Реставриране на щик за Малнихер

Обща дискусия за фабрично произведени ножове, фирми. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
aureus_gold

Re: Реставриране на щик за Малнихер

#16 Мнение от aureus_gold » 30 Апр 2017, 19:49

Sea Wolf написа:
gospodarski написа:Лелеее, сега ще се окаже, че наистина съм попаднал на някакъв рядък екземпляр :)
И ще трябва да се уча и да реставрирам, а още да правя ножове не съм...
Честно да ви кажа си представях работата като основно разглобяване, разнитване на гарда и дръжката и прекарване през песъкоструй. После изправяне на гарда, че има едно подбито място, занитване, нова дръжка и хоп - чисто нов щик... За канията ми хареса съвета да я намажа с Наталия, тя даже мисля че е мазана с нещо подобно. Има обаче едни язви от ръждата, които трябва да изтъркам първо. Копче също не знам колко ми трябва, едва ли някога ще намеря пушка, на която да го закача... Не е проблема в 20 те лева дето му искат, но те са 6-7 вида...
Та ако може да кажете дали са ми съвсем идиотски идеите?
Ще взема отношение за канията. Ползвал съм Наталия-2 и съм доволен от тази оксидация. Скоро оксидирах един нож. Трябва да знаеш, че новата оксидация няма да хване върху старата. Т.е. имаш два варианта – да почистиш хубаво местата с ръжда и да ги оксидираш, или да почистиш цялата кания и да я преоксидираш. Разбира се, най-добре е да я занесеш в някоя работилница, да ѝ направят гореща оксидация.
Въпросният щик не е рядък,нито производителя...нито маркировката.Моят дружески съвет е ...почисти го с телена четка от ръждата,намажи го с гресчица или смазка...и си го прибери без повече да го осакатяваш.Защото ако лъснеш,песъкоструиш и оксидираш цената му ще е макс 50лв *DRINK* :D :D след всички тези интервенции.Ако ти трябва качествен щик се поразрови из нета или посети сбирките в Търново или на Герена.

Sea Wolf

#17 Мнение от Sea Wolf » 30 Апр 2017, 21:44

aureus_gold написа:
Sea Wolf написа:
gospodarski написа:Лелеее, сега ще се окаже, че наистина съм попаднал на някакъв рядък екземпляр :)
И ще трябва да се уча и да реставрирам, а още да правя ножове не съм...
Честно да ви кажа си представях работата като основно разглобяване, разнитване на гарда и дръжката и прекарване през песъкоструй. После изправяне на гарда, че има едно подбито място, занитване, нова дръжка и хоп - чисто нов щик... За канията ми хареса съвета да я намажа с Наталия, тя даже мисля че е мазана с нещо подобно. Има обаче едни язви от ръждата, които трябва да изтъркам първо. Копче също не знам колко ми трябва, едва ли някога ще намеря пушка, на която да го закача... Не е проблема в 20 те лева дето му искат, но те са 6-7 вида...
Та ако може да кажете дали са ми съвсем идиотски идеите?
Ще взема отношение за канията. Ползвал съм Наталия-2 и съм доволен от тази оксидация. Скоро оксидирах един нож. Трябва да знаеш, че новата оксидация няма да хване върху старата. Т.е. имаш два варианта – да почистиш хубаво местата с ръжда и да ги оксидираш, или да почистиш цялата кания и да я преоксидираш. Разбира се, най-добре е да я занесеш в някоя работилница, да ѝ направят гореща оксидация.
Въпросният щик не е рядък,нито производителя...нито маркировката.Моят дружески съвет е ...почисти го с телена четка от ръждата,намажи го с гресчица или смазка...и си го прибери без повече да го осакатяваш.Защото ако лъснеш,песъкоструиш и оксидираш цената му ще е макс 50лв *DRINK* :D :D след всички тези интервенции.Ако ти трябва качествен щик се поразрови из нета или посети сбирките в Търново или на Герена.
На Герена само боклуци се продават. Нищо читаво няма там. Цигания.

aureus_gold

#18 Мнение от aureus_gold » 30 Апр 2017, 23:08

Ако търсиш...ще намериш *DRINK*

Аватар
gospodarski

#19 Мнение от gospodarski » 23 Фев 2019, 00:29

Такааааа, гледам че са минали почти две години откакто съм пуснал темата.
Та след коментарите се замислих сериозно и така доста време щика отлежа в един шкаф.
Онзи ден го извадих и ме налегна някакъв ентусиазъм да го пооправя. Минах го внимателно с мека месингова четка, парцал с бензин да му разкарам всички гадни наслоявания и се провидя някакъв нож отдолу.
(Купих си едни накрайници за бормашина от Лидъл с четки и кечета - не стават за нищо почти - само да вметна)
После шкурка Р180 и Р400 по всички метални части - доста търкане падна докато изчезнат ръждите, но накрая светна. След това студена оксидация "Наталия 2" на няколко пъти, защото стана на петна след първата ръка. Колегите ме бяха посъветвали само канията да намажа, ама аз след нея направих и острието. Накрая миене, бърсане, пръскане с WD-40, пак бърсане и резултата е този:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Та такава я свърших, отворен съм за всякакви забележки и идеи.
И благодаря на всички коментирали по-нагоре. Макар с известно забавяне се опитах да се възползвам от съветите им.
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

Аватар
gospodarski

#20 Мнение от gospodarski » 23 Фев 2019, 01:19

А по този случай онзи ден се хванах да преведа темата за тази разновидност на щика от чешкия сайт, който ми беше пратил колегата. Разработен е и въведен на въоръжение в немската армия. Преведено е с Гугъл преводача и с малко моя редакторска намеса :)

"Щиковете на Mannlicher M1895 са най-често представяните студени оръжия на Хабсбургската монархия у нас (Чехия). Това е много интересен колекционерски материал и има доста непроучени аспекти, тъй като тези байонети се разпространяват и в други страни.
В допълнение към пушката M1895, се произвежда и кавалерийска карабина M1895 и къса пушка M1895 (Stutzen) за пехотата, по-късно заменени с единен модел с ремък (като карабината), с долни примки (като къса пушка) и байонет. Щиковете имат пръстен, в който влиза цевта на пушката и по този начин регулират променените балистични свойства след монтирането им.
Следващият вариант е за нуждите на офицерите. Те разполагат с байонет, с приспособление за прикрепване на ресните от долната страна. То представлява халка, монтирана на главата на щика и куката на гарда.
Щиковете се различават по дизайн, има разлики между мирното и военното производство, резервни байонети и такива за различните родове войски.
Последният метод на разделение е в съответствие с маркировките. На байонетите се предлагат следните типове маркировки: маркировка на производителя, дата на производство, военна маркировка (понякога включваща датата), код на военната част, номер на оръжие, етикет на производителя и обозначение на модела. Оригиналните байонети M95 не са били серийно номерирани.
Някои германски фирми, като например Ернст Буш от Солинген, също допринасят за производството на оръжия и байонети M95.
Дата на регистрация на фирмата все още не е известна. Техните продукти започват да се появяват от 1879 до 1922 година.
Ако компанията е имала производство след 1922 г., това не е известно, тъй като липсва в списъка на ръчно изработените оръжия по време на Третия райх. Въпреки това, списъкът на производителите в списъка може да не е пълен.
Що се отнася до самото маркиране на байонета, той се различава от австрийския M 95 с маркировките - короната, инициалите на суверена (W - Wilhelm II - германският император и пруски крал (1888 - 1918) и № 17 - годината на превземането на оръжието от армията (това никак не си го превеждам), които са релефни в горния край на острието точно зад гарда. Проектиран по подобие на австрийските байонети, той не се различава много от тях, но заключващата система (преса) има два прави ъгъла, докато австрийската има само един.
Що се отнася до броя на запазените екземпляри в оригиналната версия, те също са много често срещани.
Следващият вариант е същият байонет като предишното производство на Ернст Буш, с малки производствени измерения на размерите. Байонетната глава е по-здрава с тъп нос. При първия модел главата е по-малка с по-остър нос. (Моят вариант се оказва от първия модел в такъв случай)
Марката на производителя е поставена на острието под гарда, на гърба на острието и върху главата над притискащото устройство. Има и приемателна марка и маркировка на инспектора.
След II световна война щикът е ремонтиран и съхраняван в български складове."

Докато го превеждах разгледах и моя екземпляр и видях, че съм пропуснал знаците на горния ръб. Отзад на главата видях, че има нещо, но не разбрах какво е докато не видях по-ясна снимка в сайта. Ето гои и самите знаци.

Изображение
Вижда се горе коронката, W-то, 17 и още един знак, който е май същият като на главата:

Изображение
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

Аватар
gospodarski

#21 Мнение от gospodarski » 23 Фев 2019, 02:20

Всъщност след цялата дискусия, не знам дали тази тема е за тук или за някой по-подходящ раздел - моля модераторите да преценят.

Публикувай отговор