Спорове и конфликти.

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Аватар
danaec

Re: Въпроси за стомани

#16 Мнение от danaec » 30 Яну 2015, 13:40

Аз не разбрах - последно ръждаем или не ръждаем е бил дамаска.След анализа би трябвало да се знае, това " може би" някак си не ми звучи точно.

Аватар
Тошко

#17 Мнение от Тошко » 30 Яну 2015, 14:06

За твърдости,твърдомери и т.н. сме си писали и говорили много.Кой твърдомер правилен-грешен не знам.
Приятели сме си всички,но и понякога трябват факти,не само казах ти нещо,написах ти нещо.
Пак казвам,че не искам да влизам в спор.
Това което искам да потвърдя е че острие мерено от Жоро,което показва средна стойност 60HRC. и измерено друго острие,по същият режим закалено при Тинко,даде същите стойности.
Измерване на пак такова острие,със същият режим и на друго място,даде пак същите стойности.
А за безгрешността,точно пък при закаляването,мисля че няма как да стане,не трябва и да търсим вината винаги в стоманата,а в нас самите.И ако си направил грешка и си я осъзнал,после извинил,че си я допуснал,хората го разбират.

янко
Обратна връзка:

#18 Мнение от янко » 30 Яну 2015, 16:22

tinko написа:Как ще го купи за ламинат като се вижда, че няма вложка. За тези които не са виждали дамаска на Дамастиил идва на шини които са зачистени и леко ецнати и шарките се виждат отчетливо и се вижда съвсем ясно какво има в шината.
Жоро поне неръждаем ли беше дамаска? Как мери твърдост, беше ли зачистена заготовката от окиси и /или нагари и на какъв финиш беше. Защото аз след като каля шкуря поне до шкурка Р240 и тогава меря. Защото от колегата знам, че е прешкурвал заготовката след каляването,ако става въпрос за една и съща заготовка ама то производители на неръждаем щемпелен дамаск няма много в света.
Аз а и други колеги сме вземали от този дамаск и то от същия търговец. При мен меренето на твърдост показа стойности 58-60 HRC.

Продал сьм повече от 5 ножа на Дамастеел и то различни шарки взети от Брисата, никога не сьм имал проблеми в композита понеже сьм ги и ковал някой ,да кажат и клиентите ползватели че стоманата е супер гарантирана

erco

#19 Мнение от erco » 30 Яну 2015, 22:39

Колеги в сайта на Дамасийл предлагат два вида неръждаем дамаск. Да не е станала някаква грешка някъде по веригата.

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#20 Мнение от tinko » 30 Яну 2015, 23:00

Според професионалиста най вероятно дамаска е бил от този дето е без RWL34.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

erco

#21 Мнение от erco » 30 Яну 2015, 23:03

Редно е след като са разбрали, че нещо не е наред да направят рекламация за да се установи истината...

asenvr

#22 Мнение от asenvr » 30 Яну 2015, 23:12

Уважаеми колеги ,предлагам да се сложи край на този спор , защото четен от страни е много грозен.
Колко хора в България изработват ножове? Колко от тях го правят за да се изхранват?
Защо са тези дрязги? Лично аз правя ножове от 30 години като хоби , и във връзка с това мога да заявя следното:
Според мен не съществува човек , който да е сигурен че термообработката му е безпогрешна,защото освен със знания този процес е пряко свързан със съответната техника-за пример-повреденият терморегулатор на Манли. Лично при мен , въпреки много доброто ми обурудване за термообработка и нелошите ми познания в тази област също се получават резултати различни от очакваните понякога-случва се главно когато не спазя предписанията на производителя-случаите са за друга тема , но те са в сферата на експериментите , и са единствено и само за моя сметка =-O
Колкото до твърдомерите- с това се занимава Метрологията -само тя може със съответния протокол
да каже дали даден уред е верен ,или не.

*DRINK*

Понеже видях че е писано , докато аз писах ще кажа следното-не знам Дамастеел да предлагат
ламинат от неръждаем дамаск и вложка от РВЛ 34 .

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#23 Мнение от tinko » 30 Яну 2015, 23:25

Рекламация, към кого? Мен ме питаха и аз им обясних, че неръждам дамаск с такава шарка само една фирма в цял свят произвежда и там е регламентирано какво има в пакета, а ако има друг който да направи същата шарка от неръждам дамаск то цената ще отиде на към 1000 лв. и тогава за каляване каква сума ще трябва да се иска не мога да сметна.
Сега видях, че колегата asenvr е писал, и при мен се е е случвяло, примерно прегоряла термодвойката ми и, хоп - фал. Ама такива и други подобни проблеми от обективен и субективен характер се случват само на непрофесионалистите.
Честно, чак аз се възмущавам от себе си с тия писания ама нека не сме лицемери.

asenvr

#24 Мнение от asenvr » 31 Яну 2015, 00:15

Военната приемка си беше супер-доста пъти ми се е случвало ,когато бях първа смяна след купон да му спя на бюрото от 5 до 7-след като дойдеше на работа ме гонеше да бачкам :D

Аватар
tinko
Обратна връзка:

Спорове и конфликти.

#25 Мнение от tinko » 08 Мар 2015, 22:20

Имаме известни спорове с Жоро хондата и ми досажда с л.с. и го предупредих, че следващото съобщение ще го уповестя публично и само там ще водим диспута и ето го следващото :
JoroHondata написа:Значи ти си продал онзи трислоен дамаск с RWL-34 вътре за 370 лева ? а всъщност няма никаква стомана RWL-34 в дамаска.
не ме заплашвай с някакви разкрития за хора, с които съм работил преди, защото нямаш никакво основание за това, а и нямаш и вярна информация :)
но не съм длъжен да ти обяснявам, нали :)
безсмислено е да си пиша точно с теб- и няма да се повтори :)
Питах преди, питам и сега - уточни точно какъв е дамаска за да разбера дали става въпрос за една и съща заготовка. Какво представляваше този дамаск, трислоен по средата трябваше да е RWL 34 а от двете страни някакъв композит или ламинат от RWL34 и някаква друга стомана? Нека да изясним въпросите един по един. Моля да пишеш по конкретната тема, ако имаш други питания отвори нова тема и там ще ти отговоря. Всички останали са свободни да коментират.
Последно промяна от tinko на 08 Мар 2015, 23:14, променено общо 1 път.

Аватар
JoroHondata

Re: Спорове и конфликти.

#26 Мнение от JoroHondata » 08 Мар 2015, 23:09

Първо да допълня, че въпроса е принципен.
Получих нож за закаляване от "трислоен дамаск"- състоящ се от два външни слоя дамаск + трети слой от стомана RWL-34 между тях. Установих, че заготовката въобще не е такава, и се състои само от "еднороден" дамаск (състоящ се само от един единствен слой- с дебелината на острието). В последствие дадох пример с този случай- и се оказва, че ти имаш "пръст в тази работа".
Ако ти си продал тази заготовка, и говорим за едно и също нещо- това означава, че си подвел този клиент с абсолютно невярна информация относно вида на тази заготовка.
Аз нямах информация кой е "търговеца" и продавача (прочетох твое мнение, че това си бил ти).
Това си е чиста мошеническа постъпка (продаваш едно, а се оказва друго)- независимо кой е продавача- за мен е мошеник и аз напълно осъждам подобна наглост, както и цената от 370 лева на заготовката е само по спомен. Няма ли кой да се разпознае ???
От това по- ясно няма как да го напиша.
*DRINK*
Последно промяна от JoroHondata на 08 Мар 2015, 23:44, променено общо 3 пъти.
Умните са мързеливи, а глупавите- амбициозни !
Старай се, за да заслужиш !
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#27 Мнение от tinko » 08 Мар 2015, 23:42

Ти веднъж пишеш трислоен, после казваш, че не бил трислоен а дамаск, дай обасни точно какво е било а не за какво са ти го дали. Аз по принцип не съм чувал или виждал ламинат от RWL34 и неръждаем дамаск от двете страни. Който е имал вземане - даване с неръждаем дамаск знае, че само на Стиви Уондър може да продадеш композитен дамаск вместо трислоен, то и без да е ецван шарката на дамаска се вижда.
А какво беше няколко слоя ламинат или щемпелн? От една стомана или от две защото еднороден го разбирам от една стомана?

Аватар
JoroHondata

#28 Мнение от JoroHondata » 08 Мар 2015, 23:48

tinko написа:Ти веднъж пишеш трислоен, после казваш, че не бил трислоен а дамаск, дай обасни точно какво е било а не за какво са ти го дали. Аз по принцип не съм чувал или виждал ламинат от RWL34 и неръждаем дамаск от двете страни. Който е имал вземане - даване с неръждаем дамаск знае, че само на Стиви Уондър може да продадеш композитен дамаск вместо трислоен, то и без да е ецван шарката на дамаска се вижда.
А какво беше няколко слоя ламинат или щемпелн? От една стомана или от две защото еднороден го разбирам от една стомана?
Именно тук е разковничето: клиента е купил "трислойна" заготовка- ламинат, а е получил еднослойна (в случая само дамаск). Пратката беше изпратена по Еконт, и по телефона много ясно човека ми обясни за ламината, но се оказва, че няма никакъв ламинат.
Поне по цената няма ли кой да се познае, или може тази заготовка да е минала през няколко ръце ?
И пак повтарям: не е важна цената на заготовката а това, че поръчваш едно, а получаваш съвсем друго нещо.
Последно промяна от JoroHondata на 08 Мар 2015, 23:52, променено общо 1 път.
Умните са мързеливи, а глупавите- амбициозни !
Старай се, за да заслужиш !
Arbeit macht frei
+359 88 6861413

Аватар
danaec

#29 Мнение от danaec » 08 Мар 2015, 23:50

След като е изтъркъна заготовката /ножа/ и подготвен за закалявате трябва да си незнам къв за да не разбереш че не е трислоен дамаск.От там следва да се допиташ до човека които ти го е продал, какво се случва.Не съм гледал продуктите на Дамстиил /или както и да се пише/ но мисля че само Хитачи имат трислоен дамаск.Поне съм тго виждал на живо и с просто око спокоино се различават слоевете, дамаск и моно стоманата.
На мен ми е интересно след анализа къв е резултата.

Аватар
danaec

#30 Мнение от danaec » 08 Мар 2015, 23:56

И назови човека които го е продал, че нещо немога да разбера.

Публикувай отговор