Изработка на кания от А до Я

Инструкции, Стъпка по стъпка, информация за ножоправци.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
M.G

Re: Изработка на кания от А до Я

#31 Мнение от M.G » 16 Окт 2014, 19:48

Сега я видях темата *THUMBS UP*
*DRINK* на колегата

todos
Обратна връзка:

#32 Мнение от todos » 08 Юни 2016, 23:46

Сърдечни благодарности на kampf за how-to статията. Лично аз освен нея, използвях и други онлайн ресурси и спретнах нещо. За съжаление имам някои проблеми на начинаещия и искам съответно да задам няколко въпроса.
И понеже не успях да намеря друга тема за това - пиша тук, моля за извинение kampf.

Като цяло канията ми се получи добре за моите представи с изключение на две неща.

Първо, цялата кания взе да побелява - все едно съм я поръсил с пудра захар.
Предполагам, че това се получава от неправилното третиране и последователност на мокрене и боядисване. Кожата е растително дъбен бланк. Едната вечер намокрих и формовах заготовката с различните печати за кожа и на втората боядисвах със спиртен байц и след това ших.

След като боядисах и заших, реших че е достатъчно суха за да оформя силуета на ножа, намокрих я отвътре, формовах си силуета и оставих да съхне. На сутринта излезе белия прашец. Махнах го с парцалче, следобяд се появи още повече. Прилагам кофти снимка - дано се види.
Изображение
Изображение

Второто нещо което ме тормози са мазилата за кожа.
Може да ви е смешно, ама като вляза в магазините в Казанлък и питам за карнауба - хората ме гледат тъпо. Отделно, при всичките ми търсения онлайн да си я купя - също няма такова нещо. Освен карнаубата искам да си купя такива финиши, които се виждат на сниката Eco-Flo. Единствените магазини за тях които ми излизат са все чужбински като Tandy Leather, Amazon и eBay. Не, че не мога от там ама тук няма ли? Ако няма - с какво мажете канията?
Четох за формули между ленено масло и пчелен восък но и там нищо конкретно.

Отделно, може ли и който знае да добави линкове към български онлайн търговци на инструменти и материали.

Лично аз гледам с огромен интерес клиповете на един колега (програмист - затова го наричам колега :) ) - Ian Atkinson
https://www.youtube.com/watch?v=ke7QKV3QzxY
В този специално нещата изглеждат супер лесни докато стигнем до мазилата и боите.

За мен се оказа, че правенето на кания е също толкова приятно действие, колкото изработката на нож.

Та предварително благодаря на всеки, който се намеси с отговори и ако модераторите мислят, че разводняваме темата на kampf нека изместят поста в нова тема.
Благодаря!

Аватар
Acho

#33 Мнение от Acho » 09 Юни 2016, 00:30

Белия прашец е от "хубавата" вода в чешмата. Намокри я пак с дестилирана или изворна вода и ще видиш, че бело нема да има. Карнауба не ти трябва щото същия ефект става и с калъп обикновен восък. А мазилата са най-лесни. Избираш си цвят боя за кожа от магазина, мажеш лек, тънък слой, който не покрива плътно (действа като грунд) като изсъхне мажеш втори и така докато ти хареса цвета. Импрегнирането също е лесно. На водна баня смесваш ленено масло и пчелен восък докато стане като крем за ръце (само го оставяй да изстива чат пат докато уцелиш количеството, че като е по-твърдо се маже трудно) и го втривай в кожата с парцал или с пръсти. След това го духваш със сешоара на жената. Каквото текне го забърсваш със салфетка и си готов. Ако търсиш лъскав ефект, колегата е показал как става, аз лично не го правя.
Ars longa, vita brevis.

todos
Обратна връзка:

#34 Мнение от todos » 09 Юни 2016, 00:57

Acho написа:Белия прашец е от "хубавата" вода в чешмата. Намокри я пак с дестилирана или изворна вода и ще видиш, че бело нема да има. Карнауба не ти трябва щото същия ефект става и с калъп обикновен восък. А мазилата са най-лесни. Избираш си цвят боя за кожа от магазина, мажеш лек, тънък слой, който не покрива плътно (действа като грунд) като изсъхне мажеш втори и така докато ти хареса цвета. Импрегнирането също е лесно. На водна баня смесваш ленено масло и пчелен восък докато стане като крем за ръце (само го оставяй да изстива чат пат докато уцелиш количеството, че като е по-твърдо се маже трудно) и го втривай в кожата с парцал или с пръсти. След това го духваш със сешоара на жената. Каквото текне го забърсваш със салфетка и си готов. Ако търсиш лъскав ефект, колегата е показал как става, аз лично не го правя.
Жив да си, още утре тествам и докладвам за резултата!

Аватар
Acho

#35 Мнение от Acho » 09 Юни 2016, 01:38

*DRINK*
Само не забравяй след боята да я запеччаташ, че цапа иначе. Става както с импрегнанта с восъка и маслото, така и само с масло.
И да покажеш снимки
Ars longa, vita brevis.

todos
Обратна връзка:

#36 Мнение от todos » 10 Юни 2016, 23:42

Докладвам за резултата

Канията се получи такава:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

По кожата все още излиза този бял прашец макар, че я намазах с бъркоч от ленено масло и восък. Явно наистина водата е проблемна.

Всички снимки тук

Още веднъж благодаря за съпорта :)

Аватар
Acho

#37 Мнение от Acho » 11 Юни 2016, 03:47

Като можем помагаме, като не можем питаме батковците ;)

П. П. Пробвай както е така да я накиснеш във вода, която не е от чешмата. След това я оставяш да изсъхне и вапцаш и импрегнираш отново. Пръшеца трябва да изчезне да го е... *DRINK*
Ars longa, vita brevis.

tisho.valchev

#38 Мнение от tisho.valchev » 15 Юни 2016, 10:18

Здравей todos.
Аз също преди време търсих карнауба и намерих една фирма, от която си го купих. Те се занимават с материали за обувната промишленост. Фирмата се казва СЕАК, но в момента не мога да им намеря телефоните. Ако ти представлява интерес пиши ми на мейла - [email protected] за да ги потърся.
Иначе за импрегнанти има доста рецепти из нета. Аз лично си бях направил една - пчелен восък, зехтин и вазелин, но восъка и вазелина много бързо се втвърдяват и трябва да има някакъв разредител, примерно терпентин. В моя случай добавих повече зехтин и го разтопявах на водна баня. Докато е горещо мажех по кожата, а после със сешоара на жената. Като се загрее кожата, импрегнанта се разтопява и попива. После изтъркваш с едно вълнено парцалче и става супер. Използвах го главно за обувките и ботушите. Другия по-лесен вариант е да си намериш гъша мас или да си разтопиш и да си направиш. Също става за импрегниране.

Публикувай отговор