CRKT Casper Crawford tactical folder

Обща дискусия за фабрично произведени сгъваеми ножове, фирми, модели. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

CRKT Casper Crawford tactical folder

#1 Мнение от RAZORBLADE » 06 Юни 2007, 22:56

Нож - CRKT Casper Crawford tactical folder- plain edge

Превъзходен дизайн. Преди това бях с китайската версия. Стоманата, която много потребители заклеймяват като мека (420J), неподходяща и прочее се държи много добре. Подлагах ножа на какви ли не содомии и гомории - борова дъска, която направих на трески с натиск по дължината - едновременно тест за конструкцията и сглобката при винта, както и за заключването. Не е мръднало. Ножа е изработен без никакви луфтове и цъкания. Второто заключване се поставя ръчно, а не като на М серията да се дозаключва автоматично с пружинка. Режещия ръб след дъската просто спря да бръсне космите на ръката ми там където е цепило дървото, но режеше отлично. След малко игра с полир водна шкурка пак беше бръснач. Острието е матирано на песъкоструйка и трябва да се внимава с него. Наострих си един молив и се проклех -останаха следи. Веднага след като почнах да го нося се бяха появили червени точици по острието - ръжда, но се маха лесно с парцалче и малко машинно масло. (Недейте да пробвате с ръжопреобразуватели, защтото остават лекета -виждал съм един такъв нож с леке.) След като го смазах - спря да ръждясва.

Та за ножа - за мен това е един от най-удобните ножове, които съм имал - идеален хват на дръжката, клин, който е с достатъчно тесен връх, удобен за промушване и широк в основата - за да има спиращ ефект върху противника. Фолс еджа е с много тесен ръб и при евентуален удар с обратната страна на клина пак ще може да нанесе сериозни щети. Двойното заключване изключва прибирането на ножа при удар с обратната страна на клина. Идеално пасва на хора с голяма длан - дръжката е много добре разчетена и удобна. Клипса е черен и идеално ножа се скрива в джоба на черен панталон, а дори да не е черен лесно може да се обърка с нещо друго - клипс на калъфа на телефон например.

Перфектен нож за човек с широка длан. Перфектно качество, плавен механизъм, прецизна изработка и здравина.
Изображение
Последно промяна от RAZORBLADE на 07 Юни 2007, 19:27, променено общо 2 пъти.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
Rigor Mortis

#2 Мнение от Rigor Mortis » 06 Юни 2007, 23:07

Мерси за инфото!
Значи аз ножа го нямам, но ходих да го гледам в магазина и си поиграх с него. Дизайна ми се струваше много привлекателен. Още щом го хванах в ръка обаче и не ми хареса. По-точно ръкохватката ми наръби ръката. С тоя ръб зад показалеца ми е много неудобен ножа. Ама то всекиму своето. :D

Ники
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ники » 07 Юни 2007, 10:44

Хубав е ножа, но определено не е моят нож! И на мен обаче дръжката не ми харесва и не ми е удобна. Моята длан е средна на големина и ръкохватката ми е леко голяма и ръмбава...

Аватар
Dragony
Обратна връзка:

#4 Мнение от Dragony » 07 Юни 2007, 23:25

Аз също съм използвал китайската версия и за едната бройка да си купя и оригинален. За нещастие (или пък за щастие) в МСА имаше само един брой с несеретирано острие и щастливец стана Яската :)
Клинът е с близка до триъгълната форма, просто чудесна за мушкане. Това, обаче, не е за сметка на режещите способности- скосът на заточването е достатъчно дълъги коремчето с прилично коремче. Все пак, основната сила на ножа, при използването му по предназначени (да не забравяме за какво е създаден) са мушкащите удари, които благодарение на дължината и ширината на клина са с голяма спираща сила,
както каза Яската.
С ножа се оперира изключително лесно. Това се дължи на тефлоновото покритие на мястото на триене, на удобният линер лок и на ръчното допълнително оигуряване. Никакви луфтове, никакви кликания, плавно и приятно отваряне и атваряне. Направо мечта.
Ръкохватката е изключителна, направо е еталон за подражание. Осигурява изключителна стабилност на хвата, не само при постъпателното движение на мушкането, но и при обратното движение и при рязане с ъгъл (прословутата издатина ЗАД показалеца). Предполагам, че Ники просто е свикнал с друг тип ръкохватки и затова субективното му усещане е за неудобство. При същия размер на дланта, аз чувствам ножа в ръката си по-стабилно от който и да било друг.
Тук е момента да кажа, че ръкохватката, макар и изключително удобна, лимитира използването на ножа до два хвата- прав и обратен хват с острието навън.
Клипсът е черен и нисък, от страната на клина. Жалко, че не може да се поставя в други положения, макар позицията за носене на нож да е по-скоро въпрос на свикване. А левичарите да му мислят ;) Ножът потъва целият в джоба, което може да се разглежда нееднозначно- от една страна е по-добре скрит, от друга, изваждането на "стърчащи" ножове е по-лесно.
Общо впеатление от ножа- солиден, стабилен, функционален. Малко е плашещо обемен за несвикнали с такъв размер ножове.
За мен това е един от най-добрите бойни ножове "класическо" поколени, а като се вижда от опита на Ясен- и един прекрасен нож за всекидневна употреба (е, поне от големи хора ;) )

Аватар
Rigor Mortis

#5 Мнение от Rigor Mortis » 07 Юни 2007, 23:54

Dragony, отдолу в темата бойни изкуства ще ти пусна няколко снимки на това което аз наричам еталон на дръжка.

Ники
Обратна връзка:

#6 Мнение от Ники » 08 Юни 2007, 10:17

Dragony написа: Предполагам, че Ники просто е свикнал с друг тип ръкохватки и затова субективното му усещане е за неудобство. При същия размер на дланта, аз чувствам ножа в ръката си по-стабилно от който и да било друг.
Тук е момента да кажа, че ръкохватката, макар и изключително удобна, лимитира използването на ножа до два хвата- прав и обратен хват с острието навън.
И аз чувствам ножа стабилен, не е проблема в сигурноста, просто ми е "ръмбав"... И като спомена за лимитираното използване се сетих, че забравих да го спомена като още нещо което не ми харесва. Държал съм ножове с подобна ръкохватка, но с не толкова изразена издатина зад показалеца и при тях не е неудобно да ползваш и друг хват.

Аватар
Rigor Mortis

#7 Мнение от Rigor Mortis » 08 Юни 2007, 11:55

Ники написа:Държал съм ножове с подобна ръкохватка, но с не толкова изразена издатина зад показалеца и при тях не е неудобно да ползваш и друг хват.
Да, именно. Имали подобен ръб след показалеца бягам като опарен от такъв нож. В бързината не можеш с първото движение да му хванеш дръжката както трябва. Все трябва да си донамествам ръката, а и фактора удобство е -> 0

Аватар
RAZORBLADE
Обратна връзка:

#8 Мнение от RAZORBLADE » 08 Юни 2007, 17:43

Мдам, определено не е нож за всяка ръка.
Моята длан е широка и дръжката идеално пасва в нея. Дръжката трябва да е съобразена със големината на дланта и дължината на пръстите. Но пък голяма дръжка - широк клин събира. :)

Изображение
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
Rigor Mortis

#9 Мнение от Rigor Mortis » 08 Юни 2007, 23:39

На каспара много ме кефи формата на острието. Това и ме беше привлякло в него.

Аватар
Rigor Mortis

#10 Мнение от Rigor Mortis » 08 Ное 2007, 13:22

Вижте един пич как си е тунинговал Каспъра със SpydercoHole:
http://www.messerforum.net/showthread.p ... t=kasperle
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
Звяра

Re: CRKT Casper Crawford tactical folder

#11 Мнение от Звяра » 19 Апр 2020, 17:19

Да възкрася една древна и забравена тема за един все още незагубил актуалността си сгъваем нож :)

Публикувай отговор