Малко за ножа и повече кожа

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
El Fuego

Малко за ножа и повече кожа

#1 Мнение от El Fuego » 26 Юни 2020, 18:32

Тъй като отдвана не съм писал, а пък и форумът е ножарски, ще започна с първия си и единствен опит в изработката на ножове от 2012 г.

Изображение

Ножове за кожа с диаметър 8 см и 13 см, изрязани от диск за циркуляр.
Всички операции по рязане, скосове, шлайфане и т.н. са извършени с един Dremel 4000 и прилежащите му консумативи от комплекта, който си бях купил малко преди това.
То си и личи по деругите, де...

Не знам каква е стоманата, но се режеше и дупчеше доста трудно. Досега съм изпорязал сума си кожа с тях и след първоначалното заточване на ред шкурки до 2000, не се е налагало да ги минавам на нещо повече от кожата с полирпаста.
Дръжки от черница, финиширана с ленено масло.

Всъщност аз не съм ножоправец, колкото и да ми се ще (нямам време, мясти и инструменти за това) и повече ножове от мен скоро няма да има.
За сметка на това ще качвам кании, калъфи и прочее кожени изделия от асортимента, изработен досега.

El Fuego

Re: Малко за ножа и повече кожа

#2 Мнение от El Fuego » 27 Юни 2020, 13:51

Първата ми кания за нож, март 2014 г.
Телешка кожа 2,5 мм с апликация от телешка напа 1 мм. Отвътре с натурална растително дъбена телешка кожа 1 мм.
Ножът е някакво дръвце от сергия на селски панаир.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

По-късно си играх малко и с дръжката:

Изображение
Изображение
Изображение

bbs_volk

#3 Мнение от bbs_volk » 28 Юни 2020, 11:42

Здравей ! Прекрасна тема, ще я следя с интерес. Имаш ли сайт или фб страница ?
Би ли споделил малко за употребата на round knife-а - кроиш ли с него или само изтъняваш, до колко дебела кожа го ползваш ... Аз имам един осборн и го ползвам тук- там за изтъняване по крайщата, но в кроенето никак го няма (или мен ме няма ? ) .
Моята първа кания също е от 2014 г, формована за сгъваем нож. Е, това е ако не броим как като дете срязах дъното на една чанта и направих калъф за един нож, ама то си беше точно калъфче slip а не кания.

Поздрави, Дейвис Николов

Аватар
gospodarski

#4 Мнение от gospodarski » 28 Юни 2020, 14:01

Този вид ножове им казват “бичкия” и са основно за разкрояване. За изтъняване се ползват с права Долна част. Най-удобно е да се крои с горната част на ръба като все едно се чертае по кожата по шаблона или молива. По-тънката кожа се реже директно, а по-дебелата трябва после да се повтори. За работа с кожа са незаменими помощници.
Интересна тема, и аз ще я следя.
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

El Fuego

#5 Мнение от El Fuego » 28 Юни 2020, 17:50

Наричаният тук "бичкия" нож на английски се вика "round knife", както беше правилно отбелязано. Използва се за рязане и изтъняване на кожа.
Как се използва и поддържа е много добре описано в книгата на Ал Столман "Leathercraft Tools" (налична тук), заедно с още куп други инструменти, повечето непознати у нас за рудиментарната ни национална традиция за работа с кожа. И да не знаете английски - книгата е изключително добре илюстрирана.

Аз успешно режа 4 мм бланк - по-дебел не съм имал, че да опитам :)
Сайт нямам. ФБ страница за хобито си още не съм правил, но имам един видим за всички албум в профила си (търси Огнян Миков).

El Fuego

#6 Мнение от El Fuego » 28 Юни 2020, 18:03

А ето и втората ми кания от 2015 г. за нож "Братан" на НИТИ - Казанлък.
Телешки бланк 2,5 мм, първи опит в щамповането. Финиш с гел антик и акрилен безцветен водоустойчив Satin Shene.
Ножът оригинално си е с дървената кания, която обаче няма начин да си закачиш на колана. Целта беше хем да се запази оригиналът, хем да стане удобно за носене.
При желание може да се извади от кожената част, макар че се съмнявам да става нужда.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

El Fuego

#7 Мнение от El Fuego » 29 Юни 2020, 18:19

Първият ми калъф за брадва от юли 2018 г.
Телешка кожа 2,5 мм, отвътре подплатена с натурална телешка кожа 1 мм. Апликации от телешка напа 1 мм.
За носене на колана. Подарък в същия стил и за същия приятел, за когото правих първата си кания.
Брадвата е някаква руска, трябваше да ѝ залича надписа "СССР" отстрани.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

El Fuego

#8 Мнение от El Fuego » 07 Юли 2020, 20:26

Калъф за туристическа брадва Bahco за носене на колана. Април 2020, сиреч оползотворявах карантината.
Телешка кожа 4 мм. Щампа и цвят по собствено желание, акрилен водоустойчив финиш.

ИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
lyubo_sr

#9 Мнение от lyubo_sr » 08 Юли 2020, 20:41

Че той, калъфа, струва повече от брадвата? *THUMBS UP*
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз... :-[

El Fuego

#10 Мнение от El Fuego » 09 Юли 2020, 18:29

Има го и този момент. Затова съм го направил за себе си.

El Fuego

#11 Мнение от El Fuego » 11 Юли 2020, 17:26

А ето и в комплекта ми към брадвата калъф за мачете Tramontina 26623/017.
Телешка кожа 4 мм. Щампа и цвят по собствено желание, акрилен водоустойчив финиш.
Може да се носи на гърба, на кръста или закрепен отстрани на раницата. Ремъкът се откача лесно.

Оригиналната телена увивка на дръжката съм сменил с кожена оплетка "gaucho weave Turk's head", 23p x 12b.
Телешка кожа 1 мм в натурален цвят. Финиш с ленено масло (от него потъмня драстично).

ИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

А, да - и този калъф е по-скъп от съдържанието си. *JOKINGLY*

El Fuego

#12 Мнение от El Fuego » 19 Юли 2020, 17:01

Това пък е комплектът ми за социална дистанция:

Телешка кожа 1,6 мм от Веско. Цвят по собствено желание с бои Eco-Flo, водоустойчив финиш с восък карнауба.
Втвърдена с шеллак отвътре.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Публикувай отговор