Испанците (наваха-navaja)

Ножове, ками, кинжали.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Hof

Испанците (наваха-navaja)

#1 Мнение от Hof » 14 Апр 2011, 15:55

Много ми допадат, гледам че не са особенно популярни тук , ако може да пооправим това.
Тук има много http://www.couteaux-jfl.com/marques.htm
Имам идея да си направя една такава , от всички познати тип фолдъри този тип най ми допада , като цяло не съм фен на съвремените разгъвайки но навахата е друго .

Изображение

Изображение

Изображение
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

magnus

Re: Испанците (наваха-navaja)

#2 Мнение от magnus » 14 Апр 2011, 16:13

Не са популярни защото не сме ги засягали, или не сме ги засягали защото не са популярни?
Аз съм им фен и абсолютен зяпльо, като се присетя за тях. Наред с Вендета, Стилет и още сумати от региона, примесени от Франция, Италия и Испания. Те за такива вече съм съгласен, като се каже че са традиционни за даден регион, ама да ми разправят че костурката била традиционно нашенска - аре бегай.

Hof

#3 Мнение от Hof » 14 Апр 2011, 16:18

magnus написа:Не са популярни защото не сме ги засягали, или не сме ги засягали защото не са популярни?
Аз съм им фен и абсолютен зяпльо, като се присетя за тях. Наред с Вендета, Стилет и още сумати от региона, примесени от Франция, Италия и Испания.
Ами няма значение мисля че и едното и другото важи . На двата най големи ножарски БГ форума няма специална темаза този тип ножки , рядко се споменават по темите, не съм виждал някой да ги прави или продава , това според мен говори за това че тук в България те са слабо популярни , разбира се че истинките ножомани най вероятно са запознати с тях .
Последно промяна от Hof на 14 Апр 2011, 16:21, променено общо 1 път.
Изображение

Аватар
Djigit

#4 Мнение от Djigit » 14 Апр 2011, 16:21

Имаше една хубава тема за навахите преди около 3г. , май Гадния я беше отворил. Но за съжаление нещо изчезна още тогава. Може и аз да съм бил виновен за изчезването, но незнам, ако е така извинявам се. :(
Тази мисля че я видях в предната тема:
http://www.oriental-arms.com/photos.php?id=2241
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

magnus

#5 Мнение от magnus » 14 Апр 2011, 16:29

Има ново производство и в момента, една от фирмите е Joker, за друга ще пиша по-късно, като се прибера и си погледна кутийката на една моя ножка :P - пак е ново производство де. Има и ръчно произведени, съвременни, сувенирни дето им викат, някои наистина са такива, ама за беля и колекция са идеални.
Иначе за такава дето е постнал Джигита, само мога да си мечтая за момента. Вариациите в размерите са големи. Начините на заключване са два основни, в различни вариации доколкото знам, има и без заключване, като се разчита на стегната пружина.

Hof

#6 Мнение от Hof » 14 Апр 2011, 16:35

magnus написа:Има ново производство и в момента, една от фирмите е Joker, за друга ще пиша по-късно, като се прибера и си погледна кутийката на една моя ножка :P - пак е ново производство де. Иначе за такава дето е постнал Джигита, само мога да си мечтая за момента. Вариациите в размерите са големи. Начините на заключване са два основни в различни вариации доколкота си о знам, има и без заключване, като се разчита на стегната пружина.
А да имаш подобна наваха с подобно заключване като на горните дето постнах със зъбци ? Загубих бая време да търся някакви реферанси на заключването или подробни чертежи но не намерих нищо подробно. Не че не схващама идеята но е хубаво да се разгледа по обстойно .
Значи ползвали са го като бойно оръжие, предполагам че заключващия механизм би трябвало да е доста сигурен и надежден при това положение.
Изображение

magnus

#7 Мнение от magnus » 14 Апр 2011, 17:04

Ми като оръжие чак много не ми се вярва, не и като основно. За бабаитизъм и чоплене на орехи /гос'ин Ковачев/, по ми се връзва. Доста се е наблягало на ЕСТЕТИЧЕСКИТЕ елементи, както се забелязва, в това число и изписване на родови девизи и гербове.

Гръмки фрази от рода на "Очо за очо, зъб за зъб" са били доста характерни за един друг вид:

Изображение Туй е гаражна реплика на Vendetta, некой да не я помисли за нещо кой знае какво :D.

Antagonist

#8 Мнение от Antagonist » 15 Апр 2011, 18:44

Ей, ти навахи са ми много интересни...Напомнят леко на стилета(пък кой знае може и подобно на него да са ползвани...) Готини са като цяло, но се приемат трудно като вид :)
.....The end is near....
..Start at the beginning..
Изображение
Изображение

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#9 Мнение от Black Wolf » 30 Апр 2011, 00:02

Това е било оръжие на простолюдието, така че девизи и гербове кой знае колко едва ли има. ;)

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#10 Мнение от гаден пухчо » 30 Апр 2011, 21:18

Вярно е,че бях пуснал в началото на форума тема за навахите,просто имам слабост към тези ножове,пък и със съдружника ми направихме няколко десетки различни по големина и силует навахи през 90-91год.За съзаление моята лична/с много красиви костени чирени/подарих на един пловдивски строителен предприемач през 99г.
Та в края на 19 до средата на 20в някои подразделения на испанската гвардия носят и навахи,и то с дължина около метър/в сгънато състояние/.Имаше прекрасна статия в ''Дойчес вафен журнал''през 90-те,мисля че там ми четоха и за ползването и в гвардията,имаше и страхотна снимка на навахата.Дано не се лъжа само,че е от там,пазя броя,но не е в къщи,при първа възможност ще сканирам статията.
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

LeePerry

#11 Мнение от LeePerry » 02 Окт 2011, 13:39

http://www.youtube.com/watch?v=gJm-dYlyMtA

:D

http://www.hloh.wz.cz/ сайта на майстора. Мен лично ми е много на сърце работата му

Hof

#12 Мнение от Hof » 02 Окт 2011, 13:46

Е това е нещо което има смисъл , това харесвам, неща които ти говорят .
Изображение

jordano

#13 Мнение от jordano » 02 Окт 2011, 21:34

Да, този чех е страшно оргинален. Те това е работа, човекът мисли и работи. *THUMBS UP*

Аватар
KraliMarko

#14 Мнение от KraliMarko » 09 Ное 2011, 20:23

LeePerry написа:http://www.youtube.com/watch?v=gJm-dYlyMtA

:D

http://www.hloh.wz.cz/ сайта на майстора. Мен лично ми е много на сърце работата му
Супер ме накефиха и мене ножовете на тоя пич.
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

ovcharq

#15 Мнение от ovcharq » 26 Авг 2013, 21:08

Да дам и аз някоя стотинка по темата,две не много нови придобивки,но за сметка на това красиви и доста редки.Голямото със сребърните набивки е със сигурност на около 150-200 години.Второто също е не по-малко интересно

Изображение

Изображение

Изображение

Щампата на по-дъртото е сходна с тази ,която открих в нетЯ,
Изображение
но с различни инициали,предполагам работилницата е една а,буквите са инициали на майсторите.Беше преди година и не помня точно от коя испанска провинция ги определят.За работилницата не намерих нищо,та ако някой се натъквал на тази щампа,да сподели инфо *DRINK*
Если человек идиот -это надолго

Публикувай отговор