За брадвите

Използване на ножове при лов, риболов, туризъм и оцеляване.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
ovcharq

Re: За брадвите

#676 Мнение от ovcharq » 04 Ное 2014, 23:37

Няколко брадвета,одръжкалени от колеги от форума.
Изображение

Изображение
Если человек идиот -это надолго

Аватар
woody

#677 Мнение от woody » 04 Ное 2014, 23:43

Не че съм кой знае какъв спец, ама зърното при отчупеното парче ми се струва доста едро, като за професионална закалка. Знаете, може да одначава няколко неща, ама нито едно не е добро за сечивото. :D
Пък колекцията по-долу е ошеметяваща. =-O
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

M.G

#678 Мнение от M.G » 05 Ное 2014, 09:34

То и на клипчето се вижда къде е заровено кучето :-X *JOKINGLY*
*DRINK*

Аватар
Bradley

#679 Мнение от Bradley » 05 Ное 2014, 11:49

M.G написа:То и на клипчето се вижда къде е заровено кучето :-X *JOKINGLY*
*DRINK*
да видим дали съм познал

около 4.10 мин на клипчето се вижда как температурата на стоманата се е понижила в областта на острието?

Hadean

#680 Мнение от Hadean » 05 Ное 2014, 21:24

Впечатляващто количество брак :D .защто ли ги продават на тези цени :D

Аватар
woody

#681 Мнение от woody » 05 Ное 2014, 21:33

Туй клипче пък изобщо не го бях видял. :D
Брадльо, чини ми се, че проблемът по-скоро е бил при машинката за перфектно каляване и отпускане, чиято работа изобщо не показаха. Не че е невъзможно и пукнатинка да е имало при коването. Както и да е. Спомням си оная първа за мен брадва дето ви я донесох над Панчарево да я трошите. Те там бяха къде, къде по-сериозни нещата, нали? :D
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

M.G

#682 Мнение от M.G » 06 Ное 2014, 01:33

Bradley написа:
M.G написа:То и на клипчето се вижда къде е заровено кучето :-X *JOKINGLY*
*DRINK*
да видим дали съм познал

около 4.10 мин на клипчето се вижда как температурата на стоманата се е понижила в областта на острието?
[/quote]

Явно си си изпил спаначената бира/с много демир/ *THUMBS UP*
Въпроса,с този дефект на реномиран производител, е много с комплексен .
Разбира се,всичко се чупи рано или късно,но на показаната снимка е очевидно че има производствен дефект/ако разбира се ползвателя не е правил нещо по острието/нова закалка,коване и т.н/
Надявам се че са си взели бележка и са направили нужните корекции.Няма начин да нямат добър специалист или достъп до такъв,който да ги консултира и да проиграе технологията,проблема е в човешкия фактор на прекия изпълнител,тъй като производството е ръчно.Трябва не само голяма квалификация,за да се спазва температурния режим на коването,но и концентрация и внимание в това,което се върши.Количеството брак говори само за себе си,и това е само брак на формата,другите с добра форма/как са откъм структура?/ ти забеляза вече единия проблем :D и той идва от факта че оператора е бавен/ами ако вчера е пил някоя и друга бира повече и се е замислил за музика :D и някое гадже по бърз ли ще е?/ :D ./Виждал съм в България как майстор кове брадва по перфектна технология само на око,перфектна като в завод на Мерцедес,и брадвите ставаха страхотни.После ги пробвахме на арматура,сечаха без следа от подбиване или откъртване *THUMBS UP* /
Но ако беше само чукането на студено тогава зърното нямаше да е толкова едро,което Уди отбеляза.На клипчето се вижда поточна линийка за автоматизирано закаляване.Машините трудно грешат,освен ако не са повредени а това лесно се забелязва и отстранява.Струва ми се ,че им идва скъпо да я подържат темперирана ,доколкото видях линията не работеше.И най вероятно малки партиди се закаляват на око и ръка,но явно добрите стари майстори ги няма и пак опираме до усмихнатия ТТ :D

Виждам и други неща,като начина на нагряване и изтиване,а не се знае и каква термообработка са им прававили конкретно,в периода когато е купувана брадвата.Преди 7 /8 години тъкмо почваше кризата и ако са направили глупостта да освободят някои от по старите работници много неща се изясняват.Без грамотни хора ,които знаят за какво става дума,всичко отива в сферата на проба грешка.Или да икономисат от нещо като процес.
Всяка една фирма с традиции е разполагала в даден момент с правилната технология и хора ,които да я познават и прилагат и така фирмата е добила име.Тя технологията като режими може да я имат,тя е и най ценното,освен грамотните хора,но при смяна на хората,с такива с по малко умения и опит,нещата се объркват.Този ефект на липса на застъпване на поколенията го има и в България сега/преди не беше така,постъпваше на работа едно 20 годишно момче като ковач,но имаше колеги и 25,30,35,45....годишни и така до главния майстор почти пенсионер.И опита и технологията се предаваха плавно.Имах късмета да познавам главния ковач на Варненска корабостроителница и шанса да ги наблюдавам как работят,не брадви ,а самолет можеха да изковат.Правиха части, при които такива дефекти не се допускат.Майстора почина, а разбрах че ковачницата е на скрап. *SORRY*

Hadean

#683 Мнение от Hadean » 06 Ное 2014, 17:31

Мартине уви така е .липсата на елементарни знания на няколко нива нагоре е яавна .

Аватар
Bradley

#684 Мнение от Bradley » 06 Ное 2014, 18:01

за хората които цепят дърва, поставени/наредени във външна гума

винаги трябва да се внимава при боравене с инструменти и поне малко common sense

M.G

#685 Мнение от M.G » 06 Ное 2014, 20:27

Електрическа брадва :D *DRINK*

Аватар
ifoo

#686 Мнение от ifoo » 12 Ное 2014, 22:01

https://www.youtube.com/watch?v=4gBd6Jh0BR4
Брадва мултитул. :D
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

aureus_gold

#687 Мнение от aureus_gold » 14 Ное 2014, 13:11

ifoo написа:https://www.youtube.com/watch?v=4gBd6Jh0BR4
Брадва мултитул. :D

:D :D :D Върха на безумните вещи тип мулти аннаса ама.Това с повалянето на дървото беше уникално....добре,че супер изгъзицата беше под ръка на пича :-|

Аватар
Bradley

#689 Мнение от Bradley » 19 Ное 2014, 05:17

Изображение

Аватар
Bradley

#690 Мнение от Bradley » 13 Дек 2014, 00:00

100-те долара не гарантират винаги качествен продукт

Изображение
Изображение