Ножарските напъни на todos – Тодор Пашов

Или галерия за ръчно направени от Вас ножове, кании, дръжки и всичко свързано.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Въф форума "Вижте какво и как направих!" се показват галерии със снимки на ръчно направени ножове, дръжки, кании и всякакви аксесоари за ножове от членове на форума. Покажете какво сте направили тук! :)

Не използвайте прекалено голям брой изображения, както и не публикувайте прекалено големи изображения, отнемащи много време за да се заредят.
Такива са изображенията по-големи от 200kb и размер по-голям от 600x600. Ако все пак се налага да въведете такова изображение, публикувайте го като линк!!!
Съобщение
Автор
todos
Обратна връзка:

Ножарските напъни на todos – Тодор Пашов

#1 Мнение от todos » 31 Мар 2016, 01:14

Здравейте,
от близо 2 години следя форума, направил съм няколко ножки но досега не съм се престрашавал да ги споделя. Та мисля е време да ми посипете подобаващо главата с пепел :)

Първо да се представя, казвам се Тодор Пашов на 37 години и съм от Казанлък. По диплома съм ел. техник а по призвание вече 20 години съм уеб разработчик .
Хобита бол, но се открояват ендуро мотори, риболов и хитови вечери с приятели на маса :)

Та да се върнем на ножоправенето.

Преди 2 години гледах някакъв клип в youtube как се прави финка, и реших да се пробвам.
Купих една мора blade 1, нанизах и трупче абанос взето от местните лютиери и си остъргах душата. В момента ножката изглежда така, но държа да подчертая, че в началото беше приказна за мен :) А и все още е … едни сантименти ме тресат, нали знаете как е.

Изображение

След няма и месец, трябваше да направя още един такъв. Просто трябваше – краста. И се получи това:

Изображение

Понеже съм всеизвестен мързел реших, че тая работа без машини не става. То голям зор стъргането на ръка. Та скочих на един гриндер от Веско, който пристигна точно за нова година.

Междувременно вече бях решил, че трябва да се пробвам на нещо по пинизчийско и си поръчах още една мора, но вече blade 3. Голям нож :)

И тъй като постоянно киризех по форма и цъках с език по всички красоти, които спретвате нямаше начин и да не се обзаведа с един дремел.

А, и да знаете, че по коледа стават чудеса!
Жената беше доста намръщена за моите коледни харчове, но не и бясна.

Та да знаете, крупните покупки – по коледа.

И се започна едно напасване и дупчене – знаете как е при новобранците:
Изображение

Изображение

Стържим вече на гриндер – голяма сме работа :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И понеже този дремел трябваше да се види какво може, а и бях изключително надъхан от творчеството на бай Сачмо (поклон до земята и лека му пръст), не се стърпях и подкарах хубавата дръжка.

Нааках се, но пък човек се учи от грешките си.
Изображение

Изображение

Изображение

Поръчах му и канийка при един тукашен сарач и положението е следното:
Изображение

Изображение

Изображение

След това си поръчах от Стефан Тонов няколко заготовки, за да се пробвам и по тях.
Нямам снимки на всички, които съм направил но ето едно готварско.
Изображение

Изображение

Изображение

Собственика е много доволен, успял да се нареже чак на третия ден.

Междувременно с поръчката от бай Стефан (дано не се обижда, че го наричам така), трябваше да измисля нещо по – читаво за заточване. Писна ми да стържа с Lansky дреболиите, нещата ставаха доста бавно и много често грубо, щот нали съм си мързел.

Обиколих интернетя и намерих в другия форум един колега, който предлага според мен прекрасна система за едни разумни пари.
Изображение

Изображение

В момента тези железа са при Тинко за калене

Изображение

А междувременно приключих с този:

стомана D6, калена от Тинко, дебелина 4,4 мм, острие 12,5 см, дръжка 11,5 см.
дръжката е изработена с чирени орех и червен фибър, с месингови пинове и тръбичка в края.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Специални благодарности на Всеко (vesko), че ме търпи с вероятно тъпи въпроси, както и на всички вас, които споделяте и вдъхновявате безхаберници като мен.

Надявам се скоро да има по -читави неща, които да споделя с вас.

Аватар
partisan

Re: Ножарските напъни на todos – Тодор Пашов

#2 Мнение от partisan » 31 Мар 2016, 02:33

Последния ме кефи много. Не съм авторитет, ама смени майстора на каниите, конеца или опитай сам. Виждам една "вълничка" на вторичния скос. Ако не я оправиш сега след време ще се усетиш и ще те дразни много. Ама тогава ще ти е от сантименталните творения и няма да пипнеш :)

vargo

#3 Мнение от vargo » 31 Мар 2016, 19:16

Аз понеже нищо не съм направил все още се чувствам недостоен да изказвам мнение още по малко за давам акъл в тази тема от форума ( за това и до сега не съм го правил) но все пак бих желал да попитам за нещо ,което ми направи впечатления.Става въпрос за дълбоката неравност близо до дръжката -това умишлено търсен ефект ли е ?

todos
Обратна връзка:

#4 Мнение от todos » 31 Мар 2016, 20:18

partisan написа: Виждам една "вълничка" на вторичния скос. Ако не я оправиш сега след време ще се усетиш и ще те дразни много.
Абсолютно си прав, още тази вечер ще го изправя. Майстора на каниите го смених в момента, в който получих тази ;)

vargo написа:.Става въпрос за дълбоката неравност близо до дръжката -това умишлено търсен ефект ли е ?
Естествено, че не е търсен ефект - жив дефект си е :-[
Докато за пореден път разбера, че за хубавите работи трябва специално внимание и търпение го святнах с гриндера прекалено грубо.

Аватар
woody

#5 Мнение от woody » 31 Мар 2016, 21:17

На третия, ако продължиш линията на острието, струва ми се че дръжката е вирната нагоре с почти сантиметър. Тези неща е добре да ги следиш при гринденето. Последният е вече добре като силует.
Ами... добре дошъл в диспансера. :D
*DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

S.T

#6 Мнение от S.T » 01 Апр 2016, 09:57

*THUMBS UP*
IN VINO VERITAS

todos
Обратна връзка:

#7 Мнение от todos » 12 Май 2016, 21:58

Още напъни от мен :-[

1. Нож от стомана 1.2379 / D2, заготовка от S.T и ТО от Тинко, обща дължина 230мм, дължина на острието 105мм, широчина 25мм и дебелина 3,7мм. Чирени от орех, червен фибър и мозаечни пинове.
Изображение
Изображение
Изображение

2. Нож от стомана 1.2379 / D2, заготовка от S.T и ТО от Тинко, обща дължина 245мм, дължина на острието 125мм, широчина ≈ 27мм и дебелина 3,7мм. Чирени от венге, червен фибър и мозаечни пинове.
Изображение
Изображение

3. Готварски нож от стомана 1.4212, заготовка от S.T и ТО от Тинко, обща дължина 310мм, дължина на остирето 180мм, широчина ≈ 40мм и дебелина 2.3мм. Чирени от бял кориан, червен фибър и пинове инокс.
Изображение

4. Нож от стомана 1.2379 / D2 , заготовка от S.T и ТО от Тинко, обща дължина 235мм, дължина на острието 120мм, широчина ≈ 27мм и дебелина 3,7мм. Чирени от венге, червен фибър и месингови пинове.
Изображение
Изображение

Аватар
woody

#8 Мнение от woody » 12 Май 2016, 22:13

Определено прогреса е на лице . Започнал си да ги правиш съвсем сносни. И ти си с диагноза вече. :D
*DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Hof

#9 Мнение от Hof » 13 Май 2016, 09:31

Прогреса е очевиден ) Последния като визия и изработка се е получил много добре *THUMBS UP*
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
gandalf

#10 Мнение от gandalf » 13 Май 2016, 09:32

woody написа:Определено прогреса е на лице . Започнал си да ги правиш съвсем сносни. И ти си с диагноза вече. :D
*DRINK*
+1
За диагнозата не знам, там доктор-майсторите ще кажат. Но напъните явно дават резултат, и то добър *BRAVO* *BRAVO*
pedo mellon a minno

Аватар
kr.bonev

#11 Мнение от kr.bonev » 13 Май 2016, 10:05

Ами дааа .... играта загрубява :D Последните изглеждат много добре *BRAVO* *BRAVO* *BRAVO*
Не вземай живота твърде на сериозно, жив от него няма да се измъкнеш !

S.T

#12 Мнение от S.T » 13 Май 2016, 11:07

*THUMBS UP*
IN VINO VERITAS

vesko

#13 Мнение от vesko » 13 Май 2016, 20:37

Последните са много по добре диагнозата е ясна продължавай в същия дух и следващите ще са още по добре. *THUMBS UP*

todos
Обратна връзка:

#14 Мнение от todos » 17 Май 2016, 22:50

Благодаря ви колеги за хубавите думи. @}->--
Това "хоби", за мен е именно такова, ми доставя огромно удоволствие и ме разтоварва значително много. [:-}

В момента съм на тема кании и искам да ви покажа вчера до къде я докарах с първата.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Проблеми доста, но към 10-тата се надявям да ги изгладя :-[

todos
Обратна връзка:

#15 Мнение от todos » 10 Юни 2016, 23:21

Ето тази кания се появи от предходните снимки: