Избор на диод Convoy C8

Всичко, което ви е нужно за по-доброто пребиваване сред природата.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
maxx271

Избор на диод Convoy C8

#1 Мнение от maxx271 » 10 Дек 2017, 11:08

Здравейте Доста теми четох за избор на диод имам Convoy C8 реших да пусна тема за съвет какви варианти диоди мога да се поставя .Модела на диода е XPL HI V2 1A. Смених драйвъра BLF X6 X5Astrolux S2 S3 SS SC Driver
Voltage:2.8-4.35v
Diameter: 17mm
Model: ATTiny25V-based and FET+7135
Current: 4A-6A
Ползвам батерия Sony VTC6 (3.7 V) с капацитет 3000 mAh. но виждам резултат и при двата драйвъра консумацията е около 1.50 А а не трябва ли да е около 3.00 А ? Какъв диод да му сложа да има повече далекобойност и да не пръска толкова светлината .Говор с човек който продава диоди каза ,че и който и да сложа няма да има голяма разлика от сегашния .

Orlov

Re: Избор на диод Convoy C8

#2 Мнение от Orlov » 10 Дек 2017, 19:19

Нещо не е наред. След смяната на драйвера и с тази батерия трябва да имаш поне 5А ток. Или диода или драйвера имат проблем. Ако предположим че системата проработи ще вдигнеш малко лумените: от 1000 на 1400. Ще скочи и дължината на лъча. Но не с много. За сметка на намаленото време на светене поради увеличената консумация и топлинни загуби.
Ако искаш далекобойност сменяш диода с физически по-малък. Така получаваш желаната фокусировка тип лазерен лъч. Диода е XP-G2. Има обаче няколко проблема:
Трябва добре да го центрираш за да е на фокус;
Трябва да му махнеш купола или да си намериш дедомнат.
Трябва да препрограмираш драйвера. BLF драйвера в най-високия режим работи в директ драйв и този диод няма да издържи. Не трябва полевия транзистор да е отворен през цялото време. Максималния коефициент на запълване трябва да е 98%.
Това е в общи линии.
„Човек вижда толкова, колкото знае.„ - Гьоте

maxx271

#3 Мнение от maxx271 » 10 Дек 2017, 19:42

Orlov написа:Нещо не е наред. След смяната на драйвера и с тази батерия трябва да имаш поне 5А ток. Или диода или драйвера имат проблем. Ако предположим че системата проработи ще вдигнеш малко лумените: от 1000 на 1400. Ще скочи и дължината на лъча. Но не с много. За сметка на намаленото време на светене поради увеличената консумация и топлинни загуби.
Ако искаш далекобойност сменяш диода с физически по-малък. Така получаваш желаната фокусировка тип лазерен лъч. Диода е XP-G2. Има обаче няколко проблема:
Трябва добре да го центрираш за да е на фокус;
Трябва да му махнеш купола или да си намериш дедомнат.
Трябва да препрограмираш драйвера. BLF драйвера в най-високия режим работи в директ драйв и този диод няма да издържи. Не трябва полевия транзистор да е отворен през цялото време. Максималния коефициент на запълване трябва да е 98%.
Това е в общи линии.
Драйвъра има 7 позиции на светене без тези мигащите пробвах да има турбо режим но не намирам не разбирам много но не е проблем да си сменям компонентите .Възможно ли е да не сменям позициите както трябва .Очаквам отговор на човека който ми го продаде може да ме е набутал с него .

Orlov

#4 Мнение от Orlov » 10 Дек 2017, 20:10

Едва ли. Вероятно режимите са ОК. Предполагам че проблема е в диода който вероятно идва с фенера.
Не всички диоди се поддават на овърдрайв. Трябва да е с висока производителност (бин), да е на медна подложка и да има директен термичен път (DTP).

maxx271

#5 Мнение от maxx271 » 10 Дек 2017, 20:29

Orlov написа:Едва ли. Вероятно режимите са ОК. Предполагам че проблема е в диода който вероятно идва с фенера.
Не всички диоди се поддават на овърдрайв. Трябва да е с висока производителност (бин), да е на медна подложка и да има директен термичен път (DTP).
Човека от който го купих каза че мога да го върна ,неприятното е че ако се окаже че е от диода как да разбера дали е от него мога ли да сложа XHP35 диод с друг драйвър

Orlov

#6 Мнение от Orlov » 10 Дек 2017, 21:03

Доскоро нямаше драйвер за XHP35 за C8 хост. Има за L2.
Дори да намериш, какво очакваш да постигнеш? Той има 40% по-голяма светеща площ от XPL HI. Добре се фокусира и изкарва потенциал при рефлектор 8-10 см и 2000 - 2500 лумена. C8 няма нито рефлектор нито батерия за тоя диод.

maxx271

#7 Мнение от maxx271 » 10 Дек 2017, 21:21

Orlov написа:Доскоро нямаше драйвер за XHP35 за C8 хост. Има за L2.
Дори да намериш, какво очакваш да постигнеш? Той има 40% по-голяма светеща площ от XPL HI. Добре се фокусира и изкарва потенциал при рефлектор 8-10 см и 2000 - 2500 лумена. C8 няма нито рефлектор нито батерия за тоя диод.
Какво ще ме посъветваш искам по ярка светлина сега свети но пръска светлината възможно ли е да е от рефлектора искам да постигна от този фенер но да свети много не е нужно да го карам на макс защото предполагам ще нагрява доста .Казаха ми ,че и който 10 ватов диод да сложа няма да свети по силно от този .Сега не знам дали проблема както казваш може да е от диода или от драйвъра .

Orlov

#8 Мнение от Orlov » 10 Дек 2017, 21:57

За да постигнеш далекобойност трябва да събереш светлината в по-малък и съответно по-ярък сноп. При зададен рефлектор това може да стане само ако намалиш размера на диода и запазиш лумените. Затова се слага 5W диод XP-G2 и се докарва до 10W. Но за да се получат нещата се изисква правилен драйвер и диод.

maxx271

#9 Мнение от maxx271 » 10 Дек 2017, 22:14

Orlov написа:За да постигнеш далекобойност трябва да събереш светлината в по-малък и съответно по-ярък сноп. При зададен рефлектор това може да стане само ако намалиш размера на диода и запазиш лумените. Затова се слага 5W диод XP-G2 и се докарва до 10W. Но за да се получат нещата се изисква правилен драйвер и диод. А те не се продават навсякъде.
Моя съвет е да се свържеш с Д. Петров от ловния форум. Има обяви и в OLX. Цената за мода на C8 с XP-G2 беше 50 лева. Може и сам да се пробваш, но според мен ще хвърлиш почтибсъщите пари и ще загубиш много време. По надолу в раздела има тема за C8 модната от него. Може да я разгледаш.

Имам познати които са праща ли фенери като на моите размери фенери дори на колегата който има като моя фенер няма разлика а на другия колега е по зле от моя .Ако ползвам оригиналния драйвър и купя XP-G2 няма ли да има ефект или ще изгоря диода .

Orlov

#10 Мнение от Orlov » 11 Дек 2017, 08:34

С оригиналния драйвер вероятно ще стане защото подава фиксиран ток 3А към диода.
Трябва ти читав XP-G2. С висок бин, медна подложка и с DTP. Ако намериш и дедомнат още по добре. Сам е трудно да машнеш купола. Може да го срежеш с бръснарско ножче но има опасност да даде фира или да има пръстени в лъча.

maxx271

#11 Мнение от maxx271 » 11 Дек 2017, 21:55

[quote="Orlov"]С оригиналния драйвер вероятно ще стане защото подава фиксиран ток 3А към диода.
Трябва ти читав XP-G2. С висок бин, медна подложка и с DTP. Ако намериш и дедомнат още по добре. Сам е трудно да машнеш купола. Може да го срежеш с бръснарско ножче но има опасност да даде фира или да има пръстени в лъча.[/quote

От къде да си поръчам драйвър и диод имам познат в Англия ще си идва по празниците да му поръчам но да знам от къде ще е най изгодно Да ми кажеш нещо за SST-40 диода пише че ако му подам 7-8 А може да стигне до 2000 лумена .Защо и при оригиналния драйвър с който пристигна фенера като го меря ми показва около 1.50А на макс нали се мери горе единия кабел го долепям на корпуса а другия на батерията ,после го отлепям който е на батерията и и го допирам .

Orlov

#12 Мнение от Orlov » 11 Дек 2017, 23:09

maxx271 написа: От къде да си поръчам драйвър и диод имам познат в Англия ще си идва по празниците да му поръчам но да знам от къде ще е най изгодно Да ми кажеш нещо за SST-40 диода пише че ако му подам 7-8 А може да стигне до 2000 лумена .Защо и при оригиналния драйвър с който пристигна фенера като го меря ми показва около 1.50А на макс нали се мери горе единия кабел го долепям на корпуса а другия на батерията ,после го отлепям който е на батерията и и го допирам .
Не съм поръчвал и не знам. Моя моднат фенер е от Д. Петров. Темата е по-надалу в раздела. Него може да го потърсиш по обявите му в OLX.
Ако искаш сам да си правиш мод може да се включиш в blf форума. Там има точно такива теми и може да питаш подробности.
Относно SST-40 диода и 2000 лумена които вади. Подаването (ограничаването) на ток през диода е функция от напрежението, което за всеки диод е различно. Тоест, за всеки режим трябва да се подаде точно опредено напрежние, да се фиксира тока през диода при което получаваме исканите лумени. С blf драйвер няма да стане, той е макс 6А. Не съм се интересувал дали въобще има готов драйвер за този диод. Ако гониш далекобойност този диод е по-лошия избор. Дори да изкараш 2000 лумена ще имаш около 600 - 700 метра лъч. С диод XP-G2 ще имаш 700 - 800 метра при 1200 - 1300 лумена.
Принципно правилно мериш, но вероятно ползваш мултицет от 5 лева. Смени сондите с поне два пъти по-дебели и по-къси и ще получиш други стойности.

Orlov

#13 Мнение от Orlov » 12 Дек 2017, 08:35

Стана ми интересно дали има Convoy C8 който вади 2000 лумена и има далекобойност.
След извесно ровене попаднах на това видео:

Изглежа наистина постига максимална сила от 2000 лумена. Съдейки по видеото и хвърля малко повече от Кларуса.
Доста впечатляващо.

maxx271

#14 Мнение от maxx271 » 12 Дек 2017, 14:15

Orlov написа:Стана ми интересно дали има Convoy C8 който вади 2000 лумена и има далекобойност.
След извесно ровене попаднах на това видео:

Изглежа наистина постига максимална сила от 2000 лумена. Съдейки по видеото и хвърля малко повече от Кларуса.
Доста впечатляващо.
Ходих в специализиран сервиз за техника да ми измерят и техния уред там показа около 2.40А питах ги колко им струва уреда казаха около 800 лева Мериха ми и батерията показва близо до 30А .Възможно ли е да е от диода модела е XPL HI V2 1A това последното да не означава ,че е 1 ампер

Orlov

#15 Мнение от Orlov » 12 Дек 2017, 15:18

Веорятно е от диода или някакво паразитно съпротивление по веригата.
1А означава че е със студена светлина. Със стандартния драйвер на Convoy C8 трябва да имаш 2.8А, а с BLF драйвера 5 - 6А на максималния режим.
Диод може да си поръчаш от тук:
http://intl-outdoor.com/noctigon-xp20-c ... p-925.html
Препоръчително е 4500K цветова температура за да пробива през замърсен въздух, мъгла, пари и т.н.
С BLF драйвера ще постигнеш 1400 лумена което е доста приличен резултат.
Успех с модването и да не забравиш да се похвалиш когато приключиш.

Публикувай отговор