Сойка

Ножове, ками, кинжали.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
Rigor Mortis

#16 Мнение от Rigor Mortis » 09 Авг 2007, 00:34

На цената на Опинел е значи. Дано поне са го закалили добре, че иначе е кофти. Но кефи, определено кефи ножчето. Красивичко.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

дядоБлаго

#17 Мнение от дядоБлаго » 09 Авг 2007, 13:08

Барс написа:Да, моето е такова. А кое се нарича Сойка тогава? Аз си мислех, че точно този тип е Сойка.
костурката се нарича сойка :D ако направя определен модел костурка,мога да си я кръстя "бухал","папагал","чапла"...квот си искам :D м/у дригото този вид чикиики са единственото останало от траките в най-чист вид :D
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
TVV

#18 Мнение от TVV » 09 Авг 2007, 18:40

дядоБлаго написа: м/у дригото този вид чикиики са единственото останало от траките в най-чист вид :D
След такова изказване няма как да не те помоля да дадеш малко повече подробности за връзката, ако може и с картинки. Не защото не ти вярвам, а защото разпали любопитството ми.

Аватар
Djigit

#19 Мнение от Djigit » 09 Авг 2007, 19:56

Иха интересно, значи първата ми чикийка е била с тракийски корени. Взех си я преди 10-тина години от етъра за 8000лв ... като качество не мога да я похваля но кво съм знаел тогава, когато съм бил на височината на сергията :lol: важното, е че си ме кефеше :P

Аватар
Барс

#20 Мнение от Барс » 09 Авг 2007, 22:05

Голяма е магията, наистина :D
Дядо, наистина ме заинтригува! Дай повече подробности, моля.
Винтът забит с чук, държи по-здраво от пирон завъртян с отвертка

дядоБлаго

#21 Мнение от дядоБлаго » 09 Авг 2007, 23:31

TVV написа:
дядоБлаго написа: м/у дригото този вид чикиики са единственото останало от траките в най-чист вид :D
След такова изказване няма как да не те помоля да дадеш малко повече подробности за връзката, ако може и с картинки. Не защото не ти вярвам, а защото разпали любопитството ми.
връзката е острието.това на соиката не е от типичните стари костурки,но повтаря формите.общо взето старите костури напомнят по форма тракииските махайровидни ножове с ръб на гърба,но много лека вътрешна дъга на острието.намерените ножчета естествено са без дръжки,но нмого от тях имат по две дупчици на клинчето,което не става да се забие в дърво и да е нож с фиксирано острие.за съжаление всичките ми снимки са ксерокопие от списание археология от ерата на соца и са с отвратително качество.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

jari

#22 Мнение от jari » 19 Сеп 2007, 14:33

дядоБлаго написа:
Барс написа:Да, моето е такова. А кое се нарича Сойка тогава? Аз си мислех, че точно този тип е Сойка.
костурката се нарича сойка :D ако направя определен модел костурка,мога да си я кръстя "бухал","папагал","чапла"...квот си искам :D м/у дригото този вид чикиики са единственото останало от траките в най-чист вид :D
Без да претендирам за меродавност,но съм запомнил,че традиционното название на сгъваемите ножчета с костена/рогова/дръжка с горепоказаната конструкция се нарича костура.
От там Сойка се наричат костурите изработвани по габровско-севлиевския край/не знам защо/,като същите имат характерно острие с права режеща част и изразена гърбица в тилната част.Каракачански,цинцарски,влашки-тези с характерната дръжка наподобяваща женски крак/като при френските навахи/и т.н.

Аватар
krasi_500

Re: Сойка

#23 Мнение от krasi_500 » 02 Май 2009, 20:42

От 8 год имам този екзембляр
DSC_3623.jpg
DSC_3623.jpg (46.26 KiB) Преглеждано 11529 пъти
и мога да кажа че реже страхотно,бавно се хаби но се точи лесно.Много бих искал да му измислиме някакво заключване че на два пъти аха да стане белята.

gogotattoo

#24 Мнение от gogotattoo » 02 Май 2009, 21:14

SANY0150_resize.JPG
SANY0150_resize.JPG (133.41 KiB) Преглеждано 11524 пъти
SANY0149_resize.JPG
SANY0149_resize.JPG (125.51 KiB) Преглеждано 11525 пъти
SANY0152_resize.JPG
SANY0152_resize.JPG (128.71 KiB) Преглеждано 11523 пъти
Те ги и моите "сентименти". Роговата дръжка е от Костенец, майстор неизвестен, но е класически и единствен е истински. Червената дръжка е на Попадийн от Костенец, но е пластмасова копирка - шир потреба. Обувката е пак Костенец, но майсторът е с инициали М.Н. Рибката, с "инкрустирана" русалка, е стар панаирджийски уникат. Имах и едно от Троянския манастир с дървена дръжка, но го откраднаха.
По повод на последния пост, понеже само роговата дръжка е носен в джоб навремето, един път се отвори при сядане и острието проби панталона, но излезе нагоре - можеше да направи и друга беля и да ми изтънее гласът *YAHOO*
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#25 Мнение от Black Wolf » 05 Май 2009, 23:39

Я, че аз имам едно доста подобно от години... ;) Разрязвам си книгите с него.

gogotattoo

#26 Мнение от gogotattoo » 10 Май 2009, 00:06

Много бих искал да му измислиме някакво заключване че на два пъти аха да стане белята.[attachment=0]Zakljuchvane.jpg[/attach

Рисуването ми не е сила, а баш си ми е проблем, ама да пробвам некакво ново съоръжение, наречено електонен таблет или нещо подобно, та идеята е, щото съм я виждал на други ножки, тая телена скобичка леко да пружинира и да затяга, като прескочи през синята бабунка, която трябва и тя да се измисли. Остава и да си ме разбрал *comp work*
Прикачени файлове
Zakljuchvane.jpg
Zakljuchvane.jpg (90.57 KiB) Преглеждано 11387 пъти
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
droba
Обратна връзка:

#27 Мнение от droba » 10 Май 2009, 11:08

Варианта на Опинел не ти ли харесва ?
О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

дядоБлаго

Re:

#28 Мнение от дядоБлаго » 10 Май 2009, 13:15

jari написа:
дядоБлаго написа:
Без да претендирам за меродавност,но съм запомнил,че традиционното название на сгъваемите ножчета с костена/рогова/дръжка с горепоказаната конструкция се нарича костура.
От там Сойка се наричат костурите изработвани по габровско-севлиевския край/не знам защо/,като същите имат характерно острие с права режеща част и изразена гърбица в тилната част.Каракачански,цинцарски,влашки-тези с характерната дръжка наподобяваща женски крак/като при френските навахи/и т.н.
тъй,ъй...тва и аз имах пред вид. ;)

Аватар
krasi_500

#29 Мнение от krasi_500 » 10 Май 2009, 17:32

Харесва ми но опинела е с кръгло сечение а мойта сойка е с правоъгълно почти квадратно.

Аватар
ssman

#30 Мнение от ssman » 15 Авг 2010, 17:53

и аз си намерих вчера едно ножче с рогова дръжка и набивки разни май ще взема да ги събирам и аз

Публикувай отговор