Аааа, за морала и за скромноста - краси ли човека.

На приказки около тезгяха. Форум за занаяти, методи, теория, материали свързани с ножарството.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Правила на форума
Във "Майсторски форум" се обсъждат занаяти, методи, технологии, материали, свързани с изработката на ножове.
Моля, преди да бъде зададен въпрос да се прегледат съществуващите теми. Функцията "Търсене" на форума може да Ви е от помощ!
Публикувай отговор
Съобщение
Автор
BorisPetrov

Re: Аааа, за морала и за скромноста - краси ли човека.

#181 Мнение от BorisPetrov » 20 Юни 2017, 21:59

За много години банда,

1. Не скромността не краси човека.
2. Не - търговията е труд като всеки друг.
3. Разлика трябва да се прави между Търгаш и Търговец. Единия е дребен тарикат дето брои само парите, а другия намира нещо с което да помогне на хората и те виждат полза от труда му! Дали ще е търговец на услуги или продукти - няма значение.
4. Благодарско на Рейзъра, че го има форума!
5. Който може по-добре - да покаже. :) Не говоря за ножовете. Говоря за форума.
6. Конкуренцията не е лошо нещо, стига да спазва някакъв етичен кодекс в който има заложена думата колегиалност. Ако няма колегиалност - няма общност. Ако няма общност - форума е само сбирка на някакви хора с общ интерес, но не и с общи цели.
7. Всеки да слага квито си иска дамги на ножовете си! Клиентът веднъж се лъже. А който мисли краткосрочно... бързо прегаря като пеперуда на свещ. Грее се за известно време от лесните пари, а после се чуди как да си изчисти името.

Успех на всички дето са тука да продават ножове! На хората които го правят с такт и респект към клиента - няма да пожелавам, щото нямат нужда!
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Balkan Knives Bazaar - Балканска група за търговия на ножове!

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#182 Мнение от RAZORBLADE » 10 Ное 2017, 08:20

Много показателно клипче, отнасящо се за всички. Към незнаещите английски -ще опитам да попреведа нещо, дотогава карайте на автоматичен преводач.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

gogotattoo

#183 Мнение от gogotattoo » 10 Ное 2017, 12:43

Много са хубави и поясненията към всяка грешка, ама поне да ги изброя - дежа вЮ отсекъде :)

1. Не започвайте да правите Ножа на вашите мечти - всички почват с някой троен рикърв и пр. ;)
2. Прескачайте "неизвестните" стомани - нещо, може би ресЬор ;)
3. Не вярвайте на басните че "ножовете се правят с някаква магия" - всеки "майстор" може да ви метне на черешата ;)
4. Не се мятайте направо на супер стоманите - почваме поне от РВЛ ;)
5. Не се опитвайте да направите първия си нож перфектен - кой, аз ли не мога ;)
6. Не си поставяйте много висока цел - поне меч на Дарт Вейдър ;)
7. Не ви е крива техниката - деба тоа крив чук деба ;)
8. Не търсете сенсей да му се поклоните - вашите възможноти са си ваши, няма друг да ви ги покаже ;)
9. Не започвате с направата на дамаск - ХАХАХАХАХА - много започват ... ;)
10. ЧЕТЕТЕ ЗА ТЕРМООБРАБОТКАТА И МЕТАЛУРГИЯТА - додохме си на приказката ;)
Primum vivere, deinde philosophari.Изображение

mtn1.4116

#184 Мнение от mtn1.4116 » 20 Яну 2018, 17:40

Колеги, не приемам създаването на комисия, но подкрепям промяната на наименованието на майсторския дюкян.
Подкрепям идеята за отделянето на търговците от храма. Мисля, че големия смисъл на този форум е определено храма. Така трябва и да остане.
А относно пазара – и той е необходим. Той трябва да бъде регулиран, но не толкова с еднолични решения, а по-скоро с механизми заложени в правилата.
Имам идея за саморегулация на „битака“ /извинявам се за израза/ .
Обявите за продажби на ножове да бъдат сортирани в категории както са категориите на борците, но не в килограми а в цени:
- Ножове за до 30 лева
- Ножове за от 30 до 60 лева
- Ножове за от 60 до 100 лева и т. н. до тежката категория – над /определена сума/
Така всеки ножоправец сам ще определи и реши предварително за коя категория е творението му, сравнявайки своя с другите представени в категорията. Ще се постарае с финиша, ще направи по-добри снимки, ще обясни по-добре как и от какво е направен ножа му. И ще публикува обявата си там където избере и където сметне, че ще бъде конкурентен. А цената, която определи, ще бъде в рамките на "категорията".
После пазара показва истината.
А клиента също ще може предварително да се ориентира ценово, а впоследствие и да сравнява качествата на ножовете предложени на сходна цена.
Може би идеята ми не е абсолютно доизпипана, ама пък може и да се доразвие. Знам ли?
Ами това е... *DRINK*

mtn1.4116

#185 Мнение от mtn1.4116 » 23 Яну 2018, 14:57

ПРОДВАМ АВТОРСКИ НОЖ:
/Всяка прилика и разлика с действителни лица е случайна/

Идеята за ножа е авторска, в интернет има много такива, но моята е измислена самостоятелно, без да гледам.
Стомана /не се чете/– от Гинко.
Изрязване - от Лазар.
Изработка на скосовете преди закаляване – Ръкав.
Закаляване – Гинко.
Твърдост - 58 HRC, измерена от Жоро тойотата.
Доизкарване на острието след закаляване – Киро Варимезов.
Ецване на острието – от Химко - Враца.
Дървесина за ръкохватката стабилизиран тумор от дърво – Малин.
Изработка на ръкохватката – Живеца.
Кожа за канията – Весо Кюстендилски.
Карнауба за канията – Гинко.
Конци за канията - Поко
Изработка на канията – Жоро Велинградски.
Консултант по концепцията – Янсен Никовсен /от Швеция/
Снимки – от сина ми.
Качване на снимките в сайта– от дъщеря ми.
След като качи снимките, тя каза: Тате, натисни Enter.

Натискане на Enter – лично моя заслуга.

Търся му някъде около / не се чете / лева.
Изпращам по Еконт за сметка на ценителя на Aвторския труд ....
Хайде със здраве!

P.S. Бартери не приемам, само кеш.
Аааа, има някакъв проблем със снимките, ама като се върне дъщерята от чужбина, ще ги кача пак.

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#187 Мнение от RAZORBLADE » 23 Яну 2018, 19:11

Интересна концепция, но правилата са за да се заобикалят. Ще викне някой - как така ценови диапазон? Кой ще го определя? Какво, защо, как..... Има и друга концепция. Ако някой иска да продаде нож, го пуска с анкета във Вижте какво и как направих с въпроса към анкетираните:
Отговаря ли ножа на критериите за майсторско изпълнено изделие и да бъде ли допуснат ножа до продажба?
ДА проценти
НЕ проценти

Така, форумните членове ще определят дали ножа да се продава тук или не. Ако е да - майстора си прави профил във Дюкяна, слага му се цена на ножа, била тя в определен ценови диапазон или не и така. Може мненията да са анонимни или явни, като се упомене кой какво харесва или не харесва на изделието. Ще видя дали членове с под определен брой мнения могат да се ограничат от гласуване, за да няма 30-40 нови регистрации по време на гласуването от авери, искащи да турнат някой момък ( или мома ) у дюкяна, че ноо ги кефи, рийш.

Ценовия диапазон не може да повлияе на качеството на изделията, продавани тук. Аз имам един куп остриета, които не харесвам как са станали, но няма да ги цапна във Щастливия вторник или в моята тема, щото непременно трябва да изкрънкам някой лев за осраната си продукция. И аз мога да направя нож за 30 лв и да е безупречен, а може да е голямо л..но. Ама л..ното струва ли 30 лв и трябва ли да го продам непременно или трябва да се плесна по чутурата, да го метна в скрапа и да направя нов. Такива ми ти работи......
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#188 Мнение от tinko » 23 Яну 2018, 23:43

Най лесно е с лепта. Плащаш "100 лв." на година и имаш право да продаваш. Форума има нужда от финансиране, съществуването му не е безплатно а и защо не да не припечелят тези които са ангажирани с него?
http://tinkoknives.com/ - за ножари

Аватар
woody

#189 Мнение от woody » 23 Яну 2018, 23:50

По повечето западни форуми е така.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#190 Мнение от tinko » 24 Яну 2018, 00:10

Щом си убеден, че стоката ти струва парите си - какъв ти е проблема. Освен това ще се отблагодариш за многото което си научил от форума или по скоро ще помогнеш и на много други да понаучат още нещо.

asenvr

#191 Мнение от asenvr » 24 Яну 2018, 01:45

tinko написа:Най лесно е с лепта. Плащаш "100 лв." на година и имаш право да продаваш. Форума има нужда от финансиране, съществуването му не е безплатно а и защо не да не припечелят тези които са ангажирани с него?
Абсолютно съм съгласен. *THUMBS UP*

Аватар
woody

#192 Мнение от woody » 24 Яну 2018, 20:11

С репликата си всъщност изразявах съгласие с идеята ти, Тинко. Определено съм за такъв подход. :D Дали ще са сто лева или нещо друго, ще го мислим стига да постигнем принципно съгласие.
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
tinko
Обратна връзка:

#193 Мнение от tinko » 24 Яну 2018, 21:17

Станахме - трима.

Аватар
Wolven path forge
Обратна връзка:

#194 Мнение от Wolven path forge » 24 Яну 2018, 21:37

Четирима.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!
За контакт: 0877 687 955 (Viber и WhatsApp)

vesko

#195 Мнение от vesko » 24 Яну 2018, 22:26

Дайте да си говорим истината Фейсбук измести форума .
Преди 4 год. когато се регистрирах всяка вечер имаше по 40-50 човека на линия сега са под 10.
Друг пример и общите поръчки спряха.
Майсторите са 19 в дюкяна ,като на шестия по ред последната публикация е на 30.09.2017 г.
За каква такса говорим продажбите там са единични и много редки.
Мишо нашия по отношение на продажбите няма нищо общо с американския форум, затова и една част от нашите майсторите продават ножовете си там. Последния нож с мозаечния дамаск който си пуснал в американския блейд е един от най добрите ти .Чудя се защо не го виждам тук ,нито във вижте какво направих нито в дюкяна.
Аз лично нямам нищо против да има такса ,но ако тя е 100 лева ,на практика ще затвори дюкяна .

Публикувай отговор