Стабилизиране на дървесина

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
vesko

Re: Стабилизиране на дървесина

#61 Мнение от vesko » 19 Фев 2018, 18:08

djack написа:
Коце написа:
djack написа:Изглеждат "сухи", сякаш могат да поемат още смола!
Логично, не ги е мокрил за снимките.
Mоже и заради това да е, ама по принцип, полимера е неомокряем, демек поел ли е на макс, капките ще стоят отгоре, няма да променят цвета!
Не ме разбирайте грешно, не омаловажавам труда, даже напротив! Ако има или се приема като критика - нека се счита за градивна! *THUMBS UP* *DRINK*

След като се изпекат трупчета и ги разопаковам от фолиото има смола по трупчето ,която почиствам на гриндера с Р 40 ,тогава дървесината побелява до известна степен и шарката не е така контрастна. Стоят сухи както каза .Моите са минати после на Р 120 и са леко полирани ,колкото да се вижда шарката. На някои от трупчетата се виждат деругите на едрата шкурка ,не съм се старал да ги минавам със ситните шкурки и хубаво да ги полирам .

vesko

#62 Мнение от vesko » 19 Фев 2018, 18:10

DrVeT написа:Веско ,
Така и не разбрах , каква марка е смолата :) !!!
Много добре изглеждат !!!

Това е сайта от който е купена смолата.
http://www.jatagan.eu/en/stabilizing/

djack

#63 Мнение от djack » 19 Фев 2018, 21:05

*THUMBS UP* *DRINK*

DrVeT
Обратна връзка:

#64 Мнение от DrVeT » 20 Фев 2018, 16:26

vesko написа:
DrVeT написа:Веско ,
Така и не разбрах , каква марка е смолата :) !!!
Много добре изглеждат !!!

Това е сайта от който е купена смолата.
http://www.jatagan.eu/en/stabilizing/

Благодаря Веско *DRINK*

kalinux
Обратна връзка:

#65 Мнение от kalinux » 23 Фев 2018, 20:40

Не са мокрени за снимките :D :D :D :D
Изображение

Аватар
anubis

#66 Мнение от anubis » 23 Фев 2018, 20:45

Ехаааа, красоти !!! *DRINK*
Spyderco Tenacious
ZT0801 Rexford
Benchmade Torrent 890

Аватар
tedkoe30

#67 Мнение от tedkoe30 » 23 Фев 2018, 21:59

Калине... пари не ми останаха

vesko

#68 Мнение от vesko » 13 Мар 2018, 20:43

Малко шарении ....снимките не са много хубави фона също :D .
На живо са много по красиви.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
Acho

#69 Мнение от Acho » 13 Мар 2018, 21:01

Айде обявявай цените, че сме са наредили на опашка *DRINK*
Ars longa, vita brevis.

vesko

#70 Мнение от vesko » 13 Мар 2018, 22:36

Acho написа:Айде обявявай цените, че сме са наредили на опашка *DRINK*
За лична консумация са :D ... Продавам ги в комплект с острие и кания.

Мъгла

#71 Мнение от Мъгла » 03 Яну 2021, 08:12

Здравейте! Не се занимавам с ножове, но понеже видях че тук дискутирате тема която ме вълнува и се регистрирах за да питам хора със опит. Моля някой ако знае, да каже възможно ли е да се оцвети дърво в ярки цветове, но без да се стабилизира с полимери? Скоро ще си взема помпа и ще си направя вакуумна камера. Помпата ще е двустепенна с около 220 литра дебит и дълбочина на вакуума 15 микрона (2Pa). Камерата ще е стоманена тръба с диаметър около 200мм, дебелина на стените 8мм и височина 600мм. Въпросът е как да се вкара цвят в летвички 30х30х400мм. Летвичките ще са клен, топола, дъб, бук, орех. Не търся ефект на полимеризация, а само дълбоко оцветяване с възможно по-ярки, наситени цветове.

Аватар
danaec

#72 Мнение от danaec » 07 Яну 2021, 19:34

Дебита на помпите не съм ги гледал, но с къкъвто и ще да е дебит тя ще изсмуква въздуха.Една по бавно, другата по бързо и ефекта ще е един и същ.Интересно е какъв ще е оцветителя, на каква основа. Мисля че водата почваше да ври към 0,6, та оцзетител на водна основа маи няма да стане.Корселините и ацетоните са още по летливи. Проба -грешка и те така.

kalinux
Обратна връзка:

#73 Мнение от kalinux » 17 Яну 2021, 13:31

Оцветяването е по-трудно от самата стабилизация, особено както искаш да са ярки цветовете.
Всякакви байцове ще почнат да се изпаряват под вакуум, ще влязат в помпата и ще я съсипят след време.
За дебита Данаеца ти е обяснил, но е елементарно да се сетиш. Това ме навежда на мисълта, че нямаш никаква представа от нещата или те мързи да четеш.
Цвета на байца се комбинира с цвета на дървото, за да се получи крайния цвят. Но и това е много близко до акъла. Като гледам какъв материал си приготвил, още от сега ти гарантирам пълен провал.

В общи линии съветите ми са такива. Първо много четене и гледане и отсяване на плявата в ютуб. При толкова много информация на хиляди места, е престъпление да не познаваш основни неща. Второ, остави само светлите видове дървесина. Някои видове много трудно се оцветяват, ще го научиш от опит. Някои дървета имат бяла основа, други жълтеникава, ще го научиш от опит. Ползвай само концентрирани байцове. Колко концентрирани пак от опит ще го разбереш, но обикновено трябва да изглеждат все едно са черни от концентрация. След всеки цикъл на помпата измивай я и сменяй маслото. Не бързай с процесите по вакуумиране и налягане. Времето е много повече отколкото предполагаш. Ще го научиш от опит. Още повече, че ще оцветявш дъсчици, които ще са в надлъжна структура, а това изисква повече време от напречения разрез.

Аз бих пробвал и варене в байцове. Не съм го тествал, но мисля че ще стане.
За размерите, които ще искаш да оцветяваш, се приготви по някокло литра концентрат от цвят като за начало. С малко няма да минеш. Виж първо в какъв съд ще държиш летвичките, напълни го с вода и сметни. Над летвичките трябва да имаш много излишен байц, защото ще го смукнат. Може би и камерата пусни по-висока за всеки случай.

Не е зле и да се представиш кой си и какво ще правиш и дали случайно вече не се знаем по ФБ.

vesko

#74 Мнение от vesko » 17 Яну 2021, 17:42

С водни байцове не става защото дървото поема много вода .
Аз използвам спиртни байцове ,за да оцветявам дървесината ,стабилизираните трупчета които съм показал по нагоре на тази страница са оцветявани със спиртни байцове и после са стабилизирани с не оцветена смола.
Вакум помпата ще свърши работа.Недостатък е че маслото много бързо се смесва с парите от спирта и маслото става на боза.Постоянно трябва да се сменя ,като старото не се изхвърля а се остава спирта да се отдели и пак се ползва.
Използвам отрязани шишета в които слагам дървото и заливам с байца слагам го в камерата най малко след ден ,защото така байца „завира„по малко .Трябва да имаш 10 см разстояние от нивото на спирта и върха на съда в който е поставено дръвчето за да не излезе спирта като пуснеш вакума .Ако съда не е достатъчно висок оцветяваш половината дърво и после го обръщаш ,та може да използваш два цвята като по средата се получава трети ,примерно червено и синьо в средата при смесването е лилаво става едно много красиво приливане на цветовете. Вакумирам не повече от ден но цялата процедура трае няколко дни.
След като ги извадя от спирта ги оставям 1.2 дни да по-изсъхнат и после в печка на 50 гр после 60 , 70 ,80 гр и накрая 90 гр за 24 часа да изсъхнат напълно.
В някои от трупчета е възможно да се появят пукнатини при тази технология .Ако използваш воден байц тази вероятност се увеличава значително.
Калин е писал за концентрат става и така ,той също се разрежда в спирт ,вместо готови спиртни байцове.Аз съм ползвал и двата варианта но никога не съм оцветявал с концентрат мисля че не е нужно и ще е скъпо.Всяко дърво поема различно оцветителя ,някои могат да не се пропият напълно.
Това е накратко ако искаш по дълго и широко обяснение ми звънни на тел 0887353041 Веселин.
А ДА НЕ ЗАБРАВЯ РАНО ИЛИ КЪСНО ЩЕ СЪСИПЕШ ПОМПАТА ДОБАВИ СИ ТАЗИ АМОРТИЗАЦИЯ КЪМ ЦЕНАТА НА ДЪРВЕСИНАТА.

Публикувай отговор