Всичко за мултитула и жена му

Всичко, което ви е нужно за по-доброто пребиваване сред природата.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Baian
Обратна връзка:

Re: Всичко за мултитула и жена му

#16 Мнение от Baian » 17 Яну 2009, 01:04

Уди тая история като от "особености на руския национален риболов" :lol:
Дизенфекцирахте ли вътрешно и външно нараняванията? Ти пък беше писал че си на лимонада като Хан Крум :|
Bloðvítnir-Die das Blut bezeugen können

tedibear

#17 Мнение от tedibear » 17 Яну 2009, 18:07

И аз имам същия BLAST, като на CaseXX и съм сравнително доволен...Не ме е предавал до момента

Аватар
woody

#18 Мнение от woody » 17 Яну 2009, 22:43

Baian написа:Уди тая история като от "особености на руския национален риболов" :|
За дезинфекцията не помня вече, но много добре си спомням, че когато баджанака с едни клещи дръпна тройката да я извади, си разцепи нокъта на палеца, а другата тройка влезе показалеца ми.
Такива ги вършим като сме на риба. Тримата глупаци пасти да папат.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
CaseXX

#19 Мнение от CaseXX » 18 Яну 2009, 00:42

tedibear написа:И аз имам същия BLAST, като на CaseXX и съм сравнително доволен...Не ме е предавал до момента
Аз съм му разказал играта на моя и не е мръднал - ако не е калъфа, ще кажеш, че не е използван.
Разбира се, полагам грижи както за него, така и за всички ножове и инструменти, които имам. Страх ме е да кажа какви, за да не ме вземете за съвсем луд! :lol:
По-добре корем от бира отколкото гърбица от работа.
I came because of the knives, I stayed because of the people.

Аватар
pagoda

#20 Мнение от pagoda » 19 Яну 2009, 01:03

Понеже наскоро си купих и тресчотката на Спирита, да кажа две думи и за нея.

Както и клещите, качествено направена, олизана отвсякъде и добре функционираща...за здравина още е рано да говоря. Както и при клещите обаче, отново не ми допада разпределението на размерите отвертки, тук обаче на кръстатите. Комплекта накрайници включва, два нормални шестограма 3-4, два торкса 10-15 и две кръстати отвертки. Голямата, е прекалено голяма според мен и толкова голям болт при нормални условия аз не бих тръгнал да отвивам или завивам с тази мини тресчотка. Малката пък е толкова остра направена, че поне досега не попаднах и на един болт, който да е с толкова дълбока звезда, че този накрайник да го захване както трябва, за разлика от кръстачката на мултитула, която пък въпреки малко недодялания си вид, са успели да направят доста универсална. Добре че има 4 свободни гнезда и мога да си допълня накрайници по вкус.
ИзображениеИзображение

Аватар
morthul

#21 Мнение от morthul » 25 Яну 2009, 22:15

Аз четох, гледах, плюнчих се, и накрая просто минах през магазина дето продават Leatherman и вече съм горд собственик на Blast.

Не знам дали е най доброто, или най-джиджаното, но ми хареса а и за тия пари мисля че ще върши работа.
Искам да благодаря на всички които се изказаха по темата и ми помогнаха да закова поредния пирон в ковчега на семейния бюджет :twisted:

P.S. Жена ми НЕ ВИ благодари...

Аватар
pagoda

#22 Мнение от pagoda » 27 Яну 2009, 11:50

Ето я и моята тресчотка в оригиналния си вид-
Изображение

А тук вече оптимизирана за моите нужди- Замених огромната кръстачка с по малка и както се вижда допълних с торксове, за интервенции по различните фолдери :wink: ...за ЗТ-то обаче трябва да допълня и гаечен ключ :roll: :lol:

Изображение

Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение

VPT

#23 Мнение от VPT » 23 Мар 2009, 17:44

Eй за тайзи машинка някой може ли да каже нещо.
http://www.gerber-tools.com/Gerber-Free ... -01513.htm

dan4o
Обратна връзка:

#24 Мнение от dan4o » 23 Мар 2009, 19:42

И аз се сдобих с един ЛИТЕРМАН от стомана S30V.

Много прецизна изработка и много здрав и си има почти всичко.

http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true

Аватар
droba
Обратна връзка:

#25 Мнение от droba » 23 Мар 2009, 20:00

dan4o написа:И аз се сдобих с един ЛИТЕРМАН от стомана S30V.

Много прецизна изработка и много здрав и си има почти всичко.

*BRAVO* Чудесна джаджа .
О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

Аватар
Косача
Обратна връзка:

#26 Мнение от Косача » 24 Мар 2009, 01:53

От 2 седмици търся имбусен ключ (шестогран) 1,5 мм да разглобя един кизлярски фолдър,но няма никъде.В магазин на БЕТА го имаха само в каталога,но никога не са го получавали.И по всички магазини все в тоя дух.Днеска обаче ми потрябва един бит от комплекта на Ледърманчо,и що да видя-освен редките квадратни накрайници,има и имбуси на 1/16 и забележете-дори на 0,5 мм.Е как да не съм доволен от стария Тим :)
Жизнь с таким ножом превращается в настоящее выживание.

Аватар
Косача
Обратна връзка:

#27 Мнение от Косача » 24 Мар 2009, 02:11

VPT написа:Eй за тайзи машинка някой може ли да каже нещо.
http://www.gerber-tools.com/Gerber-Free ... -01513.htm
Като гледам е на цената на СОГ Пауър Лок,но с по-малко и по-зле подбрани фумнкции.Аз лично бих предпочел СОГ-а.
Жизнь с таким ножом превращается в настоящее выживание.

Аватар
JimHokins

#28 Мнение от JimHokins » 13 Апр 2009, 14:09

Реших и аз да се снабдя с по сериозен универсален инструмент. Преди това разполагах с два китайски , които явявайки се копия на Летърман не бяха много лоши, като изключим качеството на изработка и материалите, рабира се. Но пък цената им беше... неустоима :-) Имам и един Венгер Покет Грип, който е много добър универсален инструмент, но е малък и е предназначен за по финна работа. Така че организирах в главата си един конкурс за инструмент с по големи възможности, и рабира се произведен от сериозен производител. На полуфинала останаха Викторинокс СуисТуул, Викторинокс СуисТуул Спирит, Летърман Уейв и Летърман Сърдж. След това организирах една вътрешнофирмена елиминация.

При Викторинокса предпочетох СуисТуул-а. Борбата в мен беше много трудна и продължителна, защото и двата инструмента си имаха своите предимства. Тук искам да благодаря на нашия съфорумец Пагода, който ми донесе, по моя заявка неговия Викторинокс СуисТуул Спирит и така можах да се запозная от близо с него. Първото ми впечатление беше че този инструмент е много красив, и на снимките е най красивия инструмент който съм виждал, но наживо... Другото нещо което ми направи добро впечатление е, че дръжките имат извивка както "истинските" клещи. Това прави по удобна работата с тях, особенно когато се хване нещо с по големи размери (няма да има плъзгане на ръката напред). Качеството на изработка също е на много добро ниво, допълнителните инструменти се заключват без никакъв луфт. Това което не ми хареса: острието на ножа има много странна форма, подобна на бръснач. Помислих си че ако ми се наложи да пробия нещо, преди да го срежа, ще имам проблем. Разбира се инструмента разполага с шило, но това означава няколко движения в повече, а аз съм си мързел :-) . Но не формата (с която започнах да свиквам много бързо) ме отказа от него, а серетацята. Не я харесвам и това си е. Другото нещо което не ми хареса бяха ножичките, доста скромни по размер, по дребни от тези в ножчетата на Викторинокс среден размер. И накрая, няма измервателна линийка (невъзможно е да се нанесе върху ръкохватките заради закривяването).

При Летърман борбата не беше много по лесна. В Уейв-а ми липсваше шилото, а при Сърдж-а възможноста да се сменят ножовете на триона, може да се разгледа и като предимство и като недостатък. Да се сменят е хубаво, но с времето има вероятност да се амортизира заключването и да се развали. Освен това и пилата е достъпна само като замяна на триона, така че ако ми се наложи да ползвате първо едното, а после другото ще трябва да ги сменям (ах този мързел). Накрая избрах Сърдж-а. И от тук започна истинската драма кой да бъде финалиста :-) Седях и умувах, седях и умувах... накрая открих че само седя :-) . В един момент ме осени изключително мъдрото решение на проблема ми, а именно да си ги купя и двата. Речено - сторено.

Първо пристигна Викторинокс-а. При него най голямото ми притеснение беше, дали инструментите се отварят лесно (доста са ми кекави ноктите). След като го взех от митницата, още на път към работата го разопаковах и го тествах. Инструментите се отваряха много лесно, дори ми се стори че са малко хлабави, но си рекох "по добре така, отколкото стегнати и да си чупя ноктите докато се опитвам да ги отворя". В работата го тествах отново, отваряйки един след друг всички инструменти. Нямаше проблеми, само лекия луфт когато са заключене инструментите ме подразни, но си казах че и това не е голям проблем. За беда щастието ми продължи около денонощие. На следващия ден играейки си с Викторинокс-а почуствах, че едва ли не с всяко отваряни и затваряне инструментите се "стягат". Накрая се стигна до етапа от който най много се притеснявах, някои от инструментите можех да отворя само с помоща на друг нож. Получи се трагикомичната ситуация - необходим ми е инструмент, за да ползвам инструмента :-( . Смазването не помогна много, сега инструменте е буквално оплискан в смазка. Ако някой има идея как да си реша проблема, моля да помага. Иначе от набора инструменти съм много доволен, не сещам за нещо което би ми потрябвало и да го няма. Възможноста да се ползват всички допълнителни инструменти, без да се отварят клещите, е голямо предимство за мен. Капака на калъфа се затваря с едно копче тип тик-так, за разлика от европейската версия, която е с велкро. От това останах много доволен, защото велкрото ми "скубе" горната дреха и се задръства с влакна. В резултат на това спира да се задържа в затворено положение. Един потрбител в YouTube сподели, че през зимата като се напълни със сняг ефекта е същия (отнасяше се за калъфа на Летърман, но това важи и за Викторинокс). След няколкодневна "играчка" открих и друг дефект на инструмента. Триона е леко крив и при затваряне на клещите се допира в челюстите, задира и след това се приплъзва. В резултат на това се получиха драскотини по едната челюст на клещите. Отделно че не е полезно и за самия трион.

С Летърмана-а имах съвсем други изживявания. Неговите инструменти (тези от вътрешната страна на дръжките) в началото се отваряха много трудно. Но след няколко дена се разработиха и сега нямам никакъв проблем. Като качество на изработка, инструмента изглежда една степен по надолу от Викторинокс-а. Но пък функционира напълно безпроблемно. Например от външните инструменти, които са: гладко острие с остър връх, назъбено острие със заоблен връх, ножица и трион, само за двете остриета фирмата е обявила, че се отварят с една ръка. Но аз открих че и ножицата може да се отваря с една ръка. От самата ножица съм много доволен, голяма и удобна. При нея забелязах и друга хитра особенност. Когато е затворена ножицата, пружината и, не е под напрежение, както всички пружини на згъвяеми ножове и инструменти, които съм виждал. Пружината се натяга в момента когато ножицата се отвори напълно. Тук е момента да спомена, че инструментите са заключват по различен начин (за разлика от Викторинокс-а), външните са с линейно заключване, а вътрешните с едно общо (за всяка ръкохватка) зъбче. Отключването на вътрешните инструменти става като се натисне задния край на една пластина и тя повдига заключващия зъб. Друг плюс на Летърмана-а е че набора отверки може да се разшири, за съжаление само чрез закупуване на фирмени накрайници. Не са стандартни! Края на снемаемия трион (и пила) се оказа че е като трионите за зегетата (прободен трион). Така че можете да отидете във всеки железарски магазин и да си купите резервен трион, с каквито си искате зъби по размер, форма и предназначение. Има една подробност - оригиналния е по къс на дължина, така че резервния или трябва да го срежете, за да може да се сгъва, или трябва да го сваляте след работа. Пилата, която се слага в държача на триона, се намира в найлоново калъфче с две отделения. Във второто отделение сложих един резервен трион. Това найлоново калъфче влиза в едно джобче в големия калъф на инструмента. Този калъф има много хитро измислени глезотии и един недостатък (поне за мен). Недостатъка е че се затваря с велкро. Първото нещо от което останах приятно изненадан е, че клещите могат да се пъхнат в него без да се сгъват, ако имате още работа а няма къде да ги оставите. За целта в дъното на калъфа има дупка през която преминават челюстите на клещите и се подават леко навън. Разбира се в това положение калъфа не може да се затвори, така че този начин на носене е само временен. В калъфа освен джобче за пилата има още три джобчета. Две са разположени от двете страни на инструмента. Малки са по размер, в едното може да се сложи молив например, а в другото малко фенерче. Отпред под велкрото има още едно малко джобче, например за няколко листа хартия върху които може да си запишете нещо с молива. Пилата на инструмента е доста интересна - от едната страна е "класическа" от другата диамантена, предполагам че може да се използва при нужда за точило на нож, но само при нужда - вижда ми се едра и едва ли ще е много финна заточката. По единия ръб на пилата има ножовка.

Набора от допълнителни инструменти и на двата е разнообразен, при Викторинокс-а е по голям, но при Летърмана-а са най често използваните. Какви са точно инструментите може да видите от снимките:

Victorinox SwissTool:
http://www.jimhokins.snimka.bg/album.ph ... _id=360010

Leatherman Surge:
http://www.jimhokins.snimka.bg/album.ph ... _id=360008

Двата заедно:
http://www.jimhokins.snimka.bg/album.ph ... _id=360014

Аман от запалянковци:

Изображение
"My God, it's full of stars!"

Аватар
biafra

#29 Мнение от biafra » 13 Апр 2009, 15:58

Изображение

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#30 Мнение от RAZORBLADE » 13 Апр 2009, 17:26

Леле, човече, леле....... =-O Честити ти тулове. Има един метод за напасване на отварянето при сгъвайки, който е много примитивен и рискуваш и да го преебеш. Ако се сгъва трудно даден инструмент от тула - вкарай нещо тънко - макетно ножче между инструмента и линера и ги сгъни заедно. Имаше едно филмче как един чиче от неква солингенска фирма така напасва едни сгъвайки.

http://www.youtube.com/watch?v=rgiCOg08F7s ей го
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Публикувай отговор