Диалектите в България

Мястото за лаф-мохабет, и други теми.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Rigor Mortis

Диалектите в България

#1 Мнение от Rigor Mortis » 16 Яну 2016, 19:18

Отдавна ми се върти такава тема из главата, но страдам от хронична липса на време и моите идеи се реализират бавно.

Тум сме събрани от всички краища на страната и който е пътувал из България знае, че има области в които без преводач ти трябват седмици докато свикнеш да разбираш.

Открехнете ни към диaлектите по вашият край, зa да си обогатим представата, да се посмеем и в крайна сметка да си увеличим общата култура.

Аз съм роден и израстнал по долното течение на р. Марица - в Димитровград. От там надолу съм бил в много от градовете и селата по посока на гръцката и турската граница. После казарма в Смолян и Момчилград, живях и 6 г. в Стара Загора. Ходил съм и по повечето от големите градове в БГ, но далеч не във всички.
Най-големите си затруднения с разбирането имах по македонският край и в Стара Планина горе около Берковица. Нищо не вдявах там по селата, ама бъкел.

Та по диaлектите.
В нашият край се говори българският език типично и простичко "яко по селски". Без значение умен или тъп, често дори и за кеф - когато човек е помежду си се превключва на регионален език. Особено при весела и пийнала компания по селата. На където и да мръднеш из региона от Хасково до границата езика е горе долу еднакво изкривен и нямаш проблеми с разбирането.
Ето и малко примери: :D :-| :-|

Я му реках да ни духýда, той са грамнал с жинъта.

Аз му казах да не идва, а той се помъкнал с жена си.

Нимой да идиш, я жи дойда сабахлен да та забера.
Не идвай, аз ще дойда на сутринта да те взема.

Га грамна таа гъостерица и жи та строша от лабут.
Като взема тая тояга и ще те счупя от бой.

Някои хора понеже не умеят да се изразяват, а и никога не са напускали средата си, комуникират на особено деградирал език, но в правилният регион нямат проблеми с разбирането.
Например изречение след ловен излет:
Нимой са такъва ва нóa, той ни са зафата с тебе ми саму ти вика, от си още аджамия.
Превод: Не се обиждай, той не ти се заяжда, ами само ти казва, защото си още неопитен. *CRAZY*

Бях две седмици на гости в едно село в Стара Планина в близост до Клисурският Манастир и ви казвам там нищичко не разбирах първите няколко дена. Зa съжаление не са ми се запечатали конкретни примери в главата, защото беше доста отдавна.

Я пуснете примери от вашият край да се посмеем и ограмотим малко.

P.s. Един учител едно време в училище ни беше дал един пример от неговият край, но не помня от къде беше. Мисля някъде от пловдивско. Майка му му казала:
Неска жи идèм гъкани капици и кочешко с френк.
Днеc ще ядем пълнени чушки и агнешко с домати. :D
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
Георги

Re: Диалектите в България

#2 Мнение от Георги » 16 Яну 2016, 20:40

Майка ми е от твоя край (Меричлери) и с примерите ме върна в детството.
Още няколко от източно маришкия регион:
Жъ тъ набъхта - ще те бия
сугань - лук
каунь - пъпеш
капрпуз - диня, и не се казваше "режа динята" а "коля карпуза"

Аватар
Rigor Mortis

#3 Мнение от Rigor Mortis » 16 Яну 2016, 20:45

Да, зáкyли аннъ карпуза - нарежи една диня :D :D

Меричлери е съседното ни село ..аа пардон град. Там бяхме като млади шофъори всеки ден на басейна с колата.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

seiko

#4 Мнение от seiko » 17 Яну 2016, 13:30

Ха-ха! Темата е много приятна и разтоварваща, за което поздравления! *THUMBS UP*
Иначе аз живея още малко по-надолу по течението на р. Марица, къде Ибипчуу \в Любимец\, та изповядваме един и същи диалект с Ригора. :D
Доста ни е цветуща и пиперлива приказката в този край.

"Тръзни ина ока ингисеря с таа кирлязалта дзигарка от ки та фирна по имача!" - Притегли един килограм пирони с тая ръждясалата паланза, че ще те подгоня по нагорнището.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

Аватар
Rigor Mortis

#5 Мнение от Rigor Mortis » 17 Яну 2016, 20:45

Сейко, като каза Любимец се присетих, че бях пуснал няколко клипа с песни на Иван Паунов преди време. Никаква филология не помага за разбирането на текста от раз, ако не си отраснал в тоя край :D :
Rigor Mortis написа:Само за ценители от централна южна България от най-отдолу, другитe рискуват рак на ухото:

https://www.youtube.com/watch?v=fZamV8Ll9do

https://www.youtube.com/watch?v=fP7LUDDP9PY

https://www.youtube.com/watch?v=DMaNW6sUV40

https://www.youtube.com/watch?v=5O73dGb ... IqQhgSamXG

https://www.youtube.com/watch?v=xKR2mmLmQ0c

Тия четирите ги знам на изуст като Хаджи Димитър.
При вас карпузата е любеница, ма кауня си е каун де. Той всъщност кауна* навсякаде си е каун *ROFL* *ROFL* *ROFL* .

Каун* = пъпеш, глупак

Чакам да се включат и колегите от родопския и пиринския край и от северна Бъглария, че да стане интересно. В Ст. Загора живях и с доста момчета от морето от Бургаско и от към Балчик. Едни на други си се присмивахме на лафовете. "Гиздави пичове" :D и т.нат...
Платон

djack

#6 Мнение от djack » 17 Яну 2016, 22:58

От Аскюу до Арманли, сичко е хасвалт! ;)

п.п. Много готина тема, поздравления! ;) *THUMBS UP*

seiko

#7 Мнение от seiko » 18 Яну 2016, 01:02

Rigor Mortis написа:При вас карпузата е любеница, ма кауня си е каун де. Той всъщност кауна* навсякаде си е каун *ROFL* *ROFL* *ROFL* .

Каун* = пъпеш, глупак
Не е така Ригоре, карпузата си е карпуза и куня си е каунь, при нас.
Не забравяй, че Любимец е известен център за производство на тези плодове открай време.

#djack

От Аскюу до Арманли, сичко е хасвалт! ;)

п.п. Много готина тема, поздравления! ;) *THUMBS UP*

Точно така, Димо. *DRINK*
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Аватар
Rigor Mortis

#8 Мнение от Rigor Mortis » 18 Яну 2016, 01:50

Сейко, майтапя се. Кумът ми е от Харманли и лятото като му ида на гости често му викам - любениците как са тая година... и той (2м човек с дебел глас) - ТВА НИ СА ЛЮБЕНИЦИ, ТВА СА КАРПУЗИ *gun bandana*
Нещо като обида на национална/регионална гордост.
Шегувам се просто :D
Платон

seiko

#9 Мнение от seiko » 19 Яну 2016, 21:27

Rigor Mortis написа:Сейко, майтапя се. Кумът ми е от Харманли и лятото като му ида на гости често му викам - любениците как са тая година... и той (2м човек с дебел глас) - ТВА НИ СА ЛЮБЕНИЦИ, ТВА СА КАРПУЗИ *gun bandana*
Нещо като обида на национална/регионална гордост.
Шегувам се просто :D
За харманлийци не знам, но ако обидиш ибипчовец \демек любимчанин\ на любеница, боя ти е в кърпа вързан. :lol: :lol:
Шегувам се, разбира се. :lol: :lol:

Ето и една много забавна песне за Любимец от нашия местен рапър Дидо Кроасана. По разбираеми причини отдолу вървят двойни субтитри с превод. :lol: :lol:
http://vbox7.com/play:cbfcbc74?p=collection&id=1493613

Милен

#10 Мнение от Милен » 22 Яну 2016, 16:55

Моят род по бащина линия е от харманлийско /с.Коларово/ и прабаба ми казваше жангурки на джанките, на салата викаше жуа манджа, което означава жива манджа, а на мен веднъж ми каза след като бях пропушил
МиленчА оть пийш тоя титюнь ба? Чурянчи...
Тази последната дума така и не разбрах какво означава. Баща ми превеждаше някои думи. Аз трудно я разбирах.
Един приятел на баща ми разказваше за дядо си който бил от някакво хасковско село, как възкликнал като гледал Росица Кирилова по телевизията:
Ава тва мартатель коти оть го пускат ва? това мърляво коте защо го дават по ТВ :D
В гр.Раковски, близо до Пловдив , населен с българи католици, също има уникален местен диалект.
къку съ тъкус? кво искаш - когато някой иска да се заяжда
Жъмуй ли дъ изтупъми идин танц? Ще може ли един танцуваме?

Аз лично най-трудно съм разбирал в Родопите, с.Славейно - нито дума не можех да разбера от това, което говореше на един приятел баба му.
Имаше едно изследване на бан и бяха съставили диалектна карта на България, дори със звукозаписи на автентични български диалекти от различните краища.

seiko

#11 Мнение от seiko » 22 Яну 2016, 17:20

Милен написа:Моят род по бащина линия е от харманлийско /с.Коларово/ и прабаба ми казваше жангурки на джанките, на салата викаше жуа манджа, което означава жива манджа, а на мен веднъж ми каза след като бях пропушил
МиленчА оть пийш тоя титюнь ба? Чурянчи... казала е Чувячи, демек Човече, като обръщение, просто така си го чул
Тази последната дума така и не разбрах какво означава. Баща ми превеждаше някои думи. Аз трудно я разбирах.
мъртутель коте - мърляво и лениво, калпаво коте, което не лови мишки, а само мяучи, умилквайки се около стопанина си, в очакване да му подхвърли нещо за ядене - абе, да ти е драго да го нариташ :lol: :lol:

BorisPetrov

#12 Мнение от BorisPetrov » 23 Яну 2016, 09:01

Чурян е чирен по родопски гледам ся :)
Чурянчи може да е някво нарицателно... "Хванал се" един вид :)
чурясал означава - гъбясал :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

seiko

#13 Мнение от seiko » 23 Яну 2016, 10:09

BorisPetrov написа:Чурян е чирен по родопски гледам ся :)
Чурянчи може да е някво нарицателно... "Хванал се" един вид :)
чурясал означава - гъбясал :)
Ха-ха! Много използвана дума по моя край, само дето слагат и едно Д за благозвучие - чурдясъл.

чурдясъл - изгнил
чурук работа - скапана работа

Аватар
Acho

#14 Мнение от Acho » 28 Яну 2016, 17:56

Айде и аз да пусна някои които бат Тони е пропуснал да спомене.
Нимой ма ала от ма е скокуть - Не ме пипай защото ме е гъдел
Пери кюстерме - давай на пряко
Лелек - щъркел

За сега тези се сещам ама има още бая *DRINK*
Ars longa, vita brevis.

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#15 Мнение от RAZORBLADE » 28 Яну 2016, 19:25

Днес шокирах някои колеги с нашето "чурляк" - пушек, дим. Касетофона изчуре, комина му чури, чурляк се вие над къщата и т.н. Характерно е за западна България - кюстендилско, дупнишко и околията, но може да се среща и по други области.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Публикувай отговор