Боядисване на кожа и финиш.

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
wlad

Боядисване на кожа и финиш.

#1 Мнение от wlad » 21 Юли 2020, 21:45

Здравейте!
Имам голям проблем с боядисването на натурална кожа.
Досега съм пробвал какви ли не опции и финиши, но винаги, винаги и винаги цапа, ако се намокри.
Не намирам никакъв начин да преодолея това, т.е. да я направя нещо като водонепропусклива.
За боядисване съм ползвал - боя fiebings, tandy, някаква noname, байц, хранителна боя, на водна основа за дърво, лакове какви ли не ...
За финиш - резолен 1:1, ц200 разреден, акрилен лак ... боя за обувки :D и ...
намокри ли се произведението ми:
- първо става зверско петно боядисаното;
- второ пуска като невидяла;
Досега не мога, не мога и не мога да намеря начин да спря този блийдинг.
Моля, ако някой има идея какво да направя, да помогне, защото съм в краен етап да откача тотално.
Благодаря на всички!

Аватар
митко_990

Re: Боядисване на кожа и финиш.

#2 Мнение от митко_990 » 21 Юли 2020, 22:00

Пробвай със спиртен байц да боядисаш и финиширай с ленено масло или течен парафин,а също може и пчелен восък.

wlad

#3 Мнение от wlad » 22 Юли 2020, 12:07

Купих спиртен байц и течен парафин, направих тестова установка, чакаме резултата :D

bbs_volk

#4 Мнение от bbs_volk » 22 Юли 2020, 12:22

Кожата като цяло е хубаво да се пази от вода. Меховете за пиене се пропиват с разтопен восък, и се обдухват с топъл въздух за да може кожата да го попие преди да се е втвърдил.
Иначе за нормални продукти, които биха срещнали влага тук-там под формата на пръски вода/дъжд или пот аз ползвам за финиш безцветна боя за обувки casablanca - върши идеална работа. Махаш тази гъбичка дето е на бутилката, сипваш си малко в по-удобен съд и с тампонче нанасяш щедро. Но пък ако сложиш твърде много кожата няма да го попие и може да лепка после. За боя използвай каквото ти харесва (преди финиша де). Има тема за обработка на кожа във форума с доста полезна информация, пречети я.

wlad

#5 Мнение от wlad » 22 Юли 2020, 12:55

Изчетох света, хора, ако щете ми вярвайте :D
И в ледъруоркър профил имам, и там питах, решение не намирам ...
Само восък още не съм топил, това ми е и последната надежда :)
И фабрично боядисаните кожи и те масово пускат! Уж анилин ...
Ще чета и тук, аз видях, че сте коментирали темата с боядисването, затова и си позволих да питам.
Още чакам да съхне байца-а, ще видим какво ще стане. Едно е сигурно обаче - боядисва много добре!
Купих някакво ... kitfort proaktiv, цветът е бомба, покритието също. С топене ги мъча нещата.
Стискам всички палци, на ръце, крака ...

wlad

#6 Мнение от wlad » 22 Юли 2020, 16:05

не стана и с байц и парафин. :(
Не знам вече какво да правя, отчаянието е пълно.

Аватар
митко_990

#7 Мнение от митко_990 » 22 Юли 2020, 22:05

Какво я правиш тая кожа та ти цапа след обработка?Боядисъл съм си волана на колата да го освежа и съм го направил с неката,който ти написах и не ми цапа ръците,а се потят като карам.

wlad

#8 Мнение от wlad » 23 Юли 2020, 07:17

Взимам парче растително дъбен бланк, топя в боя, чакам да изсъхне, топя във финиш, чакам да изсъхне, топя във вода, разтърквам на бял парцал = voila, петно по парцала, след изсъхване - петно и по кожата. Това е тестовия процес.

bbs_volk

#9 Мнение от bbs_volk » 24 Юли 2020, 15:36

Не се прави така. Оцветяване и финиш се нанасят с тампон/ парцалче или четка но не и с топене. Щом кожата не се “запечатва” значи или не е попила достатъчно (защото само е топната във финиша) или въпросния не е изсъхнал. Опитай това което ти написах по-горе като боядисваш и оставяш поне няколо часа да изсъхне, нанасяш казабланката и оставяш поне 15-6 часа. Нанасянето да не е с топване.

El Fuego

#10 Мнение от El Fuego » 25 Юли 2020, 10:58

Какви бои на Fiebings и Tandy си използвал? Има голямо значение какъв тип са, на каква основа (водна, алкохолна или маслена) и какъв финиш слагаш накрая отгоре.

Аз работя с Eco-Flo Waterstain, Eco-Flo Leather Dye и Eco-Flo Gel Antique. За финиш ползвам Eco-Flo Super Shene, Eco-Flo Satin Shene, Eco-Flo Carnauba Cream и Fiebing's Acrylic Resolene.
Разбира се, не всичките едно върхо друго, а според случая и предназначението.

Често върху акрилните финиши използвам Tarrago Mink Oil, понякога Tarrago Dubbin (Тези двете поне лесно си ги купувам тук в София от едно магазинче Женския пазар).
По ръбовете използвам първо шеллак, после чист пчелен восък.

Ето и малко примери:

Листата и жълъдите по канията са оцветени с Eco-Flo Leather Dye. После Eco-Flo Satin Shene върху тях, за да блокира донякъде действието на последвалия Eco-Flo Gel Antique. Накрая Eco-Flo Super Shene.
Изображение

Тази чанта е с Eco-Flo Waterstain, отгоре с Eco-Flo Carnauba Cream.
Изображение

Тази е също с Eco-Flo Waterstain, отгоре с Tarrago Mink Oil.
Изображение

Тези каишки са първо с Eco-Flo Super Shene (да блокира светлия цвят), после Eco-Flo Gel Antique и отгоре Tarrago Mink Oil.
Изображение

Тези дръжки за кухненски шкафове са боядисани с Eco-Flo Leather Dye, финиш с три ръце шеллак. Поне три години не са мръднали, а се пипат всеки ден, включително с мокри ръце.
Изображение

А ето и едно видео от Weaver Leather по въпроса:
http://www.youtube.com/watch?v=pupbFm-27T8

El Fuego

#11 Мнение от El Fuego » 25 Юли 2020, 11:03

bbs_volk написа:
24 Юли 2020, 15:36
Не се прави така. Оцветяване и финиш се нанасят с тампон/ парцалче или четка но не и с топене. Щом кожата не се “запечатва” значи или не е попила достатъчно (защото само е топната във финиша) или въпросния не е изсъхнал. Опитай това което ти написах по-горе като боядисваш и оставяш поне няколо часа да изсъхне, нанасяш казабланката и оставяш поне 15-6 часа. Нанасянето да не е с топване.
Тук не си прав. Нанасянето може и стопене, но тогава цветът е доста еднороден и монотонен и няма как да си играеш с него. Всичко зависи от резултата, който искаш да постигнеш.
Разбира се, после иска доста продължително съхнене, в сравнение с останалите начини на боядисване.

За моите цели методът с потапяне не е подходящ и не го използвам.

bbs_volk

#12 Мнение от bbs_volk » 25 Юли 2020, 13:44

За оцветяването съм съгласен че може с топене, но в зависимост от типа боя. Аз обичам да ползвам байцове и с тях ако не рязнасяш с тампона/четката докато попие напълно остават грозни петна. Поне при мен така се получава. За това не мисля че е добър вариант. За финиша обаче смятам че е грешно да се прави с топене, особено ако кожата е формована или щампована защото ако го държиш малко няма да попие навсякъде, ако го задържиш повече за да попие може да развали формоването/щампата.

wlad

#13 Мнение от wlad » 26 Юли 2020, 09:35

От fiebings използвам Pro oil и Leather dye - и двете на спиртна основа.
От Tandy - Eco-flo, взимам я от ледерхаус, Waterstain не мога да я намеря никъде другаде в Европа, освен в испанското tandy.
Но от там ми е малко сложна доставката.
Финиш на fiebings имам само резолен, разреждам го 1:1, че чист прави балони и няма оправяне после.
Лошото при него е, че ако наслоя /т.е. 2-3 ръце/, има тенденция да се пука и люпи.
Това според мен си е чисто pva лепило, доколкото знам и на tandy - Super Shene е аналогично на резолена.
От моите опити досега, стигнах до извода, че няма начин боя, която попива в кожата - да не пуска без финиш.
Единствено акрилните бои, които стоят като ужасна блажна боя върху кожата - не пускат. Но там проблемите са други - пука се, убива изцяло текстурата и усещането на кожата, стои откровено грозно с нея.
С финиша - при мен е малко сложно, защото - както и нагоре написах - ако наслоя, започвам да имам ядове с пукане, ако е само една ръка - не предпазва достатъчно и пуска.
Съгласен съм, че топенето не е най-добрият метод, става много хомогенно, без текстура, твърде съвършено някак.
Но зависи от продукта и изискването за краен резултат все пак.
Шеллакът е нещо, което бях позабравил като опция. Само съм чел за него и го зарязах, но като виждам резултатите от снимките - уау! Това си е висше майсторство, аз съм много далеч от подобни способности засега.
Удобно ли е да попитам дали и при него има тенденция към напукване, след като се наслои?
Относно безцветната казабланка - още днес ще се сдобия с едно шише. :)
Благодаря на всички, че отделяте от времето си по моя проблем!

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#14 Мнение от tinko » 26 Юли 2020, 10:09

Боядисване с аерограф според мен е най добро, може да се постигнат различни ефекти както и цяло боядисване без отенъци. Ползвам спиртни байцове.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

wlad

#15 Мнение от wlad » 26 Юли 2020, 10:45

Гледах наскоро спиртните байцове и пигменти във вашия сайт.
Мога ли да използвам темата да питам за кафявото ленено масло - дали нанесено върху кожа ще придаде този хубав плътен кафяв цвят, както е на снимката?
Взех и това да обмислям - дали само с натурални масла и продукти не могат да се постигнат интересни цветове и текстури.
В интерес на истината - с течния парафин, който купих - се постига никак не лош шоколадово-кафяв цвят - естествено нито пуска, нито се напуква, продава страхотна мекота и еластичност на кожата. Не знам с лененото масло как би било ....

Публикувай отговор