За авторското право на дизайн - разделена от EGO knives

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Re: За авторското право на дизайн - разделена от EGO knives

#136 Мнение от RAZORBLADE » 05 Юни 2014, 18:02

Чичко милиционер пак ще каже нещо. 8-)
Тази тема се казва За авторското право на дизайн - разделена от EGO knives
Исках да прерастне в тема за авторството като цяло, но вие явно искате да се казва:
"Да разпънем Тишо на кръст и да го запалим!" За него разбрахме какво е направил и за какво е грешен, но това не изчиства проблема с взаимстването и плагиатстването, както и за незаслуженото авторство, какъвто проблем има не само тук и в този занаят и не е частен проблем. Явно е, че той вече няма да пише в този форум заради тази тема, а вие явно искате той да се покае, да признае и прочее, което пак според мен няма да стане, но......
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

S.T

#137 Мнение от S.T » 05 Юни 2014, 18:27

И аз да си призная ,когато копирах ножа на Ясен не почувствах нищо.Хареса ми ужасно и го принтирах.Копирал съм ина други наши майстори ножове и копията им.Защото са ме впечатлили с даден модел и дизайн.Нека да не бъдем лицемери и да кажем че 99 % го правим всички .Копирали са и мои модел който сам съм си рисувал пред мен и това ме е радвало.Защото човека е харесал нещо в него и в последствие леко доразвил.Аз не се чуствам плагиат ,грешник или виновен .Поздрави.
IN VINO VERITAS

BorisPetrov

#138 Мнение от BorisPetrov » 05 Юни 2014, 18:33

Изобщо прочете ли какво точно искаме?

Искаме авторите на ножовете да пишат, когато ползват чужди модели, а не да пишат - това е моят модел номер 18.

И даже няколко човека казахме, че ще млъкнем, когато човека предизвикал разговора си признае и каже - Този нож копирах или взаимствах от еди си къде, онзи от еди си къде...

Аз лично няколко пъти повторих - Ако Тихомир или ЕГО си кажат кое от къде взаимстват и интерпретират - сам ще те помоля да изтриеш цялата тази тема и разговора ЗА НЕГО щеше да е приключил.
И да - проблема е повсеместен, но при ЕГО нещата ескалираха, защото прекали. Веднъж му казахме нормално да поправи отношението си, а след това той нагло излъга - "този нож за пръв път го виждам".

Ако искаш разговора да е само за авторско право - изтрий втората част от заглавието, но върни коментарите за ножовете на ЕГО в неговата тема. Тук ще дискутираме принципно кой какво очаква. Даже можеш да направиш и анкета. По-лесничко и бързо ще стане ясно.

Да се опоменава ли от къде е взаимстван дизайна на ножовете показани в този форум?
- Да
- Не

:) Простичко е. Но така прикриваш ЕГО. Обвиняваш ни, че се опитваме да ги разпънем на кръст, за това, че лъжат... Прощавай Яска! При цялото ми уважение към теб и труда ти в този форум - не си коректен!

Ако е решил да не пише - да го сложим в некоректните. :) Щото не е коректно да представяш копираният чужд труд като свой!
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

magnus

#139 Мнение от magnus » 05 Юни 2014, 19:37

Евгени, казах ли ти, че нема да е толко лесно. като при ония безчетни манифактури :D

M.G

#140 Мнение от M.G » 05 Юни 2014, 19:40

Съгласен съм с Евгени,Рейзъра и С.Т.Първото ми мнение в темата бе че почти всичко е вече направено/това казва и Евгени/.С.Т наистина безгрешни хора няма,всеки отнякъде е видял,интерпретирал ,копирал или прерисувал даден модел.А и дори човек да си мисли че създава нещо ново ,то пак е базирано на впечатленията които е натрупал гледайки чужди работи години наред/то нали това е развитието на цивилизацията,не да откриваме топлата вода ,а да градим нови неща базирани на нея.В тоя смисъл и аз не съм безгрешен/от малък попивам всяка извивка на всеки нож който видя/мисля че това го прави и всеки един от вас и това е нормално/и съответно вграждаме тези идеи в нещата които правим.Вярно е че не съм копирал точно с шублер и шаблон,някой нашумял американски модел затова и споделих че не съм правил точно копие/така съм решил,така съм направил,това не е толкова важно/,но както писах по рано едва ли има ненаправен модел или близък до него.А и единсвеното рисуване което ми се отдава донякъде :D /и ми носи ама истинско удоволствие/е това на модели на ножове и може би това е другата причина за решението ми. .Но както писах по рано нека всеки работи каквото иска и може.Все пак живеем в България.Разбирам и позицията на колегите които са срещу Тишо,но съм съгласен с Рейзъра че е много крайна мярка "Да разпънем Тишо на кръст и да го запалим!.В думите на Борис Петров има логика /Глас народен глас божи/Референдум по швейцарски модел/,но и мен ми се струва че подхожда доста остро/ако Рейзъра не беше коректен този форум нямаше да го има
*DRINK* на всички

BorisPetrov

#141 Мнение от BorisPetrov » 05 Юни 2014, 20:20

M.G.,
Не виждам как моята теза ограничава хората да творят ножове?
Напротив! Стимулира ги да правят свои модели! И дори да обезобразяват чужди за своя кеф!
Тезата ми е, че е коректно колкото и да е "изчерпан" ножа като произведение... (което не е вярно, щото ако беше ние изобщо нямаше да се събираме да обсъждаме някаква отдавна измислена баналност която е изчерпана визуално и функционално)... Ние да бъдем коректив за тези които не умеят сами да са коректни!

Или ще бъдем съвестни всички или никой. Но Ясен тактично избягва тази тема... Щото И едното и другото ще изгони хора! В единия случай ще изгони съвестните които си казват всичко открито щото всеки мушмурок ще си прави каквото си иска и ще лъжконти... А в другия случай ще изгони лъжконтещите... :) И избора трябва да бъде направен рано или късно. Той като създател на форума трябва да реши коя от двете групи ще толерира. :) Средно положение няма. В един момент на някой ще му писне... :) И ще си излезе сам. Като ЕГО... Които явно вече не искали да пишат тука, щото били разпнати от "моралисти"... :)

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#142 Мнение от RAZORBLADE » 05 Юни 2014, 20:23

Борка, наистина прекаляваш. Не съм прикривал никой. Ако исках да прикривам Тишо щях просто да изтрия темата. Съгласен съм с това, че е копирал модели без да е упоменал, че не са негови лични и го казах няколко пъти. Не съм се отнесъл с никой некоректно, а ти се палиш прекалено много и само си търсиш враг в тъмното. Страниците се повтарят и повтарят с едно и също - ето това ме дразни. Без да прикривам никой казвам ако няма какво повече или различно да кажете от това, което се каза досега по-добре се поспрете, пък някой може да добави нещо различно.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

Изображение

Аватар
Agarvaen

#143 Мнение от Agarvaen » 05 Юни 2014, 20:31

Е, баш от Евгени не очаквах да признае, че му е трудно рисуването. Не съм сам! :D Ма и такъв майстор не съм... *SORRY*

Иначе по темата - ми аз си копирам поголовно. 90% от моделите, които гравирам, са чопнати от нета. От Мишо съм изкопирал няколко модела и не ме е срам да го кажа - той е майстор, от когото човек може само да взема - няма как да го направи по-добре от него. И от Евгени бих копирал, ако ми растяха ръцете от правилното място. НО! Винаги променям нещо. *drink beer* Пък някак си сърце не ми дава да го направя едно към едно...
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

BorisPetrov

#144 Мнение от BorisPetrov » 05 Юни 2014, 20:51

=-O Интересна логика... Тези които лъжат няколко поредни пъти не прекаляват, а тези които искат просто да се казва истината прекаляват???

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#145 Мнение от RAZORBLADE » 05 Юни 2014, 20:58

Борка, кажи ми с кое точно съм скрил истината?????? Или съм прикрил някой???????

Изображение

янко
Обратна връзка:

#146 Мнение от янко » 05 Юни 2014, 21:11

[quote="evgeni"]Борка, прекаляваш в критиките приятелю *STOP*
Айде да разведря малко обстановката.
Аз също копирам редовно животни да речем. Не упоменавам къде съм го мернал животинчето. Та сигурно има фотограф който си държи на авторските права ама *PARDON*
Също и ако видя някоя на гравирано оръжие, животните ги прерисувам в същата поза, а сменям околната среда. Просто не съм художник и не мога свободно да нарисувам животно в произволна поза. А и не всяка поза става за релеф.

Ето пример:

открийте деветте разлики :D

Изображение

Горната лиска е от колекцията на Питер Хофер , долната е от мой приклад
edit: (пояснявам - Хоферовата работа е по късна)
А сега де *JOKINGLY*
Истината е че това е класическа поза и е правена от кой ли не от поне 300 години насам

И между другото опашката на моята лисица няма нищо общо с другата :P

Тва е - посипах си главата с пепел, но който е безгрешен, нека пръв ме замери

Евгени та твойто е по хубаво от пьрвичното ,.
Искреноста те прави истински майстор

Аватар
Dakota

#147 Мнение от Dakota » 05 Юни 2014, 21:16

Харесвам ножовете на Милошевски,от към цени и качество,страхотни са му нещата!Но има един момент,тънък един такъв...че работим цел живот за едното име!Некои от нас,де...От друга страна нема нужда да се правим и на големите моралисти.Защото който не е работил с ръцете си,само той не е взаимствал идеи.Но когато се взема модел,още повече в голям процент и без интерпретация,требва да се опоменава.Честно и достойно е,първо към себе си и после към другите.

aureus_gold

#148 Мнение от aureus_gold » 05 Юни 2014, 23:01

С риск да наруша коректния тон ще кажа следното!Колега Борис,хайде стига се прави на по-голям католик от Папата!Принципно си прав по отношение информирането на потенциалните клиенти,че дизайна е взаимстван.Ясно е на всички!Изживяваш се като БАРЕКОВ...Громиш врага на всяка стъпка.Стига толкова *DRINK*

Аватар
getzpipes
Обратна връзка:

#149 Мнение от getzpipes » 05 Юни 2014, 23:10

това, което не мога да разбера е, разбрахте ли се? И не ми задавайте въпроси за разбирането, щото няма да ви отговоря. Не съм ножар, но имам отношение към авторството, плагиатството и копирането. И към интерпретирането също. Отговорете си на вашите въпроси първо.
групата на верващите е разделена на две - едната, чиято теза е, че тая работа е лесна, навъглеродяване има и теста за наличието му се определя от теле ...

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

#150 Мнение от evgeni » 06 Юни 2014, 08:16

Искам да поясня - не съм копирал моята лисчка от горната(Хоферовата работа) Моята работа е даже с 3-4 години по-ранна от неговата. Просто и двамата в случая сме ползвали един и същ класически мотив, който се прави от много години, даже векове , и от много гравьори.

Ма'ни ме мен, Питер Хофер е "много вървежен" производител на елитно ловно оръжие. Няма да разяснявам за какви пари иде реч. Та дори той го прави, и то доста свободно.

Апропо - книгата от която пък аз съм прерисувал, е едно австрийско издание на най-доброто от тяхната школа, и в него ясно се вижда честата повтаряемост на животните- поголовно
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

Публикувай отговор