Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

Всичко, което ви е нужно за по-доброто пребиваване сред природата.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Djingibi

Re: Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

#61 Мнение от Djingibi » 15 Фев 2018, 19:45

Привет, колеги.
Колкото и тъпо да звучи (от доста време се чудя) та не се сдържах и реших да попитам ...
таз дупкЪ има ли някаква реална полза от нея , че е толкоз известна и се поставя на кви ли не ножове или е просто опит за някакъв извратен маркетингов имидж тип СпИдерко ?
Изображение

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#62 Мнение от RAZORBLADE » 15 Фев 2018, 19:58

Няма нищо общо със Спайдерко. :D Слага се за връв, която от едната страна се прекарва пред дупката в края на дръжката при петата, а другата през дупката на гарда, като прави нещо като халка пред пръстите. Така връвта служи за осигуряване по време на работа или не дай си боже схватка. Ако ръката ти е потна, мазна кървава и други неприятни неща, връвта способства за повече сигурност.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
караконджол

#63 Мнение от караконджол » 15 Фев 2018, 20:01

Хора аз се оттеглям за сега.Не са ми стихия военни ножове.Митак,избачкай едно копие на фиксирания адамас и си в играта.Избери ефтина стомана,не прекалявай с твърдостта на закалка,пропусни зъбците на гърба на ножа.Бате ти Рейзър не иска да копира,иначе щеше да му е от първите работи.
И така момчета,за мен,зубрачът,тактикълът си остава Викторинокс.С удоволствие ще чета темата.[/quote]

Да, бе, зачекна темата с тактикъла, сега даваш заден. Не мога да ти схвана замисъла на цялата тема
П.П. Поръчки вече не поемам, да.[/quote]
Самият факт че подобен спор има и зад океана говори че темата е наболяла.Самият факт че Митето(надъхан ножоправец) не знае какво е тактикъл говори че е необходима.Аз самият научих много нови неща.Като написах в Гугъл MOLE knife излезе всичко свързано с темата.
ПП:Само се ослушвам за нова дискусия.Тази я оставям защото не съм клал хора.Как мога да коментирам военен нож за убиване като дървен философ.Явно разбирам само от utility knives.
Това не пречи всеки да сподели мнение.
Търсенето продължава.
При психолога:
- от кога се чувствате като овца
- още от малко агънце
(казано с блага усмивка и влажен поглед)

Djingibi

#64 Мнение от Djingibi » 15 Фев 2018, 20:14

Колко близо било до "акъла" , а и практично , но кой да се сети с моя пилешки акъл...
Благодарско *DRINK*

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#65 Мнение от RAZORBLADE » 15 Фев 2018, 20:17

караконджол написа: Самият факт че подобен спор има и зад океана говори че темата е наболяла.Самият факт че Митето(надъхан ножоправец) не знае какво е тактикъл говори че е необходима.Аз самият научих много нови неща.Като написах в Гугъл MOLE knife излезе всичко свързано с темата.
ПП:Само се ослушвам за нова дискусия.Тази я оставям защото не съм клал хора.Как мога да коментирам военен нож за убиване като дървен философ.Явно разбирам само от utility knives.
Това не пречи всеки да сподели мнение.
Търсенето продължава.

Ако си клал прасе или каквато и да е животина, принципа е същия. Надявам се на никой да не му се наложи, но да подбереш нож, който ще свърши работа не е голяма философия. Най-много убийства с хладни оръжия в битови скандали стават с добрия стар кухненски нож. Всеки нож който реже добре, пък и позатъпен да е, може да нарани или погуби човек. Сегашните калпави ножове са вероятно в пъти по-добри от калпавите ножове в Ренесанса например, пък тогава са се клали повече и войни са се водили, така че това дали си убил непременно човек не те прави експерт за моделите ножове.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

Изображение

Аватар
караконджол

#66 Мнение от караконджол » 15 Фев 2018, 20:36

Неприятно ми е бе човек.И сега помисли къде е кухненския,къде е бу саада(алжирски,само за колене,с 99 религиозни чалъми) и къде е това което излиза на MOLLE+knife? Ясно е че вървим напред с технологиите,затова коментираме.От Сейко научих най-много.И това е смисълът на спора.Ма според мене оставете на заден план чисто военните.Лично мое мнение,не сте длъжни да се съгласявате.И аз мисля че скелетните са бъдещето.Следя темата и май не само аз.За всички-търсенето продължава.
При психолога:
- още от малко агънце

Orlov

#67 Мнение от Orlov » 16 Фев 2018, 20:44

Glock 78 не е ли добър вариант?
Евтин, здрав и компактен.
„Човек вижда толкова, колкото знае.„ - Гьоте

AVITOHOL

#68 Мнение от AVITOHOL » 16 Фев 2018, 20:48

Djingibi написа:Привет, колеги.
Колкото и тъпо да звучи (от доста време се чудя) та не се сдържах и реших да попитам ...
таз дупкЪ има ли някаква реална полза от нея , че е толкоз известна и се поставя на кви ли не ножове или е просто опит за някакъв извратен маркетингов имидж тип СпИдерко ?
Изображение
Отвора може да се ползва за да се привърже ножа към някакъв прът и да се превърне в копие

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#69 Мнение от RAZORBLADE » 16 Фев 2018, 22:12

То чирените му се махат и е скелетонизиран, та бая дупка има за връзване, не е само тая.

Изображение

Аватар
караконджол

#70 Мнение от караконджол » 17 Фев 2018, 09:44

Отново имаме бракуван спасителен плот.Отново колега се обзаведе със сървайвъл ножка,направена,дето се вика да останеш на остров само с нея.Ама е сгъваема!Как да я снимам като темата лека полека взе да ескалира до копия?Направо не знам!
При психолога:
- още от малко агънце

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#71 Мнение от RAZORBLADE » 17 Фев 2018, 11:48

Не мога да те разбера какъв ти е проблема, Караконджоле. Ако на острова има животни и си озверял от глад, със сгъвайката ли ще ги колиш или ще ти трябва копие? Порасни бе, човек. Да оцелееш в пущинак, трябва да ловуваш, да рибарстваш и да ядеш де кво свариш. Всичко останало са търговски шмекерии. За някои хора бушкрафта и оцеляването е да идеш на палатка и да дялаш лъжици от дърво. Ти си го написал - Оцеляване/тактикъл, нали, въпреки, че може като концепция двата термина да се отнясят за напълно различни ножове.

Откъде идва корена на думата тактически : https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0 ... 0%BA%D0%B0
От военните действия, разбира се. Ти пък взе че се ужаси и взе да мрънкаш. Да не си го писал, приятелю. :)
Orlov написа:Glock 78 не е ли добър вариант?
Евтин, здрав и компактен.
Напълно споделям мнението ти. Глок ножовете напълно отговарят на изискването за военен нож. Не е най-удобното за къмпингуване, но с прилично презаточване работи и за тази цел.

Изображение

бай васил

#72 Мнение от бай васил » 17 Фев 2018, 22:32

Ако колегата сподели ,какви нужди има /за какво точно му е необходим ножа/ може би ,ще има и по ясен отговор.
Като разпределение ножовете/армейските /се делят на три вида.
Това което свеждам е според британска спецификация от 1 световна./ ама по памет ,моля не ме съдете строго./
Армейски нож.
1.боен -целенасочено поражение на живата сила на противника./отделна тема/
2.Универсален нож - нож който запазва функцията унищожаване на врага плюс удоволетворявяне на ежедневни нужди.
Функциите могат да се изменят за сметка на преобладаващите ползи,но със запазване на бойните функции.

3.Специални ножове -насочени към специфични нужди и не насоченост към гореспоменатите./въпреки че от няма и къде могат да изпълнят и обичайни функции.
Та....
Отново по памет..
За да избере човек нож ,първо трябва да е наясно за какво му трябва ,ако е наясно това опростява нещата,за съжаление не става по простия начин .

Изисквания за един боен нож от 1 световна
1.Да внушава страх у врага страх и желание за агресия у приежателя
2Де не се допуска възможност от изпускане от взрив удар ,експлозизя от снаряд наблизо напр .
3.Под влияние на интуицията да употреби ножа както се се очаква от Империята /британската/.
Още 64 точки има....

Домързя ме да пиша ,но ако колегата сподели ясни изисквания ,ще получи и ясни отговри.
Поздрави .. Бай Васил :)

бай васил

#73 Мнение от бай васил » 18 Фев 2018, 00:42

С други думи ,колега задай конкретен въпрос, вероятно ще можем да отговорим.
https://www.youtube.com/watch?v=j5nRMdex8ag
Само за пример...
Поздрави :)

минчо

#74 Мнение от минчо » 18 Фев 2018, 11:03

Той не иска конкретен нож. Той иска дискусия, защото има обструкции по темата на Тони!

Аватар
караконджол

#75 Мнение от караконджол » 18 Фев 2018, 12:26

минчо написа:Той не иска конкретен нож. Той иска дискусия, защото има обструкции по темата на Тони!
Тука грешите момчета.Често проблемът е че не само знам какво искам,но и вече съм го придобил.
https://m.youtube.com/watch?v=7mDL8j0YeDo
Руският аналог на това бижу се справи отлично във всички казармени ситуации.И дискусия включва ислушване,не говорене от името на събеседника.Малко става"като говориш с мене мълчиш"
Нищо.Така колоритен си го харесвам форума.
При психолога:
- още от малко агънце

Публикувай отговор