Обработка на дърво

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
AVITOHOL

Re: Обработка на дърво

#1366 Мнение от AVITOHOL » 24 Май 2014, 23:49

tinko написа:Изображение
С огледало ли си го снимал
шегувам се :D страхотни са близнаците *BRAVO*

Аватар
gandalf

#1367 Мнение от gandalf » 28 Май 2014, 21:23

Изображение

Лодката на снимката (на която се правя на екипаж) е произведена в Полша през 1987-88 г. От тогава не е видяла покривало, а само солена вода и влага; през лятото палубата е достигала над 50 градуса по скалата на многоуважавания Целзиус. Цялата е изработена от композит - т.нар. стъкломат, има елементи, които са само от смола. До тук със смолата не се е случило нищо повече от напукване поради грешно боравене с крана и сапаните и най-вече - "внимателно" движение на такива слоньове като тоя на снимката, демек мен :D Щерката е още малка за такива поразии *become senile* А наоколо има пластмасови лодки (имам предвид от композити със смола и елементи само от смола), произведени през 70-те години на отминалото интересно столетие. И те са на такъв хал.
pedo mellon a minno

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#1368 Мнение от tinko » 28 Май 2014, 21:49

Посягах и аз да пиша няколко ама може да се изтълкува грешно пнеже съм заинтересован. Виждал съм 30-40 годишни руски въдици от фибростъкло - ами нищо им няма. Моята лодка е 7-8 годишна, да я отписвам ли? Чимшира е много хубаво дърво ама остави го на пристанището на студ, пек и солена вода да видим колко ще издържи, не вярвам да е повече от смолата.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

charek

#1369 Мнение от charek » 29 Май 2014, 00:49

Ползвам полиестерна смола .
Мнението ми е че щом е химичен продукт с времето настъпват изменения във структурата .
За чемшира - той се резбова , държи детайл / утре ще снимам козия крак , пуска стружка от чемшира като косъм/ , става за инкрустация когато се търси контраст , има плътна еднородна структура и пие малко от всякакви мазила .
Добре е да се резбова , не да се остави гол . Това исках да кажа .
Радетел съм за естествените материали , а темата е за обработка на дърво .
Изказвам мнение с което не задължавам никого че трябва да работи така .
Но има няколко основни правила когато се работи с естествените материали ръчно ./ тук във форума мисля че това се обсъжда/
Когато се работи дърво е добре да се вижда холкера на инструмента с който е работено . Отдолу ще си се вижда структурата и фладера на дървото . Обема и пластиката ще бъдат също по-ярко изразени . Е , това е когато се резбова де.
Когато се шлайфа до блясък само фладера остава за красота .

kalinux
Обратна връзка:

#1370 Мнение от kalinux » 29 Май 2014, 01:27

charek написа:Радетел съм за естествените материали , а темата е за обработка на дърво .
Е, то и аз съм радетел на естесвениете материали, ама то освен няколко вида екзотични видове, на всички останали им трябва защита срещу външните условия. Да не говорим, че от тези няколко вида само някои са обемно стабилни. Това означава, че почти винаги трябва да покриваш дървото с нещо, в най-добрия случай с масло. А маслото какво е като ПОЛИмеризира? Ами поредния полимер, както всяка смола ако трябва да сме честни. :D Просто изкуствените полимери са по-устойчиви на външни условия, това е. :D

Аватар
gandalf

#1371 Мнение от gandalf » 29 Май 2014, 09:10

За лодките - да, ползва се полиестерна смола - поне в оригинал.
А за ножовете - някой има ли достатъчно "стари" резултати от работа с дръжка от стабилизирана (не мазана) дървесина?
И като сме се хванали за термините - мисля, че е по-удачно тук да се говори за дървесина, а не за дърво.
pedo mellon a minno

kalinux
Обратна връзка:

#1372 Мнение от kalinux » 29 Май 2014, 10:20

А бе вие нямате ли си друга работа, освен да се занимавате с глупости? :D Наистина ли мислите, че парче плексиглас ще се разгради преди парче дървесина изложено на същите условия? Ами вижте си вашите изкуствени зъби, да не са от дърво правени? Или имплантантите по ставите.

Аватар
gandalf

#1373 Мнение от gandalf » 29 Май 2014, 22:16

Няма спор, господа! Ако така всяко питане ще попада във водовъртежа на "оная" тема, се обезсмислят питанията.

Не съм наясно с практиката по ползването на дръжки от стабилизирана дървесина - за това питах. Дървените дръжки от време на време ги почиствам и мажа, ако ми се види нужно. Какво е нужно на другите не знам. Плексигласът се разтваря с ацетон - това означава ли, че с такъв разтворител не могат да се почистват например стари замърсявания? Ей такива въпроси.

Стабилизираните дървесини на Калин са страхотни, за съжаление са ми адски скъпи. Но някой ден ще имам дръжка и от този материал - така и не знам как да се грижа за него.
pedo mellon a minno

kalinux
Обратна връзка:

#1374 Мнение от kalinux » 30 Май 2014, 09:51

gandalf написа:Дървените дръжки от време на време ги почиствам и мажа, ако ми се види нужно. Какво е нужно на другите не знам. Плексигласът се разтваря с ацетон - това означава ли, че с такъв разтворител не могат да се почистват например стари замърсявания? Ей такива въпроси.
Няма как да ти се цапа стабилизирана дръжка, просто защото няма отворени пори, които да събират мърсотията. Колкото повече го ползваш, толкова повече се полира и става по-красив ножа. Ако искаш толкова да го почистиш, просто го изтъркай с парцал. Ако трябва да отстраниш някоя драскотина, първо с по-фина шкурка, после парцал и си готов. Няма такъв кеф.

Това, което разправят някои, че имало вид на пластмаса стабилизирана дървесина, да си гледат работата от мен. :P Американската смола не е типичен плексиглас (не е токсична и запалима, не се изпарява), докато я работиш нямаш усещането че шкуриш пластмаса, а много сухо дърво. Чак след полирането с парцал се вижда разликата. Ако не я минеш на водни шкурки, а след 400 директно на парцала, усещането на допир е точно същото като все едно държиш прословутия Бакаут. А него съм го държал стотици часове в продължение на 2 години, докато кльонках. Сега ползвам стабилизирани кльонкове и разлика няма. Има една приятна грапавина и здраво сцепление с дървото, особено ако ти е мокра ръката. Точно по същия начин чувствах преди години чимшира с тунговото масло.

Аватар
gandalf

#1375 Мнение от gandalf » 30 Май 2014, 10:24

Благодаря! Ето това е обяснение, свързано с реален опит!

*DRINK*
pedo mellon a minno

Аватар
KraliMarko

#1376 Мнение от KraliMarko » 30 Май 2014, 22:33

Незнам кога е измислен текстолита,ала ей така ще стрелям на сляпо поне от 30-35г. може и повече. Аз до сега не съм видял саморазградил се текстолит. Смолата при стабилизацията действа по много подобен начин като при текстолита ,сиреч попива дълбоко в порите и ако се случи след 50-на години да се скапе горният слой то вътрешните са си ок и е достатъчно да се шлайфне леко с дребна шкурка и отново да се полира да речем. А що се касае до леглото на Филип тва си е чудо на чудесата дето го казваш колега. Кофти ,че не разрешават там да се снима щото ще излезне най-вероятно истината ,а именно поредната гръцка фалшификация.
Как така да е.а у нас една сабия няма със запазена дръжка ,а тея там намират цели легла от къде по-ранни епохи :) ?
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

M.G

#1377 Мнение от M.G » 30 Май 2014, 23:33

[quote="KraliMarko"]Незнам кога е измислен текстолита,ала ей така ще стрелям на сляпо поне от 30-35г. може и повече.
Просто да добавя към колегата.И аз не се бях замислял за датата му на откриване/В учебниците за техникуми от 1960 те години го цитират като машиностроителен материал.Не ми се ровеше в бумагите и уикипедия каза/Микартата е разработена от Джордж Уестингхаус около 1910 използвайки фенолните смоли открити от Лео Бакеланд.

BorisPetrov

#1378 Мнение от BorisPetrov » 31 Май 2014, 00:06

:D Боооц... Брадясал съм и смятам да се пробвам за евровизия...

Kalinux,
Според теб, ако дървото няма несъвършенства, не е гнилоч, не е проядено от гадини, не е твърде меко, не е наплив\тумор или пълно с очички, а хубаво правожилно здраво дърво без готина шарка и скучно изглеждаща текстура... Има ли нужда от плексигласизация?
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

Аватар
woody

#1379 Мнение от woody » 31 Май 2014, 01:34

Общо взето, стабилизират се по-шарените дръвца, гнилички и като така поддаващи се на оцветяване в по два или повече цвята. На никой няма и на ум да му дойде да импрегнира парче дъбов паркет, защото няма да може да му вземе парите. От друга страна, как да използваш тумор с 30 000 дупки и цепки по него, ако не ги запълниш? Ама става красиво, верицата му. ;) Пък ние нали сме животни дето по един или друг начин се стремим към това, дето сме си втълпили че е красиво... *DONT_KNOW*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

kalinux
Обратна връзка:

#1380 Мнение от kalinux » 31 Май 2014, 09:26

BorisPetrov написа:Има ли нужда от плексигласизация?
Борка, що въпрос е това? Каква значение има вида на заготовката? Стабилизацията ти дава повишена обемна стабилност и повишена твърдост. Ако ти трябват, защо не. Руснаците например стабилизират черен габър, аз съм стабилизирал чимшир (макар и трудно). За чимшира е по-скоро въпрос на предпочитания за финиша. Ако алтернативата за финиш е лак, то аз бих предпочел стабилизацията (не говоря за ножовете).

И не бъркайте стабилизацията с пълненето на дупките по дървесината. Това няма как да стане с една и съща смола, поне не и с тази, която се продава на пазара.

Публикувай отговор