Каракулакът

Ножове, ками, кинжали.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Djigit

Каракулакът

#1 Мнение от Djigit » 13 Юни 2007, 23:18

Като прочетох за каракулака на дядо Благо се сетих, че не съм виждал тема из форумите където става дума за хладно оръжие, (може и да съм пропуснал някой де не знам всички бг форуми :roll: ) изцяло за каракулака та реших да отворя една тема като оръжие и многоизползваем инструмен в бита на българите
и ако може повече снимки :)

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#2 Мнение от гаден пухчо » 14 Юни 2007, 19:18

Едва ли има и сериозна историческа или етнографска разработка по темата.Каракулака е нож за ежедневието на овчари,пастири,хайдути,търговци-християни и т.н.Може да се каже,че е типично българско оръжие.С него за секунди можеш да разсечеш овца на две,да окастриш клони за животните или да подостриш колове за плета или градината.Най-ранните ми сведения за съществуването му са от края на 18век(инкрустирана дата 1791),но това не узначава,че примерно 100 или 200год по-рано не ги е имало.
Дълги са 43-53см,като дръжката е 12-14см,широки от 32-54мм и дебели при гърба 5-7мм.Острието има характерната махайровидна(ятагановидна)форма,а чирените на дръжката,изработени най-често от биволски рог(от там и името "кара-кулак"--черно ухо).Има и такива с костени,дървени или от светъл говежди рог.Нитовете са от меко желязо или в редки случаи бронзови.Каниите са дървени,обшити с тънка кожа(ярешка,агнешка) и в двата края с обков от желязна и по-рядко бронзова камарина.По канията и острието липсва окраса и само в много редки случаи има датировка(на моя е изписана 1868г),а име си е направо изключение и се касае за нож произведен след 1878г.
Наистина,колкото и битови да са тези ножове за тях доста може да се напише.За снимки ще почаката малко.

Изображение

Това е селяхлъка ми с който се подвизавам по възстановките и в него на заден план е каракулака.
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

Аватар
TVV

#3 Мнение от TVV » 15 Юни 2007, 05:42

Я да пуснем малко снимки, пък коментарите от дядо Благо и Пухестия.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Айде стига толкова, да видим експертите какво ще кажат.

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#4 Мнение от RAZORBLADE » 18 Юни 2007, 20:42

Е това си е мултифункционален инструмент. Хем башибозук да поизтрепеш, хем дърва да нацепиш, хем чеверме да подсигуриш. :)

Имам въпрос "махайровиден" ??? какво е това махайра?
Откаде идва тази форма на острието - извито със заострен вътрешен режещ ръб?
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#5 Мнение от гаден пухчо » 18 Юни 2007, 21:29

RAZORBLADE написа:

Имам въпрос "махайровиден" ??? какво е това махайра?
Откаде идва тази форма на острието - извито със заострен вътрешен режещ ръб?
Е,това си е направо въпрос за друга тема.Ето го и моето буйновско каракулаче.Да са живи и здрави вуйчовците на жената:))Канията аз съм си я правил набързо.
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#6 Мнение от гаден пухчо » 21 Юни 2007, 18:32

Понеже нещо млъкнахте...срещат се и каракулаци+ергенско(габровско,солунско и т.н.)ножче в вдна кания.Преди 6-7г.се бяха появили такива в Пловдивските антиквариати,донесени от Асеновградския регион.

Аватар
TVV

#7 Мнение от TVV » 23 Юни 2007, 21:29

Виждал съм такива, само че обикновено ергенското ножче липсва. Аз като видя нещо такова и си пазя снимки - ето една кания за два ножа.
Изображение

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#8 Мнение от гаден пухчо » 03 Юли 2007, 17:55

Tочно това е!Ножчето обикновенно липсва,защото найлесно попада в детски ръчички,които в разгара на играта го "загубват :lol: !Я си признайте,коло от вас са действали в тази насока? :lol: :lol: !
Друга много характерна особеност на каракулаците е двукомпонентното острие-по режещия ръб е високовъглеродна стомана(0.8%С на ~ 1/3 от ширината) и нисковъглероден гръб(~0.1--0.3%С).

Аватар
Барс

#9 Мнение от Барс » 06 Авг 2007, 20:35

Страхотно ножле имаш, пухчо!
Винтът забит с чук, държи по-здраво от пирон завъртян с отвертка

Аватар
Rigor Mortis

#10 Мнение от Rigor Mortis » 07 Авг 2007, 17:42

Пухест, къде са се произвеждали най-вече каракулаци? Или повсеместно из страната?(би ме учудило)
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
Rigor Mortis

#11 Мнение от Rigor Mortis » 07 Авг 2007, 17:45

гаден пухчо написа:Ножчето обикновенно липсва,защото найлесно попада в детски ръчички,които в разгара на играта го "загубват :lol: !Я си признайте,коло от вас са действали в тази насока? :lol: :lol: !
Бегай, аз цял каракулaк затрих ти за ножчето разправяш. От десет години се за него си мисля и ме е яд, та целенея. :evil:
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
Rigor Mortis

#12 Мнение от Rigor Mortis » 19 Авг 2007, 14:06

Не ми казахте дали е имало райони в страната, където са се правели каракулаците или това е ставало навсякъде.
Платон

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

#13 Мнение от гаден пухчо » 19 Авг 2007, 18:54

Повсеместно!Където е имало овчари,говедари,харамии и...още кви ли не!Всеки що-годе кадърен ножар(бучакчия) е имал такова производство.Не помня дали писах по-горе,но много рядко се срещат(почти никак) остриета от еднородна стомана.Винаги са изработвани с ковашка заварка,високовъглеродни по режещия ръб(челик) и нисковъглеродни(демир) по гърба,което позволява да си чукаш в/у него колкото ти душа сака.
Вярно,че сега са станали известни тези изработвани в Габрово,Търново и Еленско(Буйновци) поради понятни причини.

Аватар
Rigor Mortis

#14 Мнение от Rigor Mortis » 20 Авг 2007, 08:30

Мерси. Интересно ми беше за каракулaка.
Платон

dan4o
Обратна връзка:

#15 Мнение от dan4o » 30 Яну 2008, 21:23

ето и от мен един каракулак

Изображение

Публикувай отговор