Гравьорско менгеме - или подарък за Евгени

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
gogotattoo

Гравьорско менгеме - или подарък за Евгени

#1 Мнение от gogotattoo » 10 Май 2010, 20:04

Стига с тия ножки - забравихме техниката :D В допълнение, в процес съм на издирване на втория комплект челюсти, разпъващи, на този универсал, чешки, ,модел IU 100 M1 - който разбира да помага, за да се хващат по-широки детайли ....

http://www.youtube.com/watch?v=e5BnrwG_bls
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
BorisPetrov

Re: Гравьорско менгеме - или подарък за Евгени

#2 Мнение от BorisPetrov » 10 Май 2010, 20:19

:) Олеее :) Бат Гога - мн готин :)
Честито :) Супер е! :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
ifoo

#3 Мнение от ifoo » 10 Май 2010, 20:46

Мисля, че тези подвижните челюсти в крайно отворено положение излизат и се вкарват обратно.
Га бях млад и силен кът бик (и почти толкова умен) носих едни дискове да им разширят отвора. Та майстора така ги захвана, щото диаметъра им голям.
А не трябва ли да ну пуснеш един гергелек право надолу завършващ с хоризонтален диск, който да въртиш с краката?
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

gogotattoo

#4 Мнение от gogotattoo » 10 Май 2010, 20:54

(и почти толкова умен)

Шегааааа, челюстите не се обръщат, иначе нямаше да са два комплекта, просто задвижката им е вътрешна и външна. Ти намери, пък аз няма да се сърдя.... Колкото до въртенето, по-младите могат да въртят с всичко *ROFL*

Аватар
dido

#5 Мнение от dido » 10 Май 2010, 21:05

BorisPetrov написа:А не трябва ли да ну пуснеш един гергелек право надолу завършващ с хоризонтален диск, който да въртиш с краката?
Ми той ,Евгени няма да прай грънци, че да го въртоли с краката.Ма пък кви гравирани грънци мое да изкара.... :D

Аватар
ifoo

#6 Мнение от ifoo » 10 Май 2010, 22:24

Задачка-закачка.
Кой върти грънците на тоя тарикат?
http://www.youtube.com/watch?v=CnfzJzurrDs

А. Извънземни требе да са!
Б. Бах го! Тоя е екстрасенс, то е видно!
В. Некоя мръсница ще да е! Инък, ко ши прай под масата?!
Г. Де да знам бе, аз просто поех топката от Гого.
Д. http://www.youtube.com/watch?v=P24CEGnaRXc (20-тата секунда)

пп. Иронията (и автоиронията) е може би най-добрия хумор, стига да го умееш. :D
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

дядоБлаго

#7 Мнение от дядоБлаго » 10 Май 2010, 22:24

повечето гравьори движат детайла,а щихела държат неподвижно.тва когато работят с ръка.когато бачкат с чука се връткат те :D страшна джаджа,въпреки,че е хоризонтална ;)
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

gogotattoo

#8 Мнение от gogotattoo » 10 Май 2010, 22:53

Задачка-закачка.
Кой върти грънците на тоя тарикат?

Бех сигурен, че некой върти гергелефката с кура си, на тоя и двете ръце са му заети *JOKINGLY*

А Евгени ми обясни, че ония баровскименгемта, дето лагеруват на сфера - са за гравьори на бижута, а такива силови играчи като него - млатят с щихела и чука на яка основа.
И аз нали само за него мисля ...

gogotattoo

#9 Мнение от gogotattoo » 11 Май 2010, 21:30

http://cgi.ebay.co.uk/ROTARY-TABLE-100M ... 432wt_1166

Евгени, това е серия 2. Ако горният линк на ибей не се чете, ще го обработя и ще стане - там има всички ТТ данни на главата. Сега я премерих - 7 кила тежи. Е, успех в изложенията!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=UTJZYUU1P34

Аватар
evgeni

#10 Мнение от evgeni » 12 Май 2010, 10:47

Тези дни нямам много време за нет, Гого, отново казвам, идеята ти е много добра. С масивността си тази стяга ще се държи много добре при работа. Впрочем преди време трябваше да нашаря едни букви на серия джобни часовници, и точно на такова универсалче ги бях захващал, само че нямаше време за оптимизация на производството, и директно го поставих на работния плот. Като недостатък е само това, че все пак универсала е предвиден за кръгли и не големи детайли. Иначе за тях е незаменим, там наистина много добре се държи.
Подобно приспособление, специално за остриета ползва О. Семенов
Изображение
Стягага е масивна и се върти около "y" в основата(има един винт за регулиране на стегнатостта, който на тази сн не се вижда много)
Много добре е решил и захващането на острието със скобите- става и за дребосъци, става и за сабли
тези дни ще метна още туй онуй по темата.....
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

kalinux

#11 Мнение от kalinux » 12 Май 2010, 12:22

Само да вметна едно въпросче към Евгени за последната снимка. Евгени, как е по-удобно да се работи с лупата, като по начина на снимката или с шлем пред челото?

Аватар
Traper

#12 Мнение от Traper » 12 Май 2010, 17:51

Извинаваи колега че се намесвам.Въпроса ти е към Евгени,но от моя опит който имам зависи от лупата на шлема/ако е часовникарски става,аз ползвам такъв/с лупата също е много удобно ако не ползваш чукче

Аватар
evgeni

#13 Мнение от evgeni » 12 Май 2010, 18:48

Изключително рядко ползвам такива прибори, само за кратко и само когато наистина се налага, защото така бързо развалят очите че не е истина. Някои колеги вече не могат без тях, и си мисля че до голяма степен е заради оптиката. Изкушението да се ползват наистина е примамливо,но медалът си има и друга страна.
Иначе става и с леща на стойка и с козирка. За кратко козирката е по-удобна, за по-продължителна работа- лещата. това идва от стойката при работа- за да се фокусира с козирка, главата трябва да се държи на разтояние "Х", а при лещата, тя се наглася, и тялото е доста по-свободно. За кратко време обаче това няма никакво значение.
Микроскоп за сега нямам(щот най-ефтините свестни са 1200 лв без статив и подсветка), но ако ми изпадне някъде на сметка ще си купя, и тогава ще видя как е с него
Лещата, която трябва да се ползва, е добре да позволява поне 130- 150mm. работно разтояние. 180-200mm още по-добре.
За по-големи увеличения ползвам едно приспособление, дет не е много за показване,
ама ще ви гао покажа... ако обещаете да не се смеете.....................................................многоИзображение

click here
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

Аватар
sa4mo

#14 Мнение от sa4mo » 12 Май 2010, 18:54

...тъй кат,гледам...туй си е най-паче продукт на НАСА..А БЕ - ВЪРШИ ЛИ ТИ РАБОТА - ХИЧ ДА Н,ТИ ПУКА, със здраве,аз ша ви пусна снимка на мойте пенджурки :P
...те ви ги:
DSC05317-17.JPG
DSC05317-17.JPG (145.47 KiB) Прегледано 5983 пъти
..чак като я качих, забелязах, че брадата ми е настръхнала като на зло куче мъ..те,ма т,ва е положението... :-[
Последна промяна 1 на sa4mo, променена общо 12 пъти
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
evgeni

#15 Мнение от evgeni » 12 Май 2010, 19:07

Оооооо USSR-ски, гласс лещензи!!! ...гуд, гуд *THUMBS UP*
Аааа бай sa4mo, не е чесно- стреляш с двойна оптика >:o
Последна промяна 2 на evgeni, променена общо 12 пъти
Изображение

BUTTON_POST_REPLY