Нов проект с участието на К390 - да видим и какво може

Ръчно изработени ножове, майстори. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
woody

Re: Нов проект с участието на К390 - да видим и какво може

#61 Мнение от woody » 15 Окт 2015, 19:21

Следствие собствения си опит, мисля, че откъртването на парченцето е от трепване на ръката ти в момента в който връхчето е било в нестрошена кост. Ако с всеки удар си чупил кокала, нямаше да има откъртване. Аз съм си правил същите опити с желязна балванка. Наточеното острие се забива, заклещва се и като врътнеш ръката при ваденето, тогава се отчупва микро парченце.
Радват ме експериментите с които се забавляваш и ги адмирирам. С удоволствие бих ти дал и някое от моите ножета да го потормозиш когато ти скимне. *DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

seiko

#62 Мнение от seiko » 15 Окт 2015, 20:35

Имаш право, Мишо. Костта е много здрав и плътен материал, който понякога, при умерено силен удар, ако не се разтроши, захваща плътно част от РР и при странично накланяне на острието, нерядко предизвиква отчупвания по него.
Именно конвексът е застраховката от такива случаи, защото дъгата се захваща значително по-трудно от правия скос. В случая обаче, конвексът е едва загатнат в областта на РР и пораженията са налице.
Относно експериментите, правилно си усетил, че се забавлявам, но от друга страна факт е, че вярността на една теория или твърдение, може да се докаже на практика, само чрез експерименти, опити и сравнения.
Нямам нищо против и дори с удоволствие бих "потормозил" твой нож или на който и да е друг майстор-ножоправец, стига това да има някаква цел и да ви е от полза. Изпитвам голямо уважение към всеки от вашата гилдия, който го вълнува не само как изглеждат ножовете му на външен вид, а и какви са възможностите им, затова се старая да не отказвам на никого, стига да е и по моите възможности.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

asenvr

#63 Мнение от asenvr » 15 Окт 2015, 21:18

Колега , кутрето от снимката е страхотен СЛАДУР!
*DRINK*

seiko

#64 Мнение от seiko » 15 Окт 2015, 21:47

asenvr написа:Колега , кутрето от снимката е страхотен СЛАДУР!
*DRINK*
Представям ти моята подрастваща помощничка Мери - чистокръвен, двумесечен бигъл.

Изображение

Изображение

Изображение

Любимата й играчка са двете ми котки.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Аватар
hektor

#65 Мнение от hektor » 16 Окт 2015, 02:41

Верно кученцето е голяма симпатяга *THUMBS UP* :)
силата не е в победата на силния, а във волята на слабия да приеме битката....

Аватар
danaec

#66 Мнение от danaec » 16 Окт 2015, 07:31

Този тест не бих го направил на кокал от диво прасе. Ще е жална му мзаика на ножа, даже и на някоя по тънко сведена брадва. На дивия заек пещялките са му доста твърди и здрави. Както казвате не ги ли отрежеш от първия път, молиш се да извадиш острието от кокала под ъгъла дето е влязло. Иначе - щръбки :D

seiko

#67 Мнение от seiko » 16 Окт 2015, 11:03

danaec написа:Този тест не бих го направил на кокал от диво прасе. Ще е жална му мзаика на ножа, даже и на някоя по тънко сведена брадва. На дивия заек пещялките са му доста твърди и здрави...
Няма две мения за здравината на костите от диво животно. Например пищялките на сръндака са като поцинковани тръби. :grin:
Въпреки всичко бих направил теста и с бедрена кост от диво прасе, но не при толкова фино свеждане на РР.
Сега ми идва наум, че миналата събота падна едно диво прасе, малко над стоте килограма, но по обяд си тръгнах от лова, поради неотложен ангажимент и не участвах в оправянето на животното. Не съм много сигурен, но мисля, че колегите са събрали обелените кости за пача, та ще видя дали мога да им отмъкна едната бедрена кост, заедно с подбедрицата, все пак аз го сапатисах хайванчето.
Ако успея да набавя нужния материал, ще има тест и на диво. *butcher*

Аватар
danaec

#68 Мнение от danaec » 16 Окт 2015, 17:31

То тоя тест дето си го замислил няма аналог в гората.Винаги щи намериш още 10тина минути за обезкостяване на бута.
Предполагам че ако не го мааш хамалската, а с полеки и многоброини удари поръженията ще са в пъти по-малко.А при по голям ъгъл на скоса, може и да са незабележими.Спецялно тоя нож ми се вижда малко лекичък за пая операция.Поне от снимката.

seiko

#69 Мнение от seiko » 16 Окт 2015, 18:12

Ама, разбира се, че няма да кълцам пищялките на прасето в гората. Не съм чак толкова гламав. :lol: :lol: Най-много да се наложи на четири да се парчетоса някой по-голям добитък, като падне на неудобно място и толкова.
Правя всичко това от чисто любопитство. Хем да видя дали си струват парите тия хай-тек чилици, хем да знам и докъде мога да ги напъвам, пък и да поекспериментирам със свеждането и заточването на РР.
Както виждаш, всичко се прави в "лабораторни" условия, при това съвсем съзнателно и целенасочено. Зер, уплашиха ме едни хора, че съм си поръчал стъклен нож, та рекох да проверя, дали е вярно. :lol: :lol: :lol:

Аватар
danaec

#70 Мнение от danaec » 16 Окт 2015, 19:02

Наи добре е на 2 :D , ма като си рекъл на 4 , на 4 - караи по гръбнака.Мани ги тия пищялки.

Публикувай отговор