За авторското право на дизайн - разделена от EGO knives

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Митев

Re: За авторското право на дизайн - разделена от EGO knives

#91 Мнение от Митев » 26 Май 2014, 14:39

Ей тука има хора с много свободно време ;) благородно им завиждам *DRINK*
Если человек идиот -это надолго

Аватар
kapkan

#92 Мнение от kapkan » 26 Май 2014, 16:17

Джигит,Хоф,сигурни ли сте,че упоменатите ножове са с авторски права,и ако не сте,за какво е спора?Запазването става по чертеж,с размери и е със срок(лично проверено).Зорлем ме карате да взимам страна,всеки изопачава факти та да му е изгодно,някой спомена случая с Евгени,къде намери връзката с Карамел,той чужди снимки ли ползва?Тихомир на кой трябва да се извини,на Хофа,Борис и Джигит,или на форума,че не разбрах?Аз харесвам ножовете на Тихомир(сега разбрах името) също видях,че повтарят модели дето съм виждал,но не ми е нужно обяснение от него или който и да било,аджеба от къде гледа.Ако седна да следя кой какво показва тук ми аз на всеки нож ще намеря в нета близнак,да питам като катаджия,е сега кво правим?Правилно Джигите казах,че направихте панаир.
Няма да пиша повече,не е нужно виждам,че личните взаимоотношения диктуват темата

petrof

#93 Мнение от petrof » 26 Май 2014, 16:59

Твърде много задълбахте в тези "авторски права" и "интелектуални собствености".
А тези дето толкоз държат на тях я да кажат дали от началото на съзнателния си живот, все на оригинален Уиндоус работят и все оригинален софтуер ползват???
Само който никога през живота си не е свалял и ползвал пиратски софтуер има право да се прави на по-голям светец от Папата, смятам аз.

Аватар
Митев

#94 Мнение от Митев » 26 Май 2014, 17:15

Много е тънка темата ;) Вие да видяхте тук някой от майсторите да вземе отношение ;) , все са интернет любители :P

kova4ev

#95 Мнение от kova4ev » 26 Май 2014, 17:44

konnik s glava написа:Джигит,Хоф,сигурни ли сте,че упоменатите ножове са с авторски права,и ако не сте,за какво е спора?
В общи линии, адаш, спорът е за това, дали е необходимо да се споменава взаимстването, когато има максимално такова. Предвид факта, че ножът е един от първите инструменти на човечеството, е пределно ясно, че няма нещо неизмислено като форма. Нещо подобно на дипломна работа за държавен изпит :D - всичко вече е казано безброй пъти, по безброй начини и въпросът е така да си комбинираш преписваното в твоята работа, че когато професорът копира твой абзац в търсачката, да не излязат редица съответствия. Това се постига лесно - променен словоред, нови думички, тук там и нова мисъл :) И така, въпреки че всичко е преписано отнякъде, всяко изречение е преработено и преминало през мисълта на автора, и по този начин се превръща в нещо познато, но въпреки това - ново.

Естествено, че упометаните ножове нямат авторски права, защитаването на такива е сложен и скъп процес. Но ако са копнати дословно, то приликите биха били много лесно доловими, търсачката ще ги хване лесно и ще трябва явяване на поправителен.

Освен за кинти се бачка и за престиж, който се гради трудно и срива лесно. Може да се бачка и само за кинти.... Познавам Тишо, знам и работата му. Както M.G спомена - с копирани ножове на изложение, майсторът ще стане за смях. Доколкото знам Ego knives имат няколко успешни изложения за гърба си, което е достатъчно красноречиво, как тази продукция се приема на пазара. И тук стигам до разковничето - всичко зависи от пазара,потребителите и до това вдига ли шум падащо дърво ако няма кой да го чуе. Защото успехът тук, където авторът е непознат, би бил сериозен провал там, където е познат.

И като ще споменаваме Евгени - никой не знае копиран ли е Гуенивер и от къде, но когато руснакът изскочи с неговата творба, веднага стана ясно откъде е преписал - буквално. Само дето почеркът му беше по-калиграфски :)

Аватар
morbili

#96 Мнение от morbili » 26 Май 2014, 17:51

Още снощи щях да се заям с някой хора, ма ми бяха в повече бирите
та реших да си мълча :D
Престанете бе.Стига сте се яли.
Кво толкова е станало?
Прави си Карамела ножовете и ги прави прекрасни.
Кво сте се заяли с него.
Пича прави тва дето му е кеф.Кой от вас прави чикии и ги показва,А?
Хоф,Джигит,Борка.
Покажете де.
Кво се гъбаркате е с човека?
Ми вади си хляба бе, деба и ралтата деба.
"На скеитборд не можеш да внимаваш,мой човек."Едно хлапе

Аватар
ifoo

#97 Мнение от ifoo » 26 Май 2014, 18:05

Джигит, тва да работиш с хора не е работа! :D :D
Орел, рак и щука... ;) :D
Понеже искрено ти съчувствам, съвета ми е да спреш да обясняваш какво точно си искал да кажеш. Та ти вече поне три пъти го обясни от ясно по-ясно. Че линкове ли не бяха, че разяснения отпред назад, отляво надясно... и накрая какво - помия. :D
Просто следващия път когато забележиш нечестно и недостойно отношение си реагирай както и досега. Един път заради това, че твоята позиция е правилната и втори път заради това, че си натоварен с тази функция.

Все пак, като човек споделящ твоята и на Хоф теза, ще се включа в борбата с едно линкче.
Може пък на някой да е полезен.
http://rechnik.info/%D1%86%D0%B8%D0%BD% ... 1%8A%D0%BC
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

Hof

#98 Мнение от Hof » 26 Май 2014, 18:18

ifoo Благодаря за подкрепата :)
kova4ev Да мястото, хората това има значение.
morbili
Пича прави тва дето му е кеф.Кой от вас прави чикии и ги показва,А?
Хоф,Джигит,Борка.

Чикии викаш ... Всичките ги правим . :D Но за показване... Незнам *DONT_KNOW* И ножове правя ,показвал съм някой от тях.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
Митев

#99 Мнение от Митев » 26 Май 2014, 18:24

[quote="Митев"]Много е тънка темата ;) Вие да видяхте тук някой от майсторите да вземе отношение ;) ама онея са хитри .............. :P
тука общо взето е имитация на гудулка :D

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#100 Мнение от Black Wolf » 26 Май 2014, 18:34

Мога ли да предложа едно почти соломоновско решение? ;)

Въпрос на характера на даден ножоправец е да определи дали ножа му е "копие на", "по мотиви на" и пр. или да си сложи гордо своето име. :D

Оттук нататък потребителите преценяват и си правят изводи за себе си въз основа на своята "обща ножарска култура". Т.е. някой, който не познава дадения модел ще цъка и ще разтваря уста във възторг, друг, който е виждал това-онова ще си каже "А, ясно - подражание на еди си кой", а който е съвсем "в час", ще види дали има разлика с оригинала, каква е ако има такава и пр.

Така че който и да е ножоправец, който е копирал нещо не може да мине за особено оригинален и уникален пред хора, които имат това, което наричам "обща ножарска култура".

Аватар
Black Wolf
Обратна връзка:

#101 Мнение от Black Wolf » 26 Май 2014, 18:40

Black Wolf написа:Мога ли да предложа едно почти соломоновско решение? ;)

Въпрос на характера на даден ножоправец е да определи дали ножа му е "копие на", "по мотиви на" и пр. или да си сложи гордо своето име. :D

Оттук нататък потребителите преценяват и си правят изводи за себе си въз основа на своята "обща ножарска култура". Т.е. някой, който не познава дадения модел ще цъка и ще разтваря уста във възторг, друг, който е виждал това-онова ще си каже "А, ясно - подражание на еди си кой", а който е съвсем "в час", ще види дали има разлика с оригинала, каква е ако има такава и пр.

Така че който и да е ножоправец, който е копирал нещо не може да мине за особено оригинален и уникален пред хора, които имат това, което наричам "обща ножарска култура".
И не мога да отмина това мнение:
Пича прави тва дето му е кеф. Кой от вас прави чикии и ги показва, А?
Според скромното ми мнение, ножовете ги оценяват първо, главно и най-вече ползвателите, тъй като съответните правячи могат да имат за себе си каквото си искат мнение, но то си е техен личен проблем.

jojomix

#102 Мнение от jojomix » 26 Май 2014, 19:38

Добре и какво постигнахте с тази разправия?
КОЙТО ПИЕ ВОДКА НЯМА ГЛИСТИ
КОЙ НЕ ПИЕ ВОДКА Е ГОВЕДО

Hof

#103 Мнение от Hof » 26 Май 2014, 20:31

jojomix Аз исках да подкрепя мнението на Джигит, това беше моята цел . В момчето наистина има нещо от онези легендарни джигити в планините на Кавказ. Спокоен , твърд, умен, прям . Радвам му се :) Той посочи нещо очевидно, това отдавна е очевидно и за мен. Помията покрай всичко това е ... нормално нещо.
"Зачем нужны бывают казаны, всех лучше знают те кто голодны" :)
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
woody

#104 Мнение от woody » 26 Май 2014, 21:50

Ей, човек мръдне за три дена някъде и като се върне четири дена му трябват за да прочете само една тема. :D
Нали съм си дрънкало, не мога да се въздържа и аз от мнение.
Ако Хофа си хареса някой модел в нета и го изработи за себе си, лошо няма. Може човекът, изработил го е. Не го продава. Показва го, горд с работата си. Да, добре е да спомене, че го е виждал някъде, за да не оставаме с погрешното впечатление, че е по-добър дизайнер, отколкото е в действителност. Въпросът е чисто морален. Никой няма да се занимава с него юридически. Същото е и с нещата, които са авторски защитени. Софтуеъра примерно. Ако си си дръпнал някоя програмка от замунда, за да си рисуваш в къщи за удоволствие, никой не те закача.
Друго яче стоят нещата, когато с тази същата програмка, започнеш да правиш рисунки, които продаваш. Тогава попадаш с право под ударите на закона, защото си вадиш хляба за сметка на чужд интелектуален труд. Тогава ти идват в къщи, изземат ти компютъра и....
Хайде да не изпадам в подробности. По темата. В случая с Тишо, въпросът отново е морален. Очевидно е, че моделите са реплики. Нищо нямаше да му струва да го спомене. Не мисля, че това щеше да обезцени работата му или да повлияе на продажбите. Още повече, че той не продава тук. Просто щеше да е по-коректно спрямо съфорумците. Това и дразни хората, които (като Джигита) са щъкали доста из нета и виждат взаимстването. Аз, да си призная честно, не съм шарил толкова и при всичките модели, които е показвал, оставах с впечатлението, че са си негови. Струва ми се, че не е много добре. Не че по-малко ще се радвам на следващия нож, които изработи. Нито пък ще отрека майсторството с което ги изпълнява. Както споменах вече, обектът на този спор е чисто морален. За съжаление моралните спорове са нещото заради което човечеството най-често се е хващало за ножа. :D
*DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

charek

#105 Мнение от charek » 26 Май 2014, 22:10

Казано точно - ако го прави само за себе си , проблеми няма . Но вече във производство ...... Та значи колегите които го защитават усърдно /защитават всъщност плагиатството/ дали не го правят защото и те си плагиатстват чат пат ??!
Въпросът и темата наистина са за морал , а аз желая да живея във морално общество .
Така че Джигита , Борис и някои други колеги със еднакво мнение по въпроса са много прави
А ей така , чисто за пробата ,някой ако стане представител на тея чужбински ножове , как смятате - ще ли спечели едно евентуално дело за нарушени авторски правя ?
:D

Публикувай отговор