Изправяне след термообработка

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Изправяне след термообработка

#1 Мнение от RAZORBLADE » 07 Май 2008, 17:34

Като ми се извие ножа след закалката и отвръщането го изправям на менгеме с подложени трупчета, така,че да се създаде опорна точка. И с едно бичме млатих - засега става изправянето. Предполагам и на вас ви се случва. :wink:
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
гаден пухчо
Обратна връзка:

Re: Изправяне след термообработка

#2 Мнение от гаден пухчо » 08 Май 2008, 07:38

Значи ножа ти е мек(а какъв е материала?).Ако е корав,ще го счупиш,а ако е~=45-47HRC ще има да си блъъъъскаш.Има начини,но не смятам да ги споделям,а причините-тук надничат хора,на които и вода не бих дал!
Пази ме,Боже,от приятели,от врагове сам ще се пазя!
http://ivan-rendakov.blogspot.com/

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#3 Мнение от RAZORBLADE » 08 Май 2008, 18:10

Материала е 4х13. Става въпрос за отклонение от 1-2мм. Засега дотолкова успявам да ги корегирам. Дай на лични някой съвет - само за лична употреба.
Пробвах да изправя един неотвърнат 4мм с доста дълбок вдлъбнат скос веднага след закаляването с риск да се пукне и се получи по-успешно отколкото отвърнат. Като се отвърне май става т.нар. пружинна закалка или говоря глупости?
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

Изображение

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#4 Мнение от RAZORBLADE » 11 Май 2008, 07:36

Зацепих защо мога да ги изправям с бой. Ми аз нагрявам само режещата част. Дръжката не достига температурата на закалка и май само нея съм изправял. То да закаляваш на огън си имало и предимства - можеш да закалиш само част от детайла. :lol:

Изображение

дядоБлаго

#5 Мнение от дядоБлаго » 11 Май 2008, 14:09

то дръжката никога не се закалява :D освен в съвремените страшни ножарски фирми с поточен цикъл на бълване на детайли...то просто не изгодно,а и много трудно особенно като се работи със стомани които се закалявт на въздух :D и когато и дръжката е закалена възникват легендите за най-голямата якост на фултанга :D то в този случай е ясно ,че е така.
единственото и достатъчно условие за да повярваш на нечии глупости е ти да си по-тъп от този който ги е казал.

http://diadoblago.ucoz.net

davigo

#6 Мнение от davigo » 06 Май 2011, 20:31

Сега си правя първия нож от такава стомана, с вълнение очаквам момента когато ще запаля на двора огън и ще правя опит за закаляване. Жена ми се нерви, колкото пъти ме пита за какво мислиш все и казвам, за закаляването на ножа. Та като нямам менгеме става ли да го притисна между две дъски със дърводелски стеги и да стягам доде не каже къде са партизаните? А къде тук се описва как става самото закаляване, че нещо не го намирам, за да сверя това дето знам досега?

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#7 Мнение от tinko » 06 Май 2011, 21:48

По добре почети още малко, без обдухване по всяка вероятност няма да стане и др. , ама преди малко четох един канон в този а и не само в тази форум навярно, човек се учи най добре от грешките си.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
нешо

#8 Мнение от нешо » 07 Май 2011, 07:50

гаден пухчо написа:Значи ножа ти е мек(а какъв е материала?).Ако е корав,ще го счупиш,а ако е~=45-47HRC ще има да си блъъъъскаш.Има начини,но не смятам да ги споделям,а причините-тук надничат хора,на които и вода не бих дал!

Какво ли трябва да е сгрешил някой, четящ форума, че да не заслужава и вода?

Аватар
SashoA

#9 Мнение от SashoA » 07 Май 2011, 09:03

Миналата седмица закалявах от любимата на цялата нация 40Х13 и едно острие се изкриви малко.Изправих го с "къси",но резки удари по изпъкналата стрЪнЪ.Но това-веднага след каляването,демек неотвърнато.Това го беше писал някой от колегите с доста опит/дедо,бате или оня,другия/.Пък може да съм имал видение. :)

Пак за Гадния съм съгласен-зер това е негово решение.

Мен пък друго не ми е ясно.Някой от Знаещите добронамерено обяснява нещо си,някой от Нищонезнаещите го прочита,даже и не го пробва и след това с особено поучителен тон почва да учи другите.Поправете ме ако греша.
huntersiaИзображение

Аватар
danaec

#10 Мнение от danaec » 07 Май 2011, 09:58

и аз по същия начин изправих едно острие на три парчета

magnus

#11 Мнение от magnus » 07 Май 2011, 10:20

Аз, една секретна за мен технология ползвам, давам ги на Дедото и он се оправя. Че и с усукани биля съм го товарил.
Ша го барна за още едно, ама по-натам, че нещо го няма напоследък.

Аватар
нешо

#12 Мнение от нешо » 07 Май 2011, 10:56

SashoA написа:Миналата седмица закалявах от любимата на цялата нация 40Х13 и едно острие се изкриви малко.Изправих го с "къси",но резки удари по изпъкналата стрЪнЪ.Но това-веднага след каляването,демек неотвърнато.Това го беше писал някой от колегите с доста опит/дедо,бате или оня,другия/.Пък може да съм имал видение. :)

Пак за Гадния съм съгласен-зер това е негово решение.

Мен пък друго не ми е ясно.Някой от Знаещите добронамерено обяснява нещо си,някой от Нищонезнаещите го прочита,даже и не го пробва и след това с особено поучителен тон почва да учи другите.Поправете ме ако греша.

Всеки може да дава акъл, както и всеки е в правото си от кого да се учи и да филтрира информацията. Също така добрия читател е в правото си да изчете максимален обем информация.

п.с. Доколкото се сещам относно изправянето на закалено острие - ударите се нанасят по вдлъбната страна. Така беше писал някой / мисля Коларов/.
Личното ми мнение е, че по-добре отпускане и нова закалка.

Аватар
igolqm

#13 Мнение от igolqm » 10 Май 2011, 07:08

Здравейте! Отново 4x13. Дадох 2 ножа да ги закалят професионалисти,
единия с дължина 23см другия 33.като ги достави куриера онемях.
Дългия прав, късия крив с дъга около 5мм.Мислех да го разкаля и изправя
но опитах друго.Нещо кат тест на Кузнецов с трупчета и по голям чук. :D
След около 2 часа и половина маане с чука и 1голяма бира *DRINK* го
докарах до задоволителен вид.Иначе бях го прежалил ако се счупи
ама жилав излезе.
Изображение

Аватар
zoso

#14 Мнение от zoso » 10 Май 2011, 08:51

igolqm написа:Здравейте! Отново 4x13. Дадох 2 ножа да ги закалят професионалисти...
Случва се и на професионалистите да изкривят детайла при ТО..., но някак си не ми се струва професионално да ти връщат повредени заготовки. Важното е, че си се справил с проблема. *DRINK*
Изображение

Аватар
igolqm

#15 Мнение от igolqm » 12 Май 2011, 06:45

Не им се сърдя. Може би нямят много опит с ножове, основната им дейност е производство на кораби... :D
Изображение

Публикувай отговор