Nikolov Leather

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
bbs_volk

Nikolov Leather

#1 Мнение от bbs_volk » 18 Май 2014, 22:27

Здравейте! Преди време ми бръмна идеята да правя разни неща от кожа...
Днес ще ви представя един портфейл, който си има кусурите, но все пак е първото нещо което направих и много му се радвам. Следват много снимки и по малко описание на стъпките.

Първо - разкрояване на материала. Кройката я копирах донякъде от старото ми портмоне, което много ми харесваше но се захаби доста. Забележете долу в дясно парчето , това е гърба и той трябва да е с поне 2 см по-дълъг от следващата част. Поради моя грешка в последствие ми се наложи да ги направя еднакви и сега не стой толкова добре...

Изображение

Ето ги подредени както трябва да бъдат накрая.

Изображение

Следва пробиването на дупките и изрязване на канала за шева (благодарности на Тинко за инструмента). Понеже "шилото" ми е импровизирано и много късо дупчих парчетата едно по едно, не знам дали принципно се прави така. На места има разминаване на дупките с около милиметър, но след шкурка на външния ръб не личи.

Изображение

Започва се шиенето. Резултата е няколко счупени игли, няколко дупки по пръстите и малко поздрави по адрес на иглопроизводителите. Съвет - не си мислете като мен че сте над тези неща, малко лепило преди шева значително улеснява нещата :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Реших че цвета на кожата не ми харесва и ще я боядисам. Някъде четох мнение на Ivetsa, че той ползвал байц за дърво на водна основа. Супер, лесно се намира и е евтин.

Изображение

Не знам аз ли нещо не направих като хората, байца ли не беше хубав, но първа, пета, десета и натам не ги броих ръце - пущината стой светло сива и неравномерно боядисана. Вече се бях отчаял, когато в един супермаркет видях това в средата - боя за обувки с гъбичка и някакви импрегниращи масла :)

Изображение

Ефекта беше повече от добър

Изображение

Изображение

Изображение

Това е от мен, чакам коментари и с радост отговарям на въпроси :)

Аватар
ifoo

Re: първи стъпки в сарачеството :)

#2 Мнение от ifoo » 18 Май 2014, 22:36

На мен ми харесва. *THUMBS UP*
Още повече, че това ти е първи опит, - супер!

пп. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%B0%D1%87
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

M.G

#3 Мнение от M.G » 18 Май 2014, 22:42

ifoo написа:На мен ми харесва. *THUMBS UP*
Още повече, че това ти е първи опит, - супер!

пп. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%B0%D1%87
*THUMBS UP*

Аватар
woody

#4 Мнение от woody » 18 Май 2014, 22:51

Добре си се справил. По принцип, препоръчително е да дупчиш след подлепването. Ако ползваш бормашина с тънка бургия,ще ти е доста по-лесно. След това мокриш, оформяш извивките и оставяш да изсъхне във формата, която ти е нужна. За да не старее кожата, използвай редовно прозрачно лустро за обувки. Има го на спрей, течно и на паста. Можеш и да си щамповаш разни фигурки по кожата, или да ги очертаваш на ръка, ама ти сигурно го знаеш това. *THUMBS UP*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

bbs_volk

#5 Мнение от bbs_volk » 18 Май 2014, 23:03

Благодаря колеги!

ifoo, това определение го знам. В момента пиша дипломна работа, пряко свързана със занаятите и освен седларството много автори наричат изработката на всякакви изделия от кожа "сарачество". Правилно или не - не знам, но много повече ми харесва от "художествена обработка на кожа".

maitora
Обратна връзка:

#6 Мнение от maitora » 18 Май 2014, 23:35

*BRAVO*

Аватар
dido

#7 Мнение от dido » 19 Май 2014, 07:06

Браво колега. *THUMBS UP*

kampf
Обратна връзка:

#8 Мнение от kampf » 19 Май 2014, 09:12

*THUMBS UP* справил си се отлично....
Сега няколко съвета ,понеже наскоро прочетох няколко поста от различни потребители за счупени няколко игли при ръчен шев за едно изделие ,си припомних моите патела по този път ...безброй счупени игли и решението на проблема завинаги.А то е дупчени с профилно шило/самоделка / и използване на правилната игла за ръчен шев на кожа .За шилото писах в друг форум ще го посна и тук
Направено е от спица на чадър ,но от старите не от сегашните китайски ....Иглата свободно преминава през профила ,а конеца остава в двата края ,иглата е тъпа защото няма нужда да дупчи ....и когато са зашие и след това се причука с чукче конеца ,става перфектно .Ако го дупчиш с дрелка /много е грозно/ после самата кожата не може да затвори дупката....
Изображение
Изображение
Изображение

За иглата ,тя се чупи най често от към ухото когато дупката е тясна ...иглите с които работя вече от 4-5 г нямам нито една счупена но за сметка на това имам доста изгубени ,те са с тъп връх /вижда се на снимката/,забравете за всякакви игли с трапецовидни върхове ,плоски и какви ли не,те стават ако се шие много тънка кожа ,другата седмица ще заредя 20 игли и ако има желаещи мога да и изпратя ....също така маркер за кожа ,и каучукова гума за почистване на лепило и маркер...

bbs_volk

#9 Мнение от bbs_volk » 22 Фев 2015, 18:59

Не съм писал скоро в тази тема, но това не значи че не съм правил нищо.

Първо - да Ви благодаря за хубавите думи и съветите! Приятно е човек да бъде оценен :)

Второ - малко снимки от последните ми работи:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Материала е биволски бланк, около 2мм, от Плевен. Може би за портфейл идва малко дебел, но още не съм носил някой от тях за тест, все още си ползвам този от първия пост.
Това е за сега, чакам коментари, градивна критика , хвалби *JOKINGLY*

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#10 Мнение от RAZORBLADE » 22 Фев 2015, 20:53

Вземи наистина по-тънка кожа - 1,5-2мм като диплиш многослойни портфейли. Иначе добре се получава. Пробвал ли си да зашиеш по-близо до срезовете - така ще можеш да обработиш кожата по ръбовете с восък и да стане едно гладко.....
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Hadean

#11 Мнение от Hadean » 22 Фев 2015, 23:00

Добра работа , а като ползвател ще кажа че портфеила ми е изработен от агнешка (вероятно ) хромно дъбена кожа с дебелина 0.6-0.7 и е в много добро състояние след около 12 години ежедневно носене .

bbs_volk

#12 Мнение от bbs_volk » 23 Фев 2015, 21:52

Razorblade, написал си да ползвам 1,5-2 мм. Ми аз 2 мм съм ползвал :D
Иначе не е бланк, юфт е, ама ако някой може да обясни разликата ще съм много благодарен. И като цяло ще е хубаво да се добави в темата за обработка на кожи простичко обяснение кое за какво се ползва, в онлайн магазините има неколконайсет вида кожа, които не са ми познати.
За разстоянието от шева до ръба - гледам да е съразмерно с дебелината на портфейла, така повече ми харесва. Пък и нали трябва да личи по някакъв начин разликата с масовото производство.

bbs_volk

#13 Мнение от bbs_volk » 04 Апр 2015, 21:43

Пак да докладвам развитието, малко приказки с повече снимки. Приемам всякакви коментари и препоръки *THUMBS UP*

Първо, един портфейл по поръчка. Материала е биволски юфт, растително дъбен, около 2мм. Конеца е 1.2 мм пропит с восък (май е с парафин де, ма за восъчен ми го продадоха). Изискването на клиента беше да няма никакви ципове, копчета, джобчета и т.н. и най-важното - да събира стотачки :D . По препоръка на razorblade тоя път ших по-близо до ръба, получи се добре.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Следват малко ключодържатели. Получих миналата събота от Тинко печати за кожа (и тук да му благодаря *THUMBS UP* ) и ме хвана шугата. На първата снимка, с двата червени един до друг, единия е изрязвано по линията а другия не, само е бито с железата. Как е по-добре според вас?

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И последно - един експеримент - ключодържател от две части, за дребни неща. Първоначалната идея беше да се за стотинки, ма не намерих по-големи капачки, та по лев и по 50ст влиза само 1, иначе събира над левче на по 20 и 10.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това е за сега. Снимките не са кой знае какво, но се надявам че се виждат достатъчно ясно.

П.П. Моля модератора да преименува темата на "Изделия от кожа" или каквото прецени за правилно, ще публикувам тук периодично нови неща :)

kampf
Обратна връзка:

#14 Мнение от kampf » 04 Апр 2015, 22:08

Супер, дерзай смело.....

Аватар
bahur47

#15 Мнение от bahur47 » 04 Апр 2015, 22:16

на мен всичките 8324 неща , които си пуснал ми изглеждат добре :D

Даже леко се замислям и аз да пробвам да си направя един портафел :D

Това бидонче от капачлите е много яко