Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

Всичко, което ви е нужно за по-доброто пребиваване сред природата.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
караконджол

Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

#1 Мнение от караконджол » 10 Фев 2018, 00:50

Колеги,мислех че съм начесал крастата,ама ме засърбя.Повода е обширната тема за нож наречен"тактикъл" в съседния форум.Стана ми интересно да чуя няколко обективни мнения и затова ще предложа моето.
Както повечето колеги съм отбил военна служба.В нашата казарма се правеха два тренировъчни лагера(зимен и летен) и две батальонни учения.И съвсем аджамийската ще ви споделя че като новобранец,още на първото батальонно усетих колко е хубаво да си три дена със сухи крака и с резервен неармейски нож.Накратко учението се състоеше в това групичка парашутисти(ние)да се намърда насред територия на която е разгърната Маришката бригада и три дни да си играем гоненица,криеница,стражари и апахи.Ако това наричате тактика-значи съм на прав път.
Мисълта ми е че в постоянен дъжд и сняг се чудиш къде да се скриеш,да се сгрееш,да се исушиш,да спиш,да папаш(тихо) от консерва.Та за това съм останал с мои си впечатления за тактическия нож.И ви ги споделям,искренно и скромно.Ножа трябва да е универсален,щото някък не върви да помъкнеш повече от два.Трябва да цепи дърва,да е малък,да е...всъщност май е най-добре вие да кажете:
При психолога:
- от кога се чувствате като овца
- още от малко агънце
(казано с блага усмивка и влажен поглед)

Аватар
караконджол

Re: Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

#2 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 00:03

:D Щом няма ни едно мнение в обсъждането на "тактикъл"нож,представям си колко много е писнала темата на ножоправците.Реално погледнато е все едно да питам-абе какъв бункер бихте си построили,я дайте мнение.И явно професионалистите правят каквото им поръчат и с право.Айде със здраве.Темата за триене.
При психолога:
- още от малко агънце

Аватар
митко_990

#3 Мнение от митко_990 » 11 Фев 2018, 00:14

Аз моя във момента го правя,като стане ще видиш моя вариянт за тактикал EDC нож ;)

Аватар
караконджол

#4 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 07:45

*DRINK*
При психолога:
- още от малко агънце

DIKISANA

#5 Мнение от DIKISANA » 11 Фев 2018, 12:21

Ако наистина се наложи да си само с един нож в гората и да оцеляваш с негова помощ - моето мнение и предпочитание е нещо от сорта на Falkniven S1 . Острие към 14см , достатъчно дебело и здраво да издържа странични напъни и направено да може и да мушка - т.е. за самозащита .
Ако не гоним само тактикъл а по-скоро оцеляване в екстремни условия - практиката е доказала , че други умения са от по-голяма важност : да си запалиш огън , да си направиш заслон , да събереш или хванеш нещо за ядене , да се ориентираш правилно за посоката на вървене .
Има някой от най-големите бушкрафтъри които са с по една Мора в гората и се оправят .

ЖИЖ

#6 Мнение от ЖИЖ » 11 Фев 2018, 12:39

овобранец,още на първото батальонно усетих колко е хубаво да си три дена със сухи крака и с резервен неармейски нож.Накратко учението се състоеше в това групичка парашутисти(ние)да се намърда насред територия на която е разгърната Маришката бригада и три дни да си играем гоненица,криеница,стражари и апахи.Ако това наричате тактика-значи съм на прав път.
Мисълта ми е че в постоянен дъжд и сняг се чудиш къде да се скриеш,да се сгрееш,да се исушиш,да спиш,да папаш(тихо) от консерва.Та за това съм останал с мои си впечатления за тактическия нож

за тези нужди ти трябва познаване на местноста или карта
скриваш се в най близката кръчма
сливаш се с местните и нож не ти трябва а 5-10 лева

Аватар
караконджол

#7 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 13:37

Щото отвори приказка-старите така направиха.Аз и другите млади стрелци имах престой няколко часа в един плевник,което доведе до трагично разконспириране и бягане залудо в насечен терен където джипките не можаха да продължат.И да-точно в плевника ножа влезе в употреба за консервите.
При психолога:
- още от малко агънце

Аватар
караконджол

#8 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 13:41

Диксана е дотук с най конструктивното предложение.Също фиксираният гриптилиан не е лош.
При психолога:
- още от малко агънце

Аватар
vlastelin

#9 Мнение от vlastelin » 11 Фев 2018, 13:44

Ако трябва да си избера евтин, достъпен, неубиваем нож, с който да изкарам няколно дни в гората и да правя много различни неща с него взимам Glock Field Knife или SOG.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
караконджол

#10 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 13:48

При психолога:
- още от малко агънце

Аватар
караконджол

#11 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 13:59

Властелине,моето мнение е че за "различни неща" глока е перфектен.Армейски нож мечта.Но за сечене на клечки,върви и други често срещани около села не става.С допълнение една изула ще е ОК.Ама така предложението на ЖиЖ отпада.Много е голям да се слееш с хората в населено място,като добавим и изула и други такъми-предпоставката за провал расте.
При психолога:
- още от малко агънце

seiko

#12 Мнение от seiko » 11 Фев 2018, 15:53

Аз понеже не ги разбирам тия работи, та питам, за да ми стане ясно. Кой точно е нарекъл ножът за оцеляване Тактикъл и защо?
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

Аватар
караконджол

#13 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 16:16

Добре дошъл.И аз не ги разбирам.И понеже по мое време не беше доброволно мястото където обясняват какво е тактика ми се наложи да слушам,щото изпитваха.И някак не разбрах тактиката,както в твоята тема.Сигурно съм бил лош ученик.Не разбрах защо е тъй наложително да се мушка.На нас в казармата ни даваха АК.Нямам идея защо но част от тях бяха окомплектовани със заглушители+зелените патрони.Явно мушкането не е заради тихото.
Тука честно: Не разбирам твоята идея за тактика,и от там за тактически нож.
Тука на шега:Значи,как ли не съм се молил на всички богове шапкарите да се съгласят че тая проклета тактика не включва ходене по дерета и чукари.Бе как не ни заведоха веднъж в някой сносен хотел,тва се чудя.
Някъде дълбоко в корумпираното ми подсъзнание се заражда мисълта за униформени дето вярват че във военно време ше са привилегировани,както сега-т.е. задължително на всяка тактика ще присъства ТВ екип,отразяващ събитието и впечатлена от големият ръбат нож репортерка!
Поздрави.Радвам се че стана дискусия.Не спор,щото пак казвам-не ми е попрището.
При психолога:
- още от малко агънце

ЖИЖ

#14 Мнение от ЖИЖ » 11 Фев 2018, 16:19

караконджол написа:Щото отвори приказка-старите така направиха.Аз и другите млади стрелци имах престой няколко часа в един плевник,което доведе до трагично разконспириране и бягане залудо в насечен терен където джипките не можаха да продължат.И да-точно в плевника ножа влезе в употреба за консервите.

дааа
там има дълбоки дерета много къпини трънки дрян и карачилия
а сега консервите имат дръжка и се отварят с дърпане

ЖИЖ

#15 Мнение от ЖИЖ » 11 Фев 2018, 16:24

караконджол написа:Властелине,моето мнение е че за "различни неща" глока е перфектен.Армейски нож мечта.Но за сечене на клечки,върви и други често срещани около села не става.С допълнение една изула ще е ОК.Ама така предложението на ЖиЖ отпада.Много е голям да се слееш с хората в населено място,като добавим и изула и други такъми-предпоставката за провал расте.

ако е студено време и носиш палто много неща се крият под него
отпусках ремъка на манлихерката и почти не стърчеше отгоре
само дето с времето се проби палтото
но сега има здрави материи :D

Публикувай отговор