Обработка на дърво

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
baiivan3

Re: Обработка на дърво

#1276 Мнение от baiivan3 » 04 Мар 2014, 10:48

Не че не искаме да ползваме, ама няма кой да я плати накрая в повечето случаи.
Ако успееш да докараш подобна шарка, пращай ми я веднага, че да си направя един нож за мен лично. Много ми хареса това.

kalinux
Обратна връзка:

#1277 Мнение от kalinux » 04 Мар 2014, 12:37

Подобна шарка не мога да ти направя, защото не ползвам карелка. Но елшите, които предлагам, са само първо и премиум качество.

Това например колега си взе от промоцията оня ден. Пипнати са само на 120 и полирани на кечето. Червеното е първо качество, пауновото е премиум.

Изображение

На това трупче числото показва колко пъти отгоре се е увеличило теглото. Това не ми се мисли като се полира какво ще стане. Вчера го взе един късметлия. ;)

Изображение

Аватар
Agarvaen

#1278 Мнение от Agarvaen » 06 Мар 2014, 18:48

Калине, понеже за мен си признат майстор по отношение на стабилизацията, имам въпрос към теб - пробвал ли си да стабилизираш кокосови черупки? Понеже аз се сблъсквам със следния неприятен проблем - след импрегнация с восъци и смоли порите в самите черупки се отварят, ама буквално зейват. Навит ли си да ти пратя малко заготовки, пък ти да пробваш да ги стабилизираш, на съответната цена? Не държа на цветове, даже предпочитам да си запази цвета кокоса, просто порите да се запълнят.
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

kalinux
Обратна връзка:

#1279 Мнение от kalinux » 07 Мар 2014, 00:33

Стабилизирал съм палма, но кокосови черупки не. Прати ми предварително снимки или тук или на лични, за да направя оглед дали изобщо си заслужава да се пробва. По принцип стабилизацията не запълва пори и големи дупки. Както и при съвсем твърдите материали е доста ограничено стабилизирането.

Аватар
Agarvaen

#1280 Мнение от Agarvaen » 07 Мар 2014, 00:55

Много е твърдо, така че едва ли има смисъл цялото упражнение...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Подбрал съм снимки с импрегнирана вече черупка, та да се види по-ясно как изпъкват порите. А пускам тук, та белким някой от колегите предложи вариант...
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

kalinux
Обратна връзка:

#1281 Мнение от kalinux » 07 Мар 2014, 01:06

Най-вероятно няма да стане ако искаш дупките от последната снимка да запълниш. Пък и стабилизацията е предвидена за обем, защото повърхностния слой след изпичане трябва да се махне. А тук е черупка.

Аватар
Agarvaen

#1282 Мнение от Agarvaen » 07 Мар 2014, 01:07

Ми...ще го мисля инакво. Благодаря. *DRINK*

kalinux
Обратна връзка:

#1283 Мнение от kalinux » 07 Мар 2014, 22:53

Не мога още да ви науча да ползвате стабилизирана дървесина, но поне мога да ви дразня на воля. :P :D
Изображение

Изображение

Изображение

На последната снимка са комбинациите от един и два цвята.
На горния ред:
оранж, оранж+син
син+син, само син, бял+син

На долния ред:
циан, циан+син
паун, паун+син
рубин, рубин+син

След 2 дни червените. :D

Аватар
getzpipes
Обратна връзка:

#1284 Мнение от getzpipes » 07 Мар 2014, 23:29

То ще си покаже какво е излязло и то съвсем скоро. Подпис - късметлията.
групата на верващите е разделена на две - едната, чиято теза е, че тая работа е лесна, навъглеродяване има и теста за наличието му се определя от теле ...

Аватар
morbili

#1285 Мнение от morbili » 07 Мар 2014, 23:45

Чакаме да видим Жорка.
Ти бързак, знам си аз.

Танасе, това не можеш ли да го запълниш
с оцветен полимер, ако е такъв проблем.
Кръстчето на последната снимка е много ефектно
с тези дупчици.
"На скеитборд не можеш да внимаваш,мой човек."Едно хлапе

Аватар
getzpipes
Обратна връзка:

#1286 Мнение от getzpipes » 07 Мар 2014, 23:48

Относно кокоса - правил съм бижута от него навремето, ако си късметлия, може да намериш кокос с достатъчно дебела черупка, която да пришлайваш до гладкост без язви. Освен ако не говорим за 4 х 4 милиметра квадратче миниятюрна резба, разбира се! :-)

Аватар
getzpipes
Обратна връзка:

#1287 Мнение от getzpipes » 07 Мар 2014, 23:50

Циан 192 % - лудницааа!! Мойтооооо! Даже го намислих!
групата на верващите е разделена на две - едната, чиято теза е, че тая работа е лесна, навъглеродяване има и теста за наличието му се определя от теле ...

Аватар
Agarvaen

#1288 Мнение от Agarvaen » 07 Мар 2014, 23:52

Принципно, тоя кокос по нашенските магазини е n-найсто лошо качество. Един приятел ми беше снимал някакви малайзийски, сигурно по 30см в диаметър - плътни, без грам порички... Ма няма у нас, нямааа....Сега пробвам с импрегнатор по моя рецепта, дето би трябвало да свърши работа. Ако стане - ще пусна резултат и рецептата.

Аватар
woody

#1289 Мнение от woody » 08 Мар 2014, 00:26

Между другото, кориана е трепач за скримшоу. Опитай на някое парченце. Полира се перфектно, няма пори и се дупчи точно като кост.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
Тошко

#1290 Мнение от Тошко » 08 Мар 2014, 18:52

Не че е тук мястото,но на черното бяло не може да се каже.
Дръвчетата на Калата са супер.Вчера правих една кания,на която трябваше да пренеса цвета на дръжката върху кожата:
Изображение
Калинеее.Дай по еднороден цвят,че трудно се прави синьочернозеленикавомалкокафявият цвят върху кожата.
Разбира се шегувам се с последното изречение.Евала ти правя.

Публикувай отговор