Сойка

Ножове, ками, кинжали.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Илката

Re: Сойка

#31 Мнение от Илката » 15 Авг 2010, 19:00

gogotattoo написа:
SANY0150_resize.JPG
SANY0149_resize.JPG
SANY0152_resize.JPG
Те ги и моите "сентименти". Роговата дръжка е от Костенец, майстор неизвестен, но е класически и единствен е истински. Червената дръжка е на Попадийн от Костенец, но е пластмасова копирка - шир потреба. Обувката е пак Костенец, но майсторът е с инициали М.Н. Рибката, с "инкрустирана" русалка, е стар панаирджийски уникат. Имах и едно от Троянския манастир с дървена дръжка, но го откраднаха.
По повод на последния пост, понеже само роговата дръжка е носен в джоб навремето, един път се отвори при сядане и острието проби панталона, но излезе нагоре - можеше да направи и друга беля и да ми изтънее гласът *YAHOO*
Този с роговата дръжка го пази, че вече никой не прави такива, майстора е починал от доста време. А този с инициалите м.н. е на Милчо Наджаков!

gogotattoo

#32 Мнение от gogotattoo » 15 Авг 2010, 19:42

Ка щяло да неги пазя - това са реликви!, а ти верно беше от Костенец и ги знаеш тия работи - костенец-чанин, сега се сещам, че тоя който ми подари тоя с роговата дръжка имеше някаква рода там, костуркови и казваше - "костечка стована", а сега кажи Илияне от кво са ги правили, но е неръждавейка със сигурност - направи едно проучване за костенечките майстори и стомани и традиции в дръжките и орнаментиката, откъде произлизат и пр. и направи цялостно ревю - зер да свършиш една родолюбива задача!!! Чакаааам!
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Antagonist

#33 Мнение от Antagonist » 15 Авг 2010, 19:44

Бързо, че току-виж те е поразила някоя мълния Гогова....Е, и аз искам една сойка(ще се ходи из балкана !!!)
.....The end is near....
..Start at the beginning..
Изображение
Изображение

Илката

#34 Мнение от Илката » 16 Авг 2010, 11:12

Ами как от какво, правили са се от стомана 4х13, закалена на 1050 градсуса и оставена да изстине и после отпусната на 300 градуса, дръжката е от еленов рог, орнаментите по нея са от медна тел, медни и шарени нитчета, за името на човека ще узная до няколко дни!

BorisPetrov

#35 Мнение от BorisPetrov » 16 Авг 2010, 13:02

Илийка :)
Питай за стари истории разни по ножовете, някакви традиции и такива. Мурафети различни... Поздрави!
ПП. Хубава информацийка си събрал...
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

gogotattoo

#36 Мнение от gogotattoo » 16 Авг 2010, 19:28

а сега кажи Илияне от кво са ги правили, но е неръждавейка със сигурност - направи едно проучване за костенечките майстори и стомани и традиции в дръжките и орнаментиката, откъде произлизат и пр. и направи цялостно ревю - зер да свършиш една родолюбива задача!!!

Илиянчо, не се прави, че не чуваш - искам курсова задача, тъкмо ще се научиш как се прави. Има увод в задачата, кратък план - например, историческа справка, традиции, майстори, материали и пр., както и Борката те е подсетил. Накрая правиш личен анализ и заключение за мястото на сойките и Костенечките майстори в българската ножарска традиция, и ние ти пишем оценка - виж колко е просто %) , но ако резултатът е удовлетворителен, сигурно ще има поощрителни награди - аре действай! @=

П.П. На моята сойка рогът е от крава - светъл рог, пожълтял с времето.

magnus

#37 Мнение от magnus » 16 Авг 2010, 19:34

И задължително да се докаже в съдържанието, че сойката е късо хладно оръжие *CRAZY*.
gogotattoo написа:...но ако резултатът е удовлетворителен, сигурно ще има поощрителни награди...
Ще се включа и Аз вЪ този стимул *by*.

Илката

#38 Мнение от Илката » 17 Авг 2010, 10:44

Ами добре, ще се опитам да направя каквото мога, а и да кажа че в СЕЛО Костенец правят кундрета, не соки, да знаете че това е кундре!

Едит: Мога да снимам някои ножове, някои нови и някои по стари, процеса по който се правят, ако искате ще се опитам да снимам процеса, сега съм ваканция и нямам друга работа, процеса ще е в събота и неделя защото майстора тогава работи в града и ще го попитам дали ще иска да снимам процеса на работа. После ще го попитам за старите ножари как са работили, как са закалявали и накрая ще направя едно много голямо ревщ със снимки на костенски произведения, става ли?

Hof

#39 Мнение от Hof » 17 Авг 2010, 10:52

nike_9611 написа:Ами добре, ще се опитам да направя каквото мога, а и да кажа че в СЕЛО Костенец правят кундрета, не соки, да знаете че това е кундре!

Едит: Мога да снимам някои ножове, някои нови и някои по стари, процеса по който се правят, ако искате ще се опитам да снимам процеса, сега съм ваканция и нямам друга работа, процеса ще е в събота и неделя защото майстора тогава работи в града и ще го попитам дали ще иска да снимам процеса на работа. После ще го попитам за старите ножари как са работили, как са закалявали и накрая ще направя едно много голямо ревщ със снимки на костенски произведения, става ли?
Ще бъде супер ако го направиш *THUMBS UP*
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Илката

#40 Мнение от Илката » 17 Авг 2010, 11:01

Ами ще се опитам да го направя! :)

gogotattoo

#41 Мнение от gogotattoo » 17 Авг 2010, 20:10

Илиянчо,
Чудесно е че се захващаш с поставената задача ;) - за начало поясни отде иде думата КУНДРЕ, както намерих описание за "сойката" - „Сойка”, е характерната форма на остриетата, произвеждани в габровския край. В разгънато състояние приличат на крило на сойка.
Момче, имаш шанс да влезеш в историята на родния си край - давай газ :)

jordano

#42 Мнение от jordano » 02 Окт 2011, 21:53

Какво стана с това изследване на костенечките чикий и майстори, май бая време мина от тази ваканция. Хайде де / или съм я пропуснал някъде в този голям форум/. Гого , а аз една такава костура си я носех безпроблемно като бях надянал на нея едно много яко парче шлаух с подходящ диаметър.ТБ братче, ТБ.

Antagonist

#43 Мнение от Antagonist » 06 Окт 2011, 20:54

Тъй като съм вече в Търново, мога да поразпитам нещо за ножчетата и откъде произлиза формата им или името...
.....The end is near....
..Start at the beginning..
Изображение
Изображение

Аватар
KraliMarko

#44 Мнение от KraliMarko » 02 Ное 2011, 18:58

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1050920 статия за майсторите в Костенец
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

TOWER

#45 Мнение от TOWER » 22 Ное 2011, 15:40

Наскоро ми попадна една ''чикийка'' с рогова дръжка
бая ръждясала ама люта ирезлива.... :D :D
и това ли е от тези костурки или сойки за който си говорите?
Изображение
Изображение

Публикувай отговор