Ценообразуване

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
kova4ev

Ценообразуване

#1 Мнение от kova4ev » 24 Фев 2012, 21:17

servantesss написа:Това последното острие има нещо научно фантастично
На микроорганизъм под микроскоп ми прилича. Абе петно на Роршах :D Време е и във форума да сложим бутонче "харесва ми", тъкмо и от спам ще поспестим.
И като стана дума за кашкавал, чудя се вече пещ ли да взимам или крава? Може и едно свинье.

Аватар
manowar
Обратна връзка:

Re: BG Мозайков дамаск

#2 Мнение от manowar » 24 Фев 2012, 21:31

Супер са остриетата Уди........ставаш наистина добър.

дядоБлаго

#3 Мнение от дядоБлаго » 26 Фев 2012, 02:30

рундьо написа:Ееее....Много скъпи бе!То кашкавала вече е колкото две кила пържоли,за вас криза няма ли?Поне пишете с ДДС че да има повод за пазарлъци./20% надолу/
даже са и ефтини...ма тва е заради монетарната система...до ри и цените на стоманите от 5 години да не са се изменили съществено,много други цени са се изменили двоино и троино.като ток,дръвени въглища,гориво,транспорт...отделно цени на стоки за потребление отнасящи се право пропорционално на цена на труд.в момента да запазиш що годе средне стандарт надницата ти трябва да е 100лв.за 3 дни работа - 300лв + материали и консумативи...ми дека е печлабата?най-голямата печалба е в шлаифаните ножове ;)
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#4 Мнение от tinko » 26 Фев 2012, 09:12

дядоБлаго написа:
рундьо написа:Ееее....Много скъпи бе!То кашкавала вече е колкото две кила пържоли,за вас криза няма ли?Поне пишете с ДДС че да има повод за пазарлъци./20% надолу/
даже са и ефтини...ма тва е заради монетарната система...до ри и цените на стоманите от 5 години да не са се изменили съществено,много други цени са се изменили двоино и троино.като ток,дръвени въглища,гориво,транспорт...отделно цени на стоки за потребление отнасящи се право пропорционално на цена на труд.в момента да запазиш що годе средне стандарт надницата ти трябва да е 100лв.за 3 дни работа - 300лв + материали и консумативи...ми дека е печлабата?най-голямата печалба е в шлаифаните ножове ;)
Аз пък си мислех, че в кованите ножове е далаверата.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

дядоБлаго

#5 Мнение от дядоБлаго » 26 Фев 2012, 10:17

кво ся,калкулация ли трябва да правя?
RWL-34 / 5,2x40x250 mm - 55.50 лв..
острие 120х25х5 - цена на материал 25-30лв макс. търка се за 2 часа на гриндер от човек който ръцете го слушат(значи може да има и хора дето го правят за по-кратко време,на мен ми отнема толкова - макс 2 часа),като в това време е търкането преди и след термообработка.термообработка при термист е м/у 10 и 30лв,ако си имаме пещ...5лв за ток...макс,пък кат закаляваме,ша закаляваме неколко остриета,както и да е.
до тук 30+5 = 35лв за направи си сам и 40-60лв с обади се на термист.
дръжки правим всички,там няма значение ковано или не е острието.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#6 Мнение от tinko » 26 Фев 2012, 11:13

Не знам за другите но при мен не се получава острие за 2 часа /явно ръцете ми/, другото което неръждавейката се шкури доста по трудно от карбоновата и съответно отват повече шкурки които не са много евтини, неръждавейка не можеш да я оставиш на шкурка 320 поне 800, докато карбоновата може после като я ецнеш и си е ок, отделно ако е полирано да не говорим. Другото което е явно съм и лош търговец щото за нож от рвл 300лв. не съм взел до сега. Калкулация на у10 и дървени въглища няма да правя но ми се струва, че е по малко от цената на рвл. И работата е там аз не давам категорични мнения с които да вменявам на някого нещо а изказвам как стоят при мен нещата. Знам, че не мога да те надприказвам и убедя, че може и да не си прав тъй, че със здраве.

Аватар
iivetsa

#7 Мнение от iivetsa » 26 Фев 2012, 11:18

Според мен,в моментна в БГ далавера няма нито в кованите нито в шлайфаните ножове :D !Всеки си продава труда на безценица,в старанието си да се съобрази със жалката икономическа ситуация ;) !Или с други думи,докато хората не се видят в пари,няма как да има печалба от правенето на ножове!Обаче и това не е много сигурно,поради всеизвестните качества на бай ви Ганьо,които за съжаление трайно сме наследили :D !

дядоБлаго

#8 Мнение от дядоБлаго » 26 Фев 2012, 11:34

виж ся тинко,аз говорих по принцип.а ти се държиш като ощипана булка и мина в защита,се едно се опитвам ти смъкна цената,ти открадна клиентите и кви ли не финансови злини...
ся,ти може тва острие да го търкаш и 3 дена,може на место шкурки по 2лв си зимаш по 20лв,може да си измислил таклива начини да са гърчиш,дето нема ми дойдат наум - ма всичко тва е за твоя сметка.няма нужда да ми обясняваш как се търка неръждавека,много добре знам,но ми е интересна калкулацията дето ще направиш на дървените въглища и у10 то,па и ако кажеш и за колко време ти се справяш с тая задача ша ми е от голяма полза.

Аватар
рундьо

#9 Мнение от рундьо » 26 Фев 2012, 11:38

Тва за кашкавала и пържолите беше бъзик,но ката четох постовете и се замислих,че то в България се забогатява от корупция,посредничество,комисионни и т.н.облечени във власт.А тук е занаятчийство от което не се забогатява,но се живее добре ./то и аз съм в тази прослойка/
Стария вълк става за ташак на кучетата!

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#10 Мнение от tinko » 26 Фев 2012, 11:41

Не то мина времето дето ти се вързвах и не се впрягам дразни ме това, че като почнем да се оплакваме, че аз съм зле пък съседа добре та няма спиране. Нека всеки да говори за себе си и коментира своята работа а не да дава акъл как на другите им е леко и са много на далавера.

Аватар
sa4mo

#11 Мнение от sa4mo » 26 Фев 2012, 11:46

рундьо написа:...А тук е занаятчийство от което не се забогатява,но се живее добре ./то и аз съм в тази прослойка/
..блазя ти..аз нещо не забелязвам да живея добре - от работа все по-гърбав ставам, и кожата на ръцете ми вече отива към грит 40-60(преди я поддържах към 320-400 *ROFL* )..за артрита да не споменавам..ама явно крастата е най-силна, па и кво друго да почвам на тия години
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

дядоБлаго

#12 Мнение от дядоБлаго » 26 Фев 2012, 11:50

е кой са оплаква :D то па най-яко е да е лесно и да има печалба - тва въобще не е лошо,нито срамно.просто трябва да се гледа реално на нещата.едно енещо може да бъде направено по хиляда начина,но има един който е най-оптимален и базата трябва да е в/у него.един познат скоро си беше правил острие от рвл с пили и шкурки на ръка - ми да не му е било лесно,ма не му пука щот си го праи за кеф,тва му е хоби , прави го за себе си, а не за продан.

Аватар
рундьо

#13 Мнение от рундьо » 26 Фев 2012, 12:36

Ама пък да печелиш от хобито си,тва е най-голям кеф!Правиш нещо за кеф,след това му слагаш една цена-добра-и почваш,,ръчно правено,много време,много труд,то не всеки го може,то не е за всеки"и т.н.Прав е Дедо Благо,че това което е за продан трябва да се прави по най-оптималния начин.И клиента доволен ,и майстора удовлетворен./па може и да не съм прав-от изкуство не разбирам и не мога да го оценя/
Стария вълк става за ташак на кучетата!

Аватар
ifoo

#14 Мнение от ifoo » 26 Фев 2012, 14:18

Аз ще помоля модератор да премести последните мнения от темата в нова, със заглавие - Ценообразуване.
Един път щото спамим хубавата тема и втори път щото темата за ценообразуването е важна и както се вижда, някои хора въобще не са наясно кое определя цената на дадено изделие. Виждат цена 300 лв и казват скъпо е!
Кое определя цената? Материали, труд и време, които се споменаха до сега участват във формирането й, но не те са водещите според мен. Преди тях са умението да го направиш и необходимите знания за да го направиш. След това идват, качество на изработката, дизайн, необходимото обурудване, материали, труд, време и т.нт.
Например за да изкопаеш една дупка с размери 2 х 2 х 2 метра е сигурно по-трудоемко от направата на 10 ножа. Като време също няма да е малко, но накрая я ти дадат 20 лева, я не. Щото е лесно и всеки може да го направи. Китки по ножа можеш да направиш и за по-кратко и с по-малко труд, Значи направата им е по-евтина от дупката, ама ай направи ги де. ;) Евгени с неговите гравировки и резби сигурно хич даже не се и изпотява докато ги прави, следователно е лесно. Ама колко хора ги правят? А защо са малко? ;)

Цената на дадено изделие според мен се определя от това, колко хора са в състояние да го направят.
А, уменията и ръчната изработка трябва да се ценят независимо криза ли е или не.

(За съжаление нямам отговор на въпроса, как един фабричен фолдър може да струва 350 лева. :D )
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

дядоБлаго

#15 Мнение от дядоБлаго » 26 Фев 2012, 14:45

ми има и по-фрапантни случай - чантичка за 20лв произведена в третия свят на виден моден дизайнер се продава за хиляди в ботиците :D
всъщност работат с щихели въобще не е лесна,а най-малкото бърза.ако беше бърза немаше да има копир фрези.да ти кажа не знам евгени,ма аз кат съм фащал щихел бая съм се потил,ръцете са ми се схващали и т.н.
ся според мен теми за ценообразуване и други финансови)най-вече продажби) може би беше по-добре да ги няма в тоя форум,но понеже ги има тоя въпрос нема как да бъде отминат - много лицемерно и нечистоплътно става...ако хората който ми се обиждат и много ме "обичат" в момента не продаваха,най-вероятно щяха да гледат по друг начин на моите приказки.много по-важно е тук да се показва кой до къде е стигнал и кви са новите му хрумки(щот от снимки единствено това може да се разбере) отколкото да се прави некво училище за ножоправци.

Публикувай отговор