Реставриране на щик за Малнихер

Обща дискусия за фабрично произведени ножове, фирми. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
gospodarski

Реставриране на щик за Малнихер

#1 Мнение от gospodarski » 13 Апр 2017, 11:54

Здравейте колеги,
Наскоро ми попадна едно неугледно парче желязо, което след кратко разглеждане определих като щик от Малнихер...
Изображение
Изображение
Състоянието на острието не е лошо, дръжката обаче е понесла повече щети от времето.
Изображение
Изображение
Изображение
Добре си личи и надписа на производителя.
Изображение
Въпросът, на който не намерих отговор е как да го реставрирам и хем да стане чист и готин, хем да си личи, че е историческо оръжие... Канията му е напълнена с нещо, дето на мирис и вид си е чиста грес, може би затова се е запазило острието.
Не намерих и снимка на нов такъв щик, че да видя към какво да се придържам.
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

aureus_gold

Re: Реставриране на щик за Малнихер

#2 Мнение от aureus_gold » 13 Апр 2017, 20:20

Колега,имаш ли познания в реставрирането на историческо ХО?Щикът действително е М95
Изключително често срещан в България.На твое му липсва бутона и ключалката.Може да се оправи,но ще струва пари.
https://www.google.dk/search?q=Austrian ... 20&bih=950

Тези щикове са евтини...в порядъка на 70-80 лв можеш да си намериш без забележки *DRINK*

Аватар
defoto

#3 Мнение от defoto » 13 Апр 2017, 21:33

aureus_gold написа:Колега,имаш ли познания в реставрирането на историческо ХО?Щикът действително е М95
Изключително често срещан в България.На твое му липсва бутона и ключалката.Може да се оправи,но ще струва пари.

Тези щикове са евтини...в порядъка на 70-80 лв можеш да си намериш без забележки *DRINK*
Така е , но рядко се срещат такива с хубав четлив надпис :)
И най-добрият инструмент, в ръцете на невежа, е купка желязо!

aureus_gold

#4 Мнение от aureus_gold » 13 Апр 2017, 22:59

defoto написа:
aureus_gold написа:Колега,имаш ли познания в реставрирането на историческо ХО?Щикът действително е М95

Така е , но рядко се срещат такива с хубав четлив надпис :)
Да,действително клеймото на производителя е добре запазено.Ако обаче колегата реши да го реставрира,ще се наложи да инвестира някой друг лев :)

Аватар
gospodarski

#5 Мнение от gospodarski » 13 Апр 2017, 23:41

Благодаря за отговорите и линка със снимките!
Аз видях колко струват по принцип, но идеята ми не е да го продавам. Ще му изчистя ръждата, ще му накисна канията в бензин да разкарам греста и тогава ще видя какво ще се получи. Може би нова дръжка ще му направя, че тази на нищо не прилича. А такъв бутон може ли да се намери отнякъде?
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

Аватар
defoto

#6 Мнение от defoto » 14 Апр 2017, 07:24

gospodarski написа:Благодаря за отговорите и линка със снимките!
Аз видях колко струват по принцип, но идеята ми не е да го продавам. Ще му изчистя ръждата, ще му накисна канията в бензин да разкарам греста и тогава ще видя какво ще се получи. Може би нова дръжка ще му направя, че тази на нищо не прилича. А такъв бутон може ли да се намери отнякъде?

Ей го на : http://www.weapons-trading.com/product_ ... icles=1981

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#7 Мнение от Wolven path forge » 14 Апр 2017, 07:28

Не пипай дръжката. Просто я тръкни леко с едн месингова четка да паднат мизериите. След това я увии хубаво с едно хартиено тиксо и мини металните части с телена четка. Ако трябва - повтори няколко пъти. След това пръскаш обилно с WD-40, подсушаваш, смазваш и тъй то. С канията по същия начин, само че преди WD-40 я оксидираш хубаво с "Наталия" на няколко ръце.
Иначе с бутона е малко по-сложно. Провери в милитария.бг, ама там по-скоро ще намериш цял щик. А да купуваш цял щик само заради бутона е меко казано неразумно. Днес ще видя в работилницата дали нямаше едно бутонче да се търкаля някъде. Ако има - черпиш едно кафе и го получаваш.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!
За контакт: 0877 687 955 (Viber и WhatsApp)

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#8 Мнение от Wolven path forge » 14 Апр 2017, 07:31

defoto написа:
gospodarski написа:Благодаря за отговорите и линка със снимките!

Ей го на : http://www.weapons-trading.com/product_ ... icles=1981
Шиковете са няколко подмодела. Всеки от тях има различен бутон и по-точно различна е формата на бутона от дясната страна (гледано откъм гърба). Този щик, като ледам снимките, е австрийски М95 - номер 870:
Изображение

А в този сайт са садисти. Всяко едно от нещата (визирам щиковете) може да се намери в пъти по-евтино.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!
За контакт: 0877 687 955 (Viber и WhatsApp)

Аватар
gospodarski

#9 Мнение от gospodarski » 14 Апр 2017, 07:50

KirilVM написа:Днес ще видя в работилницата дали нямаше едно бутонче да се търкаля някъде. Ако има - черпиш едно кафе и го получаваш.
*THUMBS UP* .. и бира, и бира *DRINK* *DRINK* *DRINK*

Аватар
defoto

#10 Мнение от defoto » 14 Апр 2017, 08:31

Може да видиш и в аукцион.бг

Sea Wolf

#11 Мнение от Sea Wolf » 29 Апр 2017, 16:48

Мисля, че цена от 70-80 лева е по-скоро пожелателна за купувач. Но ако собственикът иска да го продава, цената му може да бъде много по-висока. Това е щик Ernst Busch, който е значително по-рядък от O.E.W.G. и F.G.GY. Всички много добре знаете, че няма фиксирана цена за тези щикове. И определено не стават по-евтини. Казвам го като купувач, а не като продавач или прекупвач, който гледа да печели от разликите. Колега, придобивката ти е чудесна! Със здраве! *DRINK*

aureus_gold

#12 Мнение от aureus_gold » 29 Апр 2017, 23:12

Sea Wolf написа:Мисля, че цена от 70-80 лева е по-скоро пожелателна за купувач. Но ако собственикът иска да го продава, цената му може да бъде много по-висока. Това е щик Ernst Busch, който е значително по-рядък от O.E.W.G. и F.G.GY. Всички много добре знаете, че няма фиксирана цена за тези щикове. И определено не стават по-евтини. Казвам го като купувач, а не като продавач или прекупвач, който гледа да печели от разликите. Колега, придобивката ти е чудесна! Със здраве! *DRINK*
Производителите на този модел щикове са около 10 тина.Ето един чудесен сайт макар и на чешки език,който из основи разнищва темата м95. http://bajo.cz.sweb.cz/Bodaky_M95.htm
Разбира се ,че няма фиксирана цена за щиковете :D В качество струват пари!Защото в България поради много причини са се съхранили твърде малко качествени екземпляри.А цената,която посочих 70-80 лева е твърде относителна и кореспондира с показаното качество.Има колекционери,които са готови да платят няколко пъти по високи суми *DRINK* но за съвсем друго състояние иде реч 8-)

Аватар
gospodarski

#13 Мнение от gospodarski » 30 Апр 2017, 13:12

Лелеее, сега ще се окаже, че наистина съм попаднал на някакъв рядък екземпляр :)
И ще трябва да се уча и да реставрирам, а още да правя ножове не съм...
Честно да ви кажа си представях работата като основно разглобяване, разнитване на гарда и дръжката и прекарване през песъкоструй. После изправяне на гарда, че има едно подбито място, занитване, нова дръжка и хоп - чисто нов щик... За канията ми хареса съвета да я намажа с Наталия, тя даже мисля че е мазана с нещо подобно. Има обаче едни язви от ръждата, които трябва да изтъркам първо. Копче също не знам колко ми трябва, едва ли някога ще намеря пушка, на която да го закача... Не е проблема в 20 те лева дето му искат, но те са 6-7 вида...
Та ако може да кажете дали са ми съвсем идиотски идеите?

Sea Wolf

#14 Мнение от Sea Wolf » 30 Апр 2017, 14:06

gospodarski написа:Лелеее, сега ще се окаже, че наистина съм попаднал на някакъв рядък екземпляр :)
Честно да ви кажа си представях работата като основно разглобяване, разнитване на гарда и дръжката и прекарване през песъкоструй. После изправяне на гарда, че има едно подбито място, занитване, нова дръжка и хоп - чисто нов щик... За канията ми хареса съвета да я намажа с Наталия, тя даже мисля че е мазана с нещо подобно. Има обаче едни язви от ръждата, които трябва да изтъркам първо. Копче също не знам колко ми трябва, едва ли някога ще намеря пушка, на която да го закача... Не е проблема в 20 те лева дето му искат, но те са 6-7 вида...
Ще взема отношение за канията. Ползвал съм Наталия-2 и съм доволен от тази оксидация. Скоро оксидирах един нож. Трябва да знаеш, че новата оксидация няма да хване върху старата. Т.е. имаш два варианта – да почистиш хубаво местата с ръжда и да ги оксидираш, или да почистиш цялата кания и да я преоксидираш. Разбира се, най-добре е да я занесеш в някоя работилница, да ѝ направят гореща оксидация.

ЖИЖ

#15 Мнение от ЖИЖ » 30 Апр 2017, 16:26

gospodarski написа:Лелеее, сега ще се окаже, че наистина съм попаднал на някакъв рядък екземпляр :)

това дето го описваш не е реставрация
все едно да взема марков скъп нож и да го наточа хубаво на по едър шмергел и после на фин

Публикувай отговор