Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

Всичко, което ви е нужно за по-доброто пребиваване сред природата.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
караконджол

Re: Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

#16 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 16:45

ЖИЖ написа:
караконджол написа:Щото отвори приказка-старите така направиха.Аз и другите млади стрелци имах престой няколко часа в един плевник,което доведе до трагично разконспириране и бягане залудо в насечен терен където джипките не можаха да продължат.И да-точно в плевника ножа влезе в употреба за консервите.

дааа
там има дълбоки дерета много къпини трънки дрян и карачилия
а сега консервите имат дръжка и се отварят с дърпане
Имам чувството че си присъствал на подобни.За ирастналият до морската градина и на главна улица хлапак(Аз),тия трънки бяха ужасен ужас.Помня ги отлично.
При психолога:
- от кога се чувствате като овца
- още от малко агънце
(казано с блага усмивка и влажен поглед)

Аватар
караконджол

#17 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 16:52

ЖИЖ написа:
караконджол написа:Властелине,моето мнение е че за "различни неща" глока е перфектен.Армейски нож мечта.Но за сечене на клечки,върви и други често срещани около села не става.С допълнение една изула ще е ОК.Ама така предложението на ЖиЖ отпада.Много е голям да се слееш с хората в населено място,като добавим и изула и други такъми-предпоставката за провал расте.

ако е студено време и носиш палто много неща се крият под него
отпусках ремъка на манлихерката и почти не стърчеше отгоре
само дето с времето се проби палтото
но сега има здрави материи :D
Оспами ми темата.Ако ше пишеш за ножа-пиши,нали проучване се прави тука.Ако ше пишеш за сливане в кръчми с диви селянки-пак е по темата/аз мисля че с 5-10 кинта нема да стане/.Ма за каски и винтовки/както почва една песен на Ъпсурт/-има някви Милитарии и други пропуснати в живота ми форуми.
При психолога:
- още от малко агънце

seiko

#18 Мнение от seiko » 11 Фев 2018, 17:50

караконджол написа:Добре дошъл.И аз не ги разбирам.И понеже по мое време не беше доброволно мястото където обясняват какво е тактика ми се наложи да слушам,щото изпитваха.И някак не разбрах тактиката,както в твоята тема.Сигурно съм бил лош ученик.Не разбрах защо е тъй наложително да се мушка.На нас в казармата ни даваха АК.Нямам идея защо но част от тях бяха окомплектовани със заглушители+зелените патрони.Явно мушкането не е заради тихото.
Тука честно: Не разбирам твоята идея за тактика,и от там за тактически нож.
Тука на шега:Значи,как ли не съм се молил на всички богове шапкарите да се съгласят че тая проклета тактика не включва ходене по дерета и чукари.Бе как не ни заведоха веднъж в някой сносен хотел,тва се чудя.
Някъде дълбоко в корумпираното ми подсъзнание се заражда мисълта за униформени дето вярват че във военно време ше са привилегировани,както сега-т.е. задължително на всяка тактика ще присъства ТВ екип,отразяващ събитието и впечатлена от големият ръбат нож репортерка!
Поздрави.Радвам се че стана дискусия.Не спор,щото пак казвам-не ми е попрището.
То дискусия още няма, мен ако питаш. Просто сега всеки си приказва ей така, ама с нищо не показва, или доказва, че казаното му е вярно. Дето се вика, като в темите от Общите приказки и то без съдържание.
Според мен и самото заглавие е сбъркано, така мисля с простия си акъл.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

Аватар
караконджол

#19 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 18:19

seiko написа:
караконджол написа:Добре дошъл.И аз не ги разбирам.И понеже по мое време не беше доброволно мястото където обясняват какво е тактика ми се наложи да слушам,щото изпитваха.И някак не разбрах тактиката,както в твоята тема.Сигурно съм бил лош ученик.Не разбрах защо е тъй наложително да се мушка.На нас в казармата ни даваха АК.Нямам идея защо но част от тях бяха окомплектовани със заглушители+зелените патрони.Явно мушкането не е заради тихото.
Тука честно: Не разбирам твоята идея за тактика,и от там за тактически нож.
Тука на шега:Значи,как ли не съм се молил на всички богове шапкарите да се съгласят че тая проклета тактика не включва ходене по дерета и чукари.Бе как не ни заведоха веднъж в някой сносен хотел,тва се чудя.
Някъде дълбоко в корумпираното ми подсъзнание се заражда мисълта за униформени дето вярват че във военно време ше са привилегировани,както сега-т.е. задължително на всяка тактика ще присъства ТВ екип,отразяващ събитието и впечатлена от големият ръбат нож репортерка!
Поздрави.Радвам се че стана дискусия.Не спор,щото пак казвам-не ми е попрището.
То дискусия още няма, мен ако питаш. Просто сега всеки си приказва ей така, ама с нищо не показва, или доказва, че казаното му е вярно. Дето се вика, като в темите от Общите приказки и то без съдържание.
Според мен и самото заглавие е сбъркано, така мисля с простия си акъл.
Виж какво мисля-прав си.Много мислих темата дали да е в "сред природата" или в"късо хладно оръжие" Просто "екипировка" се оказа по средата.И се радвам,искренно,че никой нищо не доказва.Пирова победа ще е да стане гражданска война,както на север,изток и юг от нас,та да се види аджеба в руините кой ква ножка ползва и за какво.
И още:преди 3 години в кофти район се качиха 3ма командоси да охраняват кораба.И тримата филипинци.По всички правила и закони се качиха,ама полулегално.Писахме ги моряци,дойдоха с лодка,около Дубай.Специализиран само в това кораб им достави екипировката допълнително.Около Йордания пак така тихо слязоха.Та разправям ти го,щото и трите момчета харесваха големи ножове,ма викат:инструктирани сме да изглеждаме цивилни.
Може да е практичен 30 см нож,де да знам.Ама дори и скъпоплатени специалисти не си падат,явно,да го ползват.
И като кажеш така-дайте ми доказателства,ептен ше секнеш и без това умиращия форум.Вместо това предложи твоя версия за нож,за това са тука присъстващите.
При психолога:
- още от малко агънце

seiko

#20 Мнение от seiko » 11 Фев 2018, 19:27

караконджол написа:...И като кажеш така-дайте ми доказателства,ептен ше секнеш и без това умиращия форум.Вместо това предложи твоя версия за нож,за това са тука присъстващите.
Ами, точно в това е смисълът на дискусията. Останало е само чесане на клавиатурата. Интересът идва, само когато се говорят реални и верни неща, защото така всички ще научим нещо ново. Поне аз така ги виждам нещата. Животът на един форум не зависи от това, колко регистрирани участници има в него, а колко активните теми и дискусии и каква информация дават те на потребителите.
И версия на какъв нож да предложа, като съм такъв аматьор, че още не мога да вдяна, аджаба, за сървайвъл нож ли говорим или за "тактикъл".
Дотук, общо взето, основно за спомени от войнишките години четох и това е. То и аз имам такива, не точно от войнишки, ама пак спомени. Кой ще го интересуват такива работи и на кого ще му се слушат, освен ако не сме седнали на някое уютно място, с чаша хубаво питие. Виж, опитът е друго нещо, ама нали знаеш девиза на истинския българин - Акъл не ми давай, защото си има предостатъчно, пари ми дай. Насила можеш само да вземеш, насила не можеш да дадеш. Та, така.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Франко

#21 Мнение от Франко » 11 Фев 2018, 20:08

моето виждане за "тактикъл" нож е следната:
1.трябва да е здрав (конструкция; стомана; дръжка)
2.трябва да боде хубаво
3.трябва да плаши с вида си
4.трябва да реже
5.трябва да е на сносна цена (ако ще е сериен модел)
6.трябва да е относително лек
абе трябва да е нещо като военен + бушкрафт нож. нямам идея точно за какво би могло да се ползва ... при война ли, в режим на оцеляване ли, за бой с ножове в градски условия ли, за самочувствие ли, за всичко изброено + пропуснати от мен неща ... %)

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#22 Мнение от RAZORBLADE » 11 Фев 2018, 20:42

Джеймс Ейрис ми подари един брой от книгата си Tactical knife. Според него концепцията на ножа е според ситуацията и задачите, които изпълняваш. Там са описани всички ножове от Викторинокс и Навахи до боуита и Рандали. Тактикъл може да е този нож, който си носиш със себе си и можеш да излезеш от ситуация и да ти свърши работа. Тя може да варира от кютек до смърт с освирепели идиоти или врагове, до неотложното отваряне на бутилка вино. Според мен термина е търговска пропаганда за продаване на военно изглеждащи ножове. Дори Джеймс ми сподели, че книгата оригинално се е казвала по друг начин - нещо като Практическа употреба на ножовете, но издателите искали заглавието да грабва, затова...........станало ТАКТИЪЛ =-O Има и друга дума, дето много продава - SURVIVAL =-O . Ножа за оцеляване, друго митично животно, измислено за потребители, които искат за заложат на марката и термина пред ножа, вместо на усвояване на елементарни умения и знания.

Последните ми два милитаристични чекнежи влизат в този клас. Преследването на универсалния нож продължава.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

volf48
Обратна връзка:

#23 Мнение от volf48 » 11 Фев 2018, 20:48

Аз бих си взел Менли Патриот за 79 лв с цвят зелен. И бих оцелял с него навсякъде и на всяка цена. Но понеже за да оцелее, човек трябва да е перфектно подготвен, бих взел една ножовка и бих рифеловал дръжката на ромбчета. Да не пада от ръката. Ще отида и до Мосю Бриколаж и бих взел връвчица с милитъри цвят Ф4мм, за 50 ст, за да е вързан и да не се губи. Ако този перфектен нож не би ми помогнал, просто не виждам какъв друг би ми свършил работа.В смисъл, че ножът е 2% от екипировката, а намерението 98%. *DRINK*
Последно промяна от volf48 на 11 Фев 2018, 21:04, променено общо 1 път.

Аватар
караконджол

#24 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 21:01

RAZORBLADE написа:Джеймс Ейрис ми подари един брой от книгата си Tactical knife. Според него концепцията на ножа е според ситуацията и задачите, които изпълняваш. Там са описани всички ножове от Викторинокс и Навахи до боуита и Рандали. Тактикъл може да е този нож, който си носиш със себе си и можеш да излезеш от ситуация и да ти свърши работа. Тя може да варира от кютек до смърт с освирепели идиоти или врагове, до неотложното отваряне на бутилка вино. Според мен термина е търговска пропаганда за продаване на военно изглеждащи ножове. Дори Джеймс ми сподели, че книгата оригинално се е казвала по друг начин - нещо като Практическа употреба на ножовете, но издателите искали заглавието да грабва, затова...........станало ТАКТИЪЛ =-O Има и друга дума, дето много продава - SURVIVAL =-O . Ножа за оцеляване, друго митично животно, измислено за потребители, които искат за заложат на марката и термина пред ножа, вместо на усвояване на елементарни умения и знания.

Последните ми два милитаристични чекнежи влизат в този клас. Преследването на универсалния нож продължава.
100% за.Това Солоново решение е търсеният ход.Иначе става нещо като спора в модерна театрална постановка.Пада самолет и оцелелите почват да си крещят на различни езици.Смешното е че всеки твърди същото като другите,ама на своя език и яростно.
Търсенето обаче продължава.
При психолога:
- още от малко агънце

Аватар
караконджол

#25 Мнение от караконджол » 11 Фев 2018, 21:14

https://youtu.be/sPWJ2CUZnW4
Тоя вкара нов термин- UTILITY KNIFE
На мен ми идва голям,ама трябва да се мисли и за аудиторията.Ако реша да ползвам такъв(няма да е в тоя живот),естествено бих си поръчал на някой от нашите майстори да го спретне,като минимум щях да удвоя дебелината.
При психолога:
- още от малко агънце

seiko

#26 Мнение от seiko » 11 Фев 2018, 22:17

Франко написа:моето виждане за "тактикъл" нож е следната:
1.трябва да е здрав (конструкция; стомана; дръжка)
2.трябва да боде хубаво
3.трябва да плаши с вида си
4.трябва да реже
5.трябва да е на сносна цена (ако ще е сериен модел)
6.трябва да е относително лек
абе трябва да е нещо като военен + бушкрафт нож. нямам идея точно за какво би могло да се ползва ... при война ли, в режим на оцеляване ли, за бой с ножове в градски условия ли, за самочувствие ли, за всичко изброено + пропуснати от мен неща ... %)
С тези неща, които е изброил Франко и аз съм съгласен, но има и още някои.
Преди 6-7 г отворих една тема в Блейдфорума, където изложих моите разсъждения по тези въпроси и понеже не ми се преписва, ще копна направо уводната публикация. Тя включва и кратка ретроспекция на ножовете в Българската армия по онова време, та на който не му е интересно, да не чете. В края обаче съм споделил моята гледна точка относно съдържанието на думичката "тактически" или както сега е модерно да се казва "тактикъл".

"Отварям тази тема, защото в продукцията на повечето изявени, световни производители на ножове съществува една ниша, която е предназначена конкретно за нуждите на въоръжените сили и поради това е съобразена предимно с изискванията, произтичащи от това.
Съвсем естествено е този род продукция силно да се отличава по външен вид, работни качества и използвани материали от масовото производство и поради това, неминуемо предизвиква неприязън сред голяма част от потребителите на ножове и най-вече сред тези, със силно изразени естетически изисквания.
Понеже доста годинки имах вземане-даване с Армията и по принцип съм с военно образование, та все пак съм видял това-онова, ще се опитам да ви изложа моята гледна точка, относно ножовете с военно предназначение и тяхното използване.
Както всяко едно изделие, предназначено за Армията, така и ножовете трябва да отговарят на няколко основни изисквания, а именно:
-максимална здравина и функционалност (за предпочитане е да съвместяват дори няколко функции)
-лесно обслужване и поддръжка
-габаритите, формата и теглото да не затрудняват движенията и да не натоварват военнослужащия
-сигурно и многофункционално прикрепване, съобразено с останалата част от екипировката
-евтино производство.
Съгласете се с мен, че при подобни изисквания към армейския нож, красотата, естетиката и високото качество са почти несъвместими.
Вярно е, че повечето световни производители на ножове предлагат продукция, която е ориентирана и към обикновени потребители, с ясно изразена „тактикъл” ориентация и там вече качеството, материалите, изработката, а и всичко останало е на съвсем друго ниво.
Когато говорим за чисто армейски нож, обаче трябва да сме наясно, че става въпрос за инструмент и оръжие, на което вероятно ще се наложи да разчитаме при крайно екстремни ситуации и той трябва да се справи, за да оцелеем, ако ще да е и най-грозното нещо на света.

И за да дам „тон за песен”, ще направя една кратка ретроспекция на ножовете в БНА, изхождайки от съприкосновението и опита ми с тях.

Ами, общо взето, старото Манго 5 години рендосва военните наровете и пак не му дойде акъла в главата. Иначе съм я захванал от фазанарията в Плевен (НШЗО „Христо Ботев”). Ма, как са уцелили тогава, та ма курдисаха баш в родната пехота. “Велииик е нашият войнииик, велик, велик, велииииик....” Майкооо!!! Балабаир, Гривица, Слатина, Николаево, ей т`ва ни бяха “класните стаи”. Случих и на вожд – ген. майор Гано Иванов – оттогава е и народната песен “Изкарай, Гано, говеда.” (пее се задължително на 3-4 гласа). Оооп, отплеснах се!
Та, от тогава започна прекият ми контакт с всевъзможни видове армейско въоръжение и естествено ми беше зачислен АК 47 със съответния нож-щик.

Ма, то беше мерак, то беше чудо (пропуснах да спомена, че още от ранна детска възраст имам непреодолимо влечение към всякакви видове огнестрелно и хладно оръжие) и ако ми бяха предложили да ми зачислят по два, демек още един автомат с нож, със сигурност щях да се съглася (всъщност, след около две години и това стана, но ще стигна и дотам). И понеже приказката ни е за ножовете, пък и толкова ми е бил акъла тогава (“И сега си му е същия.” – някой се обажда зад гърба ми) не пропусках възможността да пробвам как се забива ножа на АК 47 по дърветата. Тамън му хванах цаката и по време на един караул на Дисципа в Плевен го строших на две. Баща ми прати пари, та го платих в не знам си какъв размер, пък за останалото няма да казвам, ама ми държа влага бая време. Всъщност, па що да не си кажа, не ми дадоха арест, ама ме обухаха с една торба непоряди по служба, дето карах през ден, та чак ми изгниха ръкавите на шаека от миене на подовете и на посудата в столовата и взех да гледам на кръв. Оттогава имам алергия към всякакви видове наряди и дежурства. Обаче тъпана си е тъпан. Мина-не мина известно време, пък подпуках и новия нож, ама малко по-внимателно иии... пак инцидент. Тоя път не се счупи, ама върхът му се изкриви кат на оня Пелтонен, дето беше в магазина на Ясен и приличаше на рибарски х*й. Така си го и сдадох, без много да го показвам.
Реших да правя военна кариера и от Плевен кандидатствах в Търново. Приеха ме курсант пак в пехотата, но с повишена мощност, демек чадърбабаит. Пак ми зачислиха АК 47, ама тоя път със сгъваем приклад, пък към тях нож не се полага. Мъка голяма! Да, ама раздадоха парадни офицерски кортици - супер.

Е, за четири години успях да потроша само 2 от тях, срещу заплащане естествено, а третият все още си е жив и здрав и е единственото острие, което ми е останало като спомен от онези години. По стечение на обстоятелствата, вследствие на терористичните актове в България (жп гара Буново, жп гара Пловдив и някои други) по време на Възродителния процес, на високо партийно ниво бе взето решение да се сформират ГБД (групи за бързо действие с антитерористична насоченост) и да се оборудват със специална екипировка и въоръжение. Две такива групи се създадоха и в нашата рота и аз попаднах в едната от тях. Пак голям кеф. Освен всички останали джунджурии ни зачислиха и по един чисто нов АКМ - 7,62 мм руско производство (та тогава ни станаха по два автомата). Чудо невиждано за ония времена, а ножа тогава ми се стори като някаква магия. Вярно, че острието му не беше достатъчно дълго по моите разбирания, обаче имаше трион на гърба и заедно с канията ставаше на ножица за тел.

Мисля, че е излишно да споменавам, че съм го пробвал и него по дърветата и извода е, че не е много за тая работа, но горе-долу става (твърд поддръжник съм на тезата, че всичко, което е що годе тежко, твърдо и заострено, става за мятане и забиване), ама за сметка на това пък по-трудно се чупи. Слава богу с него не съм имал инциденти, само дето малко му се разхлопа ключалката в края на дръжката.
Най-много ми допадаше обаче така наречения “нож на дневалния”,

Ще ме прощава Митака, че не намерих по-читава снимка и използвах неговата, ама ако рече, веднага я махам. :(

който при нас беше с много хубава кожена кания. Доста масивен, изключително здрав нож с добър баланс, който за разлика от останалите армейски образци може да се заточи достатъчно добре. Дълго време имах голямо желание да се сдобия с такъв, но впоследствие тия мераци отшумяха.
Ще спомена и една друга група ножове, които отдавна не са на въоръжение в БА, но поне по мое време се използваха масово за обучение в занятията по ръкопашен бой и мятане на ножове. Това са нож-щикове за различните видове нарезни карабини, най вече от времето на ВСВ и преди това.

Също много здрави ножове, от добра стомана, които заслужават уважение, но за съжаление са неприложими при нормални условия.
За малко да пропусна и още един много специфичен нож, който обаче е с изключително тясно приложение. Става въпрос за така наречения парашутен нож, който се използва за срязване на въжетата на основния парашут и освобождаване от него в случай на задръжка или оплитане за да се използва резервния парашут.

Ножът по разбираеми причини няма връх и е напълно плосък отпред. Заточването е двустранно, рекърв с пълна серетация от едната страна. Не се носи на колана, а кожената кания се закрепва за ластиците на резервния парашут отпред, като по този начин винаги е на разположение. Самият нож е привързан за канията с връв.
В общи линии това са армейските ножове, които са ми минали през ръчичките.
Иначе неизменното джобно ножче и всички останали простотии ги знаете и няма да ги коментирам.
Благодаря за търпението, ако въобще сте имали такова да изчетете тия писания.

п.п. Ами, то покрай цялата галимация, май съм забравил да споделя своето мнение, относно произхода на това определение тактически, на което със сигурност много хора се чудят.
Тактиката е основен принцип в дейността на всички армии и по същество тя е свързана с планирането, организирането, обезпечаването и провеждането на бойни действия с цел постигане надмощие над противника и унищожаването му. Изучава се като отделен предмет и има своите разновидности, според видовете (авиация, флот, сухопътни войски) и родовете войски (пехота, танкови, инженерни, свързочни и така нататък).
От там тактически се използва като синоним на военен в някои аспекти и на хората, които се занимават с военно дело, пък и не само на тях, много им харесва как изискано звучи тази думичка, та взеха да я курдисват, където и когато им падне и те така.
По принцип, би трябвало думата тактически да се използва и като определение за нещо, което би ти донесло предимство по време на бойни действия, но ми се струва, че в повечето случаи я срещаме точно като синоним на военен.
Напълно е възможно обаче, да обединява и двете значения, според мен.

« Последна редакция: 19 Август 2012, 19:41:51 от seiko »"

Ако някой все пак прояви интерес към тази тема и има желание да я прегледа, ето линк към нея - https://bladeforum.bg/index.php/topic,279.0.html

Аватар
караконджол

#27 Мнение от караконджол » 12 Фев 2018, 10:53

Хубаво е че колегата Сейко споделя инфо за тактическите ножове.В препратката има снимков материал за малка книга,да се образоват младите и да спрат с тия зомби-килъри
Хубаво е и други да споделят мнение,не за друго-просто ситуацията,оттам нуждата,оттам екипировката е в постоянен процес на обновяване.Кскто каза Рейзъра-търсенето продължава.
При психолога:
- още от малко агънце

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#28 Мнение от RAZORBLADE » 12 Фев 2018, 18:50

Трябва да разделим като понятие военните от Тактикъл ножовете дето се вика. Военните са тактикъл, ама тактикълите всички ли са военни? Военен нож е нож, поръчан от дадена армия за нуждите на войника. Има специфични и редови. Щиковете за АК са голямо недомислие според мен, защото имат само една функция - мушкане. Може австрийската и немската , че и в други по-западни армии щиковете да са им и ножове, а нашия войник този щик само му тежи на гъза и една консерва не можеш да си отвори с него.

Тука концепцията я гоним друга. Как би изглеждал ножа на войника през погледа на нашего брата ножарского? Фабричните щикове и ножове като образец и концепция за военщина ли гоним за дизайн или и ножове за самозащита, за скрито носене, по леки, по модерни материали. Като че ви дърпа някаква носталгия когато сте трошили щиковете си по дърветата. Ножа освен за оръжие трябва да и инструмент, да е лек и здрав, като не е задължително да е евтин, но опита показва, че евтини ножове от елементарни стомани са перфектни за боен нож. Рандал е с твърдост 52-55 единици от 1095. Нокс Каратель - руски е 55 единици от 65х18 и прочее. Пелтонен - зонова закалка - криви се, не се чупи. За предпочитане са меки ножове, държащи на стресови фактори при дейности, изключващи рязане във смисъла, който всички влагат - Изкопаване на мини, оваряне на кутии боеприпаси, чупене на прозорци, разбиване на врати и всякакви зверщини.

Има и клас ножове сред нехуманните, предназначени с дизайна си само за близък бой и унищожаване на противника, които обаче не стават за инструмент. Ками, кинжали, и други странни неизползваеми за по-горе споменатите зверщини ножове. С кама на британските парашутисти - Фаербеирн Сайкс да речем ще видиш зор да цепиш подпалки за огрев. Не е невъзможно, ама зор. Така, че според мен ножа трябва да среща за нуждите на войника задължително тези две функции - оръжие и инструмент. Ако е и с разумни размери и тегло, то целта е постигната.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
караконджол

#29 Мнение от караконджол » 12 Фев 2018, 20:38

RAZORBLADE написа:Трябва да разделим като понятие военните от Тактикъл ножовете дето се вика. Военните са тактикъл, ама тактикълите всички ли са военни? Военен нож е нож, поръчан от дадена армия за нуждите на войника. Има специфични и редови. Щиковете за АК са голямо недомислие според мен, защото имат само една функция - мушкане. Може австрийската и немската , че и в други по-западни армии щиковете да са им и ножове, а нашия войник този щик само му тежи на гъза и една консерва не можеш да си отвори с него.

Тука концепцията я гоним друга. Как би изглеждал ножа на войника през погледа на нашего брата ножарского? Фабричните щикове и ножове като образец и концепция за военщина ли гоним за дизайн или и ножове за самозащита, за скрито носене, по леки, по модерни материали. Като че ви дърпа някаква носталгия когато сте трошили щиковете си по дърветата. Ножа освен за оръжие трябва да и инструмент, да е лек и здрав, като не е задължително да е евтин, но опита показва, че евтини ножове от елементарни стомани са перфектни за боен нож. Рандал е с твърдост 52-55 единици от 1095. Нокс Каратель - руски е 55 единици от 65х18 и прочее. Пелтонен - зонова закалка - криви се, не се чупи. За предпочитане са меки ножове, държащи на стресови фактори при дейности, изключващи рязане във смисъла, който всички влагат - Изкопаване на мини, оваряне на кутии боеприпаси, чупене на прозорци, разбиване на врати и всякакви зверщини.

Има и клас ножове сред нехуманните, предназначени с дизайна си само за близък бой и унищожаване на противника, които обаче не стават за инструмент. Ками, кинжали, и други странни неизползваеми за по-горе споменатите зверщини ножове. С кама на британските парашутисти - Фаербеирн Сайкс да речем ще видиш зор да цепиш подпалки за огрев. Не е невъзможно, ама зор. Така, че според мен ножа трябва да среща за нуждите на войника задължително тези две функции - оръжие и инструмент. Ако е и с разумни размери и тегло, то целта е постигната.
Знаех си че говорим за едно и също всички страни,ама на различни езици,понякога.Тука обаче-евала и на колегите от другия форум за изчерпателната тема.От там научих за финландец оцелял 231 дена с пууко в тила на врага.Научих и от сейко точното определение за тактика-действие осигуряващо предимство.Сега обаче време за ново предложение:
https://youtu.be/V3NhkSVvD8Q
При психолога:
- още от малко агънце

seiko

#30 Мнение от seiko » 12 Фев 2018, 21:58

По-скоро, тактиката е система от действия, целящи осигуряване на предимство и напълно е възможно, ако противникът приложи по-добра и обмислена тактика, предимството ще бъде на негова страна.

Публикувай отговор