Лов за ловци

Използване на ножове при лов, риболов, туризъм и оцеляване.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
danaec

Re: Лов за ловци

#91 Мнение от danaec » 08 Дек 2015, 13:37

Много етични станахме.Тва в некой кодекс ли го пише.
Значи хоби тв трабва да е черно бяла телевизия :D и не само тя, просто така ми доиде.

Аватар
нешо

#92 Мнение от нешо » 08 Дек 2015, 21:22

Правила може да се измислят всякакви, но не може да се наричат етични норми.

Аватар
partisan

#93 Мнение от partisan » 03 Апр 2016, 02:06

Не съм ловец, не съм "зелен". Исках да стана ловец, ама с годините това се промени. Убивал съм животни за да ги ям. Инак като гледам снимките и ми се плаче. Когато видя диво животно в природата се удивявам. Според мен са много красиви. Аз не бих стрелял. Не искам да коментирам и да раздавам определения. Искам обаче да Ви попитам някои неща, като хора запознати.
1. Защо никъде няма снимки как се захранва? Не се ли гордеете с тая дейност? Случва ли се изобщо? Участвате ли?
2. Борят ли се ловците в България с бракониерите по някакъв начин? Виждал съм ужасяващи снимки от бракониерски лов. Чувал съм много истории. Язовците ядат яйцата на птиците и ги убивате, ама бракониерите правят повече бели. Прави ли се нещо или - лов, ракия у дома?
3. Запознат съм с идеята за вредния дивеч. Не ви ли е тъпо да се убива за някаква кауза и в крайна сметка просто за занимавка. Няма ядене, няма тръпка? Просто ей така щото е вреден дивеч и така трябва. Къде е удоволствието? Изкефих се на язовците. Чекнах в Google. Намерих противоречиви данни за популацията. Някъде пише, че са на ръба, другаде че завземат страната. После едни явно безработни люде се занимават с това да ги вадят от дупките с куки и дим. Къв лов е това? Малко си размих последния въпрос, но бих прочел всякакви коментари.
И последно, знаем в България малко с закъснение се реагира и често информацията се манипулира или просто е грешна. Има ли в ловните дружинки актуална и достоверна информация за популациите на отделните видове? Кой я дава? Отчита ли се тя реално при лова?
Благодаря на тези дето ще ми отговорят. Интересно ми е. И понеже тук не е ловен форум, а ножарски, надявам се колеги ще отговорят и ще запазим добрия тон. Иначе - НАСЛУКА!

BorisPetrov

#94 Мнение от BorisPetrov » 04 Апр 2016, 08:31

Леко ти е провокативен тона...
:) Малко в стил "Не ви съдя"... "ама"
Не съм ловец, но бих искал да бъда. ФОТОловец. :) Да ги стрелям с оптиката, а те да остават живи!
Въпросът за воденето на отчет относно броя на дивеча по териториите на различните дружинки е интересен.
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

Аватар
partisan

#95 Мнение от partisan » 04 Апр 2016, 13:27

Е, трябва да има малко закачка :)
Интересно ми е наистина каква е ситуацията. Фото-лова е яко нещо.

Франко

#96 Мнение от Франко » 04 Апр 2016, 19:15

1.лично аз не намирам нищо интересно в това да се снима изсипването на чували със зърно. имах сними на хранилка, но не мисля, че на някого ще е интересно. лично съм правил заслони за яребица.
като стана дума, че е ножарски форум, ще спомена, че Майсторите показват готовите си изделия, а не въглищата, шкурките, пилите и чуковете си (освен ако целта не е да се покаже точно определен инструмент) ... дано сравнението е удачно :)
2.не мога да говоря от името на всички ловци, но лично съм звънял и съм бил свидетел на обаждания на ловци от дружинката ни за бракониери
3.вреден дивеч не са само язовците ... поне при нас, те са най-малкия проблем - чакали, лисици, врани, свраки - това е проблема в района, в който ловувам.
4.пак мога да говоря само за дружинката в която ловувам - всяка пролет си правим "таксация" и от там се получава някаква реална представа за вида и количеството дивеч в района.
всички действия, които следва да се правят от ловните дружинки, са регламентирани от закон и съответните нормативни актове ... на който му е интересно - да чете. друг е въпроса, че на някои места, тези дейности се правят само проформа.

Милен

#97 Мнение от Милен » 04 Апр 2016, 21:28

partisan написа:Не съм ловец, не съм "зелен". Исках да стана ловец, ама с годините това се промени. Убивал съм животни за да ги ям. Инак като гледам снимките и ми се плаче. Когато видя диво животно в природата се удивявам. Според мен са много красиви. Аз не бих стрелял. Не искам да коментирам и да раздавам определения. Искам обаче да Ви попитам някои неща, като хора запознати.
1. Защо никъде няма снимки как се захранва? Не се ли гордеете с тая дейност? Случва ли се изобщо? Участвате ли?
2. Борят ли се ловците в България с бракониерите по някакъв начин? Виждал съм ужасяващи снимки от бракониерски лов. Чувал съм много истории. Язовците ядат яйцата на птиците и ги убивате, ама бракониерите правят повече бели. Прави ли се нещо или - лов, ракия у дома?
3. Запознат съм с идеята за вредния дивеч. Не ви ли е тъпо да се убива за някаква кауза и в крайна сметка просто за занимавка. Няма ядене, няма тръпка? Просто ей така щото е вреден дивеч и така трябва. Къде е удоволствието? Изкефих се на язовците. Чекнах в Google. Намерих противоречиви данни за популацията. Някъде пише, че са на ръба, другаде че завземат страната. После едни явно безработни люде се занимават с това да ги вадят от дупките с куки и дим. Къв лов е това? Малко си размих последния въпрос, но бих прочел всякакви коментари.
И последно, знаем в България малко с закъснение се реагира и често информацията се манипулира или просто е грешна. Има ли в ловните дружинки актуална и достоверна информация за популациите на отделните видове? Кой я дава? Отчита ли се тя реално при лова?
Благодаря на тези дето ще ми отговорят. Интересно ми е. И понеже тук не е ловен форум, а ножарски, надявам се колеги ще отговорят и ще запазим добрия тон. Иначе - НАСЛУКА!
Трудно ще разбереш различния. Въпросите си задаваш със зле прикрит обвинителен уклон - не знам защо ти се плаче от снимките, но предполагам, че ако си поплачеш мъжката ще ти мине. Дивечът е дар от бога, ресурс, който се използва от самото сътворение насетне. Както рибата и растенията - гъби, билки и т.н. Ползва се обаче само от тези,които могат да добият този ресурс. Поради това, че дивечът е най-древния ресурс на земята, именно искрените ловци изпитват атавистична любов и преклонение към него, въпреки, че го преследват и убиват. Преследване и убиване на дивеч далеч не означава неговото изтребване, макар това да се е случвало и за съжаление все още се случва в историята на човечеството.
За бракониерите в България -това е 100% наследство от Отоманската империя, където дивеча е ничия собственост и въобще не е правно регулиран, за разлика от Централна и Западна Европа, където е собственост на грамотна аристокрация и където ако селския бек убие елен да речем бива обесен за мъдете и бит до смърт с тояги. Буржоазията впоследствие е съхранила тези ценности. В България, първия голям погром над дивечовите популации е настъпил, когато войниците са се завърнали по домовете си от ПСВ заедно с оръжията си и поради глада са започнали масова сеч, което е довело до приемане за пръв път на закон за регулация на лова въобще в България - хората на запад от нас са имали такива закони векове по-рано. Манталитет - можеш да видиш статистика колко много сърни се бият на година да речем в Унгария, Австрия или Германия и въпреки това щъкат по пътищата - всеки пътуващ е виждал.
Язовеца е всеяден- има прекрасна кожа и вкусно месо, но задължително се изследва за трихинилоза. Има го в големи количества у нас. Хищника и по-специално чакала от бозайниците е напаст Божия, която забележи - през 70те години е бил включен в Червената книга като изключително рядък вид. Сега е напаст, която се трепе, за да остане въобще нещо от другия дивеч, който е далеч по-неприспособим. Да дам пример - Тоталната забрана на лова около Поморийското езеро доведе до радикално увеличение на чакала, обитаващ района, вследствие на което ценни и редки НЕловни видове като земеродното рибарче и кокилобегача буквално изчезнаха. И последен пример - обърни внимание, че отдавна в големите градски паркове почти не останаха пойни птички, които познаваме от нашето детство, за сметка на огромно количество свраки и врани. Има ли връзка между тези две явления според теб? Ето сега е подходящо време за наблюдение - ако видиш по случайност чифт гугутки в парка загледай се - след има няма няколко минути ще се появи сврака, която ще се опита да ги прогони, а като им набара яйцата или малките, ще ги унищожи на мига. За това трепане - но не е лесно да знаеш.

BorisPetrov

#98 Мнение от BorisPetrov » 04 Апр 2016, 22:14

Не стана ясно кой отговаря за преброяването на популациите на дивеча.

koce1

#99 Мнение от koce1 » 04 Апр 2016, 22:50

Не си ли гледал "Преброяване на дивите зайци" :D , общо взето такава е картинката, въпреки, че и в цял свят по-добър метод за установяване числеността на дивеча не е измислен.

Аватар
partisan

#100 Мнение от partisan » 05 Апр 2016, 01:54

Първо се извинявам, дето писах в тема за ловци, пък аз не съм. Прикрития ми тон провокира да ми отговорите. И научих някои неща. За което съм благодарен. Аз не мога и не искам да спра лова. Не искам да обидя никой.
Убивал съм свраки. Те са причина да няма от години Гугутки в моя квартал. Инак съм си мъж, мъжки се държа, ама не ме е срам да си призная. Наистина ми се плаче като видя убито диво животно. Май е откакто гледам куче.
Основно исках да засегна темата за бракониерите и да разбера кой следи вредния дивеч до кога е вреден. *DRINK*

Милен

#101 Мнение от Милен » 05 Апр 2016, 20:46

partisan написа: Наистина ми се плаче като видя убито диво животно. Май е откакто гледам куче.
Основно исках да засегна темата за бракониерите и да разбера кой следи вредния дивеч до кога е вреден. *DRINK*
Пичага, не се извинявай, тук е форум и всеки има право да си изказва свободно мнението. Куче не гледаш само ти, много от ловците също гледаме кучета. Съответно ценим живота им почти като на човешки същества. За бракониерите казах - те са като крадците понякога, а понякога са например като шофьорите, които спират на забранено. Тежестта на нарушенията е различна - едно е да трепеш нощно време десетки зайци на фар, друго е да превишиш отстрелната норма на пъдпъдък и вместо 15, вземеш че убиеш 20, или например ловуваш с полуавтоматична пушка побираща в магазина 5 патрона вместо позволените 2. Що се касае до това до кога вредния дивеч е вреден - то по принцип вреден дивеч няма. Някои видове са по-приспособими и съответно популацията им нараства неимоверно много за сравнително кратко време, вследствие на което започват да пресират и унищожават други видове, които са ценни, но са по-неприспособими към променящата се среда. Кой следи? Всички, свързани с лова - държавни органи, ловни и природозащитни организации. Последните в България имат понякога принос в това да обявят за защитени видове с огромна популация и нанасящи тежки вреди на други видове като например корморана и дивата котка. Дори ти - в квартала ти няма гугутки, защото има много свраки и за това си станал бракониер - ловуваш свраки без да си придобил право на лов по съответния ред, без разрешение и в забранено място. :D

@БорисПетров
Борка ти ся кво искаш? :D Проблемите с преброяването са много в България - на запад отчитат отстрел, ние броим дивите зайци - но последното не се отрича от науката, просто отстрела в комбинация с таксациите е по-точен. Айде и да почерпиш. *DRINK*

BorisPetrov

#102 Мнение от BorisPetrov » 06 Апр 2016, 12:39

Да разбирам, че се разчита на "честната дума" на ловджиите?
И кво правим, ако в една дружинка преобласават ловци дето обичат да трепят чакали? Какъв е шансът да има "манипулиране на изборните резултати"?

Франко

#103 Мнение от Франко » 06 Апр 2016, 19:22

BorisPetrov написа:Да разбирам, че се разчита на "честната дума" на ловджиите?
И кво правим, ако в една дружинка преобласават ловци дето обичат да трепят чакали? Какъв е шансът да има "манипулиране на изборните резултати"?
ами няма много смисъл да се "надуват" бройките от таксацията - и да пишеш 100 чакала (а са реално 10), и да ти дадат бележки за всяка седмица в годината, то в крайна сметка в ловната ти площ си има само 10 и ще си ловуваш само тях. възоснова на отчетеното в преброяването (по някакви формули) се изчислява какъв е действителния брой животни от определен вид и се предвиждат колко и за какъв дивеч бележки ще получи дружинката ;) :)

koce1

#104 Мнение от koce1 » 06 Апр 2016, 19:44

BorisPetrov написа: И кво правим, ако в една дружинка преобласават ловци дето обичат да трепят чакали?
Няма опасност да ги свършат ;)

BorisPetrov

#105 Мнение от BorisPetrov » 06 Апр 2016, 20:56

:D Като са им толкова точни сметките на ловците, защо се получава така, че чакалите са напаст? Мене ми звучи като някой добре сътворил формула щото му се трепят чакали!

Публикувай отговор