За гъби

Използване на ножове при лов, риболов, туризъм и оцеляване.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
marincheshki

За гъби

#1 Мнение от marincheshki » 11 Ное 2010, 20:22

Гледам, че няма такава тема, а събирането на гъби ми едно от нещата, които обичам да правя, та реших да пусна темата щото съм чел тук там из форума че има гъбари, да видим кой къде ходи, кой каква слука има, кой как ги приготвя, консервира и т.н.
Голям фен съм на сърнелата. Даже мога да я класирам дори преди манатарката. Страхотна гъба. Миналата седмица бяхме в Карнобат и напипахме в една борова горичка страшни гъби. Слуката беше добра, след това на фурна с топено сирене, краве сирене и масалце станаха уникални. Наздраве *DRINK*
Ако искаш да победиш целия свят, победи самият себе си.

gogotattoo

Re: За гъби

#2 Мнение от gogotattoo » 11 Ное 2010, 20:28

Азе бех ял два-тринаесе вида диви гъби, оня ден ядох четиринаестия - есенна миризливка, целата беше у борови игличка, ама вкуснааааааааааааа ...... И съм жив!
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

Аватар
marincheshki

#3 Мнение от marincheshki » 11 Ное 2010, 20:40

:D Гъбаря като изял отровната гъба знаеш ли какво казал?
- Ей такава гъба не бях ял!
:D :D

Аватар
Тошко

#4 Мнение от Тошко » 11 Ное 2010, 21:00

Ето ви малко манатарки,но са от пролетта:
Изображение
Като са пресни не ми харесват много,но изсушени дават несравним аромат на почти всяко ястие.

Hof

#5 Мнение от Hof » 11 Ное 2010, 21:06

Имам един братовчед който живее в С. Петербург, та като ходил на природа в гората се запознал с един "шаман- гъбар" нагостил го с няколко гъбки и сетне такива интерестни неща е започнал да вижда брадчеда , излязъл на пътя *CRAZY* и всички коли му се стрували като малки весели играчки и искал да си играе с тях, всичко било шарено и весело , а той се чуствал като великан в един страхотен и приказен свят , а бе ... супер гъби :D . Та такива къде викате че може да си наберем ? *PARDON*
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

PREDATOR

#6 Мнение от PREDATOR » 11 Ное 2010, 22:08

Малко мога да се включа , ние тук в Еминския балкан излизаме на разходки и събираме лютива млечница , тя е малко горчива и позеленява като се нарани и изтича лютиво мляко, но е много приятна след като се извари и изпържи.Береме и пачи крак този горския жълтичкия които мирише яко на кайсии.Сърнелите също са много яки, береме и булка гъба или яйченик , защотот много мирише на яйца , има и двойник но тои е различимм това е червената мухоморка. снимки чак на пролет ще има.. даноима сезон на гъби и време да събираме... радвам се за темата.

Аватар
marincheshki

#7 Мнение от marincheshki » 11 Ное 2010, 22:14

Hof написа:Имам един братовчед който живее в С. Петербург, та като ходил на природа в гората се запознал с един "шаман- гъбар" нагостил го с няколко гъбки и сетне такива интерестни неща е започнал да вижда брадчеда , излязъл на пътя *CRAZY* и всички коли му се стрували като малки весели играчки и искал да си играе с тях, всичко било шарено и весело , а той се чуствал като великан в един страхотен и приказен свят , а бе ... супер гъби :D . Та такива къде викате че може да си наберем ? *PARDON*
Има ги тука такива. Викат им "Вълчи зъб" (но незнам дали това е истинското им име) *PARDON* . Точно сега им е сезона. Миналата година около 18 октомври на Рожен беше пълно с хипари, наркомани и какви ли не дивечи *WASSUP* да ги берат. Цели чували мъкнеха.
Ferjancz написа:...Cъщо така и гълъбките, които обикновено биват cритвани, защото не ги познават хората и като cа едни такива зеленикакви cи миcлят, че не cа ядливи, пък те c маcло cа уникални :)
Да гълъбките са много вкусни гъби, но бера само кожено-червената гълъбка, въпреки че често се бърка с червената гълъбка, която е слабо отровна.
Ferjancz написа:....Ние берем кадници, те берат cинаквици ( двойник на манатарката, отровничък, не знам как и е иcтинcкото име, като я cчупиш поcинява....
Да още е известна като Дяволска гъба. Отровен двойник на манатарката. Незнам тези руснаци как са ги приготвяли да ги ядат :-! Сигурно водката им е помогнала ;)

Стоимиров

#8 Мнение от Стоимиров » 11 Ное 2010, 22:31

ИзображениеНякоя гъбка и от мен.Тук още http://media.snimka.bg/7339/020934330.jpg

kova4ev

#9 Мнение от kova4ev » 11 Ное 2010, 22:42

Hof написа:Та такива къде викате че може да си наберем ?
Рила,Пирин,Амстердам и десетки сайтове с доствка почти навсякъде...
marincheshki написа:Има ги тука такива. Викат им "Вълчи зъб" (но не знам дали това е истинското им име)
Най-употребявани са тези от рода Psilocybe - видовете вече са много...
Поне така пише *PARDON*
Последно промяна от kova4ev на 07 Дек 2010, 16:10, променено общо 1 път.

dipetrov

#10 Мнение от dipetrov » 11 Ное 2010, 22:47

Преди години Родопите бяха пълни с манатарки. Като деца ги ритахме и мачкахме никой не ги береше после стана една масова сеч и сега почти изчезнаха в сравнение с това което беше преди. Ходил съм за манатарки, печурки, сърнели, пачи крак, масловки /по рядко/ рижинки и челадинки. Не съм сигурен за правилните имена но от челадинките става страхотна супа. Но най голяма си е емоцията с манатарката , че даже и пърхутката става.

gogotattoo

#11 Мнение от gogotattoo » 11 Ное 2010, 22:51

Да още е известна като Дяволска гъба. Отровен двойник на манатарката. Незнам тези руснаци как са ги приготвяли да ги ядат Сигурно водката им е помогнала

Требва да си идиот за да не се досетиш, че нещо не е в ред с тая гъба/това е точно бба гъба от прикаската за Малечко/, чудно красива и за 1-2-3 - става наситено синя, но все пак, в литературата пише, че не се умирга от нея ей тъй, но предизвиква повръщане, разстройство - но то с водката, можеш ли позна от кво точно си се насрал?

Аватар
marincheshki

#12 Мнение от marincheshki » 11 Ное 2010, 22:52

Оооо пърхутките много хора ги подценяват, но това е страхотна гъба. Печена с топено сирене и майонеза става като мозък *WASSUP*

gogotattoo

#13 Мнение от gogotattoo » 11 Ное 2010, 22:53

Абе тва гъбите не растеха ли по некои живжтни - все пак гъбата си е чисто месо @}->--

Аватар
ivakis
Обратна връзка:

#14 Мнение от ivakis » 11 Ное 2010, 23:53

А, тези гъбки? http://fucgubarn.com/
Идеални са, защото ги береш вкъщи...и не само затова. :D

PREDATOR

#15 Мнение от PREDATOR » 12 Ное 2010, 00:54

А бе ако se бере гъби ,бере se koeto si poznawate. и тогава няма проблем, знае ли се кои ще ви изпързяля и после оправяне няма..
Последно промяна от PREDATOR на 12 Ное 2010, 22:46, променено общо 1 път.

Публикувай отговор