Съвети при избор на сгъваем нож.

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
partisan

Re: Съвети при избор на сгъваем нож.

#61 Мнение от partisan » 16 Сеп 2009, 00:32

Защото следваш разпространеното мнение,че хубавия и оригинален нож не ръждясва! Твоят нож най-вероятно е с острие от "дамаскова стомана", която съдържа стомани, най-общо наричани "ръждаеми" или високовъглеродни. Просто полагай повече грижи за своя нож като - измиване и подсушаване, а при по-дълго стоене в шкафа - смазване и ще се радваш на качествата му. Прочети повече и ще узнаеш, и други хватки за избягване на ръждата.

Аватар
Leaves_Scar

#62 Мнение от Leaves_Scar » 16 Сеп 2009, 00:34

irbis написа:здравейте и от мен,искам да задам 1 въпрос:защо моят оригинален нож КИЗЛЯР дамаск хваща ръжда след употреба.
Здравей и добре дошъл. Във форума присъстват доста хора, които биха могли да ти обяснят защо ти ръждясва ножа, някои от тях дори правят дамаск и те биха били най-изчерпателни. Но понеже съм явно първия видял поста ти, пръв ще ти отговоря:
Точно, защото е дамаск- сиреч композит от няколко вида стомани- високо въглеродна (която ръждясва), неръждаема стомана, а може да има и други меродии в нея, за фасон. Може да е и само от различни неръждаеми стомани. В твоята явно има повечко от ръждаемата. Няма как, ще трябва да се грижиш за ножа си. След употреба старателно измиваш, с вода (по възможност без препарати), старателно подсушаваш и когато не го ползваш го държиш извън канията. Може и да го мажеш с някаква смазка, но тъничко. Има медицински вазелини- ще ти свършат работа. Но преди да го използваш ще трябва да го миеш пак. И да не си си и помислил да го слагаш в миялна машина...
Друга причина, а и основна според мен, е че рядко го ползваш. Вадиш ли го често от канията да го използваш, или посто да му се радваш- няма да ръждяса- уверявам те.

Във форума има предълга тема за дамаска. Мой съвет е да я прочетеш, не защото никой не иска да се занимава стеб, а защото така ще научиш и доста неща, за които няма да се сетиш да питаш . Сполай ти с четенето.

П.П. Ако искаш да не ръждясва ножа ти или ще трябва да се грижиш за него, или да си купиш от неръждавейка, или от неръжд. дамаск.
"...Но то, аслъ, човек бидува човек, ама и човек, човек бидува и магаре..."
Дилбер Танас

http://www.leavesascar.com

Redrik

#63 Мнение от Redrik » 11 Окт 2009, 02:00

Здравейте на всички! Търся си джобен нож, който да е удобен и да ми е винаги под ръка. Бюджетът ми е ограничен до 40-50 лв. Дайте предложения. Аз лично се спрях на тези две сгъвайки:

http://www.pumaknives.de/dispitem_092.p ... no=7306610
http://www.asmc.de/en/Knives-Tools/Pock ... ole-p.html

Как ви се струват, като качество на изработка, материал, цена?

П.П. Аз съм от Пловдив. Някой знае ли добър магазин за ножове тук?

Аватар
Косача

#64 Мнение от Косача » 11 Окт 2009, 08:27

За тия пари ако искаш нож с който да режеш-Викторинокс,Венгер или Опинел.Ако е за носене в джоба всеки става,вкл.и тези два китаеца.На твое място бих си запазил парите *DRINK*
Вземи си М-Телския Викторинокс Кемпър,после сам ще разбереш какво да купиш
Жизнь с таким ножом превращается в настоящее выживание.

Redrik

#65 Мнение от Redrik » 11 Окт 2009, 14:28

Искаш да кажеш, че и пумата и бокера са правени в Китай?
А има ли подобни фолдъри с клипс на тази цена и с прилично качество или за тези пари няма такова животно.
Инъче варианта за Викторинокс и аз го обмислям.

Аватар
Косача

#66 Мнение от Косача » 11 Окт 2009, 16:18

Подобни фолдъри с тази цена има хиляди.Приличат си в едно-пълни боклуци са :D
Подобре посъбери още малко пари,а дотогава-Кемпър за 15 кинта
Свестните китайци са малко по-скъпи:
http://www.sokol.bg/show/category/13/item/257
Жизнь с таким ножом превращается в настоящее выживание.

Аватар
Rigor Mortis

#67 Мнение от Rigor Mortis » 12 Окт 2009, 12:51

@Rednik,
Косача те e посъветвал супер. По добре си запази парите и си купи един свестен Викторинокс или поспести още малко и си купи един качествен сгъваем. Ако се решиш за по скъп сгъваем то си пусни изискванията(размери, материали, заключване, цел на ползване и т.нат) и ще те упътим към твоя нож.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Redrik

#68 Мнение от Redrik » 12 Окт 2009, 15:03

Ще послушам съвета ви. А аз си мислех, че Пума и Бокер правят добри ножове, или това важи за по-скъпите им модели?
Пак питам някои знае ли добър магазин за ножове в Пловдив, където да мога да пипна и да разгледам преди да си го купя нещо.

Аватар
Rigor Mortis

#69 Мнение от Rigor Mortis » 12 Окт 2009, 17:48

Пума вече прави само боклук сгъваеми, а пък на Böker са *THUMBS UP* , само че и те са скъпи.
В Магнум(евтината подфирма на Böker) не те съветвам да влагаш големи надежди.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
Bradley

#70 Мнение от Bradley » 12 Окт 2009, 18:09

Моят съвет е Викторинокс или Бък като за начало.

http://www.isd-bg.com/product.php?product=783 - примерно *THUMBS UP*

negat1ve

#71 Мнение от negat1ve » 18 Яну 2010, 14:23

Здравейте. От години постоянен спътник ми е един сребрист Викторинокс закачен на връзката ми с ключове. Напоследък се замислих за покупката на малко по-голяма (но пак джобна) чекийка и така попаднах на форума. Трябват ми препоръки за конкретни модели и магазини в София откъдето мога да ги разгледам/купя.

Принципно ми трябва ножче за ежедневно носене. Обикновенно Викторинокс-а влиза в по-сериозна употреба един-два пъти в месеца (примерно последно го ползвах да подбутна езичето което заключва един шкаф в офиса, че кокошките бяха счупили ключа в ключалката), иначе си го пазя и поддържам изключително съвестно. Единственият недостатък на тая сребриста ножка е, че острието е скромно като размери и оттам мераците за по-сериозно острие.

Нещата които искам да присъстват в новия нож са:

- масивно, но късо острие. Без дупки по него. По възможност право острие, върха може вече да си е извит и т.н.

- възможност за отваряне с една ръка

- за предпочитане семпъл и изчистен дизайн - Без разните сърповидно извити остриета а ла Спидерико и т.н.

- самото острие да НЕ е изцяло или частично назъбено - Хвърлих един поглед на темичката с различните заточвания, в момента точния термин ми убягва по предполагам се сещате за онова въонообразно заточване.

- размерът на ножа в сгънато състояние да позволява свободно носене в джобове, по възможност клип които държи ножа максимално потънал в джоба

Относно материали и заключване не мога да дам изисквания, защото съм доста бос в темата. Цена - абе ако е нещо здраво и качествено ще се прежаля 100, може би 150 лв. Ножът е за ежедневно носене в градски условия, определено съм много далеч от колекционерските мераци. Рядко ми остава време да излизам извън София, така че ножчето не е заплашено от някакви съваивър изтъпления.

Поразгледах малко в нета, ще дам пример за нещо което ми хвана окото:

http://www.sportcitybg.com/Ножове+Timbe ... Knife.html

Конкретно този магазин е на 5 минутки от офиса, така че ако предложенията са от някои от предлаганите марки и модели ще мога без проблем да ги разгледам наживо. Мерси предварително.

kamen

#72 Мнение от kamen » 18 Яну 2010, 14:41

Преди време имах подобно питане и то с далеч по-ограничен бюджет, затова те препращам направо там: http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=1070
Междувременно промених мнението си за дупката по острието ;)

Аватар
Bradley

#73 Мнение от Bradley » 18 Яну 2010, 19:20

http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 07&start=0

без колебание ти го препоръчвам.... *THUMBS UP*

Sando

#74 Мнение от Sando » 18 Яну 2010, 19:56

Какво ще правиш с него? Ако ще напъваш ключалки - най-евтините ти варианти, а инак удобни, че и красиви са тука (без илиянските китайци де): http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8 ... 98e1919364
ако пък ще режеш и искаш тая ножка да е адски остра и да кълца само с поглед - http://www.sportcitybg.com/%D0%9D%D0%BE ... ARBON.html номер 9 или 10. Не е толкоз масивно, не се отваря с една ръка, обаче режеееееееееееее.
Афоризмите са сдъвкана храна за беззъби баби
Изображение

negat1ve

#75 Мнение от negat1ve » 18 Яну 2010, 21:55

Sando тия френски ножлета съм ги виждал, хубави са но ще трябва да го пазя повече от швейцарското ножче. Да си взема по-голям нож който е по-нежен от Викторинокс-а, губи се смисъла някак си. Аз искам масивно и стабилно острие защото това е единствения параграф който малката чекийка не покрива.

Щеше да отбележа, че в темата до 50 кинта ми направи впечетление болшинството предложения са меид ин чайна... обаче пък Benchmade Monochrome-а ми обра точките при все азиатския си произход. Може ли да ми препоръчате нещо малко по-джиджнато (все пак това струва 70 лв, а аз мога да се прежаля малко повече) в същата категория или направо да взимам тоя?!?

Кизляр, KA-BAR и Timberline нямат ли хубави сгаваеми?

ПС: bradley_cutlery къде по-точно се намира това "Стар форс до Халите". И още една питанка - Монохрома изпускал ли си го, в смисъл имаш ли някакви белези по тази метална дръжка вследствие на подобни инциденти?

BUTTON_POST_REPLY