Ценообразуване

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
evgeni
Обратна връзка:

Re: Ценообразуване

#61 Мнение от evgeni » 03 Мар 2012, 20:05

В началото на заниманията си, майсторът трябва да наложи своя продукт . Да го вмъкне във един, в общи линии уреден пазар, който си работи и без неговия продукт, и пазар, който с нищо не му е длъжен.

Моето мнение е че трябва да се гони не цена, а качество на работа и само качество. Спазва ли се това без компромис, със задължителната коректност и спазване на срокове , рано или късно ще има пробив. Каква ще е цената на труда му през туй време - каквато пазарът му позволи.
Тук не говоря за качество на материалите - дори един нож от 4Х13, ако си е направен читаво като нож, си е хубаво нещо и е в + за майстора му

И не вярвам в това че името работи за теб от един момент нататък , това не е константа. Колкото по-популярен става един майстор, толкова очакванията към него се повишават, и дефакто пак трябва да дава повече, отколкото получава.
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

Аватар
anmarinov
Обратна връзка:

#62 Мнение от anmarinov » 03 Мар 2012, 22:05

Тоест за клиентите името е синоним за качество което маистора е успял да наложи. Имал съм клиенти които са ме питали дали продавам камъни на "СМАДОВСКИ" :D чули не дочули :-[

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

#63 Мнение от evgeni » 04 Мар 2012, 10:37

anmarinov написа:... Имал съм клиенти които са ме питали дали продавам камъни на "СМАДОВСКИ" :D ...
Е ми продаваш им "Смадовски", квото искат :D , зер - клиента винаги е прав :)

Във връзка с името, майсторът може да го налага сам, може и чрез гилдийна организация, каквато тук липсва. А защо липсва, да ми кажат присъстващите в този форум господа ножари, това е топка към тях.

И така, господа ножари, защо не се организирате като някакво ядро(поне в началото) , което да е гарант за някакво качество, което да очертае под кое вече не е нож?

Сега някой може да ме апострофира веднага че това е "пунта мара" - да, в последствие може и това да се окаже, от вас ще си зависи.
Хора и колеги по цял свят се обединяват в такива организации, не защото се обичат и не могат един без друг, а защото по отделно потъват и загиват.

Това сами знаете е схемата по цял свят, и не знам защо само тук не сработва. Помислете, разходите по регистрация на такъв съюз или сдружение са няколкостотин лева. Пари са си, но не са бог знае колко.
Изображение

Изображение . . . . . . . . . . . . . ас по социалните мрежи : Изображение Изображение Изображение Изображение

Аватар
danaec

#64 Мнение от danaec » 04 Мар 2012, 10:58

щото сме българи и не сме като света, би трябвало всички от нас да гледат за да се научат на нещо

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#65 Мнение от tinko » 04 Мар 2012, 11:24

evgeni написа:
anmarinov написа:... Имал съм клиенти които са ме питали дали продавам камъни на "СМАДОВСКИ" :D ...
Е ми продаваш им "Смадовски", квото искат :D , зер - клиента винаги е прав :)

Във връзка с името, майсторът може да го налага сам, може и чрез гилдийна организация, каквато тук липсва. А защо липсва, да ми кажат присъстващите в този форум господа ножари, това е топка към тях.

И така, господа ножари, защо не се организирате като някакво ядро(поне в началото) , което да е гарант за някакво качество, което да очертае под кое вече не е нож?

Сега някой може да ме апострофира веднага че това е "пунта мара" - да, в последствие може и това да се окаже, от вас ще си зависи.
Хора и колеги по цял свят се обединяват в такива организации, не защото се обичат и не могат един без друг, а защото по отделно потъват и загиват.

Това сами знаете е схемата по цял свят, и не знам защо само тук не сработва. Помислете, разходите по регистрация на такъв съюз или сдружение са няколкостотин лева. Пари са си, но не са бог знае колко.

Това е идея, която подкрепям но тук първо кой, как и т.н. а и трябва да има участие.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#66 Мнение от RAZORBLADE » 04 Мар 2012, 13:27

Харесвам идеята и от отдавна го мисля този проблем. Явно вече има хора, които имат желанието да подкрепят създаването на подобна организация. Тук повечето сме хоби ножари или така наречените Part time ножари, които като намерят време позастръгват, позачукват или надръжкват по някой нож, затова не знам повечето от нас доколко могат да се запишат в тая графа ножар, майстор и занаятчия. Както каза Гената един хоби майстор може да продаде труда си на нула или на загуба, защото това му е хоби. Ако хляба ти зависи от този труд, то това е друго. Професионалните ножари, че и майстори на всякакви художествени занаяти в България, които се занимават с това за прехраната си все още се броят на пръсти. Именно затова подхванах създаването на този форум за да се създаде в бъдеще такава гилдия, организация, съюз или каквото там име му се даде. Аз лично не се смятам достоен за такава титла "майстор", но бих съдействал с каквото мога като сайт и форум, че и в създаването на самата концепция на подобна организация.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
sande34

#67 Мнение от sande34 » 06 Мар 2012, 21:48

Да бе после и картелно споразумение, монополизъм и тн :D
Сегодня меня муза посетила ...попиздила...попиздила и ушла.

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#68 Мнение от RAZORBLADE » 06 Мар 2012, 22:18

Пак не се разбрали. Целта е да се изглади въпроса за качеството, не да се уеднаквят цените на всички майстори. Това не е индустрия, та да се говори за монопол. :D
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#69 Мнение от tinko » 06 Мар 2012, 22:52

Няма монопол, за това мога да гарантирам има утвърдени имена и това е нормално. То опита и рутината са свързани с практиката. Въобще тая тема отива към пушалнята.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
evgeni
Обратна връзка:

#70 Мнение от evgeni » 06 Мар 2012, 23:21

За къф монопол говорите бе хора :-| Толкова е богато предлагането на пазара
За създаване на критерии за качество става въпрос. Критерии не миродавни, а създадени от група хора с постижения в областта. Сиреч - създаване на общност, в която влизането е на базата на минимум умения, а не на регване. Моите уважения към формата на общуване, наречена "интернет форум", но и в древен Рим, форумът си е форум, сената си е сенат. Всяко си има своето място и важност.

Тук уточнявам че аз самият не се виждам в такова ножарско здружение, защото не съм ножар. За сметка на това членувам в 2 български и 1 международна организации в моята си област. От това не съм станал по-голям майстор, но това по някакъв начин ме дисциплинира
Изображение

magnus

#71 Мнение от magnus » 06 Мар 2012, 23:29

Не знаех че има международна драконова организация, за Българска пък съвсем, че и две биля били?
Баси, чак на края на 5-та страница съм!

BorisPetrov

#72 Мнение от BorisPetrov » 07 Мар 2012, 16:00

И аз мога да помагам с идеи, щото съм... ииии...кономист така де :) (по образование само).
Можете да почнете като създадете минимални критерии за тестване на ножовете.
Щото 500 сряза на картон не ми се виждат добър и достатъчен определител за високото качество на един нож :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

Аватар
woody

#73 Мнение от woody » 07 Мар 2012, 19:35

*ROFL*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

magnus

#74 Мнение от magnus » 07 Мар 2012, 19:42

Дръжте се сериозно.

BorisPetrov

#75 Мнение от BorisPetrov » 07 Мар 2012, 21:14

:D усетих сръчкване в ребрата, ама съм упорит... 600 първи път...
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

Публикувай отговор