Емерсъна. Ако търсиш изпипана гъзариика, и нещо в джоба да ти пази страх, по добре Мода, Емерсъна в това отношение може и да те разочарова, няма вид на изпипано бижу. Той е един максимално опростен и работещ инструмент...но пък РЕЖЕ :) а и уейв функцията е отлична, да се има предвид обаче, че яко къса гащи :) дори и да не се ползва уейва, накатката на Г10 е доста агресивна.
ИзображениеИзображение

h.d.

#10 Мнение от h.d. » 30 Ное 2008, 13:25

Благодаря за мненията и съветите. Като видях на живо и двата модела, твърдо се спрях на Командера. Живот и здраве ще е коледният ми подарък. Вярно с една година закъснение от пускането на темата, но голямо чудене беше тогава а и избрах да влезна в "братството" на къстъм притежателите и си поръчах фолдър при "Дядо" :D . По принцип харесвам рикърв остриетата и всичките ми фолдери, без "Х рей вижъна" на СОГ са такива. Засега Шарпмейкъра се справя. Тук използвам възможността да питам Пагода, как се заточва специфичния ъгъл на Командера? Но това по-скоро е за друг раздел на форума.
Още веднъж благодаря за мненията. :D

Аватар
pagoda

#11 Мнение от pagoda » 01 Дек 2008, 10:33

Ами аз го заточвам с помоща на едни гръгли пръчки от точилото на CRKT. Досега не съм го изпускал да го затъпя тотално и с тях успявам да подържам една прилична острота, като само го тръквам от време на време. На шарпмейкъра мисля също не би трябвало да имаш проблем, ако точиш на ъгъл, а не на плоската страна на пръчката.
Или както пише в упътването на един мой Гербер- Точи РАНО и ЧЕСТО :D
Всяко добро кръгло или полукръгло точило би ти свършило работа.
В началото несиметричното заточване ми се струваше изгъзица, дори мислех да го пренаточа конвекс, но бързо му свикнах и се убедих, че върши работа, ножа направо се впива във всичко което реже :)

П.П. На официалния сайт на Емерсън също има показани разни приоми на заточване, можеш да ги погледнеш. Много странно обаче винаги ми е било, че с масата там показват, че от страната на скосяването движението е по посока на режещия ръб, а не срещу него, а срещу острието е от обратната страна!? Може би това е по добрия вариант за chisel, но аз досега съм го точил по традиционния начин!

http://www.emersonknives.com/ekEK_Sharpening.php" onclick="window.open(this.href);return false;
ИзображениеИзображение

Аватар
taior

искам да си купя нож-помощ

#12 Мнение от taior » 18 Дек 2008, 08:36

искам да си купя една хубава ножка която да може да се закачва на колана,да реже,да не се отваря ако няма нужда и да е от РОД. Цената която мога да платя е межу 100-200лв. Някой ако има идея не ка ми помогне че за коледа никой освен мен няма да ми подари нищо !

Преместена от общия раздел!
Прикачени файлове
297G1700x7001222222.jpg
297G1700x7001222222.jpg (59.87 KiB) Прегледано 17688 пъти
НЕБЕТО НЕ Е ВИСОКО ПРОСТО ХОРАТА ГИ МЪРЗИ ДА СКАЧАТ
Пламен-

Аватар
Djigit

#13 Мнение от Djigit » 18 Дек 2008, 14:26

Еее, дай го малко по весело, какво е тва черногледство :) Никога не може да си сигурен, а и това не е най- важното, пък и не е последната коледа, така че положителните фактори са много :)
Това ножче, което си показал не е лошо, но ми се струва че за тези пари може да се намери нещо с по- добра стомана. Но ето два известни примери на сходни с този който си дал
1 2
а ето други с по- добра стомана
1 2 3 4 - този е с някаква нова стомана, поне за мен, ако някой знае нещо за нея да пише :)
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
Rigor Mortis

#14 Мнение от Rigor Mortis » 18 Дек 2008, 15:18

Тия кершу шалот и спаидърко саге аз лично не ти ги препоръчвам. Първият е плосък като настъпан червей и е малко като играчка, а вторият е с много мъничко острие. Казвам ти го понеже знам че искаш нож при който да усещаш че имаш нещо в ръката, а и да е красив.
Платон

zlatolin

#15 Мнение от zlatolin » 18 Дек 2008, 16:54

Ако искаш здрав фолдър до 100 лв. защо не погледнеш моделите на Бърд, аз имам модел "Cara Cara G-10" - здрав и не малък нож, но удобен и за в града:

http://www.oragie-lov.com/index_bg/dif. ... ent_id=992" onclick="window.open(this.href);return false;

А до 200 лв. и този не е лош, поне според мен:

http://www.isd-bg.com/product.php?product=782" onclick="window.open(this.href);return false;

BUTTON_POST_REPLY