Екологичен нож с кания

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

Re: Екологичен нож с кания

#16 Мнение от RAZORBLADE » 16 Апр 2015, 17:42

Ножа като изделие не е толкова вреден. Вредни сме ножоправците, че правим всичко с много химия. Шкурката - абразив върху хартия или текстил, споен за тях с латексова или формалдехидна смола. Като спре да реже - в коша. Шмиргеловия камък, пак споен със смоли като се изяде на прах - метлата и в коша. Лепилата след като ги забъркаме и остане малко - в коша. Прахта от шлайфането, особено на синтетики като текстолити, микарти, стъклотекстолити, акрилни материали като кориан и ханекс - в коша. Чисто сме за трепане. *russian roulette* Да не говорим какво си причиняваме на самите себе си.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
kniveslab

#17 Мнение от kniveslab » 20 Апр 2015, 08:54

Съвременното ножопроизводството използва доста опасни материали за здравето. За мен ножарството е занаят и наука в едно. Трябва да се познава технологията за изработване на ножа, но също така и съвременните материали и тяхното въздействие върху нас и околната среда. В химечските лаборатории в Германия и Чехия където съм работил отпадъците от експериментите се събират разделно и отиват за преработка, а също са строги мерките за безопасност за работа с химикали. Сега имаме възможност да подбираме материалите с които правим ножа. За мен най-важно е предназначението на ножа - използването, сърцето му - острието, контакта с ръката - дръжката и безопасността - канията. Ножа е продължение на човешката ръка. Тръгнах към правенето на нож от ръчно дялане с ножове на дървени лъжици без използване на машини. Крайния продукт е лъжица не за гледане, а за приготвяне на храна и хранене и там се сблъсках с тези еко проблемите. В хобито си използвам пречистено минерално масло - течен парафин от аптеките и IKEA, чист вазелин, ленено масло и боров терпентин от магазинте за художници, без оловни припой и паста които се използват за запояване на медни тръби след казана за ракия..., суха акация за дръжки и кании от IKEA (декинг) и др. Качествените материали и химикали оскъпяват ножа, но кеф цена няма. Шведите в ножопроизводството си ги уважавам понеже занаята и науката в правенето на ножове са свързани в крайното изделие нож с кания.

Аватар
Agarvaen

#18 Мнение от Agarvaen » 20 Апр 2015, 10:04

Колега, я обясни за декинга и течния парафин, моля - за какво по-точно, технология... Защото аз за импрегнация ползвам собствена пропитка от различни компоненти на базата на животински и растителни мазнини + стеарин, восък и терпентин.
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Аватар
kniveslab

#19 Мнение от kniveslab » 20 Апр 2015, 22:50

Ходя "на лов" за дървесина, запечатвам я с парафин и след години е годна за работа. Суха дървесина също намирам по магазините - декинг или градински паркет. Този в IKEA е виетнамска акация която не се вижда от кафявата еко боя. Последната е само повърностна и лесно се сваля с шкурка. За 39 лв. получаваш суха акация в размер 145Х45Х11 за чирените на 52 ножа... Когато искаш тогава сваляш боята и използваш акацията, а през останалото време дървесината е надеждно защитена. От парафин до парафин има голяма разлика. Този в аптеките е течен пречистен продукт, а не като другия твърдия който стопявам (парите му вонят яко) и запечатвам краищата на дървесината срещу пукане. Правилото е "Подобни се разтварят в подобни" или течния парафин разтваря пчелния восък. Получавам наситен разтвор и го изливам в дървената кания. След време изливам останалия разтвора от канията и вкарвам ножа покрит с 100% чист вазелин. Работя дървени дръжки и задължително за ножовите ми първата кания за безопастност е от дърво. Повърхността на дървото обработвам с пречистен боров терпентин в който има разтворен пчелен восък. Терпентина е добър разтворител за восъщи, смоли и прониква дълбоко в дървесината. Той лесно се изпарява и не мирише след време. Използването на животински и растителни мазнини води до гранясването им след време и не са за предпочитане. Дървесина обработена с течен парафин лесно се засапва и затова за повърхностна обработка използвам пречистено ленено масло загрято на водна баня. За мен качествена е дръжката на MORA FROST 120 за интензивна работа дялане на дърво - бреза обработена с ленено масло.

Аватар
Agarvaen

#20 Мнение от Agarvaen » 21 Апр 2015, 05:47

Знам за гранясването, затова е комбинация със стеарин, восъци и терпентин. Преди да разтвориш восъка в терпентина пречистваш ли го и ако не - не оставят ли утайки в канията?
"-Да помниш, че езикът на мъжа е като ножа – трябва да излиза от канията само да върши работа, а не за играчка. Щото е остър и може да се порежеш."

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#21 Мнение от tinko » 21 Апр 2015, 08:23

Не виждам смисъл да ползваш парафин който се прави от нефт при еко ножове, разтвори восъка с ленено масло.
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
kniveslab

#22 Мнение от kniveslab » 21 Апр 2015, 18:34

Терпентина и жълтия пчелен восък не ги пречиствам. Течния парафин от аптеката става и за пиене... и с разтворен в него восък обработвам само вътрешната част на канията. Лененото масло е с различна чистота и дали става за пиене или не пише на етикета - пази го далеч от децата!

Аватар
ifoo

#23 Мнение от ifoo » 21 Апр 2015, 19:50

Сигурно изглежда дребнаво, ама и аз като Тинко знам че парафина се прави от нефт. Не се ли разминава с идеята на темата или нещо съм не доразбрал?
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#24 Мнение от RAZORBLADE » 21 Апр 2015, 23:02

То и лекарствата са някаква химия, ама ги пием. Парафина от ретификация на нефт не е пречистен. Този от аптеките се ползва за козметика, мазила и бог знае още какво, защото е пречистен. Повечето ни дрехи са от нефт, ама си ги носим. :) Идеята е за нож и изделия без нефтени и химически продукти. Да видим какво можем да ползваме без индустриализация.......хмммм, много са малко нещата.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#25 Мнение от Wolven path forge » 22 Апр 2015, 06:28

RAZORBLADE написа:........... Идеята е за нож и изделия без нефтени и химически продукти. Да видим какво можем да ползваме без индустриализация.......хмммм, много са малко нещата.
Кремък, кост, парче дърво и малко кост, евентуално смола? И това е без да се шегувам, защото даже самото парче стомана пак е произведено в някой завод, където се ползват сума ти химии и разни други такива.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!
За контакт: 0877 687 955 (Viber и WhatsApp)

Аватар
Agarvaen

#26 Мнение от Agarvaen » 22 Апр 2015, 08:29

Всъщност, ако се поразровите малко, ще видите, че кремъкът е един от най-добрите материали за ножове откъм ряз... Керамичните ножове са опит за връщане към миналото. Има и ентусиасти, които си правят кремъчни ножове...

Hof

#27 Мнение от Hof » 22 Апр 2015, 08:38

Зависи от гледната точка. Например ако ножа който направим е способен силно да навреди на здравето на някой и да съкрати живота му , или да убие някой ... то според мен този нож е екологичен :D . Защото един човек в живота си ползва много гадости които увреждат средата около него. Съответно колкото по малко живее и се размножава този човек , толкова по добре. Да пазиш себе си , близките и клиентите си , е отделна тема от екологията.
Съзнанието което не отделя себе си от средата в която живее е Екологично , затова ножовете които правите не са по различни от вас , това е невъзможно. Химията е възможност, инструмент, не е нито добро нито зло.
"Древние знали намного меньше нас, но гораздо больше понимали"
Изображение

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#28 Мнение от Wolven path forge » 22 Апр 2015, 08:57

Мисълта ми е, че е практически невъзможно да се направи "чист" нож, освен с посочените по-горе материали. Просто взимането на парчето стомана и изрязването му вече е екологично "нечисто".
А за кремъчните ножове съм напълно съгласен.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!
За контакт: 0877 687 955 (Viber и WhatsApp)

Аватар
kniveslab

#29 Мнение от kniveslab » 19 Май 2015, 15:29

Интересно е да споделим мненията си какво е усещането ни със затворени очи когато в ръцете си държим нож с кания от различни материали при различни температури?

янко
Обратна връзка:

#30 Мнение от янко » 19 Май 2015, 21:30

По принцип не може да вземем без да дадем и обратно .Конкретно за нас, даваме ножове, ,взимаме похвали пари .Но за да дадем, колко прах разочорования време даваме .Но истината е че има нещо
останало пьрвично, влечение кьм хладното орьжие и удовлетворение от свьршената работа .

Публикувай отговор