Правя си банциг

Какво е нужно в работилницата за да правим ножове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Машини и инструменти" се обсъждат всички машини, инструменти и приспособления, необходими за ножарството.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
itilien

Правя си банциг

#1 Мнение от itilien » 12 Апр 2014, 20:50

Преди около два месеца бях пуснал една тема, в която ставаше дума, че искам да си правя дървени рендета. Тогава gogotattoo се отнесе малко подигравателно и искаше да хваща бас, че нямало да успея да направя нищо читаво, като питаше и с какви инструменти ще го правя рендето. И аз като се замислих - ами то вярно нямам инструменти :) Затова реших преди рендетата да направя нещо по-просто и се спрях на банциг :). Ако някой иска да хваща бас дали ще успея - да заповяда, вече имам хванати два, та търся още мераклии, барем лентите да си изплатя :Р

Преди да почна банцига обаче си спретнах едно сравнително импровизирано дърводелско тезгяхче - 100 х 55 см, плота е от 3 плочи пдч от изхвърлени гардероби, останалата дървения е чамова от бриколажа + малко от един стар матрак. Масата има една стяга, на английски и викат leg vise, не знам на български как се води стяга, която се затяга към крака. Тя беше най-голям зор за правене. Не е лесно да правиш маса, без да имаш маса :) И то само с ръчни инструменти (с изключение на дрелката). То има още някои неща за довършване по нея, ама ще си чакат реда, засега ми върши работа.
Eто тук общ вид на масата
Изображение

Устройството на стягата
Изображение

Та сега да си дойдем на думата за банцига. Банцига с изключение на осите, лагерите и няколкото винта и болта (ще) е изцяло дървен. Конструкцията е на Mathias Wandel и е многократно успешно репродуцирана от други хора. Колелата са 14", вертикалния капацитет е около 28-29 см. Аз си купих плановете от него, но не ги следвам до запетаята, поради различия в материалите с които разполагам.

Ако искате да видите подробно за какво става дума - ето тук има и снимки и клипове колкото искате: http://woodgears.ca/bandmill/index.html

Почнах го преди около две седмици и нещо от рамката. Тя е съставена от един билюк дъски, подредени в C образна форма и залепени в 5-6 пласта. Моите дъски са 21мм дебели (от бриколажа - големи кожодери, ама живея до него и мога да си ги избирам, а и не ми се занимава да обикалям да издирвам други), за разлика от оригинала, където са 18мм и мисля да си спестя последния непълен пласт. На всичкото отгоре са ми и малко по-широки, та се налага да коригирам и други размери. За сега рамката е поела около 9 метра 12см дъска и 2 метра 10см, но има още една като последната, която чака да я разцепя на две, за да довърша краката на основата.

Инструментариума ми се състои от три триона, длето, ренде, два прави ъгъла, 5 стеги, една метална линия и единствения електрически инструмент - дрелката, за която имам и стойка :) Всичко става бавно, защото майсторя само вечер след работа, но за сметка на това с кеф.

Ето и няколко снимки от лепенето на рамката:
Тука е на слой 1:
Изображение

Тука съм вече на втория слой. Използвам подръчни тежести за подпомагане или допълване на стегите :)
Изображение

А тия две са от днес - почнах последния 5-ти слой. Мога да кажа, че става доста добре и доста точно. Дъските не изглеждат много добре подравнени, но това е само там, където няма нужда - където трябва да е точно е достатъчно точно :)

Изображение

Изображение

На снимките се виждат тук там дупки по дъските - това е метода ми за предотвратяване на хлъзгането докато ги лепя. Първо ги подравнявам и затягам на сухо, пробивам две дупки там, където няма да ми пречат на стегите и набивам бургиите на обратно да служат за водачи. После като изсъхне всичко ги изваждам с клещите. Без тоя метод е невъзможно да се постигне никаква точност, защото дъските плават по лепилото.

Друг тънък елемент - зарезките в хоризонталните дъски, в които се напасват тригълниците. Тия зарези ги изрязвам грубо с триона, след което стягам на масата хоризонтално едно пдч с равен ръб върху дъската, точно където искам да бъде края на среза и след това го изравнявам водейки длетото по перпендикулярния ръб на пдч-то. Челата на дъските (където има нужда) и правите ъгли на триъгълните парчета ги правя с рендето и една набързоспретната shooting board (не знам как е на български) от пдч-та.

След като приключа рамката ще почна колелата - за тях съм купил хубав брезов шперплат 15мм B/BB.
Oс съм си набавил от Ангел Стоилов - 20мм. Взех едни лагери KBS за по 2 лева, ама ми се струва, че имат луфтове и не знам дали да не взема някакви по-читави.

За момента съм стигнал до тука, ако ви е интересно ще продължа занапред да допълвам темата.
Последно промяна от itilien на 12 Апр 2014, 21:07, променено общо 1 път.

M.G

Re: Правя си банциг

#2 Мнение от M.G » 12 Апр 2014, 21:04

*THUMBS UP*Много ми харесва идеята и най вече това че имаш мерак.По бай тошово време като ученик,ходихме на трудово в различни училища/в едното училище бе кабинета по шлосерство,в другото по готварство,а в нашото по дървообработване/.Там имаше подобни тезгяхчета,много удобни,само че стегите бяха хоризонтални и имаше квадратни отвори за затягане на заготовки.Бях се зарекъл да си направя такъв,но минаха 25 години и мерака отлетя.Бих ти пратил снимки ,но съм много зле с компютрите.Няма нищо невъзможно,от дърво са правени автомобили и самолети.
Успех

todorov40

#3 Мнение от todorov40 » 12 Апр 2014, 22:22

Браво *BRAVO*
Ще следя с интерес!

Аватар
woody

#4 Мнение от woody » 13 Апр 2014, 00:59

Егати, аз бих си купил едно малко банцигче, та да правя с него по-лесно големия. :D
Честно казано и аз ти се радвам. Като знам с колко щури проекти съм се захващал... Кеф си е да се учи човек в движение, нали? Само дето сега си мисля, че ако започна да си правя още една къща, ще стане къде, къде по-добре..... Да не говорим какво чудо ще е ако тръгна да вдигам втора ковачница. ;)
Забавлявай се. Хубаво е. *DRINK*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

itilien

#5 Мнение от itilien » 13 Апр 2014, 01:18

Втория опит винаги е по-добър, щото си взел поуки от първия :) Едно време като бях в 11-ти клас (99-та) си направих електрическа китара от талашит :). Бастисах една калпава акустична китара за прагчетата и ключовете... Другото лято направих втора - тоя път ползвах за тялото шперплат от стари телевизори - стана доста по-добра :) А и вече бях открил, че продават прагчета в магазина :))))))))))))))
И кавали и флейтички от пвц тръби съм правил, и какви ли не щуротии, ама толкова комплексно като банциг не съм правил, та ще видим какво ще излезе :)

А теб трябва да те разпитам как обработваш дървениите с каноколит. Довлякох си от гората едно парче бук (20 см диаметър, метър дълго), дето е тръгнал да гние и са тръгнали черни ивички из него, дето му викат spalted на английски. Парчето е рязано сигурно преди две две години, още е стабилно в дълбочина, само тук там повърхностно е натръпнало. Днес 1 час търках с един голям трион да изкарам една дъска от него. Позагънах я с найлон да не съхне прекалено бързо да не се нацепи. Като изсъхнат ще пробвам да извадя разни по-интересни парченца, ама сигурно ще трябва да ги напоя с каноколит, да не мърдат много, че интересните части са много тангенциални, а бука хич не е стабилен.

M.G

#6 Мнение от M.G » 13 Апр 2014, 01:23

Трябва да го париш.

poison25

#7 Мнение от poison25 » 13 Апр 2014, 09:24

Браво за ентусиазма,моя банциг съм го почнал с тяло от МДФ 40 мм.,а и гриндера ми е с тяло от същия материал - вече е изтъргал десетина ножа.Водещите колела пак са такива но слепвани три 18мм плочи и после баланс на струга.
Само един съвет за колелата , използвай шперплат или някакъв друг съставен материал ,че ако ги направиш масивни има голям шанс да се спукат или изметнат,това го казвам от личен опит (пробвах с парен бук, ламелна иглолистна дървесина,меранти ,махагон ,кавак и тн) Всичките дефектират ,просто дървото си е живо и от различната влажност и температурата шава.

itilien

#8 Мнение от itilien » 13 Апр 2014, 11:17

Аз по-горе писах - колелата ще са от брезов шперплат - две слепени плочи по 15 мм, качество B/BB - изглежда доста хубав. Те могат и от мдф да са, но е по-слаб, а и така или иначе ми трябва шперплат за да направя парчетата, в които се набиват лагерите и се залепват от двете страни на колелата. Така че направо купих една плоча шперплат 153 х 153.

Иначе за рамка на банциг се съмнявам, че мдф-а ще върши добра работа, той няма добра структурна стабилност, а на рамката и действат немалки сили. Между другото, тая конструкция на рамката, която правя би трябвало да излезе по-здрава от тези на аналогичните(по размери) фабрични банцизи с отляти рамки.

poison25

#9 Мнение от poison25 » 13 Апр 2014, 15:09

Моя грешка , забравих да уточня че при мен е мини банциг ,колелата ще са по 180мм височината ми идва на целия 600мм, проблема е че мдф иска сериозна запечатка че го мори влагата за това лакирам 3 ръце авто лак,предимството е че нямам сглобки по рамката всичко е изрязано от лист с дебелина 40мм ,но си прав за по -голяма конструкция твоя вариант е по удачен. Успех с начинанието.

Аватар
webe

#10 Мнение от webe » 13 Апр 2014, 16:17

https://woodgears.ca/bandsaw/build.html от тук ли гледаш ? В един нашенски форум човека го беше направил същия, но не помня кой.Дали не беше направисисам.
По малко с любов !

itilien

#11 Мнение от itilien » 13 Апр 2014, 17:07

Да, както бях писал в първия пост, планът е на Матиас, но това, което показваш е първата версия на по-големия му банциг, мисля че беше 14 или 18 инчов. Аз правя 14 инчовия, последната му версия, за която купих плановете от него. Да, в направи сам бях мернал, че някой е правил нещо подобно, но не знаех, че е по същия дизайн.

Аватар
dido

#12 Мнение от dido » 13 Апр 2014, 18:08

Браво за ентусиазма, колега ,но нямаше ли да ти е по-лесно да е от метал.

itilien

#13 Мнение от itilien » 13 Апр 2014, 19:48

По-скоро не. Едното е, че го правя в напълно домашни условия - в коридора на апартамента. За метал трябват електрожен, ъглошлайф, бормашина - къде шумни, къде неприложими в домашни условия. С дърво си работя тихо и кротко, освен това мирише хубаво :) Другото е, че имам готови планове и пробите-грешките са максимално намалени.

kendal

#14 Мнение от kendal » 17 Апр 2014, 21:34

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 18&t=35479 колегата Алата 69 го е правил ,само не разбрах защо не ми работи линка

Аватар
webe

#15 Мнение от webe » 17 Апр 2014, 21:56

kendal написа:http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 18&t=35479 колегата Алата 69 го е правил ,само не разбрах защо не ми работи линка
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 18&t=35479
По малко с любов !

Публикувай отговор