Неопитен опит

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
gandalf

Неопитен опит

#1 Мнение от gandalf » 05 Мар 2012, 11:47

Здравейте.
Отдавна си мечтая за нож, който да е подходящ за различни задачи при разходки из дивото и не толкова дивото, без да се включват ловни занимания. По редица причини, най-вече финансови, добър нож до момента не съм имал. При търсене из мрежата попаднах на информация за страхотни майстори в разни страни, включително и в България, чиито произведения са откровено вдъхновяващи. Опасявам се, обаче, че като неграмотен и не толкова активен ползвател, вероятно ще съсипя един добър нож.
За това реших да направя ножа сам. От години са ми „легнали на сърцето” скандинавските типове ножове. В своя опит реших да започна от техния сравнително опростен дизайн; това, което най-много различава получилото се творение от скандинавските му прадеди, е формата на дръжката – получи се направо конвенционална и скучна.
Основен проблем пред мен се оказа липсата на каквато и да било машина. Единственото, с което разполагам, е скромна колекция пили, малко менгеме, различни парчета дърво, част от тях – от разглобени яхтени пособия, например дъб, махагон и тик (от Варна съм и преди време бях член на яхт-клуб Порт Варна). Но се оказа, че с повече дебелоглавие и отлепена кожа по ръцете от търкане, стоманата и дървото поддават.
Изходния материал за острието е шина от У10, отгрята; след механичната обработка е закалено и отвърнато до твърдост 55-57 HRC (по моя преценка - компромис между износоустойчивост и възможност за заточване от неумела ръка).
Дръжката е от махагон, кожа, пластина нойзилбер и чемшир.
Канията е все още в процес на планиране; вероятно ще е дървена с кожен пръстен в горната част, в който ще се събира дръжката.
Ще съм благодарен за всякаква критика, която е най-полезното нещо за всеки начинаещ.
Благодаря предварително.
Поздрави, Николай

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
pedo mellon a minno

Аватар
iivetsa

Re: Неопитен опит

#2 Мнение от iivetsa » 05 Мар 2012, 11:58

За мен,първият ти нож е ОК!Работиш чисто и прецизно,което си личи по снимките!Махагона не е много подходящ за дръжка на нож според мен,но като за първи опит става,че по лесно се оформя!Заглавието на темата ти е малко странно :D ! *DRINK*

Аватар
Митев

#3 Мнение от Митев » 05 Мар 2012, 13:55

Харесва ми *THUMBS UP*
Если человек идиот -это надолго

Аватар
TARGET

#4 Мнение от TARGET » 05 Мар 2012, 14:03

Eeeee.......И тва за пирви опит..... *THUMBS UP*
Искам да видя десетия нож как че изглежда. *DRINK*

BorisPetrov

#5 Мнение от BorisPetrov » 05 Мар 2012, 14:09

=-O Представям си, ако опиташ пак да опиташ да натрупаш опит...
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

Аватар
sa4mo

#6 Мнение от sa4mo » 05 Мар 2012, 14:25

gandalf написа: ...Опасявам се, обаче, че като неграмотен и не толкова активен ползвател, вероятно ще съсипя един добър нож...За това реших да направя ножа сам....е формата на дръжката – получи се направо конвенционална и скучна...
Здравей, Гандалф!(..утрепа ме с тоз ник - и аз харесвам Дж.Р.Р.Толкин!)
Може да си все още неграмотен, ама си доста сръчен - за първи опит си е направо бонбон!
А за формата на дръжката си прав - далечко е все още от традиционните фински(и изобщо северни), ама "няа се пУашиш, копеуе" - следващия опит със сигурност ще е по-добър, със здраве!
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
gandalf

#7 Мнение от gandalf » 05 Мар 2012, 14:46

Благодаря, господа.
Твърде сте щедри с хвалбите и твърде пестеливи - с критиката. Снимки на ножа в по-завършен вид - малко по-нататък.
Като/ако приключа с канията (ужас, двоумя се между изцяло кожена и композитна - дърво и кожа), ще отворя кутията с железата и ще видим какво ще е следващото. Дано стане по-добре.
Треперят ми ръцете с една дамаска заготовка, но нея ще я започна като събера повече смелост - подарък е и за сега само й се любувам.

iivetsa - ако беше майсторски опит, щеше да изглежда по съвсем друг начин :D А дори и като опит беше прекалено прибързано. Та така... *SORRY*
sam4o - ето прощъпалника на първата ми пила 2002 г. (все ще познаеш от къде е модела :) Материали: случайни меки и леки - махагон, алуминий (обшивка от руски катер във Флотски арсенал преди твърде много години).

Изображение
pedo mellon a minno

magnus

#8 Мнение от magnus » 05 Мар 2012, 14:52

Не е късно да му изпилиш горния ръб и ще ми хареса.

Аватар
gandalf

#9 Мнение от gandalf » 05 Мар 2012, 15:09

Това за стоманения или за алуминиевия?
pedo mellon a minno

Аватар
Djigit

#10 Мнение от Djigit » 05 Мар 2012, 15:14

За неопитен си се справил повече от добре *BRAVO* Даже острието първоначално го сбърках с Polar.
На Магнуса не му се връзвай много какви ги ръси :D
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

magnus

#11 Мнение от magnus » 05 Мар 2012, 15:37

Бе той нека го припили, па после че му кажа къде е сбъркал.

Аватар
gandalf

#12 Мнение от gandalf » 05 Мар 2012, 16:58

magnus написа:Не е късно да му изпилиш горния ръб и ще ми хареса.
Горния ръб?
pedo mellon a minno

magnus

#13 Мнение от magnus » 05 Мар 2012, 17:35

Да, горния.

Аватар
gandalf

#14 Мнение от gandalf » 05 Мар 2012, 18:08

За човек без особено опит с ножовете стигам до тези варианти за подобна преработка:
1. Върхът на ножа да "слезе" на долу и да стане нещо подобно на drop-point или, ако скосяването е по-късо - на bushcraft; не че вероятно няма да изглежда добре, но ми се иска този нож да е с по-фин връх за "полево дърводелство" - обичам да дялкам разни неща за хлапето или други подрастващи като него (швейцарското ножче е с малко ограничени възможности);
2. Да заобля острите линии по "гърба" на острието - тук съм затруднен да реша защо.
3. Дано не става въпрос за псевдо-декоративната насечка - и без това стана зле :( , нямам намерение да я пипам.

Ако не съм схванал основното в съвета, моля за помощ...
pedo mellon a minno

magnus

#15 Мнение от magnus » 05 Мар 2012, 18:25

Ми не си схванал *JOKINGLY* ..
Djigit написа:...На Магнуса не му се връзвай много какви ги ръси :D
ПП: Макар че ми стана интересно за вариант 1 :mrgreen:

Публикувай отговор