Ценообразуване

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Re: Ценообразуване

#76 Мнение от RAZORBLADE » 08 Мар 2012, 20:50

Моля дръжте се сериозно и без повече спам. Ще проуча примерни изисквания на качеството на майстори от други държави с утвърдени правила и еталони и ще продължа темата. Все от някъде трябва да се види, няма ние да измисляме топлата вода.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
morbili

#77 Мнение от morbili » 12 Мар 2012, 01:39

iivetsa написа:Винаги ще има хора,за които цените на майсторските ножове са високи,и едва ли подобни разяснения ще променят по някакъв начин тяхното мислене ;) !За тях човек който търси 300 + лв. за един нож,си е жив кожодер,и нищо не може да ги убеди в противното!Добре,че все още се намират хора,и от другият модел,та крета лека полека ножарската гилдия :D
Ивец,цитирам та защото имах сходен случай.
Човека ме пита:"Абе ква е разликата между тоя нож от 300лева и тоя от 2.50"
Е,кво да му обясня,като нема кой да ме слуша.
"На скеитборд не можеш да внимаваш,мой човек."Едно хлапе

Аватар
Любо

#78 Мнение от Любо » 12 Мар 2012, 01:42

morbili написа:
iivetsa написа:Винаги ще има хора,за които цените на майсторските ножове са високи,и едва ли подобни разяснения ще променят по някакъв начин тяхното мислене ;) !За тях човек който търси 300 + лв. за един нож,си е жив кожодер,и нищо не може да ги убеди в противното!Добре,че все още се намират хора,и от другият модел,та крета лека полека ножарската гилдия :D
Ивец,цитирам та защото имах сходен случай.
Човека ме пита:"Абе ква е разликата между тоя нож от 300лева и тоя от 2.50"
Е,кво да му обясня,като нема кой да ме слуша.
Кажи му, че разликата е 297.50 лв. :D

Аватар
morbili

#79 Мнение от morbili » 12 Мар 2012, 01:47

Lubo,при тоя няма знаяение къв е ножа.
Важно е да реже.
Пък то всеки нож го прави ;)

Аватар
Djigit

#80 Мнение от Djigit » 12 Мар 2012, 02:39

Тоя от 2,50 реже, реже колко да реже :D па и да се наточи не може щото е от тенекия за тигани :D
Той човека ако не разбере, разликата като му се обясни, надали ножовете са му проблема.
Не винаги цената определя качеството, но все пак трябва да има вложени качествени материали, а те струват пари.

А относно споменатата организация и на мен ми допада идеята, въпреки че нито съм майстор, нито дори занаятчия, но ако е необходимо мнението на втори икономист съм насреща :D
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

magnus

#81 Мнение от magnus » 12 Мар 2012, 11:45

Че то с всяко нещо е така. Няма причина да се нарочва кой бил еди 'къв си, 'щото не знае, не го интересува, или не може да схване разликата между тия 297 кинта и 50 стинки.
Друго че проверява Ясен, па и друг ако се навие, ще се улесни.. дето каза, все требе да се почне от някъде.

Аватар
sande34

#82 Мнение от sande34 » 12 Мар 2012, 20:58

И ше се юрнеме сега при жоро хондата та мериме на кой е по твърд на кой по голям на кой по...
Как ше сложите нож за оцеляване, за обезкостяване и за дране под един знаменател?
Как ше се оцени на бяте ви Мишо оная японска чикиика дето я е правил 3 месеца па ако ще и от тенекия да е? Как ше се оцени дръжка от наплив на незнам квоси с инкрустации и тн. Нали знаете , че нема два ножа еднакви па даже и дедо да ги е правил. Моето мнение , е че секи нож е хубав когато е направен с мерак и е вложена душа в изработката та ако ще да прилича на джобна чикиика. Всеки майстор си знае колко му струва ножа а клиента си решава дали му е по джоба.
Сегодня меня муза посетила ...попиздила...попиздила и ушла.

Аватар
Agarvaen

Re: BG Мозайков дамаск

#83 Мнение от Agarvaen » 12 Мар 2012, 21:06

iivetsa написа:Според мен,в моментна в БГ далавера няма нито в кованите нито в шлайфаните ножове :D !Всеки си продава труда на безценица,в старанието си да се съобрази със жалката икономическа ситуация ;)
Аз ги подарявам...То не, че са кой знае какви произведения на изкуството,ама ги правя за приятели...Общо взето - грозно, удобно и ефикасно..
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

universum

#84 Мнение от universum » 15 Авг 2012, 23:10

Първо моля за извинение, че се набутвам в темата на коскужамти майстори, един отскорошен ножолюбител.

Но докато ви четох темата си мислех за нещо като изложение един ден на желаещите.
Хората да видят, че има и такова нещо като съвременни български майстори ножари.
Каухава нали и те отнякъде са почнали.
Има сноби и не само със свободни средства, които нямат време да четат за ножове в интернет и биха станали клиенти за майсторски ножове.
Като се опита може да се каже ще има ли успех идеята.

Аватар
Agarvaen

#85 Мнение от Agarvaen » 16 Авг 2012, 21:51

universum написа: Има сноби и не само със свободни средства, които нямат време да четат за ножове в интернет и биха станали клиенти за майсторски ножове.
Като се опита може да се каже ще има ли успех идеята.

Пример от първа ръка:идва клиент и прави огромна сметка. И казва, че си търсел от години(!) дамасков нож, ма нямало в България и щял да поръчва от нетя. Съответно аз му казвам,че не е прав, показвам му на Мишо произведения, обяснявам, че прави и поръчкови. И тоя вика - Ааа, аз 350лв за нож не давам!

Е, добре, чоджум, поръчай си от нетя китайка и се фукай, че имаш "дамаски" нож...Пък нека ги няма в България. Идеята за бутикови ножове е чужда на българския манталитет. Щото и снобите ни не са като сноби, ми са с бая циганско и еврейско в кръвчицата...

ред. Да не си помислят колегите нещо - само на МИшо сайта знам :-[
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

universum

#86 Мнение от universum » 19 Авг 2012, 08:44

Не изключвам да има такива индивиди.
Но когато говорим за хора, които не са запалени още по ножовете, трябва да имаме предвид откъде изхождат те.

Ако въпросният клиент е срещал кухненски ножове по 10-20 лв.. Виксове не са го интересували, за да разбере, че там са по 50-60 лв. и нагоре. Е как да си обясни примерно 35 пъти по-високата цена за този 350 левов нож.

Няма как да разбере от първия път, че става въпрос за нещо съвсем различно. Той няма ножарска култура.
Когато хората поразгледат работите на няколко майстора и се ориентират в цените, тогава може да се промени отношението. И ножовете от 40-50 лв., които се продават на Етъра вече ще престанат да бъдат "върха на сладоледа".

Аватар
morbili

#87 Мнение от morbili » 19 Авг 2012, 18:43

Не бе човече,нямаш идея колко си прав :D мааааамка му :D

бай васил

#88 Мнение от бай васил » 20 Авг 2012, 00:41

Съвсем наскоро видях истинска "Екстрема "Леле мале :-! /и дръжката и е къса и неудобна и с осенъци/ ,острието елементарно -фрезистко. :-! Недоклатено и с отвратителен финиш.
И ножът е тъп ,комерсиален и смотан ,ама човекът го е платил с "кеф"при това .
За италиански нож /с подобаваща реклама/може да се плати малоумна сума"650 гроша и петнайсет пари за нищо и никакво" ,а за български нож не.
Предлагам от утре българските майстори да си измислят италиански ,шведски и американски псевдоними и да "ценоопределят"по западен модел.
И остриетата да са от обеднен уран и да убиват зомбита от 200м.Най -малко.
То с реклама се стига по- далеч отколкото с труд.
А на който не му харесват българо-майсторските цени да си купува к"вот ще .
Горещо препоръчвам "Ножът на Беър Грил"само за 118 лв. Западен е/май/ :D ,вземайте го .
Може да съм писал глупоси ,ама това мисля.
Поздрави Бай Васил :)

Hof

#89 Мнение от Hof » 20 Авг 2012, 04:59

Във света на хората повечето неща са очевидни и закономорени. Естественно че това не харесва на повечето защото повечето искат не това което е закономерно а което е " справедливо" а тази дума е бездънна яма дето всеки си я пълни с каквото му душа сака , както е и в момента. Например там където хората гладуват и умират от жажда си мислят че е справедливо да имат малко вода и храна , в България мислят че е справедливо да имат стандарт като във Норвегия , а повечето милионери в света , мислят че е справедливо да Бъдат мелиардери а мелиардерите мислят че е справедливо да употребяват хората , държавите и тд както си поискат спрямо интересите си :)
Затова всеки продава за колокото иска и за толкова колкото може да си позволи , или ... за толкова колото си мисли че е "справедливо" , това е :)
бай васил Аз също бих искал само по себе си понятието "Български майсторски нож" да звучи -квалитетно, както казват комшиите :) и да има имидж като този на "японските майстори" или по голям , но "Български майсторски нож" какво е то ? Нож от нерж с шарена дръжка ? нож имитация на западняческите но по евтин ? Даже наще големци от форумните малко се зенимават със това да търсят - народна , българска идентичност в ножарството , а ако го правят то време от време. Трябва да има обща цел за тази работа , не общ подход, не разни съобщества и тд а именно обща цел , да има мерак и осъзнание .
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
MrSpasov
Обратна връзка:

#90 Мнение от MrSpasov » 20 Авг 2012, 10:33

По тематиката има Габровска шега:

Направил си Габровеца ковачница и решил, че емблемата (логото) му
ще е лъв.
Отишъл при бояджията да му го нарисува- а бояджията го питал:
- Вързан с верига ли да го нарисувам или без верига?
- Каква е разликата? - попитал ковача.
- С верига е 20 гроша а без верига 2 гроша.
Не мислил много Габровския ковач и казал - Без верига го искам.
Направил му я бояджията .. доволния ковач си я монтирал.
След една седмица завалял дъжд и лъва се отмил от емблемата. Намира ковача бояджията
и почва да го мъмри за некадърната работа, а бояджията му отговорил :
- Ти сам си поръча без верига, видял се отвързан лъва е избягал.

А истината била , че за 2 гроша получаваш рисунка с водни бои
а за 20 гроша с блажна боя.

Та така е и при ножарите
не виждам смисъл да се обяснява защо има разлика в цената.
Който прави и продава навярни пита от 50 или от 250 лв. - после сърдити не трябва да има.
mrspasovИзображение

Публикувай отговор