За авторското право на дизайн - разделена от EGO knives

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
M.G

Re: EGO knives

#31 Мнение от M.G » 24 Май 2014, 22:38

RAZORBLADE написа:Борка, мисля, че прекалено много преекспонираш проблема. Нека да посмекчим тона. Всичкото ножари правим образци на нещо или модел на някой си. Или даваш на Дозер 400$ да ти направи обикновен ловджийски нож с текстолитова дръжка или даваш на Гого или някой български железостъргач да го направи по договаряне на по-поносима цена. Наистина има много интерпретации на много модели ножове. На някои стари майстори моделите са станали стил - Ловлес стил, Рандал стил, Томито на Ханкала, Боуитата пък са според съответния регион в щатите и нищо чудно майсторите просто да са дали тяхната интерпретация за нож. S.T. направил три ножа, като попроменил мои, които пък са сбироток от други дизайни - сега да зема да се тросна що ми е гледал ножовете ли? Както каза Тихомир - никой не претендира за авторско право, най-малко той. Не знам някой да е останал излъган от отношението цена-качество или пък марката Ego да претендира за нещо, което не е. Съгласен съм, че е добре обаче да се упомене ако наистина моделите са взаимствани отнякъде. Разбира се има го и момента в който и аз съм изрисувал по 10 листа скици и на другия ден видя модела в нета 1:1. .......... Нека темата продължи в дискусия, не в обвинения и налагане на мнение.
*THUMBS UP*
Не ми се пише в темата,защото стана грозна,но...искам да разгледаме трите варианта.Някой иска нож на Дозер
1.Плаща му 400$ /няма нарушени авторски права/
2.Плаща на български майстор 200 за нож който прилича на този на Дозер/но това име не е споменато,т.е майстора не се възползва от известността на името Дозер ,за да си продаде изделието,а само от дизайна.В този случай Дозер губи 400$.
3.Плаща на български майстор 200 за нож за който му е обявено директно че е пълно копие на модел на Дозер т.е майстора се възползва от известността на Дозер като име и от дизайна му ,за да си продаде изделието.В този случай Дозер пак губи 400$/въпреки че българския майстор е обявил в форума откъде е модела/И Дозер какво го топли това? Пак губи 400$.
А и в вариант 2. / Разбира се има го и момента в който и аз съм изрисувал по 10 листа скици и на другия ден видя модела в нета 1:1. ........../quote .И аз съм виждал модели над които съм прекарал часове вече отдавна изработени.
Живеем в България и всеки оцелява както може.Затова нека поне тона в този хубав форум бъде на висота *DRINK*
Последно промяна от M.G на 24 Май 2014, 23:12, променено общо 2 пъти.

S.T

#32 Мнение от S.T » 24 Май 2014, 23:00

Да копирани са 1 - 1 ,скиците ги намерих в форума и само ги удължих.Ясене затова ти писах че са твоите бушкрафт ножове преди няколко дни.
IN VINO VERITAS

BorisPetrov

#33 Мнение от BorisPetrov » 24 Май 2014, 23:10

Яска,
За мен единственото решение е ти като администратор на форума да кажеш ясно и точно - Изискване ли е при показване на нож, да се казва дали и от къде е "краднат" или не е. Така спорът, ще приключи моментално.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

бай васил

#34 Мнение от бай васил » 24 Май 2014, 23:26

.Майната му на Дозер ... Това че го копират от време на време /като дизайн/не е кой знай к"во .А той дали си е измилил сам "дизайна"...едва ли, ама нали е Дозер.....
........пише ми се още ама жената не дава..

M.G

#35 Мнение от M.G » 24 Май 2014, 23:30

бай васил написа:.Майната му на Дозер ... Това че го копират от време на време /като дизайн/не е кой знай к"во .А той дали си е измилил сам "дизайна"...едва ли, ама нали е Дозер.....
*THUMBS UP* Това имах предвид в по предния пост

aureus_gold

#36 Мнение от aureus_gold » 25 Май 2014, 00:12

M.G написа:
RAZORBLADE написа:Борка, мисля, че прекалено много преекспонираш проблема. Нека да посмекчим тона. Всичкото ножари правим образци на нещо или модел на някой си. Или даваш на Дозер 400$ да ти направи обикновен ловджийски нож с текстолитова дръжка или даваш на Гого или някой български железостъргач да го направи по договаряне на по-поносима цена. Наистина има много интерпретации на много модели ножове. На някои стари майстори моделите са станали стил - Ловлес стил, Рандал стил, Томито на Ханкала, Боуитата пък са според съответния регион в щатите и нищо чудно майсторите просто да са дали тяхната интерпретация за нож. S.T. направил три ножа, като попроменил мои, които пък са сбироток от други дизайни - сега да зема да се тросна що ми е гледал ножовете ли? Както каза Тихомир - никой не претендира за авторско право, най-малко той. Не знам някой да е останал излъган от отношението цена-качество или пък марката Ego да претендира за нещо, което не е. Съгласен съм, че е добре обаче да се упомене ако наистина моделите са взаимствани отнякъде. Разбира се има го и момента в който и аз съм изрисувал по 10 листа скици и на другия ден видя модела в нета 1:1. .......... Нека темата продължи в дискусия, не в обвинения и налагане на мнение.
*THUMBS UP*
Не ми се пише в темата,защото стана грозна,но...искам да разгледаме трите варианта.Някой иска нож на Дозер
1.Плаща му 400$ /няма нарушени авторски права/
2.Плаща на български майстор 200 за нож който прилича на този на Дозер/но това име не е споменато,т.е майстора не се възползва от известността на името Дозер ,за да си продаде изделието,а само от дизайна.В този случай Дозер губи 400$.
3.Плаща на български майстор 200 за нож за който му е обявено директно че е пълно копие на модел на Дозер т.е майстора се възползва от известността на Дозер като име и от дизайна му ,за да си продаде изделието.В този случай Дозер пак губи 400$/въпреки че българския майстор е обявил в форума откъде е модела/И Дозер какво го топли това? Пак губи 400$.
А и в вариант 2. / Разбира се има го и момента в който и аз съм изрисувал по 10 листа скици и на другия ден видя модела в нета 1:1. ........../quote .И аз съм виждал модели над които съм прекарал часове вече отдавна изработени.
Живеем в България и всеки оцелява както може.Затова нека поне тона в този хубав форум бъде на висота *DRINK*
Ами тогава ще останат само големите фирми на пазара *SORRY* И ще ни дерът както намерят за добре за някъкви ултра ,турбо, бушкрафт,тактикъл,сървайвър и нам кви още модели и изгъзици.Кой е този Дозер...да не би той да е измислил ножа >:o Който има зор за Дозер знае как да го получи.Относно хватката копи-пейст...едва ли има колега във форума ,който е виждал снимка и модел на нож само в този форум.Гледам ,че има много мераклии и се познават с този и онзи автор.Така ,че приемете факта на плагиатство и живейте в мир.Извинявам се за патоса ама не мога да се въздържа...И още ...ай сиктир кое му струва 400 долара на ножа...ние да не сме в гъз правени *YAHOO* Още повече ,че едва ли има голям интерес към закупуването на поръчкови ножове на чуждестранни автори.Мисля,че на чуждестранните производители пазара в България им е най-малкия проблем.Повечето от тях дори и не подозират за нашето съществуване на картата.Правят по 20-30 ножа на година и ги продават на цени ....а един Бог знае да ли са 100% авторски или не...Така,че темата мисля,че е изчерпана *DRINK*

BorisPetrov

#37 Мнение от BorisPetrov » 25 Май 2014, 01:17

:) аХАХАХ - Любак, без ултиматуми не става. :) Не може тука шайка пичове да се опитат да ми кажат, че черното било бяло... Или да съм четял между редовете и да съм виждал други цветове освен черното.

Кражбата си е кражба. Всеки като се замисли в какво е най-добър и колко труд му коства да е добър в това което прави и какъв би бил резултата, ако някой им открадне труда накрая... :)

Ама затова на българския майстор се плаща 200 лв. а на чуждия 400 евро. Щото нашия не си цени труда. Или по-точно казано - както цени труда на другите, така цени и своя!

Кой беше тоя Дозер, да го ева.
:) Ша си крада тука и не ми пука - аз съм партизанче! Откърмен съм с кокошкарство и шумкарене... Майка раша ще дойде и ще набие креативните капиталисти и ние пак ще си живеем задружно и щастливо в кочината под червения ботуш! Ще си крадем едни от други... Евентуално руския интернет ще е по-интернет от интернета... Ще можем да крадем спокойно и от другите... Щото така не може да се работи... Човек ще реши да открадне идея ще му се качат на главата. В каква държава живеем? Дошли тука вчерашни келеши - саксиени демократчета и ще ми раздават справедливост.

M.G

#38 Мнение от M.G » 25 Май 2014, 02:12

Само да добавя към поста си по горе че никога не съм приемал поръчка за точно копие на нож на друг майстор,но разбирам колегите които го правят *DRINK*

Аватар
SashoA

#39 Мнение от SashoA » 25 Май 2014, 02:24

M.G написа:Само да добавя към поста си по горе че никога не съм приемал поръчка за точно копие на нож на друг майстор,но разбирам колегите които го правят *DRINK*
Колега,и да беше взел поръчка за точно копие,кво от това,нито формата е патентована,нито Борисовите словоблудства са миродавни.
То иначе изработващите финки щяха да се изпозастрелят,а и не само те.Достатъчно е да се променят нитовете от месингови на "пиронни" и вече не е копие.

Яска,изтрий или премести простотиите другаде,че осрахме темата на Тишо,плийз.
huntersiaИзображение

Аватар
Djigit

Re: За авторското право на дизайн - разделена от EGO knives

#40 Мнение от Djigit » 25 Май 2014, 05:10

Някои тук често спрягат Дозиер. Лично аз далеч не съм му фен, но въпреки това искам да спомена, че нямаше да е такова име сред ножарските среди, ако копираше други майстори. Някои хора може би са с прекалено ниска самооценка да се сравняват с ахмака Дозиер и предпочитат да се сравняват с Чин Чун, който праска реплики на конвейер. Ловлес пък е сред най- известните майстори на запада за последните десетилетия. Друг майстор, Маркъс Лин, когато ползва негов дизайн, слага името и на двамата на ножа, въпреки че първият е покойник: http://www.linknives.com/wp-content/upl ... /m3901.jpg
Бай Василе, ти като си защитник на другата теза, защо ТУК си написал, че си пооткраднал идея, а не си написал "Това е мой модел" ?
бай васил написа:Тази история с "кражбите"е несъстоятелна безсмислица/щтото дизайните на ножовете вече са изчарпани преди около 700г. /.
За толкова години "ножарстване"не съм видял нищо ново и нищо "оригинално".
Това пък е пълен абсурд (да не ползвам по- силни думи :D ). Отговорил съм тук, в същата тема защо.
M.G , въпросът не е кой какво го топли, а е принципен. Например имам милитари и парамилитари, но нямам от техните така разпространени китайски копия, защото не ме кефи идеята да се облага друг за чужда сметка. Също така не бих поръчал на майстор да ми направи точно копие на даден модел, не че съм поръчвал много ножове от майстори, но когато е ставало, те са били по мой си дизайн.
Karamel, надявам се ти и/или екипът ти да си промените подхода, тогава не бих имал притеснения и аз да променя отношението си. До тогава u get what u give, както казват гадните империалисти :D
И моля, нека дискусията изток вЪсЪ запад да остане в друга тема, като пушалнята например.
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

Аватар
sa4mo

#41 Мнение от sa4mo » 25 Май 2014, 06:58

Сабах-хаир олсун, пичооллар!/за незнаещите езика - Добрутро, пичове/
Чета, мисля..чета, мисля...и в един момент установявам, че даже не чета, ами блея...Като предварително се извинявам на засегнатите/щото със сигурност ще засегна някой/ - да кажа и аз кво мисля..? А то е:
Е@АЛ СЪМ ГИ СИЧКИТЕ ДОЗИЕРИ,ЛОВЛЕСИ и тям подобни! Крада, и не ми дреме на дедовия..за сведение - вижте представянето ми в собствения ми сайт.Когато имаш отговорност към хора, дето работят за теб, както е при Тишо...щото трябва да им даваш заплати, и да внасяш в бюджета редовно осигуровки, че и данъци - не от Дозиера...от самата майка Тереза ще открадна, за да не са валат хората ми! И смятам, че това е по-отговорното отношение, а не споменаването чий бил модела, дали е уставно споменаването, че е реплика, и т.н.
Та така...още веднъж се извинявам, ако нещо..
п.п. Тишо, ИЧ ДАН,ТИ ПУКА, ножовето ти ги харесвам, па мисля, че и клиентите също
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
primkarq

#42 Мнение от primkarq » 25 Май 2014, 09:38

aureus_gold написа:...ай сиктир кое му струва 400 долара на ножа...ние да не сме в гъз правени *YAHOO*
И аз мислих по подобен начин преди около 4-5 години, Слава Богу, мъничко еволюирах ;)
aureus_gold написа:Мисля,че на чуждестранните производители пазара в България им е най-малкия проблем.Повечето от тях дори и не подозират за нашето съществуване на картата.Правят по 20-30 ножа на година и ги продават на цени ....а един Бог знае да ли са 100% авторски или не...
Не знаят ли де е България?!Аз съм почти сигурен, че поне на Финландските Дядовци сме им добре известни, говорили сме преди за това.
Чукча - не читатель, Чукча - писатель :)

BorisPetrov

#43 Мнение от BorisPetrov » 25 Май 2014, 09:41

:D Деде - както винаги - политически коректен.
Аз пък уважавам теб, че въпреки това си казваш когато крадваш! В казването няма срамно!

Пък екип или сам - ЕГО като прави нож с чужд дизайн си прави екипа съучастници... Отговорно за екипа е да имат истински свой модел, свой дизайн и ако са истински артисти и творци (каквито бижутерите трябва да бъдат) за тях да си изработят такъв няма да е проблем! Още повече, че всеки творец би следвало да има нужното чувство за такт и мяра - както в поведението, така и в отношението към хората, а не да лъже дебелашки - Видиш ли, тоя модел не съм го виждал от никъде моя си е... Пък да е очевидно, че моделите са едно към едно прекопирани... :)

В никакъв случай не смятам, че този форум и хората в него ще се развиват, ако се стимулира посредствеността и апапството.

Айде бисмилля!

Аватар
saxon

#44 Мнение от saxon » 25 Май 2014, 10:27

Да си кажа и аз,всички ножове които съм направил са реплики,немога да работя с Corel Draw и ги рисувам на ръка и при което малко или много ги променям.Понякога от един гледам острие от друг дръжка,или дръжката я проектирам по мой вкус към острието.Не съм майстор,това ми е хоби но ги продавам за да си покрия разходите,не претендирам че съм измислил нещо ново във ножоправенето.Може би ако направя няколко стотин бройки ще мога да направя свой модел,но за сега само копирам и се кефя на това което съм направил.За някои съм казвал че са реплика,за други съм пропуснал,но това не е било умишлено за да ги представя като свой модели.Ако трябва да отворим тема "Реплики" и да показваме там нещата които копираме,мен това няма да ме притесни.

charek

#45 Мнение от charek » 25 Май 2014, 11:48

Интересна тема .
Когато даден модел е копнат , естествено че е задължително да се каже откъде е взета визуалната информация .
Това не намалява качествата на изделието / ножа /, ако е качествено направен . Но като му шибнеш едно Голяяямо лого /твое собствено/ , и не го споменеш че е копнат от еди къде си , това вече си е чисто плагиатство .
Та когато правят копие на "Давид" , на всеки е ясно че това е оня Давид - на Микеланджело . Просто се пише -копие , направил еди кой си .
Тези дни ми подариха по някакъв повод нож на Сачмо . След като го гравирам , поскъся дръжката /малко ми е голяма /,сложа инкрустации на дръжката , направя една канийка , мога ли да претендирам че ножа е мой модел ?
Мисля че не мога . Просто ще се знае че ножа го е правил Сачмо , глезотиите от мен .
Абе дълга тема ...

Публикувай отговор